Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/5/2022 στις 12:08 ΜΜ, doom26 είπε

Τελικά ξαναπήρα τηλ και μου είπαν πως δεν έχει σημασία το τι γράφει ο μετρητής (ημερομηνία-ώρα) τα δεδομένα στέλνονται αυτόματα στα κεντρικά και ότι ισχύουν κανονικά τα ωράρια ημερησιου- νυχτερινού. Έλα που δεν το πιστεύω όμως! 

Τσέκαρε να δεις αν ανεβαίνουν οι κιλοβατώρες στο ημερήσιο και το βράδυ 23:00-7:00 αν ανεβαίνουν στο νυχτερινό.

Το νυχτερινό ενεργοποιείται - απενεργοποιείται με σήμα που παίρνει απ'το δίκτυο, δε νομίζω να παίζει ρόλο το ρολόι του μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τσέκαρε να δεις αν ανεβαίνουν οι κιλοβατώρες στο ημερήσιο και το βράδυ 23:00-7:00 αν ανεβαίνουν στο νυχτερινό.

Το νυχτερινό ενεργοποιείται - απενεργοποιείται με σήμα που παίρνει απ'το δίκτυο, δε νομίζω να παίζει ρόλο το ρολόι του μετρητή.

Αυτό ίσχυε στους αναλογικούς μετρητές, σύμφωνα με τα λεγόμενα και άλλων μελών του φόρουμ

Οι ψηφιακοί είναι προ-ρυθμισμενοι πριν τοποθετηθούν και αλλάζουν ανάλογα την ώρα..

Πχ εμένα τοποθετήθηκε στις αρχές του 2018 ψηφιακός, σε αίτημα που είχα κάνει για νυχτερινό, όπου λίγους μήνες μετά το νησί διασυνδέθηκε με το εθνικό δίκτυο..

Το ωράριο στο μετρητή δεν άλλαξε από 15:30-17:30 σε 15:00-17:00 που είναι στο διασυνδεδεμένο..

Όπως επίσης για κάποιο λόγο δεν έχει αλλάξει σε θερινό από 1/5, αλλά συνεχίζει σε 15:30-17:30 και 02:00-08:00

Επειδή λοιπόν το είχα αναφέρει πριν λίγο καιρό και είδα πως με συμφέρει καλύτερα το μεσημεριανό δίωρο, το κάνω γάργαρα, να βάζω και κλίμα τα μεσημέρια με μειωμένο 😁 το καλοκαίρι..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τσέκαρε να δεις αν ανεβαίνουν οι κιλοβατώρες στο ημερήσιο και το βράδυ 23:00-7:00 αν ανεβαίνουν στο νυχτερινό.

Το νυχτερινό ενεργοποιείται - απενεργοποιείται με σήμα που παίρνει απ'το δίκτυο, δε νομίζω να παίζει ρόλο το ρολόι του μετρητή.

Οι ηλεκτρονικοι μετρητές δεν παίρνουν σήμα από το δίκτυο, είναι ρυθμισμένοι να καταχωρούν ενδείξεις ανάλογα  με το ωράριο και την ώρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ταυτότητα χρειάζεται εφόσον το αίτημα γίνει ηλεκτρονικά, αν το κάνεις τηλεφωνικά τότε απλά χρειάζεται να ξέρεις τα στοιχεία αυτού που βγαίνει στο όνομα του ο λογαριασμός.

Νέα ΥΔΕ μόνο και μόνο επειδή ζητάς νυχτερινό δεν χρειάζεται, δεν ξέρω όμως αν σε αυτή τη περίπτωση ο ΔΕΔΔΗΕ ελέγχει αν η υπάρχουσα είναι σε ισχύ.

Πάντως όπως είπαν και παραπάνω καλό θα ήταν η παροχή να είναι στο όνομα του πραγματικού χρήστη του ακινήτου.

Αν αλλαξουν ομως τα ονοματα δε θα πρεπει να βγει και καινουρια ΥΔΕ? θα`θελα να το αποφυγω προς το παρον , (στα ακινητα μενουμε εμεις και στο αλλο η πεθερα μου...)

Δηλ. θα ηθελα να βαλω νυχτερινο και στα δυο χωρις ΥΔΕ...οταν ζητηθει...

20 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ταυτότητα χρειάζεται εφόσον το αίτημα γίνει ηλεκτρονικά, αν το κάνεις τηλεφωνικά τότε απλά χρειάζεται να ξέρεις τα στοιχεία αυτού που βγαίνει στο όνομα του ο λογαριασμός.

Νέα ΥΔΕ μόνο και μόνο επειδή ζητάς νυχτερινό δεν χρειάζεται, δεν ξέρω όμως αν σε αυτή τη περίπτωση ο ΔΕΔΔΗΕ ελέγχει αν η υπάρχουσα είναι σε ισχύ.

