Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Μου ήρθε το κλασσικό μνμ από ΔΕΗ να μετρήσω για τον μήνα και να ανεβάσω e-bill. Κατεβαίνω και βλέπω πως αλλάχτηκε ο μετρητής!! Δεν με πήρε κανένας τηλ, δεν πήρα χαμπάρι τπτ. Νομίζω πως σέταρα το ρολόι του φούρνου πριν ένα τριήμερο, οπότε τότε πρέπει να έγινε η αλλαγή και δεν το κατάλαβα. Από μέσα Δεκεμβρίου σε Ιούνιο, πάλι καλά. 🙃

Πάμε τώρα στα του μετρητή. Μια φορά θα τα ρωτήσω να μην σας πρήζω, αλλά όποιος βούλεται ας ELI5 παρακαλώ. 😅

Έχει αναμμένο το κόκκινο power πάνω αριστερά, αναβοσβήνει το πράσινο net δίπλα του, και έχει συνεχώς αναμμένο το alarm στο κάτω μέρος. Ακολουθούν οι οθόνες.

lpAMtBy.jpg

1. Λογικά η πρώτη είναι ο αριθμός μετρητή; Γράφει 16223457 με κωδικό 0.0.2. Σίγουρα αυτός ΔΕΝ είναι ο αριθμός παροχής μου. Το 447 πάνω αριστερά με μαρκαδόρο πρέπει να ανταποκρίνονται στην παροχή.

2. Ημερομηνία, σωστή

3. Ώρα, σωστή.

4. Πρώτη μέτρηση, κωδικός 1.8.0. 25,68 kWh. Είναι το συνολικό ρεύμα;

5. Δεύτερη μέτρηση, κωδικός 1.8.1. 17,76 kWh.Είναι το ρεύμα ημέρας;

6. Τρίτη μέτρηση, κωδικός 1.8.2. 7.92kWh. Είναι το νυχτερινό ρεύμα;

7. Μηδενική μέτρηση, κωδικός 2.8.0.

8. Λογικά setup screen.

Ρωτάω λοιπόν.

1. Τα  λαμπάκια που ανάβουν είναι κάτι περίεργο (ειδικά το alarm); πρέπει να κάνω κάτι;

2. Έχει νόημα να δώσω μέτρηση αυτόν τον μήνα; Υποθέτω πως με την αλλαγή του μετρητή ο ΔΕΔΔΗΕ έστειλε στην ΔΕΗ το τελικό του παλιού. Ο καινούριος δεν έχει προλάβει να κάψει.

3. Βλέπετε κάτι άλλο περίεργο;

4. Ο μετρητής είναι της προκοπής; Έτσι όπως έψαχνα online όλο άλλες μάρκες βλέπω (GAMA 300 κλπ).

Χίλια ευχαριστώ, έρρωσθε!  🖖

 

 

1. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, έτσι είναι σε όλους μας αν δεν κάνω λάθος.

2. Μάλλον όχι δεν χρειάζεται αλλά μην παίρνεις και όρκο ότι θα δωθούν άμεσα οι μετρήσεις και πάρε τηλ τον δεδδηε να επιβεβαιώσεις ότι έχει ενημερωθεί η καρτέλα σου ότι πλέον έχεις και νυχτερινό ρεύμα οπότε θα δίνεις 2 μετρήσεις.

Να γίνει όσο πιο γρήγορα η αλλαγή στην καρτέλα σου.

Εμένα 2 μήνες μετά δεν έχει γίνει αλλαγή, πρέπει να τους ξεχ*** μάλλον αλλιώς θα περιμένω μέχρι την επόμενη καταμέτρηση (Ιούλιος δηλαδή).

3. No idea.

4. Αυτόν έχουν βάλει και σε εμένα, καλός φαίνεται. 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Μου ήρθε το κλασσικό μνμ από ΔΕΗ να μετρήσω για τον μήνα και να ανεβάσω e-bill. Κατεβαίνω και βλέπω πως αλλάχτηκε ο μετρητής!! Δεν με πήρε κανένας τηλ, δεν πήρα χαμπάρι τπτ. Νομίζω πως σέταρα το ρολόι του φούρνου πριν ένα τριήμερο, οπότε τότε πρέπει να έγινε η αλλαγή και δεν το κατάλαβα. Από μέσα Δεκεμβρίου σε Ιούνιο, πάλι καλά. 🙃

