Προς το περιεχόμενο

Το iPad Pro πούλησε συνολικά περισσότερο, από όλη την σειρά Surface μαζί!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@SeNNinhA

 

ετσι που τα λες ρε παιδι μου τα windows ειναι ο ουραγος κ το ios η καθιερωμενη πρωτοκαθεδρια στο IT γενικοτερα

 

το ασπρο μαυρο δω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Πιστεύετε ακόμη πως όλα έχουν να κάνουν μόνο με το marketing ειδικά μετά από τόσα στην αγορά? 

 

 

2. Συνήθως ένα καλό marketing κρατάει ψηλά τις πωλήσεις για σχετικά μικρό διάστημα,

 

1. Ναι.

 

2. Αυτό από που προκύπτει; Υπάρχει κάποιος κανόνας;

 

Και για να σε προλάβω δεν εννοώ ότι μόνο η αππλ πουλάει λόγο μαρκετινγκ.

 

Αλλά ναι έτσι πάει. Όταν το 99.99% των χρηστών υπολογιστών είναι άσχετοι τότε θα αγοράσουν με βάση αυτό που υπάρχει στην αγορά "ως καλό" και επειδή είναι άσχετοι δεν θα ψαχτούν αρκετά, οπότε θα πάρουν αυτό που έχει το όνομα.

 

Έτσι δουλεύει το πράμα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο να δώσεις τα ίδια λεφτά για να πάρεις κάτι που κάνει λιγότερα; Αντί να πάρεις το iPad Pro που τρέχει "ικανοποιητικά" τις εφαρμογές office/imaging/μουσικής γιατί να μην πάρεις το original που τρέχει τις καλύτερες και ισχυρότερες εφαρμογές office/imaging/μουσικής στα ίδια λεφτά;

 

Αν υπήρχε μία σοβαρή διαφορά τιμής θα μπορούσες να το συζητήσεις. Τώρα είναι μάλλον γελίο να το συζητάμε αν αξίζει να πάρεις το "full" ή το "περιορισμένο". Προφανώς δε συζητάμε καν ότι το ένα κάνει και άλλα 100 πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις στο iPad Pro, απλά συζητάμε ότι αυτά τα 10 πράγματα που κάνουν και τα δύο, τα κάνουν εξίσου καλά!

 

 

οταν πληρωνεις κατι ακριβα δε σημαινει απαραιτητα οτι περιμενεις να κανεις τα παντα απο αυτο ακομα και παπαδες

αν δε σε καλυψε η απαντηση/αναλυση που εκανε ο bildanos νωριτερα σκεφτηκες οτι καποιος που δινει 1200$ για ενα tablet το πιθανοτερο ειναι να εχει ΗΔΗ και laptop/desktop +2000$ ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αλλά ναι έτσι πάει. Όταν το 99.99% των χρηστών υπολογιστών είναι άσχετοι τότε θα αγοράσουν με βάση αυτό που υπάρχει στην αγορά "ως καλό" και επειδή είναι άσχετοι δεν θα ψαχτούν αρκετά, οπότε θα πάρουν αυτό που έχει το όνομα.

 

Έτσι δουλεύει το πράμα....

 

Το αυτό,ιδίως αι γυναίκαι το έχουν κατά κόρον.

Το πόσο "Apple == το καλύτερο στον γαλαξία" έχω ακούσει από, άσχετες με τον τομέα, γνωστές δεν παίζει,ευτυχώς υπάρχουν και τύπισσες που το έχουν και δεν ρίχνεται όλο το φύλο στον Καιάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ακόμη πως όλα έχουν να κάνουν μόνο με το marketing ειδικά μετά από τόσα στην αγορά? Συνήθως ένα καλό marketing κρατάει ψηλά τις πωλήσεις για σχετικά μικρό διάστημα, ειδικά όταν το ίδιο το προϊόν έχει σημαντικά προβλήματα. Το ότι συνεχίζει να πουλάει και μάλιστα πολύ περισσότερο από άλλες συσκευές που συνολικά έχουν περισσότερες δυνατότητες, θα έπρεπε να σας προβληματίσει γιατί συμβαίνει.

 

Μήπως για τα πράγματα που μπορεί να κάνει το ipad pro, είναι συνολικά πιο εύχρηστο από τον ανταγωνισμό?

