Προς το περιεχόμενο

Tag to folders


fearless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια! 

Εχει μερες που πεδευομαι να φτιαξω την μουσικη συλλογη μου με φακελους που εχουν το λογοτυπο απο μουσικα συγγροτηματα, και βρηκα αρκετους απο deviantart οπως εδω:

 

http://upperception.deviantart.com/art/Metal-Rock-68-Folders-Icons-By-Upperception-397814257

http://www.deviantart.com/browse/all/customization/icons/os/?q=linkin+park&order=5

 

Αυτο το σχεδιο φακελου μου αρεσε αρκετα αλλα δεν μπορω να βρω τα παντα απ την μουσικη μου και σκεφτηκα μηπως μπορω να δημιουργησω ο ιδιος πανω στον φακελο την δικη μου ετικετα.

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να ειναι ευκολο στην χρηση του ωστε να μπορω να κολλησω την εικονα που θελω πανω στον φακελο;

Εχω Fedora 23 Gnome και Windows 10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος, μονο στα windows γινεται αυτο που θες, και χωρις προγραμμα. Επιλεγεις την εικονα που θες, την μετονομαζεις σε folder.png (ή οποια καταλληξη εχει) και την βαζεις μεσα στο φακελο που θες. Ανανεωνεις (f5) και ετοιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το ξερω.

Ηθελα ολοκληρο τον (συγκεκριμενο) φακελο να αλλαξω οπως το παραπανω σχεδιο φακελου, αλλα ισως να μην γινεται με καποιο δωρεαν προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου, το πιο απλο ειναι να βρεις ενα template* για photoshop, ωστε να ειναι ετοιμο σε μεγεθος κλπ, και απλα να προσαρμοσεις σε αυτο την εικονα που θες.

 

* http://paulodelvalle.deviantart.com/art/PSD-Folder-Template-198769306

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι αυτο ειναι το καταλληλο για μενα template σε σχημα και μεγεθος αλλα δεν εχω ιδεα απο photoshop ωστε να μπορεσω σε ολο το γκρι χρωμμα του φακελου να προσαρμοσω την εικονα που θελω.

Και αυτο επισης ειναι ποιο καλο για μενα: http://gusbemacbe.deviantart.com/art/Photos-Yosemite-Folder-471910764

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Κατα τη γνωμη μου, το πιο απλο ειναι να βρεις ενα template* για photoshop, ωστε να ειναι ετοιμο σε μεγεθος κλπ, και απλα να προσαρμοσεις σε αυτο την εικονα που θες.

 

* http://paulodelvalle.deviantart.com/art/PSD-Folder-Template-198769306

 

Ωραια τα καταφερνω με το Gimp. Kοιταω ο φακελος να ειναι στα 1024 Pixels και το λογοτυπο που θελω να κολλησω να ειναι στα 512 Pixels και φαινετε μια χαρα.  :)

 

102ghffdfdv%20cvgty4x1024_zpsgxwgtn4o.pn102ghfffv%20cvgty4x1024_zpsb4leix2h.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποίος ανέφερε τη λέξη "photoshop" στην ενότητα για το linux? Ποιοοοος?
Μαστίγωμα κι εξορία.
Αφού υπάρχει το Gimp.
Μπράβο fearless παληκαρι μου. Έριξες ιδεα. Αλλά αν δε βλέπει τους φακέλους με τα modded εικονιδια το linux, δε κάνουμε τίποτα (για μένα λέω, που δουλεύω σχεδόν αποκλειστικα linux). Τσάμπα η δουλειά. Κι έχω πολύ υλικό.
Για να το λέει ο jim-p που ξερει απο linux, έτσι είναι. Κρίμα.

 

 

Κι μως γινεται. Τωρα μολις το ειδα. Γινεται πανευκολα σε ubunt-οειδη (UBUNTU, Mint...). Δεξι κλικ επανω στο φακελο, "Ιδιοτητες". Στην καρτελα "Βασικα". Παταμε επανω στην εικονα του φακελου κι εμφανιζει το file browser για επιλογη εικονας.

 

Tα templates του photoshop δουλευουν και στο Gimp. Αρα μου βρηκα δουλεια.

Επεξ/σία από NEFTIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα και εγω μου βρηκα δουλεια, φτιαχνω ολη την μουσικη μου αλλα δυσκολευομαι να βρω ολα τα λογοτυπα σε ''Transparent'' οπως τις παραπανω εικονες για να ειναι ποιο οκ, και μερικες ειναι καπως ετσι:

download_zpsme96lbkg.png

αντι για ετσι:

pink-floyd-logo_zpsb5etmkz4.png

Kανε Save image as Desktop στις δυο εικονες για να καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο tablet τώρα. Αλλά καταλαβαίνω τι λες.

Αν δε κάνω λάθος, πρέπει η εικόνα να είναι png, για να δουλέψει το transparent.

 

Αυτό μάλλον εννοείς, αν κατάλαβα καλά. Να φαίνονται τα γράμματα μαύρα, αλλά το άσπρο background να εξαφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μάλλον εννοείς, αν κατάλαβα καλά. Να φαίνονται τα γράμματα μαύρα, αλλά το άσπρο background να εξαφανιστεί.

Ναι αυτο εννοω

 

 

το gimp εχει εργαλειο color to alpha που κανει transparent τις φωτογραφιες που δεν ειναι

 
Δεν το ηξερα ευχαριστω. Eχω κανει transparent αρκετες εικονες αλλα δεν μπορω ολες, π.χ μπορω να κανω transparent το ασπρο πλαισιο (φοντο) τις εικονες και με βολεψε πολυ, αλλα σε καποιες εικονες που δεν εχουν ασπρο πλαισιο και ειναι ενιαιο σχεδιο οπως την παρακατω δεν μπορω. Για παραδειγμα θελω να κρατησω το κοκκινο χρωμα και να ειναι transparent το υπολοιπο:
 
220px-AeonSpoke_-_AeonSpoke_zpsyri3yud8.
 
Ενταξει ειναι λιγο δυσκολη εικονα αλλα καταλαβες τι εννοω.
 
Ο τροπος που το κανω ειναι:
Ανοιγω την εικονα με το Gimp, και παω Layer/Transparency και κανω Add Alpha Channel, μετα επιλεγω απ το Tool Box (αριστερο πανελ) το εικονιδιο με το ραβδι (Fyzzy Select Tool) και κανω ενα κλικ στο ασπρο πλαισιο. Μετα παω Edit και παταω Clear και εξαγω την εικονα (File/Export As) αλλα προσεχω να ειναι .png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην εικονα από πάνω μπορείς να το κάνεις με το magic wand αν παίξεις λίγο με το threshold

αλλιώς πάντα μπορείς να κάνεις ό,τι θες με το lasso ή ακόμα καλύτερα με masks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην εικονα από πάνω μπορείς να το κάνεις με το magic wand αν παίξεις λίγο με το threshold

αλλιώς πάντα μπορείς να κάνεις ό,τι θες με το lasso ή ακόμα καλύτερα με masks

 

Nαι κατι κανει το Fuzzy Select Tool, οχι πολυ καθαρα βεβαια αλλα οσο το ψαχνω καλυτερα ειναι.

lassο και masks ειναι για Windows μονο;

Ας μαθω λιγο το Gimp και θα ψαχτω και με αυτα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...