Πάμε τώρα στα του μετρητή. Μια φορά θα τα ρωτήσω να μην σας πρήζω, αλλά όποιος βούλεται ας ELI5 παρακαλώ. 😅

Έχει αναμμένο το κόκκινο power πάνω αριστερά, αναβοσβήνει το πράσινο net δίπλα του, και έχει συνεχώς αναμμένο το alarm στο κάτω μέρος. Ακολουθούν οι οθόνες.

lpAMtBy.jpg

1. Λογικά η πρώτη είναι ο αριθμός μετρητή; Γράφει 16223457 με κωδικό 0.0.2. Σίγουρα αυτός ΔΕΝ είναι ο αριθμός παροχής μου. Το 447 πάνω αριστερά με μαρκαδόρο πρέπει να ανταποκρίνονται στην παροχή.

2. Ημερομηνία, σωστή

3. Ώρα, σωστή.

4. Πρώτη μέτρηση, κωδικός 1.8.0. 25,68 kWh. Είναι το συνολικό ρεύμα;

5. Δεύτερη μέτρηση, κωδικός 1.8.1. 17,76 kWh.Είναι το ρεύμα ημέρας;

6. Τρίτη μέτρηση, κωδικός 1.8.2. 7.92kWh. Είναι το νυχτερινό ρεύμα;

7. Μηδενική μέτρηση, κωδικός 2.8.0.

8. Λογικά setup screen.

Ρωτάω λοιπόν.

1. Τα  λαμπάκια που ανάβουν είναι κάτι περίεργο (ειδικά το alarm); πρέπει να κάνω κάτι;

2. Έχει νόημα να δώσω μέτρηση αυτόν τον μήνα; Υποθέτω πως με την αλλαγή του μετρητή ο ΔΕΔΔΗΕ έστειλε στην ΔΕΗ το τελικό του παλιού. Ο καινούριος δεν έχει προλάβει να κάψει.

3. Βλέπετε κάτι άλλο περίεργο;

4. Ο μετρητής είναι της προκοπής; Έτσι όπως έψαχνα online όλο άλλες μάρκες βλέπω (GAMA 300 κλπ).

Χίλια ευχαριστώ, έρρωσθε!  🖖

 

 

Το σύμβολο της κεραίας με τις 2 μπάρες σημαίνει πως έχει κάρτα sim μέσα ή είναι κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Dante80 είπε

1. Λογικά η πρώτη είναι ο αριθμός μετρητή; Γράφει 16223457 με κωδικό 0.0.2. Σίγουρα αυτός ΔΕΝ είναι ο αριθμός παροχής μου. Το 447 πάνω αριστερά με μαρκαδόρο πρέπει να ανταποκρίνονται στην παροχή.

...κάποιος πρόσφατα είχε πει ότι είναι κάποιο αναγνωριστικό της περιοχής που είναι ο μετρητής ή κάτι τέτοιο τεσπα

4. Πρώτη μέτρηση, κωδικός 1.8.0. 25,68 kWh. Είναι το συνολικό ρεύμα; γιεπ

5. Δεύτερη μέτρηση, κωδικός 1.8.1. 17,76 kWh.Είναι το ρεύμα ημέρας; γιεπ

6. Τρίτη μέτρηση, κωδικός 1.8.2. 7.92kWh. Είναι το νυχτερινό ρεύμα; γιεπ

 

1. Τα  λαμπάκια που ανάβουν είναι κάτι περίεργο (ειδικά το alarm); πρέπει να κάνω κάτι; τσούκου (έχει νομίζω να κάνει με όσους έχουν φωτοβολταϊκά κλπ)

3. Βλέπετε κάτι άλλο περίεργο; μπα

 

Αναφορά σε κείμενο

4. (GAMA 300 κλπ).

πρώτα αυτό για τους νέοπες : https://www.youtube.com/watch?v=DkWMs7GFCUg

και μετά https://www.youtube.com/watch?v=9C6ctr_Uwkc

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε σήμερα Κυριακή (!) εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ (!!!) να με ενημερώσει ότι αύριο πρωί θα έρθουν να μου περάσουν το νυχτερινό. 

