Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Απ'ότι βλέπω από τον λογαριασμό που έχει δίπλα το "Ν" έχω ήδη νυχτερινό.

Επίσης, στο ΔΕΗ myEnergyCoach μου δείχνει στην ετήσια κατανάλωση και νυχτερινό. Μια χαρά, γιατί τουλάχιστον 2 μήνες το καλοκαίρι δουλεύει το βράδυ air condition.

 

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@bill_viper ο μετρητής σου είναι ψηφιακός ή αναλογικός;

Αν δε βαριέσαι, δες πως τα ωράρια είναι σωστά, έχει αναφερθεί κάποιες φορές πως είναι λάθος σε κάποιους ψηφιακούς..

Γενικότερα είσαι κάπου στο 20% της κατανάλωσης σου νυχτερινή, με λίγο πειθαρχία μπορείς να ανέβεις πάνω από 30-35%

Εμείς με λίγη προσπάθεια είμαστε κοντά στο 40% νύχτα..😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@bill_viper ο μετρητής σου είναι ψηφιακός ή αναλογικός;

Αν δε βαριέσαι, δες πως τα ωράρια είναι σωστά, έχει αναφερθεί κάποιες φορές πως είναι λάθος σε κάποιους ψηφιακούς..

Γενικότερα είσαι κάπου στο 20% της κατανάλωσης σου νυχτερινή, με λίγο πειθαρχία μπορείς να ανέβεις πάνω από 30-35%

Εμείς με λίγη προσπάθεια είμαστε κοντά στο 40% νύχτα..😉

Και σε εμένα λάθος είναι πάει 2 ώρες αργότερα στο νυχτερινό ενημέρωσα την ΔΕΔΔΗΕ αναμένω.

Επεξ/σία από Qwerty_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Και σε εμένα λάθος είναι πάει 2 ώρες αργότερα στο νυχτερινό ενημέρωσα την ΔΕΔΔΗΕ αναμένω.

αν όμως έχει ξεμείνει στο παλιό ωράριο και έχεις 3-5 το μεσημέρι συμφέρει για κλιματιστικά τώρα το καλοκαίρι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν όμως έχει ξεμείνει στο παλιό ωράριο και έχεις 3-5 το μεσημέρι συμφέρει για κλιματιστικά τώρα το καλοκαίρι

Αυτό ακριβώς κάνω εγώ, 3:30-5:30 βουρ τα κλιματιστικά να δροσίσει ό,τι δροσίζεται..

Το παρακολουθώ κάθε τόσο μην αλλάξει ξαφνικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vfortsas είπε

Σήκωσα και ένα διακόπτη που έγραφε "Νυχτερινό" στον πίνακα, οπότε θεωρητικά σήμερα θα πρέπει να γράψει μετά από κάποια ώρα; Ή χρειάζεται κάτι άλλο; Αρχικά αγχώθηκα γιατί δεν είδα το φωτάκι που είναι δίπλα στην ασφάλεια του νυχτερινού στον πίνακα να ανάβει (ενώ ανάβει στιγμιαία όταν ανεβάζω την ασφάλεια)

Ο σπιτονοικοκύρης μου είχε πει όταν μπήκα πριν ένα χρόνο ότι έχει γίνει όλη η διαδικασία για το νυχτερινό και απέμενε ο μετρητής.

Τώρα μπορώ να γκρινιάξω για την παρέλευση των δέκα εργάσιμων ημερών; (έκανε ένα μήνα ο ΔΕΔΔΗΕ να το εγκαταστήσει)

Ο διακόπτης στον πίνακα είναι άχρηστος χωρίς καλώδιο να έρχεται από το ρολόι μέσα στο σπίτι και να καταλήγει στον πίνακα. Δεν σε νοιάζει όμως, καθώς ήταν παλιά πρακτική που πλέον δεν εφαρμόζεται κι άλλωστε δεν ήταν για να "ενεργοποιήσεις" κάτι, αλλά απλά για να βλέπεις με τα μάτια σου πάνω στον πίνακα ν' ανάβει το φωτάκι όταν ξεκίναγαν οι ώρες του νυχτερινού, χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνεις στο ρολόι για να δεις ότι όλα πήγαιναν,,,,ρολόι.