 

Μήπως το surface που κάνει ο,τι και ένα pc δεν είναι πρακτικό για την πλειοψηφία των καταναλωτών και καλύπτει μόνο τους "πολύ ψαγμένους" (που δεν αρκούν για να έχει ικανοποιητικές πωλήσεις)?

μήπως γιατί το surface σαν brand υπάρχει σε απειροελάχιστες χώρες; συ σύγκριση με το iPad που υπάρχει παντού;

 

Τα surface ειναι υπολογιστές. Όλοι ξέρουν να χρησιμοποιούν windows υπολογιστές. Οποτε όχι, σε αυτό που είπες από πάνω.

 

:)

Παιδιά ξεχνάτε κάτι σημαντικό: πόσα σημεία πώλησης υπάρχουν για προϊόντα της Apple και πόσα για προϊόντα της Microsoft (και μιλάω ειδικά για τη σειρά Surface)...

 

Επίσης, το Surface στοχεύει καθαρά και μόνο επαγγελματίες, το iPad "Pro"¨(iPad Big θα έπρεπε να λέγεται, ή καλύτερα iPhone XXL) στοχεύει σε όλους, και τους επαγγελματίες αλλά και τους ήδη υπάρχοντες χρήστες iPad/iPad Mini.

 

Για να μην μακρηγορώ, ίσως και εγώ για τις ανάγκες μου να έπαιρνα iPad Pro έναντι Surface Pro, αλλά μη μπλέκουμε τα αυγά και τα πασχάλια... Όσο click-bait και να είναι ο τίτλος... Γιατί όταν γράφεις "από όλη τη σειρά Surface μαζί!" εννοείς (μαντέψτε)....... ΟΛΗ τη σειρά Surface ΜΑΖΙ! Δηλαδή Surface RT, Surface 2, Surface 3, Surface Pro/Pro2/Pro3/4 και Surface Book... Κάτι που απλά δεν υφίσταται... Θα μπορούσε απλά να γράφει στο τέλος "Υ.Γ. I <3 Apple" ή "Y.Γ. Suck it M$"...

Έχει γίνει το ελληνικό Verge μου φαίνεται

Ποια ειναι αυτα τα χαρακτηριστικα? Ανεφερε μερικα

Χμ... Κανένα

Το άρθρο και τα στοιχεία αναφέρονται στην περίοδο των διακοπών των Χριστούγεννων.

Για την περίοδο πριν τις γιορτές ή μετά έχουμε στοιχεία? Για ημερολογιακό έτος?

Διάλεξαν την περίοδο που τους βόλευε και έβγαλαν δελτίο τύπου.ορίστε η δύναμη του marketing.

Αρκετά σωστο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι ή πηγή του άρθρου προέρχεται από γνωστό fansite της msft. Απλά, σε κάποιους δεν αρέσουν τα κακά μαντάτα με αποτέλεσμα να τους πιάνει δυσπεψία.

Σύμφωνα με αυτούς, όσοι συμφωνούν με τους αριθμούς είναι trolls.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι ή πηγή του άρθρου προέρχεται από γνωστό fansite της msft. Απλά, σε κάποιους δεν αρέσουν τα κακά μαντάτα με αποτέλεσμα να τους πιάνει δυσπεψία.

ποια κακα μανταντα;

Μόνο στην περίοδο των διακοπών πηγε καλύτερα το iPad Pro ( μάλλον ) πφχαχαχα

 

Το ότι τα tablets της MS μπορούν και κοντραροντε ισα ισα με τα ipad που ηταν έξω τοσα χρονια νωρίτερα εινακ το πραγματικό νέο boy :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν διαβάσεις το άρθρο, θα δεις ότι ή έρευνα αναφέρεται στο 4ο τρίμηνο του 2015. Τώρα, εάν εσύ έκανες διακοπές τους τελευταίους τρείς μήνες, είναι άλλο θέμα.

 

Επιπροσθέτως:

Τα άσχημα νέα, είναι ότι η Apple με το iPad Pro γνώρισε πολύ μεγαλύτερη επιτυχία από όση αναμενόταν, ακόμα και από ειδικούς.

