Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, harrysvr είπε

επαρχια , ειναι ταριφα φαινεται, δυο που ρωτησα...

δεν ειναι.

ψαξου ιντερνετικα.

5 παροχες τακτοποιησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εκανα αιτηση για επιστροφη χρηματων λογω του οτι περασε κανενας μηνας απο την πληρωμη του νυχτερινου μετρητη , και μου ειπε οτι η λιστα με τις επιστροφες βγαινει καθε 6μηνο και οτι δεν ισχυει το 10 μερες που ειδα με τα ματια μου στις εγγυημενες υπηρεσιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiace είπε

δεν ειναι.

ψαξου ιντερνετικα.

5 παροχες τακτοποιησα.

Αν μιλάς για επαρχία, και βρήκες "ιντερνετικά" προσφορές, έπεσες σε περίπτωση. Σε μερικές επαρχιακές που έκανα για τον χαβαλέ ένα ιντερνετικό τσεκάρισμα, ΠΑΙΖΕΙ "ταρίφα". Μέχρι και σε Λάρισα κλπ (που δεν την λες και μικρη) που έχουν αναφέρει κάποιοι.

Παρ' ολ' αυτά, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να ψάχνει ο καθένας. Κυριώς να τους παίρνει όλους σβάρνα από κοντά (αφού έχει μιλήσει με γνωστούς και γνωστούς γνωστών που μπορεί να έχουν "δικό τους άνθρωπο" ηλεκτρολόγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2022 στις 12:57 ΜΜ, ApoGal είπε

Επιτέλους μετά από 2 μήνες μπήκε ο μετρητής, περιοχή Αγρινίου.

Αίτηση 24/3

Έλεγχος από υπάλληλο ΔΕΔΔΗΕ 19/4

Επιστολή από ΔΕΔΔΗΕ για πληρωμή  13/5

Πληρωμή 16/5

Τοποθέτηση μετρητή 27/5

 

Ακριβώς σε 9 εργάσιμες μετά την πληρωμή, εντός των 10 εργάσιμων που αναφέρουν για την τοποθέτηση. 

Τέλος καλό, όλα καλά

 

Καλά είσαι εσύ

Αθήνα

Αίτηση 12/07/21

Πληρωμή 12/08/21

Τοποθέτηση μετρητή Σήμερα 30/05/22

Τουλάχιστον είναι ψηφιακός οπότε τέλος η καταμέτρηση

Με προβλημάτισε μόνο το γεγονός ότι μου είπε το παλικάρι ότι επειδή είναι παλιό το κουτί παίζει να μην πιάνει καλά ο γενικός που έχει σε περίπτωση που πέσει.

Κόψε την ταινία μου λέει αν χρειαστεί και δεν πιάνει και σήκωσε το, δεν μπορούσαν να αλλάξουν και ένα κουτί ?

Τεσπα περισσότερο μπήκα να γράψω για τον τηλεμετρητή γιατί κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν ήξερα ότι τελικά είχαμε τέτοιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2022 στις 6:46 ΜΜ, korakios είπε

κάνε αίτημα για το 20ρικο καθυστέρησης εγγυημένης υπηρεσίας

και γενικά αν καθυστερούν να στέλνετε συχνά πυκνά ερωτήματα μιας και είναι υποχρεωμένοι πάλι να απαντούν (+20€)

https://deddie.gr/el/eggyimenes-ypirisies-katanaloton/

Τι ακριβώς ισχύει με αυτό;

Έκανα αίτημα στις 28/4, 29/4 ήρθε ο κωδικός πληρωμής και 5/5 φάνηκε η πληρωμή σε αυτούς.

Μετρητή ακόμα δεν έχω δει, και σε τηλεφωνικές επικοινωνίες το προωθούν στο αρμόδιο τμήμα να με πάρει τηλέφωνο αλλά ακόμα τζίφος.

Σήμερα κάπως ψέλλισε ότι έχουν έλλειψη σε μετρητές (κάτι το οποίο δε μου επισημάνθηκε αρχικά).

Από τη στιγμή που έχει παρέλθει το διάστημα μπορώ να πάρω κάποια χρήματα πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλά είσαι εσύ

Αθήνα

Αίτηση 12/07/21

Πληρωμή 12/08/21

Τοποθέτηση μετρητή Σήμερα 30/05/22

Τουλάχιστον είναι ψηφιακός οπότε τέλος η καταμέτρηση

Με προβλημάτισε μόνο το γεγονός ότι μου είπε το παλικάρι ότι επειδή είναι παλιό το κουτί παίζει να μην πιάνει καλά ο γενικός που έχει σε περίπτωση που πέσει.

