Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες έριξα μια ματιά μετά τις 11 το βράδυ, πάλι δεν είχε αλλάξει..

Επίσης είδα στα κλεφτα το ρολόι του γείτονα που έχει νυχτερινό και μάντεψε, ούτε εκείνου είχε γυρίσει στο μειωμένο μετά τις 11.., άρα ίσως είναι γενικότερο πρόβλημα..

Θα δω μήπως στρώσει σήμερα το μεσημέρι, αλλιώς θα περάσω από τα τοπικά εδώ να το αναφέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Χθες έριξα μια ματιά μετά τις 11 το βράδυ, πάλι δεν είχε αλλάξει..

Επίσης είδα στα κλεφτα το ρολόι του γείτονα που έχει νυχτερινό και μάντεψε, ούτε εκείνου είχε γυρίσει στο μειωμένο μετά τις 11.., άρα ίσως είναι γενικότερο πρόβλημα..

Θα δω μήπως στρώσει σήμερα το μεσημέρι, αλλιώς θα περάσω από τα τοπικά εδώ να το αναφέρω..

Καλησπέρα.. Έχεις παρει την μέτρηση στο 1.8.2 και δεν έχει αλλάξει;; Αφού είναι ηλεκτρονικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχαν 4-5 άτομα εδώ που είχαν κάνει αίτηση , και ήταν αρμόδια η ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας Νότια προάστια. Είχαν κανένα νεότερο; 

Έχω αίτηση από Φεβρουαρίου 2022  δεν έχω κανένα νεότερο και η απάντηση τους ήταν η συγκεκριμένη. Από όσο διαβάζω και από άλλους με τη συγκεκριμένη ΔΕΔΔΗΕ μπορεί να πάρει και 1 χρόνο.

 

IMG_20220503_182706.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Χθες μετά τις 11 συνέχιζε να γράφει ημερήσιο.., λογικά θα άλλαξε στις 02:00, μετρήσεις δε πήρα ξανά..

Χτες βράδυ κοίταξα από περιέργεια το δικό μου κατά τις 23:30, Τ2 έλεγε, και η κατανάλωση χρεωνόταν στο νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Χθες μετά τις 11 συνέχιζε να γράφει ημερήσιο.., λογικά θα άλλαξε στις 02:00, μετρήσεις δε πήρα ξανά..

Τσέκαρε ότι η ημερομηνία στο μετρητή είναι σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Weiss είπε

Τσέκαρε ότι η ημερομηνία στο μετρητή είναι σωστή.

Μη τα ξαναλέμε, ημερομηνία ώρα είναι ολοσωστα..

Οι ηλεκτρονικοί αλλάζουν ένδειξη μέσω ΤΑΣ ή όπως είναι προ-ρυθμισμενοι;

Το αφήνω ως έχει προς το παρόν και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μη τα ξαναλέμε, ημερομηνία ώρα είναι ολοσωστα..

Οι ηλεκτρονικοί αλλάζουν ένδειξη μέσω ΤΑΣ ή όπως είναι προ-ρυθμισμενοι;

Το αφήνω ως έχει προς το παρόν και βλέπουμε..

Έχεις παρει τις ενδείξεις του νυχτερινου 1.8.2 ; Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους.. Πχ. 23.05 και μετά το πρωι 07.00;;  Η την επόμενη μέρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Οι ηλεκτρονικοί αλλάζουν ένδειξη μέσω ΤΑΣ ή όπως είναι προ-ρυθμισμενοι;

προ-ρυθμισμενοι ,  απλά βλέπεις την κατανάλωση να αυξάνεται στο 1.8.2 αν ξαναβάλεις θερμοσίφωνα το βράδυ και το 1.8.1 να παραμένει σταθερό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, takoulou είπε

Έχεις παρει τις ενδείξεις του νυχτερινου 1.8.2 ; Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους.. Πχ. 23.05 και μετά το πρωι 07.00;;  Η την επόμενη μέρα; 

Καταλαβαίνω πως θες να βοηθήσεις, αλλά νομίζω πως επαναλαμβάνουμε το ίδιο πράγμα..

Μετρήσεις έχω πάρει το μεσημέρι, όπου παρατηρώ πως η κατανάλωση "γράφεται" στην 1.8.2

Αντίστοιχα το βράδυ 11+ αν πχ ανάψω λίγο θερμοσίφωνα "γράφει" στην 1.8.1 (ημερήσια)

Τώρα τι γίνεται μεταξύ 02:00-08:00, δεν έχω δει, λογικά θα είναι και εκεί μειωμένη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καταλαβαίνω πως θες να βοηθήσεις, αλλά νομίζω πως επαναλαμβάνουμε το ίδιο πράγμα..

Μετρήσεις έχω πάρει το μεσημέρι, όπου παρατηρώ πως η κατανάλωση "γράφεται" στην 1.8.2

Αντίστοιχα το βράδυ 11+ αν πχ ανάψω λίγο θερμοσίφωνα "γράφει" στην 1.8.1 (ημερήσια)

Τώρα τι γίνεται μεταξύ 02:00-08:00, δεν έχω δει, λογικά θα είναι και εκεί μειωμένη..

Καλημερα..Σε ποια περιοχη εισαι;; Μηπως ανηκεις στο τμηματικο ωραριο;;

https://deddie.gr/media/2487/ανακοινωση-για-την-εφαρμογη-νυκτερινου-οικιακου-τιμολογιου-χειμερινησ-περιοδου-2018-2019.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα..Σε ποια περιοχη εισαι;; Μηπως ανηκεις στο τμηματικο ωραριο;;

https://deddie.gr/media/2487/ανακοινωση-για-την-εφαρμογη-νυκτερινου-οικιακου-τιμολογιου-χειμερινησ-περιοδου-2018-2019.pdf

Ισχύει ακόμη αυτό?

Αφού υπάρχει νεότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ισχύει ακόμη αυτό?

Αφού υπάρχει νεότερο.

Υπαρχουν 2 διαφορετικες ωρες λειτουργιας νυχτερινου ρευματος. Αυτο προσπαθει να σου πει ο takoulou , μηπως ανηκεις στην δευτερη περιπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Υπαρχουν 2 διαφορετικες ωρες λειτουργιας νυχτερινου ρευματος. Αυτο προσπαθει να σου πει ο takoulou , μηπως ανηκεις στην δευτερη περιπτωση.

Δεν συμφωνούν με αυτά που γράφει ο παθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε διασυνδεδεμένο νησί των Κυκλάδων, όπου το νυχτερινό χορηγήθηκε πριν τη διασύνδεση (νομίζω το 2017 μπήκε το νυχτερινό), οπότε στο χειμερινό το μεσημέρι είναι 3:30-5:30 (προ-ρυθμιση μετρητή?) και 02:00-08:00 το βράδυ..

Αντίστοιχα στο θερινό θα έπρεπε να είναι 23:00-07:00, βέβαια να πω την αλήθεια ποτέ ξανά δεν είχα ελέγξει σε ποια κλίμακα γράφει ο μετρητής, απλά εφάρμοζα "τυφλά" τα ωράρια..

Προσωπικά θεωρώ πως βολεύει περισσότερο ακόμα και το καλοκαίρι το μεσημεριανό δίωρο, παρά το βραδινό συνεχές..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...