Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχει μπει ο νυχτερινός μετρητής και ήρθε ο υπάλληλος και έβαλε και την κάρτα στις 20 Μαίου.

Δεν έχει εκδοθεί λογαριασμος.

Την Παρασκευή πέρασε ο δεδδηε για την μέτρηση του 4μηνου.

Τι θα γίνει ? Θα εκδοθεί λογαριασμος και για ποιο χρονικό διάστημα ?

Συνήθως 1 βδομάδα με 10 ημέρες μετά την καταμέτηση εκδίδεται ο λογαριασμός.

Όσο για το ποιο χρονικό διάστημα θα αφορά δες τον προηγούμενο εκκαθαριστικό, αν αφορούσε διάστημα πχ έως 12 Απριλίου τότε αυτός που θα σου έρθει θα είναι για το διάστημα 13/04 - 09/06. Εκτός και εάν στο ενδιάμεσο έχει γίνει κάτι άλλο, όπως πχ η τοποθέτηση του νέου μετρητή που δεν διευκρινίζεις πότε έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Συνήθως 1 βδομάδα με 10 ημέρες μετά την καταμέτηση εκδίδεται ο λογαριασμός.

Όσο για το ποιο χρονικό διάστημα θα αφορά δες τον προηγούμενο εκκαθαριστικό, αν αφορούσε διάστημα πχ έως 12 Απριλίου τότε αυτός που θα σου έρθει θα είναι για το διάστημα 13/04 - 09/06. Εκτός και εάν στο ενδιάμεσο έχει γίνει κάτι άλλο, όπως πχ η τοποθέτηση του νέου μετρητή που δεν διευκρινίζεις πότε έγινε.

Έγραψα ότι στις 20 Μαίου τοποθετήθηκε η 'καρτα' στον μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έγραψα ότι στις 20 Μαίου τοποθετήθηκε η 'καρτα' στον μετρητή.

Το οποίο είναι εντελώς αδιάφορο μια και τηλεμέτρηση δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, πριν λίγες μέρες έκανα για λογαριασμό τρίτου (με κωδικούς τάξις) αίτηση για νυχτερινό..

Στο τέλος μου έβγαλε πως το αίτημα υποβλήθηκε και έναν κωδικό..

Συνδέομαι σήμερα να δω αν είχε καμία πρόοδο και βγάζει ένα μήνυμα λάθους, καθώς επίσης δεν δείχνει πως υπάρχει κάποιο αίτημα σε πρόοδο, ενώ τη μέρα που έκανα την αίτηση το έβγαζε.., έχει τύχει σε άλλον, είναι bug?

Τηλέφωνο επιβεβαίωσης δεν έχουν πάρει ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το οποίο είναι εντελώς αδιάφορο μια και τηλεμέτρηση δεν γίνεται.

Το ξέρω, αλλά υποτίθεται ότι 'ολοκληρώθηκε' η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το ξέρω, αλλά υποτίθεται ότι 'ολοκληρώθηκε' η διαδικασία.

Σε τι ολοκληρωθηκε η  διαδικασια;; Τι εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Παιδιά καλησπέρα, πριν λίγες μέρες έκανα για λογαριασμό τρίτου (με κωδικούς τάξις) αίτηση για νυχτερινό..

Στο τέλος μου έβγαλε πως το αίτημα υποβλήθηκε και έναν κωδικό..

Συνδέομαι σήμερα να δω αν είχε καμία πρόοδο και βγάζει ένα μήνυμα λάθους, καθώς επίσης δεν δείχνει πως υπάρχει κάποιο αίτημα σε πρόοδο, ενώ τη μέρα που έκανα την αίτηση το έβγαζε.., έχει τύχει σε άλλον, είναι bug?

Τηλέφωνο επιβεβαίωσης δεν έχουν πάρει ακόμα..

Τις τελευταίες ημέρες είναι συχνό φαινόμενο το site του ΔΕΔΔΗΕ να μην αναγνωρίζει αριθμούς παροχών και μετά από λίγες ώρες να στρώνει, ίσως το ίδιο να συμβαίνει και με τους αριθμούς αιτημάτων. Δοκίμασε ξανά αργότερα ή αύριο, και αν πάλι τίποτα κάλεσε τους.

Όσο για το τηλέφωνο επιβεβαίωσης δεν έχω ιδέα, εγώ τηλεφωνικά είχα κάνει το αίτημα και το μόνο τηλ που έλαβα ήταν για να μου δώσουν κωδικό πληρωμής, αυτό εννοείς?

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Το ξέρω, αλλά υποτίθεται ότι 'ολοκληρώθηκε' η διαδικασία.

