Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όταν λες "όλες", ποιες ακριβώς ενέργειες εννοείς?

Ότι και να εννοείς πάντως δεν ισχύει, ο μετρητής έχει κάποιες δυνατότητες (πχ να δίνει ενδείξεις από απόσταση), ο ΔΕΔΔΗΕ όμως δεν έχει τη δυνατότητα να τις λάβει, και δεν πρόκειται να την αποκτήσει για αρκετά ακόμα χρόνια.

Προς το παρόν καμία ενέργεια δε μπορεί να γίνει από απόσταση.

Οι παροχές Μ. Τ. τηλεμετρουνται εδώ και καιρό, είναι θέμα χρόνου να γίνει και για τη Χ. Τ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ενημερωσω πως παρολο που ο μετρητης ειναι νεου τυπου και μετραει χωριστα καταναλωση νυκτερινου αυτο δεν ειναι ενεργο αφου δεν ειχε γινει απο τον ιδιοκτητη.

Εκανα αιτηση για τοποθετηση νυκτερινου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Weiss είπε

Οι παροχές Μ. Τ. τηλεμετρουνται εδώ και καιρό, είναι θέμα χρόνου να γίνει και για τη Χ. Τ. 

Το θέμα αυτό δεν έχει καμία σχέση με τις παροχές ΜΤ.

Κατά τα άλλα δεν διαφωνώ, οντως θα γίνει κάποτε και για τις παροχές ΧΤ, όχι όμως στο άμεσο μέλλον, από ότι λένε πρώτα θα αλλαχτούν όλοι οι μετρητές.

42 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Ο μετρητής έχει την δυνατότητα του απομακρυσμένου ελέγχου. Ενέργειες όπως η καταγραφή κατανάλωσης, η διακοπή ηλεκτροδότησης, ακόμα και της επανασύνδεσης μπορούν να γίνουν χωρίς την φυσική παρουσία κάποιου.

Αν ο ΔΕΔΔΗΕ έχει την δυνατότητα ή την βούληση να το κάνει είναι άλλο θέμα. Αν σας μοιάζουν πολύ μακρινά αυτά ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσετε. Τα επόμενα χρόνια θα ακολουθήσουν πολύ επιθετική πολιτική απέναντι σε οφειλέτες οι εταιρείες και δεν ξέρω πως θα το χειριστεί αυτό ο ΔΕΔΔΗΕ. 

Για χρόνια μίλησα και εγώ, αν αυτό το θεωρείς κοντινό μάλλον εσύ θα πρέπει να αναθεωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κοστος του νυκτερινου (~42€) επιβαρυνει τον ιδιοκτητη ;

αν ο ιδιοκτητης αδιαφορει η δεν συμφωνει, μπορει να το επιβαρυνθει ο ενοικιαστης και οταν αυτος αποχωρησει να το διακοψει και να του επιστραφουν τα χρηματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^..."επιβαρύνει" αυτόν που θα αιτηθεί την υπηρεσία. Αν πχ το ζητήσεις εσύ (ανεξάρτητα τί σχέση έχεις με το σπίτι) με τα δικά σου στοιχεία (τηλ - μέιλ- ταχ. δ/ση), σε εσένα θα έρθει η ειδοποίηση με τον κωδικό πληρωμής. Αν είσαι ιδιοκτήτης και το πληρώνεις ενώ το νοικιάζεις σε άλλον, ποσώς τους ενδιαφέρει. Όπως φυσικά κι αν είσαι ενοικιαστής. 

...εσύ βέβαια εννοείς "ποιος έχει την υποχρέωση να αναλάβει το κόστος".....Θεωρητικά, "οφείλει" να είναι του ιδιοκτήτη, καθώς (αν δεν ζητήσει ο ενοικιαστής φεύγοντας, να διακοπεί η συγκεκριμένη υπηρεσία) θα του,,,μείνει. Αν δηλαδή "είναι εντάξει", και θέλει να το χρησιμοποιήσει ως κράχτη, για τους επόμενους ενοικιαστές, ε "οφείλει" να αναλάβει μια κι έξω το συγκεκριμένο κόστος (σιγά τα ωά άλλωστε). Αλλά φυσικά, συνήθως οι ιδιοκτήτες το βλέπουν ως "ναι, σιγά μην πληρώσω εγώ, για να έχεις εσύ φθηνότερο νυχτερινό"....(...). Και δυστυχώς φτάνουμε έτσι σε καταστάσεις τύπου "κατσίκα του γείτονα" : εκείνος δεν πληρώνει "άμα θες, πλήρωσέ το και βάλε", και μετά αν το πάει κι ο ενοικιαστής "με γινάτι", κάνει μια αίτηση διακοπής του νυχτερινού φεύγοντας, για να μην μπορεί ο άλλος μετά να διαφημίζει στην αγγελία του "Έχω και νυχτερινό,,,,,πάμε μια βόλτα;"). Αλλά όχι, κανείς δεν μπορεί να τον υποχρεώσει τον ιδιοκτήτη να πληρώσει για να μπει νυχτερινό.