Πάντως όπως είπαν και παραπάνω καλό θα ήταν η παροχή να είναι στο όνομα του πραγματικού χρήστη του ακινήτου.

Αν αλλαξουν ομως τα ονοματα δε θα πρεπει να βγει και καινουρια ΥΔΕ? θα`θελα να το αποφυγω προς το παρον , (στα ακινητα μενουμε εμεις και στο αλλο η πεθερα μου...)

Δηλ. θα ηθελα να βαλω νυχτερινο και στα δυο χωρις ΥΔΕ...οταν ζητηθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, harrysvr είπε

Αν αλλαξουν ομως τα ονοματα δε θα πρεπει να βγει και καινουρια ΥΔΕ? θα`θελα να το αποφυγω προς το παρον , (στα ακινητα μενουμε εμεις και στο αλλο η πεθερα μου...)

Δηλ. θα ηθελα να βαλω νυχτερινο και στα δυο χωρις ΥΔΕ...οταν ζητηθει...

Αν αλλάξεις όνομα πρέπει να βγει καινούργια ΥΔΕ αλλά όχι άμεσα, κάνεις πρώτα την αλλαγή ονόματος, και αμέσως μετά ο ΔΕΔΔΗΕ σε ενημερώνει με επιστολή ότι πρέπει να του καταθέσεις νέα ΥΔΕ μέσα σε 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΔΕ, απ'όσο ξέρω, ζητάνε όταν αλλάζει όνομα η παροχή..

Το 2018 που βάλαμε νυχτερινό, με πιθανότατα ληγμένη ΥΔΕ (ηλεκτροδοτούμενο 20+ χρόνια), δε ζητήθηκε ΥΔΕ (ακόμα ληγμένη θα είναι)

Ομοίως σε ηλικιωμένους συγγενείς που τους έκανα αίτηση τον Σεπτ του 2021, ακίνητο ηλεκτροδοτούμενο ξέρω γω 40+ χρόνια δεν είπαν τίποτα για ΥΔΕ..

Το μόνο που με ρώτησαν γιατί κάλεσαν στο τηλέφωνο είναι αν βάζουν το νυχτερινό για λόγους θέρμανσης, τους απάντησα αρνητικά (μήπως εκεί ζητήσουν ΥΔΕ - εσύ πες πως ΔΕΝ βάζεις για θέρμανση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harrysvr είπε

Αν αλλαξουν ομως τα ονοματα δε θα πρεπει να βγει και καινουρια ΥΔΕ? θα`θελα να το αποφυγω προς το παρον , (στα ακινητα μενουμε εμεις και στο αλλο η πεθερα μου...)

Δηλ. θα ηθελα να βαλω νυχτερινο και στα δυο χωρις ΥΔΕ...οταν ζητηθει...

Αν αλλαξουν ομως τα ονοματα δε θα πρεπει να βγει και καινουρια ΥΔΕ? θα`θελα να το αποφυγω προς το παρον , (στα ακινητα μενουμε εμεις και στο αλλο η πεθερα μου...)

Δηλ. θα ηθελα να βαλω νυχτερινο και στα δυο χωρις ΥΔΕ...οταν ζητηθει...

Καλησπερα..Και τι σε πειραζει να βγει νεα ΥΔΕ...Καλυτερα δεν ειναι οι παροχες να ειναι στα πραγματικα ονοματα που τις εχουν..Θα παρουν και  την επιδοτηση και αλλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

ΥΔΕ, απ'όσο ξέρω, ζητάνε όταν αλλάζει όνομα η παροχή..

Το 2018 που βάλαμε νυχτερινό, με πιθανότατα ληγμένη ΥΔΕ (ηλεκτροδοτούμενο 20+ χρόνια), δε ζητήθηκε ΥΔΕ (ακόμα ληγμένη θα είναι)

Ομοίως σε ηλικιωμένους συγγενείς που τους έκανα αίτηση τον Σεπτ του 2021, ακίνητο ηλεκτροδοτούμενο ξέρω γω 40+ χρόνια δεν είπαν τίποτα για ΥΔΕ..

Το μόνο που με ρώτησαν γιατί κάλεσαν στο τηλέφωνο είναι αν βάζουν το νυχτερινό για λόγους θέρμανσης, τους απάντησα αρνητικά (μήπως εκεί ζητήσουν ΥΔΕ - εσύ πες πως ΔΕΝ βάζεις για θέρμανση)

 

Σε εμένα που είχε λήξει ΥΔΕ λίγους μήνες μετά που εγκαταστάθηκα (είχα ΔΕΗ στο όνομα μου και το γύρισα watt & volt) 2020. Ήρθε χαρτί από ΔΕΔΔΗΕ να προσκομήσω ΥΔΕ, το αμέλησα και ήρθε συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ μετά από 6 μήνες να μου το κόψουν και αναγκαστικά έπρεπε να εξηγήσω στον ιδιοκτήτη του σπιτιού την κατάσταση που δημιουργήθηκε και προσκόμισε νέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Qwerty_2 είπε