Τι γίνεται με τις υπάρχουσες μετρήσεις; Θέλω να πω αν ο μετρητής γράφει Χ kwh, θα περάσει αυτό στο νέο μετρητή;

Ή θα γίνει τύπου καταμέτρηση για εκκαθαριστικό αύριο και ο νέος μετρητής από το 0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2022 στις 7:00 ΜΜ, Christopher_B είπε

Γεια,

πετυχα τον τυπο που καταγραφει την καταναλωση εχθες στη σκαλα και τον ρωτησα γιατι στο δικο καινουργιο ψηφιακο μετρητη δεν εχει ενδειξη δικτυου τηλεφωνιας και μου απαντησε οτι πιθανον δε τοποθετησαν καρτα sim το οποιο του φανηκε παραξενο γιατι απο οσο γνωριζε τοποθετουνται στανταρντ.
Ειπα να κανω κατι κλπ και μου ειπε δε χρειαζεται για εαν ειναι να ενεργοποιηθει ηλεκτρονικη καταμετριση τοτε σιγουρα θα τοποθετησουν καρτα και στους μετρητες που δεν εχουν.
Τελος μου ανεφερε οτι ηλεκτρονικη καταμετρηση γινεται κυριως σε επιπεδο ελεγχου συσκευων κυριως και σε ελαχιστες περιοχες στη χωρα!

Χαιρετισμους

Άλλος υπάλληλος βάζει τον μετρητή και άλλος την κάρτα sim.

είναι άλλη ειδικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Με πήρε σήμερα Κυριακή (!) εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ (!!!) να με ενημερώσει ότι αύριο πρωί θα έρθουν να μου περάσουν το νυχτερινό. 

Τι γίνεται με τις υπάρχουσες μετρήσεις; Θέλω να πω αν ο μετρητής γράφει Χ kwh, θα περάσει αυτό στο νέο μετρητή;

Ή θα γίνει τύπου καταμέτρηση για εκκαθαριστικό αύριο και ο νέος μετρητής από το 0;

Θα ξεκινήσει από το 0. Υποτίθεται θα δώσουν τις μετρήσεις από τον προηγούμενο μετρητή, καλού κακού κράτα και το νούμερο ή μια φωτογραφία.

Ρώτα πότε θα δωθουν οι μετρήσεις του μετρητή να έχεις μια ιδέα και να ελπίζεις να γίνει άμεσα η ενημέρωση της παροχής στο σύστημα τους ώστε να φαίνεται ότι έχεις 2 μετρήσεις κάθε φορά (πρωί / βράδυ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vfortsas είπε

Με πήρε σήμερα Κυριακή (!) εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ (!!!) να με ενημερώσει ότι αύριο πρωί θα έρθουν να μου περάσουν το νυχτερινό. 

Τι γίνεται με τις υπάρχουσες μετρήσεις; Θέλω να πω αν ο μετρητής γράφει Χ kwh, θα περάσει αυτό στο νέο μετρητή;

Ή θα γίνει τύπου καταμέτρηση για εκκαθαριστικό αύριο και ο νέος μετρητής από το 0;

Θα σου έρθει σε κάποια φάση ο εκκαθαριστικός με τις τελευταίες μετρήσεις του παλιού ("ταυτόχρονα" κάποια στιγμή θα πάρεις και έναντι με καταναλώσεις του νέου) και πάνω στο "κανονικό 4μηνο" εκκαθαριστικό από την μέρα που μπήκε ο νέος μετρητής (ο οποίος οφείλει να είναι από το μηδέν. Πάρε φωτό του μετρητή που να φαίνονται οι ενδείξεις και τ' άλλα του στοιχεία και πρόσεξε ότνα βάλουν τον νέο να έχει σωστή ημερομηνία/ώρα και να είναι μηδενισμένος. Ρώτα τους και επιτόπου για τους κωδικούς του νέου να στα εξηγήσουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν το πρωί, όντως πέρασαν τον καινούριο με 0 ενδείξεις και πήραν τον παλιό (αφού έβγαλα φωτογραφία). 

Σήκωσα και ένα διακόπτη που έγραφε "Νυχτερινό" στον πίνακα, οπότε θεωρητικά σήμερα θα πρέπει να γράψει μετά από κάποια ώρα; Ή χρειάζεται κάτι άλλο; 

Ο σπιτονοικοκύρης μου είχε πει όταν μπήκα πριν ένα χρόνο ότι έχει γίνει όλη η διαδικασία για το νυχτερινό και απέμενε ο μετρητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Ήρθαν το πρωί, όντως πέρασαν τον καινούριο με 0 ενδείξεις και πήραν τον παλιό (αφού έβγαλα φωτογραφία). 

