Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, korakios είπε

τετράμηνο ή μήνα λες ?

εξαρτάται την περιοχή , Βόλο όταν έκανα αίτηση σε 2 εβδομάδες μπήκε

4μηνο λογικά (αν ήταν /μήνα, θα μας μίλαγε η νοσηλεύτριά του τώρα, όχι ο ίδιος 🤪)

βασικά κυρίως από την τύχη του εξαρτάται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Doubt είπε

Να έχεις όλη μέρα ένα καθοδικό ρεύμα αέρα μέσα στο σπίτι σου, είναι η καλύτερη και πιο υγιεινή λύση; Δε νομίζω.

 

Ανοδικό ρεύμα έχουμε με τον ανεμιστήρα οροφής το καλοκαίρι,  ανεβάζει τον πιό δροσερό αέρα του δαπέδου προς τα πάνω....

αν είχαμε καθοδικό  θα κατέβαζε την ζέστη από το ταβάνι...  σε καθοδικό το γυρίζεις αν θέλεις τον χειμώνα.

Επίσης είναι τόσο χαμηλή η ροή του αέρα που δεν ενοχλεί. 

Και κάτι τελευταίο, για να κάνει δουλειά ο ανεμιστήρας οροφής δεν πρέπει η θερμοκρασία στον χώρου να υπερβαίνει του 30 βαθμούς..... ιδανικά από 29 και κάτω...

 

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, korakios είπε

τετράμηνο ή μήνα λες ?

εξαρτάται την περιοχή , Βόλο όταν έκανα αίτηση σε 2 εβδομάδες μπήκε

Τετράμηνο! 

Περιοχή είναι κέντρο Αθήνας, Αμπελόκηποι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, lk24 είπε

Τετράμηνο! 

Περιοχή είναι κέντρο Αθήνας, Αμπελόκηποι 

Αν κοιτάξεις τις πισω σελίδες θα δεις ανάλογα την περιοχη... Υπομονή γιατί τώρα όλος ο κόσμος ζήτησε να μπει νυχτερινό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lk24 είπε

Περιοχή είναι κέντρο Αθήνας, Αμπελόκηποι 

....γκουντ γουάινς δεν....🤒

...αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ από "την τύχη σου" εξαρτάται...Μόνο που πρέπει να είσαι ο Γκαστόνε...

Spoiler

...Αμπελόκηποι ε...Λογικά Βάζελος...; Αν ναι, τόσα χρόνια τριβή με τον Ζοτς, μακάρι να σου άφησε κάτι από την αύρα του...:P

 

16 ώρες πριν, teot είπε

Ανοδικό ρεύμα έχουμε με τον ανεμιστήρα οροφής το καλοκαίρι,  ανεβάζει τον πιό δροσερό αέρα του δαπέδου προς τα πάνω....

αν είχαμε καθοδικό  θα κατέβαζε την ζέστη από το ταβάνι...  σε καθοδικό το γυρίζεις αν θέλεις τον χειμώνα.

Επίσης είναι τόσο χαμηλή η ροή του αέρα που δεν ενοχλεί. 

Και κάτι τελευταίο, για να κάνει δουλειά ο ανεμιστήρας οροφής δεν πρέπει η θερμοκρασία στον χώρου να υπερβαίνει του 30 βαθμούς..... ιδανικά από 29 και κάτω...

Δεν είχα ποτέ ο ίδιος, αλλά πέτυχα σε 3άρ-4άρι διαμέρισμα (...1ου νομίζω;) κάπου στο κέντρο Αθήνας (...Κυψέλη ήταν νομίζω ή τεσπα κάπου πέριξ), κατακαλόκαιρο, βράδυ (έβραζε ο τόπος έξω) ανεμιστήρα οροφής στο σαλόνι, και πραγματικά έκανε διαφορά χωρίς να υπάρχει ανάγκη κλιματισμού (μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση θυμάμαι). Και δεν "ενοχλούσε" (σε φάση να είσαι από κάτω και να πάθεις καμμιά ψύξη ξερωγώ, όπως όταν φυσάει ένας δαπέδου κατευθείαν πάνω σου). Ήταν και πριν χρόνια και σίγουρα ήταν παλιάς κατασκευής - απλά θυμάμαι χαρακτηριστικά να έχει πραγματικά πολύ μεγάλα φτερά και η "δροσιά" απλωνόταν στον χώρο (στο σαλόνι που βρισκόταν, τουλάχιστον). Το θεώρησα ικανοποιητική εναλλακτική για όσους δεν μπορούν να έχουν κλιματιστικό (ξαναλέω, έξω στον δρόμο δεν μπορούσες ν' αναπνεύσεις από το "βράσιμο" της άπνοιας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, washcloud είπε