Όχι όμως, χρήματα δε θα πάρει πίσω κανείς, αν διακοπεί η υπηρεσία.

(...επίσης παίζει κάτι ακόμα : αν τυχόν είναι ληγμένη η ΥΔΕ της παροχής, τότε θα εξαναγκαστεί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει για νέα. Και ειδικά επαρχία που οι τιμές είναι ψιλοφωτιά, δεν θα του κάτσει καθόλου καλά, αν πεις να το αιτηθείς, χωρίς την σύμφωνη γνώμη του...Μπλέκει αρκετά έτσι το πράμμα, καθώς η δικιά του ατάκα πιθανώς θα είναι "αν δεν ψαχνόσουν εσύ για νυχτερινό, δεν θα με βάζανε τώρα να πληρώσω για νέα ΥΔΕ'. Ίσως μάλιστα να στο πάει και ακόμη χειρότερα, σε φάση "πλήρωσε και την ΥΔΕ αν θες νυχτερινό, γιατί αν σου κόψουν το ρεύμα εγώ δεν ξέρω τίποτα"...Σε ΑΥΤΗΝ την περίπτωση, ΑΝ είναι λίγο λογικός, θα σου πει "θα πληρώσω εγώ την ΥΔΕ, αλλά εσύ το νυχτερινό'. Λίγο δύσκολο θα βρεις κάποιον να πληρώσει και τα δυο....)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, washcloud είπε

^..."επιβαρύνει" αυτόν που θα αιτηθεί την υπηρεσία. Αν πχ το ζητήσεις εσύ (ανεξάρτητα τί σχέση έχεις με το σπίτι) με τα δικά σου στοιχεία (τηλ - μέιλ- ταχ. δ/ση), σε εσένα θα έρθει η ειδοποίηση με τον κωδικό πληρωμής. Αν είσαι ιδιοκτήτης και το πληρώνεις ενώ το νοικιάζεις σε άλλον, ποσώς τους ενδιαφέρει. Όπως φυσικά κι αν είσαι ενοικιαστής. 

Βασικά δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να αιτηθεί νυχτερινό, ούτε καν ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, μόνο αυτός που εκδίδεται λογαριασμός στο όνομα του μπορεί να το αιτηθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Βασικά δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να αιτηθεί νυχτερινό, ούτε καν ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, μόνο αυτός που εκδίδεται λογαριασμός στο όνομα του μπορεί να το αιτηθεί.

Ναι σωστά το λες - μέχρι και ταυτότητα σου ζητάν ν' ανεβάσεις άλλωστε. Εννοούσα στην ουσία ποιος το πληρώνει (αν τα βρεις πχ με τον ιδιοκτήτη και του δώσεις τον κωδικό πληρωμής, ή βάλεις δικά του στοιχεία επικοινωνίας, το πληρώνει κι ο ίδιος. Τραβηγμένο βέβαια, γιατί αν τα βρείτε, κάνεις ο ίδιος την όλη διαδικασία και απλά τα κρατάς από το νοίκι κτλ). Ήταν όντως λίγο μαλακισμένη η διατύπωσή μου όμως :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, washcloud είπε

^..."επιβαρύνει" αυτόν που θα αιτηθεί την υπηρεσία. Αν πχ το ζητήσεις εσύ (ανεξάρτητα τί σχέση έχεις με το σπίτι) με τα δικά σου στοιχεία (τηλ - μέιλ- ταχ. δ/ση), σε εσένα θα έρθει η ειδοποίηση με τον κωδικό πληρωμής. Αν είσαι ιδιοκτήτης και το πληρώνεις ενώ το νοικιάζεις σε άλλον, ποσώς τους ενδιαφέρει. Όπως φυσικά κι αν είσαι ενοικιαστής. 