Αυτό πάντως με το έγινε η διαδικασία για το νυχτερινό κι απέμενε ο μετρητής, κουλό, καθώς ΞΕΚΙΝΑΝΕ από τον έλεγχο/αλλαγή του μετρητή...(εκτός κι αν εννοεί ότι είχε πληρώσει τα 42 για νυχτερινό, είναι κάπου μέσα ο μετρητής χωρίς πρόσβαση, και ποτέ δεν τους άνοιξε κάποιος για να ελέγξουν/αλλάξουν μετρητή, πράγμα που μου φαίνεται τραβηγμένο βεβαια)....Πλήρωσες εσύ κάτι; Γιατί πιο πολύ μου ακούγεται ως δεν έκανε τίποτα ο ιδιοκτήτης και υπσοτηρίζει το αντίθετο...

7 ώρες πριν, bill_viper είπε

Καλημερίζω την παρέα, επειδή ποτέ μου δεν έχω ασχοληθεί με το νυκτερινό τιμολόγιο, υπάρχει τρόπος να δούμε αν έχουμε από το παρελθόν;
Αν όχι, προφανώς αξίζει λόγω χαμηλής κιλοβατώρας; 

Ειδικά αν είναι δικό σου σπίτι, ασυζητητί αξίζει, ακόμη κι αν σου αποδίδει πες μόνο ένα 30άρι τον χρόνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bill_viper είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Απ'ότι βλέπω από τον λογαριασμό που έχει δίπλα το "Ν" έχω ήδη νυχτερινό.

Επίσης, στο ΔΕΗ myEnergyCoach μου δείχνει στην ετήσια κατανάλωση και νυχτερινό. Μια χαρά, γιατί τουλάχιστον 2 μήνες το καλοκαίρι δουλεύει το βράδυ air condition.

Δλδ τις χρεώσεις στον λογαριασμό σου (ξεχωριστά για ημέρα και νύχτα) δεν τις είχες παρατηρήσει ποτέ?

50 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ο διακόπτης στον πίνακα είναι άχρηστος χωρίς καλώδιο να έρχεται από το ρολόι μέσα στο σπίτι και να καταλήγει στον πίνακα. Δεν σε νοιάζει όμως, καθώς ήταν παλιά πρακτική που πλέον δεν εφαρμόζεται κι άλλωστε δεν ήταν για να "ενεργοποιήσεις" κάτι, αλλά απλά για να βλέπεις με τα μάτια σου πάνω στον πίνακα ν' ανάβει το φωτάκι όταν ξεκίναγαν οι ώρες του νυχτερινού, χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνεις στο ρολόι για να δεις ότι όλα πήγαιναν,,,,ρολόι.

Αυτό πάντως με το έγινε η διαδικασία για το νυχτερινό κι απέμενε ο μετρητής, κουλό, καθώς ΞΕΚΙΝΑΝΕ από τον έλεγχο/αλλαγή του μετρητή...(εκτός κι αν εννοεί ότι είχε πληρώσει τα 42 για νυχτερινό, είναι κάπου μέσα ο μετρητής χωρίς πρόσβαση, και ποτέ δεν τους άνοιξε κάποιος για να ελέγξουν/αλλάξουν μετρητή, πράγμα που μου φαίνεται τραβηγμένο βεβαια)....Πλήρωσες εσύ κάτι; Γιατί πιο πολύ μου ακούγεται ως δεν έκανε τίποτα ο ιδιοκτήτης και υπσοτηρίζει το αντίθετο...

Εγώ πάλι φαντάζομαι πως ο ιδιοκτήτης με το "έχει γίνει όλη η διαδικασία για το νυχτερινό και απέμενε ο μετρητής" εννοεί ότι μπήκε ένα έξτρα καλώδιο 1,5άρι από το ρολόι έως το "φωτάκι" του πίνακα, και - πιθανότατα να - κατατέθηκε νέα ΥΔΕ που είχε συμπεριλάβει την συγκεκριμένη τροποποίηση.

