Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, libertini είπε

Όσον αφορά το κλιματιστικό δεν ξέρω πόσα νοικοκυριά βασίζονται για θέρμανση, για το καλοκαίρι πάντως η καλύτερη λύση είναι ο ανεμιστήρας οροφής. Από οικονομική άποψη αλλά και από άποψη υγείας.Φυσικά σχετίζεται και με την περιοχή που μένεις.

Να έχεις όλη μέρα ένα καθοδικό ρεύμα αέρα μέσα στο σπίτι σου, είναι η καλύτερη και πιο υγιεινή λύση; Δε νομίζω.

Κλιματιστικά κάνουν δουλειά χειμώνα-καλοκαίρι και είναι οικονομικά στη χρήση αλλά και στην αγορά. Καμία σχέση με το κόστος Φ/Α ή Α/Θ. Για ζεστό νερό, ηλιακό θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Να κάνω μια ερώτηση και ελπίζω να μην είναι εντελώς χαζή.

Ο μετρητής μου είναι από αυτούς τους ψηφιακούς με την οθόνη που εναλλάσονται οι μετρήσεις. Αν αιτηθώ για νυχτερινό θα πληρώσω πάλι τα 42 ευρώ ή όχι;

Θα πληρώσεις για την ενεργοποίηση τα 42 ευρώ και θα περιμένεις και πάλι να έρθουν να στο ενεργοποιήσουν. Σε εμένα ήρθαν μετά από 4 μήνες και το ενεργοποίησαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Να κάνω μια ερώτηση και ελπίζω να μην είναι εντελώς χαζή.

Ο μετρητής μου είναι από αυτούς τους ψηφιακούς με την οθόνη που εναλλάσονται οι μετρήσεις. Αν αιτηθώ για νυχτερινό θα πληρώσω πάλι τα 42 ευρώ ή όχι;

Δεν είναι καθόλου χαζή η ερώτηση αυτή. Αν και ο ΔΕΔΔΗΕ γράφει στο site του πως τα 42,16€ είναι συμμετοχή του πελάτη στις δαπάνες για τοποθέτηση ψηφιακού μετρητή, στην πράξη το ποσό αυτό αφορά την ενεργοποίηση του νυχτερινού. Κανονικά θα τα πληρώσεις όπως τα πλήρωσα και εγώ, παρόλο που ήδη μου είχαν βάλει 12 μήνες πριν τον ψηφιακό μετρητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Θα πληρώσεις για την ενεργοποίηση τα 42 ευρώ και θα περιμένεις και πάλι να έρθουν να στο ενεργοποιήσουν. Σε εμένα ήρθαν μετά από 4 μήνες και το ενεργοποίησαν...

Η "ενεργοποίηση" εντωμεταξύ είναι να έρθει κάποιος και να καταγράψει τις ενδείξεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μου ήρθε το χαρτί για πληρωμή του νυχτερινού.

ΠΩΣ πληρώνω γιατί έχω μπερδευτεί με το κατεβατο.

Εμείς να δεις πως έχουμε μπερδευτεί με εσένα... χτες ισχυριζόσουν πως σου έχουν ήδη ενεργοποιήσει το νυχτερινό, τώρα λες ότι δεν έχεις πληρώσει καν...

Τέλος πάντων, ο μοναδικός τρόπος για να το πληρώσεις αυτή τη στιγμή είναι μέσα από το e-banking, πας πληρωμές και επιλέγεις ΔΕΔΔΗΕ ("ΔΕΔΔΗΕ" σκέτο). Επίσης αν σε ενδιαφέρει η alpha έχει την πιο μικρή προμήθεια, 0,30€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, libertini είπε
Spoiler

Το ψυγείο ούτως η άλλως όπως είπες καίει όλη μέρα, άρα τις περισσότερες ώρες χρεώνεται με την ημερήσια κατανάλωση παρά την νυχτερινή. Επομένως η καλύτερη λύση είναι να το αντικαταστήσεις με ένα κατηγορίας Α. Σε συνδυασμό με νυχτερινό θα είναι η βέλτιστη λύση.