...εσύ βέβαια εννοείς "ποιος έχει την υποχρέωση να αναλάβει το κόστος".....Θεωρητικά, "οφείλει" να είναι του ιδιοκτήτη, καθώς (αν δεν ζητήσει ο ενοικιαστής φεύγοντας, να διακοπεί η συγκεκριμένη υπηρεσία) θα του,,,μείνει. Αν δηλαδή "είναι εντάξει", και θέλει να το χρησιμοποιήσει ως κράχτη, για τους επόμενους ενοικιαστές, ε "οφείλει" να αναλάβει μια κι έξω το συγκεκριμένο κόστος (σιγά τα ωά άλλωστε). Αλλά φυσικά, συνήθως οι ιδιοκτήτες το βλέπουν ως "ναι, σιγά μην πληρώσω εγώ, για να έχεις εσύ φθηνότερο νυχτερινό"....(...). Και δυστυχώς φτάνουμε έτσι σε καταστάσεις τύπου "κατσίκα του γείτονα" : εκείνος δεν πληρώνει "άμα θες, πλήρωσέ το και βάλε", και μετά αν το πάει κι ο ενοικιαστής "με γινάτι", κάνει μια αίτηση διακοπής του νυχτερινού φεύγοντας, για να μην μπορεί ο άλλος μετά να διαφημίζει στην αγγελία του "Έχω και νυχτερινό,,,,,πάμε μια βόλτα;"). Αλλά όχι, κανείς δεν μπορεί να τον υποχρεώσει τον ιδιοκτήτη να πληρώσει για να μπει νυχτερινό.

Όχι όμως, χρήματα δε θα πάρει πίσω κανείς, αν διακοπεί η υπηρεσία.

(...επίσης παίζει κάτι ακόμα : αν τυχόν είναι ληγμένη η ΥΔΕ της παροχής, τότε θα εξαναγκαστεί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει για νέα. Και ειδικά επαρχία που οι τιμές είναι ψιλοφωτιά, δεν θα του κάτσει καθόλου καλά, αν πεις να το αιτηθείς, χωρίς την σύμφωνη γνώμη του...Μπλέκει αρκετά έτσι το πράμμα, καθώς η δικιά του ατάκα πιθανώς θα είναι "αν δεν ψαχνόσουν εσύ για νυχτερινό, δεν θα με βάζανε τώρα να πληρώσω για νέα ΥΔΕ'. Ίσως μάλιστα να στο πάει και ακόμη χειρότερα, σε φάση "πλήρωσε και την ΥΔΕ αν θες νυχτερινό, γιατί αν σου κόψουν το ρεύμα εγώ δεν ξέρω τίποτα"...Σε ΑΥΤΗΝ την περίπτωση, ΑΝ είναι λίγο λογικός, θα σου πει "θα πληρώσω εγώ την ΥΔΕ, αλλά εσύ το νυχτερινό'. Λίγο δύσκολο θα βρεις κάποιον να πληρώσει και τα δυο....)

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

εχω καλες σχεσεις με την ιδιοκτητρια. Δεν θα τις χαλασω για 40€. εχω κανει ηδη αιτηση στον Δεδδηε και μεχρι να βγαλουν την εντολη πληρωμης θα το εχω συζητησει. Σε αυτα τα πλαισια και οταν τελειωσει το παιδι μου τις σπουδες του και φυγει, δεν θα το καταργησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21/3 που πέρασε εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ και μου τοποθέτησε νέο ψηφιακό μετρητή , τοποθέτησε και sim Vodafone και με ενημέρωσε ότι πλέον υπάρχει σύμβαση με Vodafone να βάζουν sim κάρτες σε όλους τους μετρητές .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τσέκαρε μία και την ισχύ της ΥΔΕ, με βάση τον αριθμό παροχής, για την περίπτωση που λέγαμε. 

ειναι καινουργια, 1+ ετους.