Ποια διαδικασία, για τηλεμέτρηση? Αυτή θα ολοκληρωθεί αφού πρώτα αλλαχτούν ΟΛΟΙ οι μετρητές με "έξυπνους" (2030 το υπολογίζουν).

Η τοποθέτηση κάρτας δεν έχει σχέση με το πότε ενεργοποιήθηκε το νυχτερινό, η ενεργοποίηση έγινε με το που μπήκε ο νέος μετρητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Joshua21 μπήκα μετά από πόσες μέρες και πάλι βγάζει σφάλμα.., ή θα τους καλέσω ή θα κάνω νέο αίτημα και ας βγάλουν άκρη..

Όχι, το τηλεφώνημα που λέω είναι για επιβεβαίωση αιτήματος, καθώς είχαν ρωτήσει και αν μπαίνει το νυχτερινό για λόγους θέρμανσης (που απάντησα αρνητικά)

Αυτό είχε γίνει κατά τον Σεπτέμβρη που είχα κάνει αίτημα για ηλικιωμένο συγγενή μου.. (ηλεκτρονικά)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

4 λεπτά πριν, libertini είπε

Βρε παιδιά, σίγουρα η τιμή του νυχτερινού είναι πιο φθηνή, αλλά πρακτικά ποια νοικοκυρά μαγειρεύει, βάζει πλυντήρια και σκούπα στις ώρες του νυχτερινού, οι οποίες ως επί το πλείστον είναι και ώρες κοινής ησυχίας; Δηλαδή:

Θερινή περίοδος (1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου): 23:00-07:00

Χειμερινή περίοδος (1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου):

  • 02:00-08:00 και 15:00-17:00 για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών
  • 02:00-08:00 και 15:30-17:30 για τους πελάτες των μη διασυνδεμένων νησιών με τμηματικό ωράριο

Sorry σας άλλαξα θέμα :)

- Ψυγείο καίει όλη τη μέρα.

- Θερμοσίφωνας έχει μεγάλη κατανάλωση.

- Κλιματιστικό το χειμώνα μπορείς να το καις όλη νύχτα αν δεν έχεις αέριο ή πετρέλαιο για να μη παγώσει το σπίτι.

- Πληντύριο πιάτων βολεύει το νυχτερινό τιμολόγιο 15:00-17:00 ή το χειμώνα στις 6:00 που πάω δουλειά.

- Πληντύριο ρούχων 15:00 - 17:00 αν δεν έχεις γείτονες και δεν ενοχλείσαι εσύ ο ίδιος.

Επιπλέον:

- Ρυθμιζόμενες χρεώσεις (ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ) πληρώνεις μόνο για την ημερήσια κατανάλωση, όχι τη νυχτερινή.

- Όταν έχεις Κοινωνικό Τιμολόγιο μόνο με ημερήσιο, αν κάνεις υπέρβαση το χάνεις εντελώς. Αν κάνεις υπέρβαση αλλά έχεις νυχτερινό, τότε χρεώνεται το όριο που δικαιούσαι στην ημερήσια τιμή χρέωσης μείον ΚΟΤ... και την υπέρβαση τη χρεώνεσαι στο νυχτερινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα λέει ο ekrepali, ειδικά το χειμερινό είναι ό,τι πρέπει για όσους δουλεύουν πρωί..

Μέχρι τις 08:00, έχεις μειωμένο για καφέδες, πρωινά, ντουζ κλπ..

το μεσημέρι πλυντήρια πιάτων, ρούχων, η αν εκείνη την ώρα γυρνάς και έχεις κλιματιστικό για θέρμανση το ανάβεις στα τέρμα να πιάσει θερμοκρασία..

τωρα η σκούπα πόσο να κάψει, πχ εμάς είναι 600w brushless κάτι τέτοιο νομίζω..

ε και ένα μαγείρεμα που ίσως να είναι άλλη ώρα δε χάθηκε ο κόσμος..

ασε που άμα ξεπεράσεις 1600kwh και ακόμα χειρότερα τις 2000 την ημέρα οι ΥΚΩ είναι  πανάκριβες..

πχ εμείς το καλοκαίρι λόγω κλιματιστικών είχαμε πάντα 2100-2400 kWh..

αν δεν είχαμε νυχτερινό να «ρίχνουμε» εκεί τις 900+ από αυτές, οι ρυθμιζόμενες θα ήταν όσο και το ρεύμα.., ενώ τώρα είναι ελάχιστες..

