Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21/3/2022 πέρασαν και μου έκαναν την αλλαγή του μετρητή. Ξεκίνησε και έκανε καταμέτρηση ημερήσια αλλά και νυκτερινή. Όμως δεν είχε ενημερωθεί η ΔΕΗ . Σήμερα πέρασαν ξανά από ΔΕΔΔΗΕ για να κάνουν έλεγχο και να ενημερώσουν τα συστήματα τους ότι έγινε η αλλαγή. Στις 18/5 περιμένω να περάσουν για καταμέτρηση..... 

Αν ακολουθούν αυτή την πολιτική , με 300 αιτήσεις που μου είπε ότι κάνουν καθημερινά οι πελάτες, λογικό είναι να υπάρχει extra καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

με 300 αιτήσεις που μου είπε ότι κάνουν καθημερινά οι πελάτες, λογικό είναι να υπάρχει extra καθυστέρηση.

Ε ναι..

Ο νεοέλληνας είναι άνετος και γενναιόδωρος μέχρι να φτάσει ο κόμπος στο χτένι, μετά του φταίνε οι πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΜΠΗΚΕ, νικαμε "αδελφια"!

Λοιπον οπως ειχα γραψει,
8/3/22 εκανα τηλεφωνικη αιτηση για νυχτερινο και αλλαγη φυσικα,
29/3/22 ηρθε απο ΔΕΔΔΗΕ εκανε καταμετριση γιατι αλλαξα και προγραμμα, υποθετω τσεκαρε και το ρολοι και μου ειπε να περιμενω επιστολη,
27/4/22 ελαβα τα εγγραφα απο ΔΕΔΔΗΕ,
28/4/22 πληρωσα τη ΔΕΔΔΗΕ,
6/5/22, μολις προ ολιγου ηρθαν και το εβαλαν!

Νικαμε "αδελφια"!

Μου ειπε αυριο το πρωι τα εγγραφα θα τα καταθεσει αυτος εκει που πρεπει, εγραψε και την καταμετρηση μπροστα μου και μου ειπε δε χρειαζεται να κανω τιποτε αλλο.

IMG_20220506_141150.jpg

Επεξ/σία από Christopher_B
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

ΜΠΗΚΕ, νικαμε "αδελφια"!

Λοιπον οπως ειχα γραψει,
8/3/22 εκανα τηλεφωνικη αιτηση για νυχτερινο και αλλαγη φυσικα,
29/3/22 ηρθε απο ΔΕΔΔΗΕ εκανε καταμετριση γιατι αλλαξα και προγραμμα, υποθετω τσεκαρε και το ρολοι και μου ειπε να περιμενω επιστολη,
27/4/22 ελαβα τα εγγραφα απο ΔΕΔΔΗΕ,
28/4/22 πληρωσα τη ΔΕΔΔΗΕ,
6/5/22, μολις προ ολιγου ηρθαν και το εβαλαν!

Νικαμε "αδελφια"!

Μου ειπε αυριο το πρωι τα εγγραφα θα τα καταθεσει αυτος εκει που πρεπει, εγραψε και την καταμετρηση μπροστα μου και μου ειπε δε χρειαζεται να κανω τιποτε αλλο.

IMG_20220506_141150.jpg

Άντε με το καλό, εγώ  περιοχή Αγρινίου από 24/3 αίτηση ηλεκτρονικά, 19/4 πέρασαν για την ένδειξη και ακόμα περιμένω τα έγγραφα για πληρωμή, ακόμη τίποτα και έχω πάρει και 3 φορές τηλέφωνο, μου λένε ότι έχουν πολλά αιτήματα δεδομένης της κατάστασης, αναμένω λοιπόν μπας και ξεκολλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικα,
απο το συνεργειο που μου εκαναν την αλλαγη σημερα μου ειπαν παντως οτι γινεται χαμος, αλλαζουν συνεχως ρολογια!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικά, το ωράριο δεν έχει αλλάξει σε εμένα, όπως έχω γράψει παραπάνω, καθώς ελέγχω καθημερινά και το μεσημέρι 3:30-5:30 γράφει μειωμένο..