Σήκωσα και ένα διακόπτη που έγραφε "Νυχτερινό" στον πίνακα, οπότε θεωρητικά σήμερα θα πρέπει να γράψει μετά από κάποια ώρα; Ή χρειάζεται κάτι άλλο; 

Ο σπιτονοικοκύρης μου είχε πει όταν μπήκα πριν ένα χρόνο ότι έχει γίνει όλη η διαδικασία για το νυχτερινό και απέμενε ο μετρητής.

Ξαναδες το ρολόι μετά τις 11 το βράδυ για να βεβαιωθείς ότι μετράει το νυχτερινό, προτείνω να πας τώρα να δεις ότι λέει 0 στο βραδινό (1.8.2) και να το κοιτάξεις ξανά κατά τις 23.30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ξαναδες το ρολόι μετά τις 11 το βράδυ για να βεβαιωθείς ότι μετράει το νυχτερινό, προτείνω να πας τώρα να δεις ότι λέει 0 στο βραδινό (1.8.2) και να το κοιτάξεις ξανά κατά τις 23.30.

Όλα καλά φαίνονται αυτή τη στιγμή, 0 έχει το βραδινό και φαίνεται ότι έχει πάρει σωστή ημερομηνία και ώρα από το δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το double post. 

Αρχικά αγχώθηκα γιατί δεν είδα το φωτάκι που είναι δίπλα στην ασφάλεια του νυχτερινού στον πίνακα να ανάβει (ενώ ανάβει στιγμιαία όταν ανεβάζω την ασφάλεια). Κατεβαινοντας στο μετρητή είδα ότι από 0 είχε πάει στο 0.03, άρα υποθέτω ότι όλα καλά. 

Τώρα μπορώ να γκρινιάξω για την παρέλευση των δέκα εργάσιμων ημερών; (έκανε ένα μήνα ο ΔΕΔΔΗΕ να το εγκαταστήσει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Τώρα μπορώ να γκρινιάξω για την παρέλευση των δέκα εργάσιμων ημερών; (έκανε ένα μήνα ο ΔΕΔΔΗΕ να το εγκαταστήσει)

τζάμπα είναι , εγώ θα το κυνηγούσα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερίζω την παρέα, επειδή ποτέ μου δεν έχω ασχοληθεί με το νυκτερινό τιμολόγιο, υπάρχει τρόπος να δούμε αν έχουμε από το παρελθόν;
Αν όχι, προφανώς αξίζει λόγω χαμηλής κιλοβατώρας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Καλημερίζω την παρέα, επειδή ποτέ μου δεν έχω ασχοληθεί με το νυκτερινό τιμολόγιο, υπάρχει τρόπος να δούμε αν έχουμε από το παρελθόν;
Αν όχι, προφανώς αξίζει λόγω χαμηλής κιλοβατώρας; 

Τα 2 πρώτα από εδώ.

 

https://www.iefimerida.gr/ellada/nyhterino-reymadeite-ehete-eidiko-metriti

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Καλημερίζω την παρέα, επειδή ποτέ μου δεν έχω ασχοληθεί με το νυκτερινό τιμολόγιο, υπάρχει τρόπος να δούμε αν έχουμε από το παρελθόν;
Αν όχι, προφανώς αξίζει λόγω χαμηλής κιλοβατώρας; 

Όπως πολύ σωστά σου έγραψε ο Doubt, δες το λινκ..

Θεωρώ πως σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις αξίζει, εκτός αν έχεις πολύ χαμηλές καταναλώσεις (πχ κάτω από 800-1.000kWh/τετράμηνο)

Αξίζει, αν μπορείς (όσο μπορείς) να κάνεις χρήση συσκευών μεγάλων καταναλώσεων τις ώρες του νυχτερινού (πχ πλυντήρια, θερμοσίφωνα κλπ..) αλλά και όσα δουλεύουν 24/7, το 1/3 της κατανάλωσης τους θα είναι μειωμένο..

Εκτός από χαμηλότερη kWh, δε χρεώνεσαι τις ώρες του νυχτερινού ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ καθώς και δεν ξεπερνάς εύκολα τις 1600 και 2000 στο ημερήσιο, ώστε να χρεώνεσαι ακριβά τις ΥΚΩ (όλα αυτά είναι στις ρυθμιζόμενες)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...