....γκουντ γουάινς δεν....🤒

...αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ από "την τύχη σου" εξαρτάται...Μόνο που πρέπει να είσαι ο Γκαστόνε...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...Αμπελόκηποι ε...Λογικά Βάζελος...; Αν ναι, τόσα χρόνια τριβή με τον Ζοτς, μακάρι να σου άφησε κάτι από την αύρα του...:P

 

Δεν είχα ποτέ ο ίδιος, αλλά πέτυχα σε 3άρ-4άρι διαμέρισμα (...1ου νομίζω;) κάπου στο κέντρο Αθήνας (...Κυψέλη ήταν νομίζω ή τεσπα κάπου πέριξ), κατακαλόκαιρο, βράδυ (έβραζε ο τόπος έξω) ανεμιστήρα οροφής στο σαλόνι, και πραγματικά έκανε διαφορά χωρίς να υπάρχει ανάγκη κλιματισμού (μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση θυμάμαι). Και δεν "ενοχλούσε" (σε φάση να είσαι από κάτω και να πάθεις καμμιά ψύξη ξερωγώ, όπως όταν φυσάει ένας δαπέδου κατευθείαν πάνω σου). Ήταν και πριν χρόνια και σίγουρα ήταν παλιάς κατασκευής - απλά θυμάμαι χαρακτηριστικά να έχει πραγματικά πολύ μεγάλα φτερά και η "δροσιά" απλωνόταν στον χώρο (στο σαλόνι που βρισκόταν, τουλάχιστον). Το θεώρησα ικανοποιητική εναλλακτική για όσους δεν μπορούν να έχουν κλιματιστικό (ξαναλέω, έξω στον δρόμο δεν μπορούσες ν' αναπνεύσεις από το "βράσιμο" της άπνοιας).

Έχω και  στα δυο υπνοδωμάτια πάνω από 15 χρόνια (ήταν πρόταση από φίλο εγκαταστατη κλιματιστικών όταν εψαχνα για να βάλω κλιματιστικά και στα υπνοδωμάτια)   και πρέπει να κάνει παρατεταμένο καύσωνα πάνω από 6-7 ημέρες για να  μην  αρκεί...  βεβαία είναι και το δωμάτιο σε τέτοια θέση (βλέπει ακάλυπτο και στην συνέχεια υπάρχει μονοκατοικία με μεγάλη αυλή και δένδρα + ότι  έχει γαλλικά παντζούρια  που αφήνουν το εξωτερικό αέρα να κυκλοφορει )

Αλλά ακόμη και στις 4-5 μέρες τον χρόνο που μπορεί να μην αρκεί, βάζοντας το κλιματιστικό του σαλονιού ο ανεμιστήρας βοηθάει στην κυκλοφορία του αέρα  κάνοντας ευχάριστη την ατμόσφαιρα 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτηση Απριλίου εκτελέστηκε χθες στα Κ.Πατησια..

Είναι απο τις εγγυημένες εργασίες 10ημερου,δικαιούστε μια πενιχρή αποζημίωση βάση ΔΕΔΗΕ,εφόσον υπάρχει καθυστέρηση αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MoviemakerGr είπε

Αίτηση Απριλίου εκτελέστηκε χθες στα Κ.Πατησια..

Είναι απο τις εγγυημένες εργασίες 10ημερου,δικαιούστε μια πενιχρή αποζημίωση βάση ΔΕΔΗΕ,εφόσον υπάρχει καθυστέρηση αν δεν κάνω λάθος.

Ηλεκτρονικά ή σε γραφείο ΔΕΔΔΗΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα, πριν αρκετές μέρες έκανα αίτηση για λογαριασμό τρίτου για νυκτερινό, ενώ άλλες φορές μετά από μια-δυο εργάσιμες έπαιρναν τηλ για επιβεβαίωση κλπ τώρα τίποτα..