Παραδόξως στο ρολόι του γείτονα, εδώ και πόσες μέρες δεν εχει γράψει καθόλου κατανάλωση στο μειωμένο, άρα, ή ειναι ανενεργό ή κάποιο πρόβλημα υπάρχει.., αν τον πετύχω θα τον ρωτήσω..

Βεβαια, με βολεύει περισσότερο το 3-5 και 2-8 παρά το 11-7, όποτε το αφήνω ως έχει και βλέπουμε..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο
σκεφτομουν, ειχα διαβασει αυτα που ειχατε γραψει για το εαν ή οχι καταγραφει και εβαλα ξυπνητηρι στο κινητο για να κατεβω να τσεκαρω μετα της 23:00!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Ενημερωτικά, το ωράριο δεν έχει αλλάξει σε εμένα, όπως έχω γράψει παραπάνω, καθώς ελέγχω καθημερινά και το μεσημέρι 3:30-5:30 γράφει μειωμένο..

Παραδόξως στο ρολόι του γείτονα, εδώ και πόσες μέρες δεν εχει γράψει καθόλου κατανάλωση στο μειωμένο, άρα, ή ειναι ανενεργό ή κάποιο πρόβλημα υπάρχει.., αν τον πετύχω θα τον ρωτήσω..

Βεβαια, με βολεύει περισσότερο το 3-5 και 2-8 παρά το 11-7, όποτε το αφήνω ως έχει και βλέπουμε..

Το ρολοι του γείτονα είναι αναλογικό;  Δεν είναι ψηφιακό;   Μέσα έχει ένα δείκτη.. Αν δεν αλλάζει στις ώρες του νυχτερινου τότε υπάρχει προβλημα.. Χαλασμένος δέκτης η παροχή χαλασμένη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια,
κατεβηκα κατω και το τσεκαρα, γυρισε η ενδειξη στην οθονη σε "T2" απο "T1" που ηταν πιο νωρις και ειχε και καταγραφει κατι ψιλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Το ρολοι του γείτονα είναι αναλογικό;  Δεν είναι ψηφιακό;   Μέσα έχει ένα δείκτη.. Αν δεν αλλάζει στις ώρες του νυχτερινου τότε υπάρχει προβλημα.. Χαλασμένος δέκτης η παροχή χαλασμένη.. 

Είναι αναλογικό τριφασικό, έχω παρατηρήσει ότι δεν αλλάζει, καθώς εδώ και 2-3 μέρες η ένδειξη στο μειωμένο είναι ακριβώς η ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Christopher_B είπε

ΜΠΗΚΕ, νικαμε "αδελφια"!

Λοιπον οπως ειχα γραψει,
8/3/22 εκανα τηλεφωνικη αιτηση για νυχτερινο και αλλαγη φυσικα,
29/3/22 ηρθε απο ΔΕΔΔΗΕ εκανε καταμετριση γιατι αλλαξα και προγραμμα, υποθετω τσεκαρε και το ρολοι και μου ειπε να περιμενω επιστολη,
27/4/22 ελαβα τα εγγραφα απο ΔΕΔΔΗΕ,
28/4/22 πληρωσα τη ΔΕΔΔΗΕ,
6/5/22, μολις προ ολιγου ηρθαν και το εβαλαν!

Νικαμε "αδελφια"!

Μου ειπε αυριο το πρωι τα εγγραφα θα τα καταθεσει αυτος εκει που πρεπει, εγραψε και την καταμετρηση μπροστα μου και μου ειπε δε χρειαζεται να κανω τιποτε αλλο.

IMG_20220506_141150.jpg

Εκτος απο αυτη την «οθονη» που ειναι ευκολη, αλλαζει ανα 3-4 sec, αν και οταν σου ειναι ευκολο μπορεις να εξηγησεις τι ειναι η καθε οθονη, αλλιωνοντας τα στοιχεια σου αν θες. Γιατι δεν τα εχω καταλαβει. Χρειαζονται φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

Ωραια,
κατεβηκα κατω και το τσεκαρα, γυρισε η ενδειξη στην οθονη σε "T2" απο "T1" που ηταν πιο νωρις και ειχε και καταγραφει κατι ψιλα!

Στις 23:00 σου άλλαξε από Τ1 σε Τ2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Christopher_B είπε

ΜΠΗΚΕ, νικαμε "αδελφια"!