Κόψε την ταινία μου λέει αν χρειαστεί και δεν πιάνει και σήκωσε το, δεν μπορούσαν να αλλάξουν και ένα κουτί ?

Τεσπα περισσότερο μπήκα να γράψω για τον τηλεμετρητή γιατί κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν ήξερα ότι τελικά είχαμε τέτοιους

Απίστευτο σχεδόν μετά από ένα χρόνο, βεβαια παίζει ρόλο το μεγάλο αστικό κέντρο και πιθανές ελλείψεις. Γενικά επαρχία είναι πιο γρήγορα.

Σχετικά με το κουτί και σε μένα το απαρχαιωμένο παλιό κρατήσανε, τι να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Από τη στιγμή που έχει παρέλθει το διάστημα μπορώ να πάρω κάποια χρήματα πίσω;

(στο περίπου το θυμάμαι) "εντός 3μηνου ΜΕΤΑ από ένα εξάμηνο". Δηλαδή υπολόγιζε για καλό 2023 (άνοιξη και,,,βάλε). Κάνε όμως εσύ το αίτημα (μέσα από το σάιτ τους - στα "αιτήματα". Ψαχ' το - ούτε αυτό το θυμάμαι ακριβώς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τουλάχιστον είναι ψηφιακός οπότε τέλος η καταμέτρηση

😂😂😂😂😂

Μια χαρά καταμέτρηση θα συνεχίσεις να κάνεις, δεν παίρνουν αυτόματα τις μετρήσεις.

Επίσης εμένα η αλλαγή έγινε πριν 2 μήνες, ακόμη και τώρα δεν έχει ενημερωθεί η ΔΕΗ για αλλαγή του μετρητή ώστε να χρεώνουν και νυχτερινο. 

Συγκεκριμένα μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ επειδή ούτε στο σύστημά τους μπορούσα να βάλω 2 μετρήσεις και ούτε εκείνοι είχαν κάτι στην καρτέλα της παροχής, ενημερώσα την υπάλληλο και βάλαμε manual τις μετρήσεις.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλά είσαι εσύ

Αθήνα

Αίτηση 12/07/21

Πληρωμή 12/08/21

Τοποθέτηση μετρητή Σήμερα 30/05/22

Τουλάχιστον είναι ψηφιακός οπότε τέλος η καταμέτρηση

Με προβλημάτισε μόνο το γεγονός ότι μου είπε το παλικάρι ότι επειδή είναι παλιό το κουτί παίζει να μην πιάνει καλά ο γενικός που έχει σε περίπτωση που πέσει.

Κόψε την ταινία μου λέει αν χρειαστεί και δεν πιάνει και σήκωσε το, δεν μπορούσαν να αλλάξουν και ένα κουτί ?

Τεσπα περισσότερο μπήκα να γράψω για τον τηλεμετρητή γιατί κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν ήξερα ότι τελικά είχαμε τέτοιους

Επιτέλους κάποιος πιο παλιός. Εγώ είμαι τέλη Σεπτέμβρη και ακόμα τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

😂😂😂😂😂

Μια χαρά καταμέτρηση θα συνεχίσεις να κάνεις, δεν παίρνουν αυτόματα τις μετρήσεις.

Επίσης εμένα η αλλαγή έγινε πριν 2 μήνες, ακόμη και τώρα δεν έχει ενημερωθεί η ΔΕΗ για αλλαγή του μετρητή ώστε να χρεώνουν και νυχτερινο. 

Συγκεκριμένα μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ επειδή ούτε στο σύστημά τους μπορούσα να βάλω 2 μετρήσεις και ούτε εκείνοι είχαν κάτι στην καρτέλα της παροχής, ενημερώσα την υπάλληλο και βάλαμε manual τις μετρήσεις.

Ρώτησα τον ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι έχει SIM και δεν θα χρειάζεται να κάνω καταμέτρηση

Και πως θα κάνω αφού το κουμπί είναι μέσα?

14 λεπτά πριν, Surriento είπε

Επιτέλους κάποιος πιο παλιός. Εγώ είμαι τέλη Σεπτέμβρη και ακόμα τίποτα..

υπομονή μαν , ξαφνικά ήρθαν σε εμένα , με πήραν τηλέφωνο ότι είναι απο κάτω και σε 5 θα έκοβαν το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και πως θα κάνω αφού το κουμπί είναι μέσα?