Όσον αφορά το κλιματιστικό δεν ξέρω πόσα νοικοκυριά βασίζονται για θέρμανση, για το καλοκαίρι πάντως η καλύτερη λύση είναι ο ανεμιστήρας οροφής. Από οικονομική άποψη αλλά και από άποψη υγείας.Φυσικά σχετίζεται και με την περιοχή που μένεις. Η Φλώρινα δεν μπορεί να έχει κεντρική θέρμανση με κλιματιστικό, η Αθήνα μπορεί και η Θεσσαλονίκη είναι αναλόγως τον χειμώνα.

Για τον θερμοσίφωνα δεν μπορείς να επιβάλεις σε όλα τα μέλη της οικογένειας να κάνουν μπάνιο το καλοκαίρι μετά τις 23:00 καθώς βγαίνουν έξω από τις 9-10. Φυσικά όποιος έχει τη δυνατότητα, εννοείται να βάλει ηλιακό.

Για το πλυντήριο ρούχων είναι ρίσκο να βάλεις σε ώρες κοινής ησυχίας και για το πληντύριο πιάτων επίσης δεν γνωρίζω πόσα νοικοκυριά έχουν. Θα σου πω ότι γείτονας από τον επάνω όροφο έβαζε στη 1 το βράδυ πλυντήριο ρούχων. Από το τράνταγμα και το σφύριγμα ξυπνούσα, συν του ότι έβγαινε να απλώσει τα ρούχα σέρνοντας τη λεκάνη με τα ρούχα στο πάτωμα και μας ξυπνούσε. Είναι να μην πέσεις σε περίπτωση.

Θέλω να πω, πως καλό το νυχτερινό, αλλά τελικά ποιους εξυπηρετεί; Για μένα ιδανικά αντικατάσταση των συσκευών σιγά σιγά με άλλες κατηγορίας Α και πρώτα απ'όλα το ψυγείο και το πληντύριο. Στην κουζίνα μεγάλη προσοχή στα σκεύη να "πατάνε" καλά πάνω στο μάτι ώστε να μην υπάρχουν απώλειες και να μαγειρεύεται γρήγορα το φαγητο. Ιδανικά μαγείρεμα με χύτρα!

Τέλος, όποιος έχει τη δυνατότητα να βάλει αυτόνομη θέρμανση φα ή αντλία θερμότητας αν δεν υπάρχει δίκτυο φα, διότι έχεις ξενοιάσει και με το ζεστό νερό.

Τώρα όπως είπα, ο καθένας τα ζυγίζει σύμφωνα με την δική του περίπτωση. Το ανέφερα σας θέμα διότι βλέπω στο excel του korakios τα καλύτερα προγράμματα να είναι αυτά με νυχτερινή θέρμανση, αλλά δεν πιστεύω ότι ταιριάζουν στην πλειοψηφία. Γι'αυτό πολύ σωστά αναφέρθηκε, ο καθένας να ψάξει τα προγράμματα σύμφωνα με τις ανάγκες του κι όχι μόνο με την φθηνότερη τιμή

.

 

Μια οικογένεια που ζει μέρα παρά πέρα, ακόμα κι ένα 20αρικο κάνει τη διαφορά.

Δε γίνεται να ανάβεις θερμοσίφωνα στο ημερήσιο και μετά να είσαι έκπληκτος με το πόσο ήρθε το ρεύμα. 

Ειδικά στο ΚΟΤ η διαφορά να παραμείνεις εντός ορίου η να βγεις εκτός ορίου μεταφράζεται σε  200+ ευρώ το 4μηνο σε όσους έχουν καλό πρόγραμμα ή και σε χιλιάρικο σε όσους υπερβούν το ΚΟΤ-Α σε ρητροπρογραμμα.