 Το να ήρθε εργολάβος για να αλλάξει μετρητή και να βρήκε κλειστά είναι λίγο απίθανο, θα τον είχαν καλέσει στο κινητό που είχε δηλώσει κάνοντας την αίτηση για νυχτερινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...καλά ναι, κι εμένα απίθανο μου φαίνεται να το αφήσαν' έτσι αν δεν είχαν πρόσβαση, αλλά,,,,τους βασίζεσαι; Όσο για τηλ. διάφοροι έχουν υποστηρίξει ότι ποτέ δεν τους πήραν....Ακραίο μεν, αλλά....

Όσο για τον ιδιοκτήτη, αν όντως αυτό εννοεί (πολύ πιθανό - σωστή σκέψη), το έχει κάνει εδώ και πολλά χρόνια πάντως......(και μετά τί διάλο, δεν τους ειδοποίησε για νυχτερινό; Έφαγε δλδ τον γάιδαρο και κόλλησε στην ουρά; Τεσπα...Μόνο ο ίδιος ξέρει.)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...καλά ναι, κι εμένα απίθανο μου φαίνεται να το αφήσαν' έτσι αν δεν είχαν πρόσβαση, αλλά,,,,τους βασίζεσαι; Όσο για τηλ. διάφοροι έχουν υποστηρίξει ότι ποτέ δεν τους πήραν....Ακραίο μεν, αλλά....

Εγώ ναι, εργολάβους στέλνει για τέτοιες δουλειές ο ΔΕΔΔΗΕ οι οποίοι αν δεν κάνουν τη δουλειά δεν θα πληρωθούν. Όσο για αυτούς που υποστηρίζουν ότι ποτέ δεν τους πήραν τηλ, είτε δεν χρειάστηκε επειδή υπήρχε πρόσβαση, είτε δεν πήγαν ποτέ :)

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Όσο για τον ιδιοκτήτη, αν όντως αυτό εννοεί (πολύ πιθανό - σωστή σκέψη), το έχει κάνει εδώ και πολλά χρόνια πάντως......(και μετά τί διάλο, δεν τους ειδοποίησε για νυχτερινό; Έφαγε δλδ τον γάιδαρο και κόλλησε στην ουρά; Τεσπα...Μόνο ο ίδιος ξέρει.)

Μη το λες αυτό με τα πολλά χρόνια, ο ηλεκτρολόγος μου Δεκέμβριο 2021 αντί να μου βάλει καλώδιο 3x10 μου έβαλε 3x10 + 1x1,5 + ενδεικτική λυχνία νυχτερινού... Και όταν - κατόπιν εορτής φυσικά - του είπα ότι έχει καταργηθεί αυτό εδώ και 7-8 χρόνια μου απάντησε "αποκλείεται, αν είχε καταργηθεί δεν θα έφερναν οι εμπόροι τέτοιο καλώδιο (+1x1,5)" lol.

Όσο για τον σπιτονοικοκύρη του φίλου παραπάνω, αφού ξέρεις από πρώτο χέρι πως δεν αρκεί απλά να τους "ειδοποιήσεις" για νυχτερινό, πρέπει να τους σκάσεις και 42,16€, συν την προμήθεια της τράπεζας :P Φαντάζομαι πως αυτός από τη μεριά του ως ιδιοκτήτης πλήρωσε ότι χρειαζόταν από "hardware", και μετά ο ενοικιαστής - ΑΝ θελήσει - ας πληρώσει αυτός την ενεργοποίηση για να αποκτήσει νυχτερινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το σπίτι ο προηγούμενος το είχε κάνει ακατοίκητο, είχαν περάσει τεχνικοί όλων των ειδικοτήτων, και αφού έγιναν όλα κομπλέ (και ο έξτρα διακόπτης για το νυχτερινό στον πίνακα), έβγαλαν το σπίτι σε αγγελία.