λίγη πειθαρχία θέλει..😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το νυχτερινό παιδιά δεν λέω.. Όμως απο την στιγμή που δεν ξέρω αν θα συνεχίσω στο ίδιο σπίτι πέρα από εναν χρόνο αξίζει? ( εαν υπάρχει οικονομική δυνατότητα ίσως μετακομίσω απο Σεπτέμβριο του 23). Δεν γίνεται απόσβεση σε τέτοιο χρονικό διαστημα θεωρώ.. . Εαν τωρα κάνω αίτηση, καλό Σεπτέμβρη να έχω νυχτερινό.. Αξίζει λέτε να γίνει η διαδικασία για εναν χρόνο μόνο? Επίσης κάτι σημαντικό.. Ο ιδιοκτήτης δεν ψήνεται καθώς είναι λίγο (πολύ 😬) σφιχτός, οπότε το 42ρι θα είναι απο την τσέπη μου.. Ποια η άποψη σας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το ύψος της κατανάλωσής σου (πάνω από 1.000kWh/4μηνο, σίγουρα δεν θα χάσεις και πάνω από 1.500 θα κερδίσεις κι όλας), αλλά και από το πώς θα προσαρμόσεις τις καταναλωτικές σου συνήθειες (αν πχ καταφέρεις το 50, ή έστω 40%  κατανάλωσης να είναι "νυχτερινές" - πράγμα ΕΦΙΚΤΟ - τότε να το αιτηθείς). Ειδικά αν έχεις και ΚΟΤ. Μόνο να έχει χαμηλότερη τιμή στο νυχτερινό ο παροχος (γι' αυτό, αν δεν είσαι ήδη, πάνε ΔΕΗ). Όσο για τον ιδιοκτήτη, ψήσε τον ότι θα είναι καλό και για αυτόν, ειδικά στις μέρες που ζούμε, να διαφημίζει ότι το σπίτι έχει νυχτερινό. Πες του κι όλας ότι κάποια στιγμή σίγουρα θα ακριβύνουν την ενεργοποίησή του (τώρα που ιδιωτικοποιείται κι ο ΔΕΔΔΗΕ). Ε ευκαιρία θα είναι όσο θα είναι "μόνο" 42, να το βάλει μια για πάντα.... Αν παρ' ολ' αυτά δεν, τότε δωσ' τα εσύ και προειδοποίησέ τον ότι όταν θα φύγεις θα ζητήσεις διακοπή του νυχτερινού (για να μη νομίζει ότι θα τον κάνεις εσύ μάγκα με τα δικά σου λεφτά). Κι αν παρ' ολ' αυτά δεν, τότε φεύγοντας όντως αιτήσου διακοπή του. Σε κάθε περίπτωση, πάνω-κάτω τα λεφτά σου θα τα βγάλει το νυχτερινό, μέσα σ' ένα χρόνο. Το θέμα είναι ότι θα έχεις την δυνατότητα να έχεις και κέρδος (έστω και λίγο). Άσε που δεν σε βλέπω σίγουρο ότι θα φύγεις, οπότε μπορεί μετά να λες κρίμα που δεν έκανα αίτηση το '22. Μόνο μην κάτσει στραβή και δεν είναι 3, αλλά,,,13 οι μήνες που θα περάσουν μέχρι να βάλουν μετρητή....Αλλά και πάλι, πες πως τα έφαγες σουβλάκια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

- Ψυγείο καίει όλη τη μέρα.

- Θερμοσίφωνας έχει μεγάλη κατανάλωση.

- Κλιματιστικό το χειμώνα μπορείς να το καις όλη νύχτα αν δεν έχεις αέριο ή πετρέλαιο για να μη παγώσει το σπίτι.

- Πληντύριο πιάτων βολεύει το νυχτερινό τιμολόγιο 15:00-17:00 ή το χειμώνα στις 6:00 που πάω δουλειά.

- Πληντύριο ρούχων 15:00 - 17:00 αν δεν έχεις γείτονες και δεν ενοχλείσαι εσύ ο ίδιος.

Επιπλέον:

- Ρυθμιζόμενες χρεώσεις (ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ) πληρώνεις μόνο για την ημερήσια κατανάλωση, όχι τη νυχτερινή.

- Όταν έχεις Κοινωνικό Τιμολόγιο μόνο με ημερήσιο, αν κάνεις υπέρβαση το χάνεις εντελώς. Αν κάνεις υπέρβαση αλλά έχεις νυχτερινό, τότε χρεώνεται το όριο που δικαιούσαι στην ημερήσια τιμή χρέωσης μείον ΚΟΤ... και την υπέρβαση τη χρεώνεσαι στο νυχτερινό.

Το ψυγείο ούτως η άλλως όπως είπες καίει όλη μέρα, άρα τις περισσότερες ώρες χρεώνεται με την ημερήσια κατανάλωση παρά την νυχτερινή. Επομένως η καλύτερη λύση είναι να το αντικαταστήσεις με ένα κατηγορίας Α. Σε συνδυασμό με νυχτερινό θα είναι η βέλτιστη λύση.