Σε εμένα που είχε λήξει ΥΔΕ λίγους μήνες μετά που εγκαταστάθηκα (είχα ΔΕΗ στο όνομα μου και το γύρισα watt & volt) 2020. Ήρθε χαρτί από ΔΕΔΔΗΕ να προσκομήσω ΥΔΕ, το αμέλησα και ήρθε συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ μετά από 6 μήνες να μου το κόψουν και αναγκαστικά έπρεπε να εξηγήσω στον ιδιοκτήτη του σπιτιού την κατάσταση που δημιουργήθηκε και προσκόμισε νέα

Ειπαμε στην αλλαγη ονοματος , αλλαγη παροχου, κατι αλλο ζητειται νεα ΥΔΕ... Στο εκοψαν το ρευμα;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα..Και τι σε πειραζει να βγει νεα ΥΔΕ...Καλυτερα δεν ειναι οι παροχες να ειναι στα πραγματικα ονοματα που τις εχουν..Θα παρουν και  την επιδοτηση και αλλα...

Γενικά αν είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη είναι μεγάλος μπελάς γιατί στο προηγούμενο σπίτι που έμενα και ο ιδιοκτήτης δεν με άφηνε να το βάλω στο όνομα μου, το πλήρωνε και μου ζητούσε μαζί με το ενοίκιο τους λογαριασμούς ρεύματος και νερού (κάθε 4 μηνο) και γενικά αν αφήσεις υπόλοιπα λίγο δημιούργουνται προβλήματα. Αν είναι στο όνομα γονιών παππούδων που έφυγαν από την ζωή εκεί δεν είναι τόσο επείγων με την προυπόθεση να σου ανήκει η κατοικία

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Ειπαμε στην αλλαγη ονοματος , αλλαγη παροχου, κατι αλλο ζητειται νεα ΥΔΕ... Στο εκοψαν το ρευμα;; 

Όχι ευτυχώς ζήτησα προθεσμία να καταθέσω και μου έδωσαν 3 μέρες.

Πρίν μήνες που ζήτησα νυχτερινό μετρητή δεν μου ζήτησαν ΥΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα..Και τι σε πειραζει να βγει νεα ΥΔΕ...Καλυτερα δεν ειναι οι παροχες να ειναι στα πραγματικα ονοματα που τις εχουν..Θα παρουν και  την επιδοτηση και αλλα...

Ναι αλλα που θα βρω 240ε για τις δυο παροχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, harrysvr είπε

Ναι αλλα που θα βρω 240ε για τις δυο παροχες?

Δεν νομιζω οτι τοσα πολλα τα χρηματα.. Μπορεις και με μικροτερα ποσα...Αλλα ομως θα ησυχασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν νομιζω οτι τοσα πολλα τα χρηματα.. Μπορεις και με μικροτερα ποσα...Αλλα ομως θα ησυχασεις...

επαρχια , ειναι ταριφα φαινεται, δυο που ρωτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harrysvr είπε

επαρχια , ειναι ταριφα φαινεται, δυο που ρωτησα...

Ναι είναι ταρίφα.

Δοκίμασε "στου (σχωρεμένου) παππού", να ανεβάσεις φωτό ταυτότητας, αν φροντίσατε να κρατήσετε (αν όχι, η αλλαγή ονόματος θα είναι αναγκαστική). Όταν θα σου ζητήσουν να πληρώσεις, πληρώνεις από ό,που να 'ναι (δεν χρειάζεται να είσαι ο δικαιούχος). Eπιδότηση ΠΑΙΡΝΕΙ η παροχή, τώρα που είναι "στου παπού"; Αν όχι, πρέπει ούτως ή άλλως να αλλάξεις όνομα (να μπει στο όνομα αυτουνού που του ανήκει το σπίτι - εκτός κι αν υπάρχει μισθωτήριο, κι ας είστε σόι).

Όσο για τις ΥΔΕ, όπως σου είπαν, τουλάχιστον θα έχεις περιθώριο 6(+1 "μπόνους") να την καταθέσεις. Οπότε μαζεύεις σιγά-σιγά λεφτά. Κι εδώ που τα λέμε, ΑΝ χτύπα ξύλο γίνει κάτι (καμμιά φωτιά) και δεν έχετε ΥΔΕ, θα παίξει "μπλέξιμο". Γενικά "πρέπει να εισαι νόμιμος", για να μην το βρεις μπροστά σου (με οποιονδήποτε τρόπο).

ΥΓ ....πάρε σβάρνα γνωστούς και αγνώστους μέσα στο επτάμηνο, ΜΠΑΣ και βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο να σου πάρει λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...