Αληθεια μεχρι να ολοκληρωθει η ενεργοποιηση νυκτερινου μπορω να κανω συμβαση με προγραμμα που περιλαμβανει νυκτερινο ;

Η θα πρεπει να επιλεξω ενα προγραμμα χωρις δεσμευση και οταν ενεργοποιηθει να το αλλαξω και να παω σε νεο με νυκτερινο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

Ναι σωστά το λες - μέχρι και ταυτότητα σου ζητάν ν' ανεβάσεις άλλωστε. Εννοούσα στην ουσία ποιος το πληρώνει (αν τα βρεις πχ με τον ιδιοκτήτη και του δώσεις τον κωδικό πληρωμής, ή βάλεις δικά του στοιχεία επικοινωνίας, το πληρώνει κι ο ίδιος. Τραβηγμένο βέβαια, γιατί αν τα βρείτε, κάνεις ο ίδιος την όλη διαδικασία και απλά τα κρατάς από το νοίκι κτλ). Ήταν όντως λίγο μαλακισμένη η διατύπωσή μου όμως :-D

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να το προβλέπει αυτό, και επίσης εφόσον δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ ιδιοκτήτη και ενοικιαστή για κάτι τέτοιο, το ορθό είναι να το πληρώσει από την τσέπη του ο ενοικιαστής.

1 λεπτό πριν, skiace είπε

ειναι καινουργια, 1+ ετους.

Αληθεια μεχρι να ολοκληρωθει η ενεργοποιηση νυκτερινου μπορω να κανω συμβαση με προγραμμα που περιλαμβανει νυκτερινο ;

Η θα πρεπει να επιλεξω ενα προγραμμα χωρις δεσμευση και οταν ενεργοποιηθει να το αλλαξω και να παω σε νεο με νυκτερινο ;

Πας απευθείας σε όποιο πρόγραμμα θέλεις, και όταν σου ενεργοποιήσουν το νυχτερινό τότε θα αρχίσει η ξεχωριστή χρέωση (ημέρας/νύχτας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiace είπε

ειναι καινουργια, 1+ ετους.

Αληθεια μεχρι να ολοκληρωθει η ενεργοποιηση νυκτερινου μπορω να κανω συμβαση με προγραμμα που περιλαμβανει νυκτερινο ;

Η θα πρεπει να επιλεξω ενα προγραμμα χωρις δεσμευση και οταν ενεργοποιηθει να το αλλαξω και να παω σε νεο με νυκτερινο ;

Όπως θες κάνεις, ανάλογα τί (κατά τα λοιπά) σε συμφέρει. Αν πχ ξέρεις από τώρα που θες να πας, και έχει χαμηλότερη χρέωση νυχτερινού, πάνε. Απλώς δεν θα υπάρξει χρέωση νυχτερινού μέχρι να μπει ο μετρητής (μετά που θα μπει, αυτόματα θα τιμολογηθείς με την έκπτωση του νυχτερινού).

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να το προβλέπει αυτό, και επίσης εφόσον δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ ιδιοκτήτη και ενοικιαστή για κάτι τέτοιο, το ορθό είναι να το πληρώσει από την τσέπη του ο ενοικιαστής.

...και πάλι δίκιο έχεις, δε λέω - απλά μου ήρθε όταν έγραφα η περίπτωση (αφού το έχουν συζητήσει) να πει να το πληρώσει ο ιδιοκτήτης, "αν δεν έχει λεφτά ο ενοικιαστής" την δεδομένη στιγμή. Τραβηγμένο (και όπως είπα και πριν μαλακισμένη διατύπωση), αλλά το "έχωσα" μέσα στο ποστ χωρ΄ςι πολύ σκέψη, καθώς εδώ και ώρα με έχουν καταφάει τα κουνούπια επειδή έχω αφήσει παράθυρα ανοιχτά και δεν λέω να ξεκολλήσω από το πληκτρολόγιο....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, washcloud είπε

...και πάλι δίκιο έχεις, δε λέω - απλά μου ήρθε όταν έγραφα η περίπτωση (αφού το έχουν συζητήσει) να πει να το πληρώσει ο ιδιοκτήτης, "αν δεν έχει λεφτά ο ενοικιαστής" την δεδομένη στιγμή. Τραβηγμένο (και όπως είπα και πριν μαλακισμένη διατύπωση), αλλά το "έχωσα" μέσα στο ποστ χωρ΄ςι πολύ σκέψη, καθώς εδώ και ώρα με έχουν καταφάει τα κουνούπια επειδή έχω αφήσει παράθυρα ανοιχτά και δεν λέω να ξεκολλήσω από το πληκτρολόγιο....:-D

Ε αν δεν έχει λεφτά ο ενοικιαστής την δεδομένη στιγμή και του δανείσει ο ιδιοκτήτης είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, ο φίλος θέλει να μάθει αν ο ιδιοκτήτης έχει υποχρέωση να το πληρώσει αυτό, και αν έχει υποχρέωση να του το απαιτήσει. Μην τον μπερδεύουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...