Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικα με inject εκτυπωτή και αντικατασταση μελανιων


partblah1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

 

Αν και έχω πλήρη γνώση απο θέματα υπολογιστών ποτέ μου δεν ασχολήθηκα περαιτέρω με τον εκτυπωτή και θα ήθελα να μάθω κάποια παραπάνω πράγματα.

 

Έχω τον εκτυπωτή hp C6380 εδω και 5 χρόνια.

 

1. Τι συντήρηση χρειάζεται ένας εκτυπωτής και τι είναι το καθάρισμα κεφαλής ;

 

2. Απ' ότι βλέπω έχει 5 μελάνια και τα 2 από αυτά είναι μαύρα , για ποιο λόγο συμβαινει αυτό ;

 

3. Επίσης καθε μελανοδοχείο έχει και ένα chip , σε τι ακριβως χρειαζεται αυτό ; Και γιατί ο εκτυπωτης μου δεν δειχνει σωστα τα επίπεδα σταθμης των μελανιών ;

 

4. Τι διαφορα έχουν τα συμβατα(ανακατασκευασμενα μελανια) απο τα κανονικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , συντήρηση κάνει μόνος του ο εκτυπωτής κάθε φορά που τον ανοίγεις ή ανά τακτά διαστήματα εφόσον μένει ανοιχτός και όταν δίνεις μία εκτύπωση. Καθαρισμό κεφαλής θα κάνεις μόνο όταν έχεις θέματα ποιότητας εκτύπωσης - σου αφήνει κενές γραμμές. Έχε υπόψην ότι κατά τον καθαρισμό/συντήρηση καταναλώνεται μελάνι.

 Τα 2 μαύρα που έχει είναι το μεν μεγάλο (τύπου pigment) για απλές εκτυπώσεις κειμένου και το μικρό (τύπου dye) για φωτογραφίες.

Το chip χρησιμεύει για την αναγνώριση του μελανιού από τον εκτυπωτή αλλά και για τον έλεγχο στάθμης. Η στάθμη μετριέται βάση σελίδων εκτύπωσης ή μέσω κουκκίδων εκτύπωσης και ενδέχεται να διαφέρει από την πραγματική στάθμη. Υπάρχουν κάποιοι άλλοι εκτυπωτές που βλέπουν στάθμη μελανιού μέσω φωτοκυττάρων.

 Τα συμβατά πέρα από το προφανές του μικρότερου κόστους είναι μελάνια που κατασκευάζουν άλλοι εκτός HP. Για ποιότητα ανάλογα από την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...