Όσον αφορά το κλιματιστικό δεν ξέρω πόσα νοικοκυριά βασίζονται για θέρμανση, για το καλοκαίρι πάντως η καλύτερη λύση είναι ο ανεμιστήρας οροφής. Από οικονομική άποψη αλλά και από άποψη υγείας.Φυσικά σχετίζεται και με την περιοχή που μένεις. Η Φλώρινα δεν μπορεί να έχει κεντρική θέρμανση με κλιματιστικό, η Αθήνα μπορεί και η Θεσσαλονίκη είναι αναλόγως τον χειμώνα.

Για τον θερμοσίφωνα δεν μπορείς να επιβάλεις σε όλα τα μέλη της οικογένειας να κάνουν μπάνιο το καλοκαίρι μετά τις 23:00 καθώς βγαίνουν έξω από τις 9-10. Φυσικά όποιος έχει τη δυνατότητα, εννοείται να βάλει ηλιακό.

Για το πλυντήριο ρούχων είναι ρίσκο να βάλεις σε ώρες κοινής ησυχίας και για το πληντύριο πιάτων επίσης δεν γνωρίζω πόσα νοικοκυριά έχουν. Θα σου πω ότι γείτονας από τον επάνω όροφο έβαζε στη 1 το βράδυ πλυντήριο ρούχων. Από το τράνταγμα και το σφύριγμα ξυπνούσα, συν του ότι έβγαινε να απλώσει τα ρούχα σέρνοντας τη λεκάνη με τα ρούχα στο πάτωμα και μας ξυπνούσε. Είναι να μην πέσεις σε περίπτωση.

Θέλω να πω, πως καλό το νυχτερινό, αλλά τελικά ποιους εξυπηρετεί; Για μένα ιδανικά αντικατάσταση των συσκευών σιγά σιγά με άλλες κατηγορίας Α και πρώτα απ'όλα το ψυγείο και το πληντύριο. Στην κουζίνα μεγάλη προσοχή στα σκεύη να "πατάνε" καλά πάνω στο μάτι ώστε να μην υπάρχουν απώλειες και να μαγειρεύεται γρήγορα το φαγητο. Ιδανικά μαγείρεμα με χύτρα!

Τέλος, όποιος έχει τη δυνατότητα να βάλει αυτόνομη θέρμανση φα ή αντλία θερμότητας αν δεν υπάρχει δίκτυο φα, διότι έχεις ξενοιάσει και με το ζεστό νερό.

Τώρα όπως είπα, ο καθένας τα ζυγίζει σύμφωνα με την δική του περίπτωση. Το ανέφερα σας θέμα διότι βλέπω στο excel του korakios τα καλύτερα προγράμματα να είναι αυτά με νυχτερινή θέρμανση, αλλά δεν πιστεύω ότι ταιριάζουν στην πλειοψηφία. Γι'αυτό πολύ σωστά αναφέρθηκε, ο καθένας να ψάξει τα προγράμματα σύμφωνα με τις ανάγκες του κι όχι μόνο με την φθηνότερη τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

Αν παρ' ολ' αυτά δεν, τότε δωσ' τα εσύ και προειδοποίησέ τον ότι όταν θα φύγεις θα ζητήσεις διακοπή του νυχτερινού (για να μη νομίζει ότι θα τον κάνεις εσύ μάγκα με τα δικά σου λεφτά). Κι αν παρ' ολ' αυτά δεν, τότε φεύγοντας όντως αιτήσου διακοπή του.

Έχω πολύ περιέργεια να δω και αν πράγματι γίνεται, και στην περίπτωση που γίνεται εάν ο επόμενος που αιτηθεί ξανά νυχυερινό θα χρεωθεί τα 42-43€.

Ας πούμε ότι ο ιδιοκτήτης ενός σπιτιού έχει πληρώσει την ενεργοποίηση του νυχτερινού, και ο ενοικιαστής επειδή τσακώθηκαν/είναι σκατάνθρωπος/whateva λίγο πριν φύγει ζητήσει κατάργηση νυχτερινού, ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να ξαναπληρώσει τα 42-43€ για να το ενεργοποιήσει ξανά? Αν ναι θα ήταν πολύ μεγάλη μαλακία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση και ελπίζω να μην είναι εντελώς χαζή.

Ο μετρητής μου είναι από αυτούς τους ψηφιακούς με την οθόνη που εναλλάσονται οι μετρήσεις. Αν αιτηθώ για νυχτερινό θα πληρώσω πάλι τα 42 ευρώ ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...