Όταν νοικιάσαμε μας είπαν ότι υπάρχει υποδομή για νυχτερινό αλλά δεν έχουν κάνει αίτηση, αν μας ενδιαφέρει ας το δούμε και τα έξοδα θα τα πληρώσουν αυτοί. Τότε δεν πολυασχολήθηκα, αλλά έτσι όπως πήγε το ρεύμα και λόγω κλιματιστικού (κυρίως!), είπα να το προχωρήσω.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Επειδή το σπίτι ο προηγούμενος το είχε κάνει ακατοίκητο, είχαν περάσει τεχνικοί όλων των ειδικοτήτων, και αφού έγιναν όλα κομπλέ (και ο έξτρα διακόπτης για το νυχτερινό στον πίνακα), έβγαλαν το σπίτι σε αγγελία.

Όταν νοικιάσαμε μας είπαν ότι υπάρχει υποδομή για νυχτερινό αλλά δεν έχουν κάνει αίτηση, αν μας ενδιαφέρει ας το δούμε και τα έξοδα θα τα πληρώσουν αυτοί. Τότε δεν πολυασχολήθηκα, αλλά έτσι όπως πήγε το ρεύμα και λόγω κλιματιστικού (κυρίως!), είπα να το προχωρήσω.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους! :)

Μια παρατήρηση μόνο, το νυχτερινό ρεύμα ποτέ δεν απαιτούσε κάποιον διακόπτη, μόνο πολύ παλιότερα έμπαινε κάποια ενδεικτική λυχνία (λαμπάκι) στον πίνακα ώστε να σε ενημερώνει για τις ώρες του νυχτερινού τιμολογίου.

HAGER Λυχνία ράγας LED 230VAC Κόκκινη 600215325 | ΚΑΥΚΑΣ (kafkas.gr)

Ο διακόπτης που αναφέρεις κάτι άλλο πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2022 στις 1:49 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

@bill_viper ο μετρητής σου είναι ψηφιακός ή αναλογικός;

Αν δε βαριέσαι, δες πως τα ωράρια είναι σωστά, έχει αναφερθεί κάποιες φορές πως είναι λάθος σε κάποιους ψηφιακούς..

Γενικότερα είσαι κάπου στο 20% της κατανάλωσης σου νυχτερινή, με λίγο πειθαρχία μπορείς να ανέβεις πάνω από 30-35%

Εμείς με λίγη προσπάθεια είμαστε κοντά στο 40% νύχτα..😉

Το νοικιάζω το σπίτι και δεν έχω ασχοληθεί με τους μετρητές. Η πολυκατοικία είναι του 2000 και δε νομίζω να έχει ασχοληθεί κανείς να τους αλλάξει. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο μετρητής είναι αναλογικός.

Τα ωράρια πως τα βλέπουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Το νοικιάζω το σπίτι και δεν έχω ασχοληθεί με τους μετρητές. Η πολυκατοικία είναι του 2000 και δε νομίζω να έχει ασχοληθεί κανείς να τους αλλάξει. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο μετρητής είναι αναλογικός.

Τα ωράρια πως τα βλέπουμε;

Το ωράριο θα το δεις στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ 

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bill_viper είπε

Το νοικιάζω το σπίτι και δεν έχω ασχοληθεί με τους μετρητές. Η πολυκατοικία είναι του 2000 και δε νομίζω να έχει ασχοληθεί κανείς να τους αλλάξει. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο μετρητής είναι αναλογικός.

Τα ωράρια πως τα βλέπουμε;

Τα προβλεπόμενα ωράρια στο link που έβαλε ο από πάνω, το αν όντως καταγράφει νυχτερινό την ώρα που πρέπει θα την δεις στον μετρητή σου, βελάκι στην κάτω ένδειξη στην περίπτωση αναλογικού μετρητή, και ένδειξη Τ2 (Tariff 2) στην περίπτωση ψηφιακού.
 

Spoiler

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ? - Σελίδα 435 - Μπλα Μπλα - Insomnia.gr

image.jpeg.c406102f59ce3f446580c52337066145.jpeg

 

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ίσως έχει απαντηθεί αλλά δεν το βρίσκω. Σε ΔΕΗ κειμενόμενο, πόσο % έκπτωση δίνει το νυχτερινό ρεύμα σε σχέση με το κανονικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...