Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update: δεν έχει αλλάξει το ωράριο, χθες το βράδυ μετά τις 12 έριξα μια ματιά και έλεγε ακόμα Τ1 (tariff 1 - ημερήσιο)

Αν μπορέσω θα δω το μεσημέρι αν γυρίσει σε μειωμένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Update: δεν έχει αλλάξει το ωράριο, χθες το βράδυ μετά τις 12 έριξα μια ματιά και έλεγε ακόμα Τ1 (tariff 1 - ημερήσιο)

Αν μπορέσω θα δω το μεσημέρι αν γυρίσει σε μειωμένο..

Δεν αλλάζει κάποια ένδειξη, απλώς  απο μόνο του  οταν πχ πάει 23.00  θα μετράει τις ώρες ως νυχτερινές και απο μονο του θα τις μετράει ως ημερήσιες οταν παει 07.01. Χτες το είδα και πάλι για επιβεβαίωση και άλλαξε  κανονικά 23.00. Μην περιμένεις να δεις κάτι το μεσημέρει, έχει καταργηθεί έως 31.10 το μεσημεριανό, μην μπερδευτείς και κάνεις χρήση χωρις λόγο. Πηγαινε  λίγο πριν τις 23.00 και δες ποσες ώρες νυχτερινές γράφει ο μετρητής, μαζί με τα δεκαδικά στο τέλος, ολα. Και μολις πάει 23.00 βάλε μια συσκευή πχ πλυντήριο, κλιματιστικο κλπ να δουλεύει και μετά απο λιγη ωρα ξανακοιτα τον μετρητή, τις νυχτερινές του. Κατά πάσα πιθανότητα θα δεις οτι θα εχουν αλλάξει (τα τελευταία ψηφία τουλάχιστον ) οποτε και σημαίνει  οτι έχει μπει το μειωμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην οθόνη του μετρητή, έχει μια ένδειξη που αλλάζει μεταξύ Τ1 και Τ2 (ημερήσια και νυκτερινή αντίστοιχα)

Επειδή το έχω τριπλοτσεκαρει, το χειμώνα στο δίωρο του μεσημεριού και στις 02:00-08:00 η ένδειξη αλλάζει σε Τ2 (μειωμένο) και αντίστοιχα "γράφει" στις μειωμένες..

Πχ το πρωί στις 08:00 από Τ2 αλλάζει σε Τ1, όπου αντίστοιχα αν σκρολαρεις με το κουμπί που έχει πάνω στο μετρητή γράφει την αντίστοιχη κλίμακα..

Το βράδυ που είδα, έγραφε ακόμα στις ημερήσιες..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Στην οθόνη του μετρητή, έχει μια ένδειξη που αλλάζει μεταξύ Τ1 και Τ2 (ημερήσια και νυκτερινή αντίστοιχα)

Επειδή το έχω τριπλοτσεκαρει, το χειμώνα στο δίωρο του μεσημεριού και στις 02:00-08:00 η ένδειξη αλλάζει σε Τ2 (μειωμένο) και αντίστοιχα "γράφει" στις μειωμένες..

Πχ το πρωί στις 08:00 από Τ2 αλλάζει σε Τ1, όπου αντίστοιχα αν σκρολαρεις με το κουμπί που έχει πάνω στο μετρητή γράφει την αντίστοιχη κλίμακα..

 

Δηλαδή χτες 1.5 αντι για 23.00- 07.00 , χρέωσε το νυχτερινο 02.00-08.00 και 15.00- 17.00;; Το έλεγξες;;  Αν ναι,  να επικοινωνήσεις με τον ΔΕΔΔΗΕ θα έλεγα , μήπως έχει θέμα ο μετρητής σου.  Απο 1.5 σε ολη την χώρα  ισχύει το 23.00- 07.00. Εκτός και αν μετράει κανονικά τις kw ως νυχτερινές και δεν αλλάζει η ένδειξη οπως λες.

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις το μεσημέρι 15.00-17.00 τι γίνεται , να σημειώσεις απο τώρα  τις νυχτερινές που βλέπεις τώρα  στον μετρητή σου ( ολα τα ψηφία) και αν δεις στις 17.00  οτι άλλαξαν  ( δηλαδή μπήκε σε ισχύ το 15.00-17.00 του χειμώνα) ,  τότε να επικοινωνήσεις με τον ΔΕΔΔΗΕ  και να το αναφέρεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς, θα βγάλω φωτογραφία τις ενδείξεις ένα λεπτό πριν την αλλαγή και θα ανάψω μισή ώρα θερμοσίφωνα μέχρι τις 5 να δω σε ποια κλίμακα θα χρεώσει αυτές τις 2 και κάτι kWh..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Ακριβώς, θα βγάλω φωτογραφία τις ενδείξεις ένα λεπτό πριν την αλλαγή και θα ανάψω μισή ώρα θερμοσίφωνα μέχρι τις 5 να δω σε ποια κλίμακα θα χρεώσει αυτές τις 2 και κάτι kWh..

Αυτό.  Εστίασε στο που θα στις χρεώσει αυτές τις kw.  Αν  στις χρεώσει στο νυχτερινό, μιλάς αμεσα με τον ΔΕΔΔΗΕ και το αναφέρεις. Καλύτερα να τους στείλεις και ενα email  θα έλεγα , επειδή τα γραπτά μένουν. πχ εδώ https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ακριβώς, θα βγάλω φωτογραφία τις ενδείξεις ένα λεπτό πριν την αλλαγή και θα ανάψω μισή ώρα θερμοσίφωνα μέχρι τις 5 να δω σε ποια κλίμακα θα χρεώσει αυτές τις 2 και κάτι kWh..