Όσο για ηλιακούς θερμοσίφωνες, αντλίες, καινούργια ψυγεία κλπ... 9 στους 10 Έλληνες έχουν χαλάσει ήδη το μηνιατικο και χρωστάνε κιόλας. Όχι ανεμιστήρα οροφής δεν έχουν να αγοράσουν, αλλά ούτε καν βεντάλιες.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μια οικογένεια που ζει μέρα παρά πέρα, ακόμα κι ένα 20αρικο κάνει τη διαφορά.

Δε γίνεται να ανάβεις θερμοσίφωνα στο ημερήσιο και μετά να είσαι έκπληκτος με το πόσο ήρθε το ρεύμα. 

Ειδικά στο ΚΟΤ η διαφορά να παραμείνεις εντός ορίου η να βγεις εκτός ορίου μεταφράζεται σε  200+ ευρώ το 4μηνο σε όσους έχουν καλό πρόγραμμα ή και σε χιλιάρικο σε όσους υπερβούν το ΚΟΤ-Α σε ρητροπρογραμμα.

Όσο για ηλιακούς θερμοσίφωνες, αντλίες, καινούργια ψυγεία κλπ... 9 στους 10 Έλληνες έχουν χαλάσει ήδη το μηνιατικο και χρωστάνε κιόλας. Όχι ανεμιστήρα οροφής δεν έχουν να αγοράσουν, αλλά ούτε καν βεντάλιες.

 

Επισης πλυντηριο ρουχων - πλυντηριο πιατων και στεγνωτηριο , τουλαχιστον τα νεας γενιας ειναι ολα με προγραμματισμο , οποτε βολευει αφανταστα το νυχτερινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, libertini είπε

Θέλω να πω, πως καλό το νυχτερινό, αλλά τελικά ποιους εξυπηρετεί;

Σχεδόν όλους τους εξυπηρετεί, το μόνο ζήτημα είναι πόσο θα πάρει στον καθένα να κάνει απόσβεση τα 42,16€, δλδ πόσο γρήγορα θα αρχίσει να πληρώνει λιγότερα.

Και λέω "σχεδόν όλους" επειδή πιθανόν για κάποιους ελάχιστους να είναι ασύμφορο, πχ κάποιος που πάει από το Γ1 σε Γ1Ν και έχει μηδενική κατανάλωση νύχτας θα μπαίνει και μέσα επειδή το Γ1Ν έχει λίγο μεγαλύτερο πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενεργοποιήσει το νυχτερινό μετρητή, το έχω επιβεβαιώσει και με υπάλληλο της ΔΕΔΔΗΕ και τώρα ήρθε η ώρα να καταχωρήσω τις ενδείξεις στη ΔΕΗ. Μου έχει όμως ένα κουτάκι να συμπληρώσω για "ένδειξη ημέρας" και δεν υπάρχει άλλο για ένδειξη νύχτας. Είναι φυσιολογικό ή δεν μου έχει περαστεί ακόμα το νυχτερινό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dominique13 είπε

Έχω ενεργοποιήσει το νυχτερινό μετρητή, το έχω επιβεβαιώσει και με υπάλληλο της ΔΕΔΔΗΕ και τώρα ήρθε η ώρα να καταχωρήσω τις ενδείξεις στη ΔΕΗ. Μου έχει όμως ένα κουτάκι να συμπληρώσω για "ένδειξη ημέρας" και δεν υπάρχει άλλο για ένδειξη νύχτας. Είναι φυσιολογικό ή δεν μου έχει περαστεί ακόμα το νυχτερινό? 

Φυσιολογικό δεν ξέρω αν μπορώ να το πω, προβλεπόμενο όμως είναι :)

Πρώτα θα έρθει καταμετρητής από ΔΕΔΔΗΕ την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης να πάρει ενδείξεις, μετά θα ενημερώσει ο ΔΕΔΔΗΕ την ΔΕΗ για την ενεργοποίηση του νυχτερινού και για τους νέους αριθμούς μετρητών/ενδείξεων, η ΔΕΗ με τη σειρά της θα ενημερώσει το σύστημα της, και μετά θα μπορείς εσύ να δίνεις ενδείξεις ημέρας + νύχτας.