 
Αντίθετα, μέσα σε ένα τρίμηνο μόνο, και με μία συσκευή, την ώρα που η Microsoft είχε περισσότερα μοντέλα στην αγορά, η Apple κατάφερε να την ξεπεράσει με ευκολία στις πωλήσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτικη πλειοψηφία του κοσμου,  θελει μια ταμπλετα για σχετικα απλες μαθημερινες λειτουργίες.  Ε,  τοσο το android,  οσο και το ipad, αυτες τις καθημερινές λειτουργιες: internet,  απλα games,  απλο office, χειρισμος uis,  εφαρμογές αστειες,  εφαρμογές επικοινωνιας,  chat,  email,  calendar, κλπ κλπ κλπ τα κανουν ΚΑΛYΤΕΡΑ,  ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΑ,  ΠΟΙΟ ΑΝΕΤΑ. 

Το 90% των καταναλωτών γι αυτα ενδιαφέρεται.  Εννοείται οτι ο επαγγελματίας θα παρει Surface.  Αλλα οι επαγγελματίες ειναι το 10%, δεν κάνεις πωλήσεις ετσι. 

Καιρο χρήστης surface pro 2, και android tab s 8.4 rooted,  xposed,  custom.

 Το 90% της καθημερινότητας την android ταμπλετα χρησιμοποιώ. 

Ειναι ελαφρυτερη,  ειναι παντα standby, δουλευει πολυ πολυ ποιο finger friendly και στο ui,  και ολες οι εφαρμογες που ειναι εκ κατασκευης φτιαγμένες για δαχτυλο,  και οχι φτιαγμενες για ποντικκ και τροποποιημενες στη συνεχία για δαχτυλο. 

Μολις πιανω το sp2 (το οποιο ειναι συσκευαρα,  τι γουσταρω με 1000 για οπου εχει πλεονέκτημα και αυτο ειναι η χρηση pc/laptop κυριως και οχι ελαφρυ χρηση ταμπλετας,  αλλά σοβαρες επαγγελματικες εφαρμογες),  πιανω και την πενα κατευθυαν. 

 Οκ αν δεν εχεις ταμπλετα ios/android,  θα μαθεις να χειριζεσαι (χειρότερα)  τα περισσότερα χωρις πενα.  

Ουτε μια αντιγραφη επικόλληση δεν μπορεις να κανεις στον browser χωρις πενα.. Οι ποιο πολλες μπάρες δεν τραβιουνται με το δαχτυλο,  και θα το πετυχαίνεις με την 3η φορα.  Βεβαια λυσεις υπάρχουν για ολα.  Κατεβάζεις / αγοραζεις (που στο android ειναι ολα ενσωματωμένα ή τσαμπα),  εφαρμογές φτιαγμενες για δαχτυλο για τα αυτονοητα πχ file browsing. 

Αλλα οτι και να λεμε,  τα win 10+ ειναι πισω στο θεμα ταμπλετα και ολες οι εφαρμογές το ιδιο. 

Οποτε ουτε το μαρκετινγκ φταιει,  ουτε τιποτα. 

Οταν η αγορά αποφασιζει οτι το ενα πουλαει περισσότερο απο το αλλο για καιρο,  καποιοι λογοι υπάρχουν,  και οχι μαρκετινγκ ή φανμποι.

 Οι χρηστες windows ειναι πολλαπλασιοι απο χρηστες ios,  και τα εκατέρωθεν φανμποιο το ιδιο. 

Πωτς γκενεν να πουλαει παραπανω το πανάκριβο ipad pro τοτε? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως γιατί το surface σαν brand υπάρχει σε απειροελάχιστες χώρες; συ σύγκριση με το iPad που υπάρχει παντού;

Τα surface ειναι υπολογιστές. Όλοι ξέρουν να χρησιμοποιούν windows υπολογιστές. Οποτε όχι, σε αυτό που είπες από πάνω.

:)

Έχει γίνει το ελληνικό Verge μου φαίνεται

Χμ... Κανένα

Αρκετά σωστο

Ποιο Windοws είναι ποιο εύχρηστο για σένα?7?8? 10? Υπόψιν εσύ δεν είσαι όλοι αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Οι συνολικές αποστολές tablets για το 2015, έφτασαν τις 206,8 εκατομμύρια
  • Οι αποστολές των tablets που αποσπώνται από το πληκτρολόγιο έφτασαν στο ψηλότερο σημείο, με 8,1 εκατομμύρια συσκευές

 

 

τα standalone tablets (συσκευές που δεν διαθέτουν αποσπώμενο keyboard) έχουν πεθάνει ή τουλάχιστον... πεθαίνουν

 

:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο Windοws είναι ποιο εύχρηστο για σένα?7?8? 10? Υπόψιν εσύ δεν είσαι όλοι αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι...

