Προς το περιεχόμενο

Αγορά ND φίλτρου


AggelosAK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά φίλτρου ND 1000 για τον φακό Sigma 17-50 2,8 (77 mm) μέχρι 80-90 ευρώ..Έχω βρει κάποια Hoya αλλά θέλω να μάθω ποια είναι τα καλύτερα πάνω κάτω σε αυτήν την τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω τις διαφορές τους στην ποιότητα των φωτογραφιών (χρώματα κλπ) μήπως αξίζει κάποιο περισσότερο γιατί έχοντας αγοράσει πολλά Ηοya φίλτρα η ποιότητα κατασκευής τους νομίζω είναι πολύ καλή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου τσαμπα τον χρόνο σου χαλάς!! δεν θα βρεις διαφορές μεταξύ τους, αν πήγαινες σε μια πιο φθηνη λυση ναι αλλα εκει παρε οποιο βρεις οικονομικοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και υπάρχουν διαφορές μεταξύ ND φίλτρων.

Περισσότερο σε ότι αφορά το tinting ( color cast ), κάποια είναι αρκετά ουδέτερα ( π.χ. Haida ), κάποια πολύ έντονα ( Hoya, Tiffen, B+W ).

Όσον αφορά την ομοιογένεια, υπάρχουνε και εκεί διαφορούλες, αλλά όχι κάτι το τρελλό.

Επεξ/σία από barbiedoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το λες για μενα, αναφερομουν απλα στην διαφορα μεταξυ των PRO ND και PRO1 παντα σε HOYA....

 

Τα Hoya δεν εχουν κανενα τρελλο color cast, ειναι πολυ καλη επιλογή, τα B+W καφετιζουν λιγο.....και ενα υποτιθεμενο καλο ND οπως ειναι το BIG STOPPER της LEE κανει τρελλο color cast στρουμφοχωριου....

 

Βεβαια πληρωνεις το IQ αλλα τι να το κανεις αμα τρως μετα ποσο χρόνο να διορθώνεις το RGB για να το φέρεις στα ίσα του.... τέλος πάντων ....μετά η κουβέντα μεγαλώνει πάρα πολύ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.photoagora.gr/filtra/neutral-density-filters/hoya-filter-pro-nd-1000-77mm.html

 

Αυτό σκεφτόμουν παιδιά..είχα παλιότερα ένα τετράγωνο αλλά μου φαίνονται δύσχρηστα συνέχεια με τα δαχτυλίδια..τώρα για χρώματα κλπ δεν έχω δει αποτελέσματα αλλά από αυτά που λέτε νομίζω είναι καλή επιλογή

Επεξ/σία από AggelosAK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου το φιλτρο ειναι μια χαρα!! go for it!! και θα δεσει με τον ποιοτικο φακο σου!!

Οσο για τα τετραγωνα....pain in the ass, εγω απο βιδωτα εχω παει σε τετραγωνα, για αρχη με ND GRAD και σκοπευα να παω σε ND σκετο αλλα με ολα αυτα που βλεπω και διαβαζω ουτε καν.....ουτε καν

 

παρτο και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν έχουν μεν το καλό ότι μπορείς να τα βάλεις σε πολλούς φακούς με ενα δαχτυλίδι αλλά για μενα δεν παλεύονται, ειδικά όταν δεν έχεις και πολύ χρόνο να χάσεις να μην ξέρεις από που να τα πιάσεις μην λερώσουν και γρατσουνιστούν :P να είστε καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να ταν μονο ο χρονος φιλε μου...παει στο καλο.... εγω εχω την υπομονη δεν με πειραζει αλλα το color cast ειναι μεγαλο θεμα ακομα και σε ακριβα brands

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το color cast είναι από τα πιο easily fixable θέματα στο photoshop.

 

Βιδωτό πάντα στο μεγαλύτερο μέγεθος φίλτρου των φακών σου, και χρήση σε όλους τους φακούς με step up rings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Barbiedoll για πες μου τι εννοεις "easily fixable" γιατι έχω δοκιμασει δίαφορους τρόπους, όλοι θέλουν τον χρόνο τους

 

Παραθέτω τους τρόπους - αποτέλεσμα:

 

1) Υποδειξη λευκού από το RAW - Το πιο γρήγορο αλλα δεν έχει πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα (σχεδον ποτε)

 

2) Με curves layer που πρέπει να βρεις ένα λευκό, ενα μαυρο και αν θες πιο ακριβες αποτελεμα ενα γκρι σποτ. Θελει τον χρόνο του, ειδικά λαβάνοντας υπόψη σου ότι σε μία φωτογραφική εξόρμηση δεν έχεις μόνο μια φωτογραφία να επεξεργαστείς - Καλό απότέλεσμα

 

3) Αν τραβήξεις μία κανονική φωτογραφία χωρίς φίλτρο, μετά με φίλτρο, λάβεις σαν σημείο αναφοράς τα RGB από ενα γκρί σποτ  από την κανονική και το εφαρμόσεις στην φωτογραφία με το φίλτρο. - Καλό απότέλεσμα

 

Τώρα αν τα 2 και 3 σου φαίνονται easily fixable, τι να πω, μάλον έχουμε διαφορετική αίσθηση του χρόνου.

 

Αν γνωρίζεις κάποια άλλη πιο εύκολη διαδικασία που πιθανών αγνοώ και την γνωρίζεις εσύ, πολυ ευχαρίστως να την δοκιμάσω

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Custom WB profile ( προεργασία μια φορά στο σπίτι και πάπαλα.... 18% gray card, και βλέπεις την διαφορά σε temp & tint, το κάνεις photoshop action και πάπαλα )

 

Το 3 γίνεται και με το match color.

 

Και φυσικά γίνεται και on-location με wb card και ένα απλό κλίκ στο photoshop έπειτα.

 

Ανάθεμα, σε μια long exposure φωτογραφία υπάρχουνε ένα σωρό πράγματα που θέλουνε πραγματικά χρόνο για φτιάξιμο ( π.χ. motion blur φύλλων στα δέντρα ) και εσύ το κάνεις ζήτημα μια διαδικασία που γίνεται < 1 minute ?

 

Προφανώς άλλο το επίπεδο απασχόλησης μας.

Εγω μπορεί να κάνω και 1-2 ώρες επεξεργασία σε μια φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...