Εσάς σας κάλεσαν για επιβεβαίωση όσοι κάνατε ηλεκτρονικά αίτηση ή απλά σας ήρθε ειδοποίηση κάποια στιγμή για πληρωμή (αν και όταν)?

Αν συνδεθώ με κωδικούς ταξις δεν δείχνει καμία αίτηση, αλλά πήρα τηλ και λέει φαίνεται κανονικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα στην παρέα, πριν αρκετές μέρες έκανα αίτηση για λογαριασμό τρίτου για νυκτερινό, ενώ άλλες φορές μετά από μια-δυο εργάσιμες έπαιρναν τηλ για επιβεβαίωση κλπ τώρα τίποτα..

Εσάς σας κάλεσαν για επιβεβαίωση όσοι κάνατε ηλεκτρονικά αίτηση ή απλά σας ήρθε ειδοποίηση κάποια στιγμή για πληρωμή (αν και όταν)?

Αν συνδεθώ με κωδικούς ταξις δεν δείχνει καμία αίτηση, αλλά πήρα τηλ και λέει φαίνεται κανονικά..

Σε εμένα που έγινε ηλεκτρονικά η αίτηση , δε πήραν τηλέφωνο. Ήρθε μετά από 3-5 εργάσιμες ημέρες email πλήρωσα και μετά πέρασαν 7 μήνες όπου ένα πρωί πήραν τηλέφωνο και ήταν από κάτω για να περάσουν το ρολοι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Σε εμένα που έγινε ηλεκτρονικά η αίτηση , δε πήραν τηλέφωνο. Ήρθε μετά από 3-5 εργάσιμες ημέρες email πλήρωσα και μετά πέρασαν 7 μήνες όπου ένα πρωί πήραν τηλέφωνο και ήταν από κάτω για να περάσουν το ρολοι

Κατάλαβα.., ίσως είναι στην πρακτική του εκάστοτε τοπικού καταστήματος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Κατάλαβα.., ίσως είναι στην πρακτική του εκάστοτε τοπικού καταστήματος..

Ε ναι.. Παίζει ρόλο στο τοπικό γραφείο του Δεδδηε... Πόσο ηλεκτρονικα είναι ενταγμένο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίζει ρόλο το κατάστημα. Εγώ έκανα ηλεκτρονικά αίτηση μετά από μια ώρα πήραν τηλέφωνο να επιβεβαιώσουν και ήρθε επιστολή μετά από κάνα δυο βδομάδες. Την πλήρωσα και την επόμενη μέρα ήρθαν να αλλάξουν το μετρητή. Μαλλον βαρουσαν μύγες 😂 επαρχία αυτά για λογαριασμό συγγενή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2022 στις 10:08 ΠΜ, Kozanitis1 είπε

Ηλεκτρονικά ή σε γραφείο ΔΕΔΔΗΕ?

Μέσω του site. Σε κατάστημα δεν μπαίνεις ούτως ή άλλως, ούτε με αρχικά Κ.Μ.

6 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα στην παρέα, πριν αρκετές μέρες έκανα αίτηση για λογαριασμό τρίτου για νυκτερινό, ενώ άλλες φορές μετά από μια-δυο εργάσιμες έπαιρναν τηλ για επιβεβαίωση κλπ τώρα τίποτα..

Εσάς σας κάλεσαν για επιβεβαίωση όσοι κάνατε ηλεκτρονικά αίτηση ή απλά σας ήρθε ειδοποίηση κάποια στιγμή για πληρωμή (αν και όταν)?

Αν συνδεθώ με κωδικούς ταξις δεν δείχνει καμία αίτηση, αλλά πήρα τηλ και λέει φαίνεται κανονικά..

Αίτηση μέσω του σάιτ, τηλέφωνο δεν με πήραν (αν και δεν καλοθυμάμαι, επειδή τους είχα παρει εγώ κα'να -δυο φορές εκείνο το διάστημα, για "γενικές πληροφορίες" για το νυχτερινό και όχι μόνο) και σε 2 μέρες (νομίζω) είχε έρθει μέιλ ΣΤΟ JUNK FOLDER του Hotmail με τον κωδικό για πληρωμή κτλ. Άρα έχε κατά νου ΚΑΙ τον σχετικό φάκελο του mail provider σου...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...