Λοιπον οπως ειχα γραψει,
8/3/22 εκανα τηλεφωνικη αιτηση για νυχτερινο και αλλαγη φυσικα,
29/3/22 ηρθε απο ΔΕΔΔΗΕ εκανε καταμετριση γιατι αλλαξα και προγραμμα, υποθετω τσεκαρε και το ρολοι και μου ειπε να περιμενω επιστολη,
27/4/22 ελαβα τα εγγραφα απο ΔΕΔΔΗΕ,
28/4/22 πληρωσα τη ΔΕΔΔΗΕ,
6/5/22, μολις προ ολιγου ηρθαν και το εβαλαν!

Νικαμε "αδελφια"!

Μου ειπε αυριο το πρωι τα εγγραφα θα τα καταθεσει αυτος εκει που πρεπει, εγραψε και την καταμετρηση μπροστα μου και μου ειπε δε χρειαζεται να κανω τιποτε αλλο.

IMG_20220506_141150.jpg

αμ δεν ειναι η νικη η τοποθετηση!εμενα μου εβαλαν αναποδα τις ημερησιες με τις νυχτερινες(θεωρητικα θα ηταν καλο αν παιξεις τον κινεζο), βγηκαν οτι ναναι εναντι και μια μερα ηρθαν απο μονοι τους και πειραζαν παλι το μετρητη και ειπαν οτι τα διορθωσαν η κατι τετοιο. θα δειξει ο εκκαθαριστικος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Greengreen είπε

Εκτος απο αυτη την «οθονη» που ειναι ευκολη, αλλαζει ανα 3-4 sec, αν και οταν σου ειναι ευκολο μπορεις να εξηγησεις τι ειναι η καθε οθονη, αλλιωνοντας τα στοιχεια σου αν θες. Γιατι δεν τα εχω καταλαβει. Χρειαζονται φωτο.

Λοιπον,
οταν το εβαλαν καθησα λιγο και το παρατηρησα και απο οτι ειδα κανει κυκλο τις ενδειξεις που γραφει με κωδικους στο καπακι οπως φαινεται στη φωτογραφια που εβαλα.
Εαν υποθετω καλα Τ1 ημερησιο, Τ2 νυχτερινο και μετα βγαζει και το 1.8.0 που ειναι το συνολο, στο τελος βγαζει και την ημερομηνια. Δε θυμαμαι ενα βγαζει το 2.8.0.
Θα το παρατηρησω ξανα και θα σου πω αλλα αργα απογευμα αυτο.

8 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Στις 23:00 σου άλλαξε από Τ1 σε Τ2;

Ναι,
κατεβηκα στης 23:05 οπως εγραψα και απο το T1 ειχε αλλαξει σε T2.
Το λεω γιατι μεχρι της 23:00 το T2 ηταν 0(μηδεν), μετα της 23:00 κατεγραψε.

7 ώρες πριν, Manolo7 είπε

αμ δεν ειναι η νικη η τοποθετηση!εμενα μου εβαλαν αναποδα τις ημερησιες με τις νυχτερινες(θεωρητικα θα ηταν καλο αν παιξεις τον κινεζο), βγηκαν οτι ναναι εναντι και μια μερα ηρθαν απο μονοι τους και πειραζαν παλι το μετρητη και ειπαν οτι τα διορθωσαν η κατι τετοιο. θα δειξει ο εκκαθαριστικος. 

Ναι,
μου ανεφεραν απο το συνεργειο οτι γινονται πολλες βλακιες οταν τα τοποθετουν, δε μου ειπε παραπανω λεπτομερειες αλλα οταν ανεφερα κατι λιγα απο αυτα που ανφερονται εδω στο φορουμ, μου ειπε να ειμαι ησυχος εμεις λαθη δε κανουμε!

Οπως θα δεις φαινεται να καταγραφει σωστα απο οτι παρατηρησα, βεβαια θα τσεκαρω ξανα.

Εκτος εαν υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω, εαν ειναι κατι ακουω!

Επεξ/σία από Christopher_B
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να προσέξεις κάτι άλλο, απλά ρίχνε μια ματιά όταν αλλάζει από θερινό σε χειμερινό και αντίστοιχα.., πως σωστά αλλάζουν οι ώρες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...