Και μέχρι τότε εννοείται μην δώσεις καμία ένδειξη, αναγκαστικά μέχρι τότε οι λογαριασμοί θα βγαίνουν κατά προσέγγιση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φυσιολογικό δεν ξέρω αν μπορώ να το πω, προβλεπόμενο όμως είναι :)

Πρώτα θα έρθει καταμετρητής από ΔΕΔΔΗΕ την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης να πάρει ενδείξεις, μετά θα ενημερώσει ο ΔΕΔΔΗΕ την ΔΕΗ για την ενεργοποίηση του νυχτερινού και για τους νέους αριθμούς μετρητών/ενδείξεων, η ΔΕΗ με τη σειρά της θα ενημερώσει το σύστημα της, και μετά θα μπορείς εσύ να δίνεις ενδείξεις ημέρας + νύχτας.

Και μέχρι τότε εννοείται μην δώσεις καμία ένδειξη, αναγκαστικά μέχρι τότε οι λογαριασμοί θα βγαίνουν κατά προσέγγιση.

Κατάλαβα, έχω μέλλον ακόμα! 😅

Σ' ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lk24 είπε

Ωραίο το νυχτερινό παιδιά δεν λέω.. Όμως απο την στιγμή που δεν ξέρω αν θα συνεχίσω στο ίδιο σπίτι πέρα από εναν χρόνο αξίζει? ( εαν υπάρχει οικονομική δυνατότητα ίσως μετακομίσω απο Σεπτέμβριο του 23). Δεν γίνεται απόσβεση σε τέτοιο χρονικό διαστημα θεωρώ.. . Εαν τωρα κάνω αίτηση, καλό Σεπτέμβρη να έχω νυχτερινό.. Αξίζει λέτε να γίνει η διαδικασία για εναν χρόνο μόνο? Επίσης κάτι σημαντικό.. Ο ιδιοκτήτης δεν ψήνεται καθώς είναι λίγο (πολύ 😬) σφιχτός, οπότε το 42ρι θα είναι απο την τσέπη μου.. Ποια η άποψη σας? 

βάλε στο excel στο φύλλο με τα σταθερά τα τετράμηνα κατανάλωσης ,

θα σου βγάλει το κέρδος απο τις ρυθμιζόμενες με α=20% = 0,2 χρήσης

αν έχεις και μειωμένη χρέωση κιλοβατώρας στο νυχτερινό ,κάνεις με Χ το ετήσιο σύνολο kw

α*Χ*( €/kw_μέρας - €_νύχτας )

σαν χρέωση όμως kw μέρας και νύχτας πρέπει να περιλαμβάνεις και τυχών εκπτώσεις συνέπειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, washcloud είπε

Εξαρτάται από το ύψος της κατανάλωσής σου.

Μόνο μην κάτσει στραβή και δεν είναι 3, αλλά,,,13 οι μήνες που θα περάσουν 

Κατανάλωση δεν έχω υπερβεί ποτέ τις 850.. Ίσως γίνει το καλοκαίρι λόγω κλιματιστικου.. Και να φτάσει 1000

 

Και είναι κρίμα που ακόμα και τωρα να κάνω αίτηση, το 3μηνο που μας έρχεται που θα είναι το ac το βράδυ να καίει, δεν υπάρχει περίπτωση να το προλάβω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lk24 είπε

Κατανάλωση δεν έχω υπερβεί ποτέ τις 850.. Ίσως γίνει το καλοκαίρι λόγω κλιματιστικου.. Και να φτάσει 1000

τετράμηνο ή μήνα λες ?

27 λεπτά πριν, lk24 είπε

Και είναι κρίμα που ακόμα και τωρα να κάνω αίτηση, το 3μηνο που μας έρχεται που θα είναι το ac το βράδυ να καίει, δεν υπάρχει περίπτωση να το προλάβω.. 

εξαρτάται την περιοχή , Βόλο όταν έκανα αίτηση σε 2 εβδομάδες μπήκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...