Και ποιος σου είπε ότι για να γίνει καταμέτρηση χρειάζεται το κουμπί? :) Η οθόνη κάνει συνεχώς εναλλαγή στις πληροφορίες που δείχνει, αν περιμένεις 1 λεπτό θα τις δεις όλες.

Οι ψηφιακοί μετρητές έχουν δυνατότητα για τηλεμέτρηση αλλά το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ που θα τις λαμβάνει δεν είναι ακόμα έτοιμο, λένε πως πρώτα θα αλλαχτούν όλοι οι μετρητές με ψηφιακούς και μετά θα ενεργοποιηθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, washcloud είπε

(στο περίπου το θυμάμαι) "εντός 3μηνου ΜΕΤΑ από ένα εξάμηνο". Δηλαδή υπολόγιζε για καλό 2023 (άνοιξη και,,,βάλε). Κάνε όμως εσύ το αίτημα (μέσα από το σάιτ τους - στα "αιτήματα". Ψαχ' το - ούτε αυτό το θυμάμαι ακριβώς)

Εννοείς ότι θα περιμένω 6 μήνες για να κάνω αίτημα; Καλά δεν περιμένω τα 20€, δε θα με σώσουν. Αλλά το θέμα είναι μετράνε όντως οι 10 εργάσιμες ή οι 6 μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

εκανα αιτηση για επιστροφη χρηματων λογω του οτι περασε κανενας μηνας απο την πληρωμη του νυχτερινου μετρητη , και μου ειπε οτι η λιστα με τις επιστροφες βγαινει καθε 6μηνο και οτι δεν ισχυει το 10 μερες που ειδα με τα ματια μου στις εγγυημενες υπηρεσιες.

γραπτώς σου το είπαν ? αν ναι ,στείλε screenshot της σελίδας 😁

54 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Μετρητή ακόμα δεν έχω δει, και σε τηλεφωνικές επικοινωνίες το προωθούν στο αρμόδιο τμήμα να με πάρει τηλέφωνο αλλά ακόμα τζίφος.

ποτέ τηλέφωνα, μόνο email

4 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Εννοείς ότι θα περιμένω 6 μήνες για να κάνω αίτημα; Καλά δεν περιμένω τα 20€, δε θα με σώσουν. Αλλά το θέμα είναι μετράνε όντως οι 10 εργάσιμες ή οι 6 μήνες;

10 εργάσιμες μετά απο την πληρωμή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Εννοείς ότι θα περιμένω 6 μήνες για να κάνω αίτημα; Καλά δεν περιμένω τα 20€, δε θα με σώσουν. Αλλά το θέμα είναι μετράνε όντως οι 10 εργάσιμες ή οι 6 μήνες;

Το αίτημα το κάνεις άμεσα (μετά δηλαδή τις 10 εργάσιμες, οπού και δικαιούσαι αποζημίωσης). Η ΕΞΕΤΑΣΗ του είναι που,,,,"παραπέμπεται στις Καλένδες"....Τσέκαρέ το κάπου στο σάιτ τους (αν έχεις όρεξη δηλαδή - εγώ ούτε καν, από την στιγμή που ξέρω ότι πρακτικά αυτό ισχύει, κι ας μην θυμάμαι πώς το διατυπώνουν : 20άρι, σε ~ ένα χρόνο...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και ποιος σου είπε ότι για να γίνει καταμέτρηση χρειάζεται το κουμπί? :) Η οθόνη κάνει συνεχώς εναλλαγή στις πληροφορίες που δείχνει, αν περιμένεις 1 λεπτό θα τις δεις όλες.

Οι ψηφιακοί μετρητές έχουν δυνατότητα για τηλεμέτρηση αλλά το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ που θα τις λαμβάνει δεν είναι ακόμα έτοιμο, λένε πως πρώτα θα αλλαχτούν όλοι οι μετρητές με ψηφιακούς και μετά θα ενεργοποιηθεί.

Α οκ ευχαριστώ , δεν έκατσα να το παρατηρήσω  απλά μου είπε ο άνθρωπος θα πατάς και θα βλέπεις 180 = σύνολο , 181= ημέρας , 182= νύκτας

Οπότε έκανα την υπόθεση ότι πρέπει να πατάω το κουμπί

Μα καλά δεν ήξερε να μου πεί ότι δεν είναι ενεργοποιημένο ?

Τεσπα τουλάχιστον απέκτησα νυκτερινό κάτι είναι και αυτό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...