τα 7 ειναι τα πιο διάσημα, και από αυτα έχουν περάσει όλοι. Που δεν έχουν καμια τρομερή αλλαγή με τα 10 που υπάρχουν τωρα. Όλα ειναι οπως στα 7 με ανανεωμένο design. Άρα ο περισσότερος κοσμλος ξερει να τα χειρίζεται. Τουλάχιστον αυτό βλέπω καθημερινά. Συμφωνείς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το iPad Pro ξεπέρασε σε πωλήσεις τα Surface 3, Surface Pro 4 και Surface Book την περίοδο των διακοπών

 

Δηλαδή όσα περισσότερα μοντέλα ρίχνει στην αγορά μια εταιρία τόσο αυξάνονται οι πωλήσεις; Οπότε η Apple κόντρα σε αυτό το "νόμο" πούλησε περισσότερα τεμάχια από τη microsoft;

 

 

Τα παραπάνω στατιστικά δεν αναφέρουν ότι οι συνολικές πωλήσεις ταμπλετ της Apple έκαναν βουτιά τα τελευταία δυο χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο να δώσεις τα ίδια λεφτά για να πάρεις κάτι που κάνει λιγότερα; Αντί να πάρεις το iPad Pro που τρέχει "ικανοποιητικά" τις εφαρμογές office/imaging/μουσικής γιατί να μην πάρεις το original που τρέχει τις καλύτερες και ισχυρότερες εφαρμογές office/imaging/μουσικής στα ίδια λεφτά;

 

Αν υπήρχε μία σοβαρή διαφορά τιμής θα μπορούσες να το συζητήσεις. Τώρα είναι μάλλον γελίο να το συζητάμε αν αξίζει να πάρεις το "full" ή το "περιορισμένο". Προφανώς δε συζητάμε καν ότι το ένα κάνει και άλλα 100 πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις στο iPad Pro, απλά συζητάμε ότι αυτά τα 10 πράγματα που κάνουν και τα δύο, τα κάνουν εξίσου καλά!

 

Δεν ξέρω αν είναι γελοίο, εγώ δεν είπα αυτό: συζητάμε ένα device που δεν ταιριάζει -από όσα καταλαβαίνω- στις δικές μας ανάγκες. Αυτό δεν το κάνει γελοίο: ταιριάζει στις ανάγκες κάποιων άλλων.

 

Εγώ, σαν pc χρήστης, εδώ και χρόνια δυσκολεύομαι να αποχωριστώ τη λογική του "υπολογιστή" (σε διαφορες μορφές και desktop λειτουργικού). Αν και η δουλειά μου το απαιτεί, ποτέ δεν κατάφερα να είμαι το ίδιο παραγωγικός από τηλέφωνο/ταμπλέτα. Πες το συνήθεια, πες το αντίληψη, πες το όπως θες.

 

 

Αυτό δε σημαίνει όμως ότι κάποιος που δεν έχει εμπειρία, γνώσεις, διάθεση να ασχοληθεί με υπολογιστές δεν θα βρει το ipad pro ενδιαφέρον. Μόνο και μόνο ότι πατάει ένα κουμπί και ανοίγει κατευθείαν και πλέον έχει πληκτρολόγιο να γράφει αυτό μπορεί να του φαίνεται "κοσμογονία". 'Η απλά ευκαιρία, η απλά ικανοποίηση καταναλωτισμού, ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. 

 

Προσπαθούσα, μάταια, να πείσω την μεσήλικη μητέρα μου να μπει στο internet χρησιμοποιώντας υπολογιστή. Δεν τα κατάφερα. όταν πήρε το ipad στα χέρια της το κατάλαβε αμέσως και τα πάει περίφημα. Για εκείνη, προφανώς, το ipad ήταν καινοτομία περισσότερο από όσο για μένα (προφανώς αγόρασε δικό της, ακριβότερα από ένα netbook της εποχής). Άρα δεν μπορώ να χαρακτηρίσω γελοία την επιλογή κανενός.

 

Γενικά δεν μου αρέσει να κάνω συγκρίσεις ώστε να αποδείξω πως κάτι είναι χειρότερο από κάτι άλλο (ή να δικαιολογήσω τις δικές μου επιλογές). Νομίζω πως αξίζει να συζητάμε τι προσφέρει κάθε συσκευή και τι πραγματικά μπορεί να ταιριάζει σε εμάς. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...