Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αναβάθμιση από Canon 550d;


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Canon 550d και σκέφτομαι την 700d ή την 750d. Με ενδιαφέρει περισσότερο το βίντεο από τη φωτογραφία. Αν είχα χρήματα σίγουρα θα πήγαινα σε Mark iii !

 

Ήθελα να ρωτήσω αν θα δω διαφορά από την κάμερα μου αν θα πάω στις 700d/750d , ποιες είναι οι διαφορές τους, ποια είναι καλύτερη και γενικά αν αξίζει αυτή η μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Προτιμώ Canon. Θα ήθελα να γυρίσω μια κινηματογραφική μικρού μήκους αλλά τα οικονομικά μου δεν είναι σε θέση για να πάω σε mark iii. Τώρα έχω την 550d και σκέφτομαι μήπως την δώσω και με μια διαφορά πάρω μια άλλη... αρκεί φυσικά να μου προσθέτει καλύτερη ποιότητα βίντεο και γενικά extra δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις ηδη εξοπλισμο, εκτος απο την διαφορα που θες να δωσεις για να παρεις αλλο σωμα, να υπολογισεις στο budget σου και φακους, φωτα, μικροφωνα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις ηδη εξοπλισμο, εκτος απο την διαφορα που θες να δωσεις για να παρεις αλλο σωμα, να υπολογισεις στο budget σου και φακους, φωτα, μικροφωνα κλπ

Τα έχω... μόνο σώμα σκέφτομαι για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα γυρίσεις τη ταινία με auto focus ή manual, με τη σταθεροποίηση τι έχεις κατά νου να κάνεις έχεις gimbal ή το αφήνεις στο φακό, σε ενδιαφέρει το hdr στο βίντεο, τα προφίλ s log δεν σε ενδιαφέρουν, ποια θα είναι η επεξεργασία της εικόνας μετά στον υπολογιστή, ποιο είναι το μέγιστο ποσό που σκοπεύεις να δαπανήσεις για τους φακούς που διαθέτεις, έχεις δει κάποιο βίντεο στο youtube που να παραπέμπει σε αυτό που έχεις κατά νου να ολοκληρώσεις σαν στυλ για να καταλάβουμε τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις ώστε να προτείνουμε ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω... μόνο σώμα σκέφτομαι για αναβάθμιση.

 

Εφοσον εχεις ολα τα αλλα που χρειζεσαι απο εξοπλισμο για την ταινια, η markIII θα ηταν πολη καλη επιλογη.

Αυτο που θα τα καθορισει ολα ειναι το budget σου και τι περιπου θελεις να τραβηξεις.

Δεν ξερω τι εχεις επενδυσει σε φακους αλλα αν σε ενδιαφερει μονο canon και ηδη εχεις φακους και αλλο εξοπλισμο, τοτε θα πρεπει να ανεβεις αρκετα σε σωμα.

Αν δεν εχεις επενδυσει σε φακους και εχεις 2-3 μπορεις να τα πουλησεις ολα και να αλλαξεις τελειως συστημα, πχ σε μια mirrorless με περισσοτερα fps κλπ.

 

Για αυτες που αναφερεις στο πρωτο ποστ η 700D δεν εχει και τις τρελες διαφορες εκτος απο την touch και flip οθονη, οποτε δεν αξιζει και τρελα η διαδικασια.

 

Η 750D ειναι καλυτερη σχεδον σε ολα απο αυτη που εχεις, ISO, fps, touch και flip οθονη, αναλυση και ποιοτητα εικονας.

Video τραβαει 1080p 30fps οσο και η 550D δηλαδη, που δεν ξερω ποσο σε βολευει για αυτο που θες να τραβηξεις.

 

Απο εκει και περα σιγουρα υπαρχουν καλυτερες και ακριβοτερες λυσεις και σε Canon ανεβαινει αρκετα η τιμη, αλλα οπως λεει και ο φιλος παραπανω αν δεν πεις τις εχεις στο μυαλο σου δεν μπορει να προταθει κατι ευστοχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...