Ελπίζω να μην το κάνεις μόνο για τη μέτρηση.

Επίσης, δεν θα είναι υποχρεωτικά 2 και κάτι, αν ζεσταθεί το νερό ως το όριο του θερμοστάτη νωρίτερα, θα σβήσει.

(Ευκαιρία να το τσεκάρεις κι αυτό)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ελπίζω να μην το κάνεις μόνο για τη μέτρηση.

Επίσης, δεν θα είναι υποχρεωτικά 2 και κάτι, αν ζεσταθεί το νερό ως το όριο του θερμοστάτη νωρίτερα, θα σβήσει.

(Ευκαιρία να το τσεκάρεις κι αυτό)

 

Κατάλαβα πως το εννοείς, 2και κάτι πιθανότατα θα ναι, αφού σήμερα έχει πυκνή συννεφιά και το νερό στον ηλιακό είναι κρύο, σίγουρα δε φτάνουν 2kWh για να το πάνε στους 60 που είναι ο θερμοστάτης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το μεσημεριανό δίωρο το έχει χρεώσει στις νυχτερινές..

Ομοίως αλλάζει και η ένδειξη tariff που λέω, δηλαδή 3-5 αλλάζει σε Τ2 από Τ1 και αντίστροφα..

Μήπως πρέπει να ρυθμιστεί γενικότερα η αλλαγή στην περιοχή και λόγω αργιών δεν έγινε;

Αν και δε νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο, οι νέοι μετρητές δε νομίζω να θέλουν σήμα από ΤΑΣ κλπ..

Βέβαια το μεσημεριανό δίωρο ακόμα και καλοκαίρι κακό δεν είναι..😉

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Τελικά το μεσημεριανό δίωρο το έχει χρεώσει στις νυχτερινές..

Ομοίως αλλάζει και η ένδειξη tariff που λέω, δηλαδή 3-5 αλλάζει σε Τ2 από Τ1 και αντίστροφα..

Μήπως πρέπει να ρυθμιστεί γενικότερα η αλλαγή στην περιοχή και λόγω αργιών δεν έγινε;

Αν και δε νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο, οι νέοι μετρητές δε νομίζω να θέλουν σήμα από ΤΑΣ κλπ..

Βέβαια το μεσημεριανό δίωρο ακόμα και καλοκαίρι κακό δεν είναι..😉

Aρα  αφού επιβεβαιωμένα πια  χρεώνεσαι τις ώρες του νυχτερινού με το παλιό ωράριο που ίσχυε πριν τις 1.5 , ή  το αφήνεις ως έχει αφού και παλι χρεώνεσαι 8 ώρες   , ή ενημερώνεις τον ΔΕΔΔΗΕ για να δει τι συμβαινει και να το διορθώσει. Στην θέση σου , επειδή γενικά  θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο,  θα προτιμουσα το δεύτερο, αλλά η επιλογή είναι δική σου.  Ισως ειναι ευρυτερο το πρόβλημα στην περιοχή σου , κάτι τετοιο, μου φαίνεται απιστευτο να είσαι ο μόνος σε ολη την Ελλάδα που έχει αυτό το θέμα. Δεν το έχω ξανακούσει πάντως σε ψηφιακούς καινούριους μετρητες ειδικά. Μόνο σε παλιούς μετρητές που αντι πχ 15.00 ''έπιανε'' το νυχτερινο λίγη ώρα μετά  πχ 15.30 .

Τσέκαρε μια αν θες  και την ώρα που γράφει ο  μετρητής μαζί με τις ενδείξεις. Συνήθως απο καμια διακοπή ρεύματος μπορει να εμφανιστει κάποιο θέμα, αν και δεν νομιζω, απλά για να εισαι σιγουρος και απο αυτό και επειδή ισως σε ρωτήσουν και αυτοι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ώρα στον μετρητή είναι σωστή, επίσης όταν αλλάζει από χειμερινή σε θερινή ώρα, στην θερινή ανάβει μια ένδειξη σαν ήλιος στην οθόνη. Για τις διακοπές που λες, κάτι έχω δει πως έχουν μπαταρία οι μετρητές για αυτό το λόγο, αλλά ποτέ δεν είχαν πειραχτεί οι ρυθμίσεις

Γενικότερα αλλάζει η ένδειξη Τ1/Τ2 τις σωστές ώρες

Το θέμα είναι πως στη γειτονιά άλλος ένας έχει νυχτερινό (αναλογικό μετρητή), αλλά δε θέλω τώρα να πηγαίνω να βλέπω το ρολόι του τι γράφει και ποια κλίμακα.., ούτε να του λέω να το τσεκάρει..

Κάποια ρύθμιση ίσως είναι λάθος.., το θέμα είναι, αν δεν είναι γενικό το πρόβλημα, μπορούν να ρυθμίσουν το μετρητή, ή θα πρέπει να τον αλλάξουν;

Ο μετρητής αν δε κάνω λάθος είναι αυτός: https://www.holleymetering.com/single-phase-multi-functional-meter-product/

 

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Αν ειμαι στο κοτ, πρέπει να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα με τη προσθήκη του νυχτερινού ;

Τιποτα δεν θα κανεις....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostakiss είπε

Αν ειμαι στο κοτ, πρέπει να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα με τη προσθήκη του νυχτερινού ;

...το ΚΟΤ πάντως δεν είναι "πρόγραμμα" (αν το ΚΟΤ εννοείς με τον όρο "πρόγραμμα") και γενικώς αν εννοείς "έχω ΚΟΤ και έβαλα/θα βάλω νυχτερινό, χρειάζεται να κάνω κάτι;", τότε η απάντηση είναι όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...