Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Χαχα λες;

Θα πουν στη γειτονιά πάει αυτός χάζεψε..

Δεν ξέρω, πόσο πολύ θέλεις να μάθεις; :)

Επίσης πόσο σε ενδιαφέρει τι θα πει η γειτονιά; Όχι πως θα ασχοληθεί με το πόσο συχνά ελέγχεις τον μετρητή σου, αλλά λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχουν δει και άλλες φορές να κοιτάω το μετρητή για να δώσω ενδείξεις και σα να παραξενεύτηκαν.., όχι πως με καίει κιόλας..

Βραδάκι γυρνώντας από βόλτα θα ρίξω μια ματιά να μου φύγει η απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...όποιος δεις να σε κοιτάει παράξενα να του λες ότι έμαθες εμπιστευτικά από άτομο ψηλά ιστάμενο στο τεχνικό τμήμα του ΔΕΔΔΗΕ, ότι οι νέοι μετρητές είναι καρκινογόνοι και κατεβαίνεις κάθε τόσο και μετράς με ένα μηχανηματάκι που σου έδωσε την έκλυση μπεκερέλ για να ξέρεις πότε να παίρνεις χάπια ιωδίου, αλλά επειδή είναι μυστικό και δεν θέλουν να αναστατωθεί η κοινωνία να μην το πει πουθενά 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

1. Τμηματικό ωράριο

Α. Χειμερινή περίοδος: 1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου

• 02:00-08:00 και 15:00-17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών
• 02:00-08:00 και 15:30-17:30, για τους πελάτες των μη διασυνδεδεμένων νησιών με τμηματικό ωράριο

Β. Θερινή περίοδος: 1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου
• 23:00-07:00

2. Συνεχές ωράριο*

Όλο το έτος : 23:00 έως 07:00

* Το Οικιακό Νυκτερινό Τιμολόγιο με συνεχές ωράριο καθ' όλη τη διάρκεια του έτους δεν χορηγείται πλέον. Ισχύει για οικιακούς πελάτες που έχουν μειωμένο νυχτερινό τιμολόγιο πριν το έτος 1988 (εάν στο μεταξύ δεν ζήτησαν την αλλαγή του) ή διαμένουν σε ορισμένες γεωγραφικές περιοχές της χώρας όπου δεν υπάρχει κατάλληλη τεχνική υποδομή του δικτύου διανομής δηλαδή, μη ύπαρξη συστήματος ΤΑΣ (Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας). Ενημερωθείτε από τα κατά τόπους γραφεία εξυπηρέτησης για τις περιοχές που λειτουργεί το σύστημα ΤΑΣ.

Γνωρίζει κανείς να μας πει γιατί δε χορηγείται πλέον το συνεχές ωράριο; Αφού οι καταναλωτές (προ 1988) μπορούν να αλλάξουν από συνεχές σε τμηματικό, γιατί δεν είναι εφικτό το ανάποδο;

Ρωτάω γιατί φέτος το χειμώνα που θα κάψω κλιματιστικό όλη μέρα για θέρμανση, θα με συνέφερε το συνεχές γιατί το βράδυ έχει περισσότερο κρύο απ'ότι το μεσημέρι.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γνωρίζει κανείς να μας πει γιατί δε χορηγείται πλέον το συνεχές ωράριο; Αφού οι καταναλωτές (προ 1988) μπορούν να αλλάξουν από συνεχές σε τμηματικό, γιατί δεν είναι εφικτό το ανάποδο;

Ρωτάω γιατί μέχρι τώρα με συνέφερε το τμηματικό (λόγω κλιματισμού τα μεσημέρια του καλοκαιριού). Φέτος το χειμώνα όμως που θα κάψω κλιματιστικό όλη μέρα το χειμώνα για θέρμανση, θα με συνέφερε το συνεχές γιατί το βράδυ έχει περισσότερο κρύο απ'ότι το μεσημέρι.

Ειναι τεχνικό θέμα, έχει να κάνει με την εξομάλυνση της καμπύλης φορτίου. Ο ΔΕΔΔΗΕ θέλει να σου δώσει "κίνητρο" να χρησιμοποιείς εργονοβορες συσκευές το μεσημέρι που η ζήτηση είναι χαμηλή πάρα άλλες ώρες που η ζήτηση θα είναι πιο μεγάλη και η χρήση τους επιβαρύνει το σύστημα. 

Το καλοκαίρι κάνει το ίδιο, απλά η ζήτηση είναι μεγάλη λόγω ζέστης, τουρισμού κτλ όλη τη μέρα οπότε το μεταφέρει το βράδυ που η ζήτηση είναι πιο χαμηλή. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον θα έχει μελλοντικά (αρκετά μελλοντικά) με τα φωτοβολταϊκά που την ημέρα θα συμβάλλουν σε μεγάλο ποσοστό  και ίσως τη μαζική ηλεκτροκίνηση όπου το βράδυ θα είναι ετοιμόρροπο το δίκτυο

εκεί ίσως δούμε αλλαγή ωραρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

ενδιαφέρον θα έχει μελλοντικά (αρκετά μελλοντικά) με τα φωτοβολταϊκά που την ημέρα θα συμβάλλουν σε μεγάλο ποσοστό  και ίσως τη μαζική ηλεκτροκίνηση όπου το βράδυ θα είναι ετοιμόρροπο το δίκτυο

εκεί ίσως δούμε αλλαγή ωραρίου

Τα φωτοβολταϊκά ήδη συμβάλλουν σε μεγάλο ποσοστό στη διάρκεια της ημέρας.

Η μαζική ηλεκτροκίνηση όμως θα αργήσει πάρα πολύ, και μέχρι να συμβεί αυτό σίγουρα ο ΔΕΔΔΗΕ θα έχει κάνει το δίκτυο του έξυπνο, πιο πιθανό το βρίσκω να δούμε τότε δυναμική τιμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2022 στις 2:03 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, έφαγα μια φλασιά και είπα να τη μοιραστώ :P

Τι γίνεται τις μέρες που αλλάζει το ωράριο του νυκτερινού;

Πχ από 1 Μάη πάει 23:00-07:00..., άρα στις 30/4 θα έχουμε το μεσημέρι κανονικά 3-5, αλλά με το που αλλάξει η μέρα στις 24:00 (αλλά και η ημερομηνία), θεωρητικά δε θα ισχύσει το θερινό , άρα το πρωί της Κυριακή το νυχτερινό θα είναι 00:01-07:00 (μπακαλίστικα) ?

Σας έκαψα λίγο το ξέρω.. 😂

Λογικά σήμερα θα ισχύσει 00.00-07.00 οπως το λες και απο κυριακή βράδυ 23.00 - 07.00 κανονικά. Φετος το έβαλα και δεν έχω εμπειρια για να μιλήσω με βεβαιότητα, αλλά με την λογική έτσι πιστεύω και εγώ  οτι πάει.Θα το δω και εγώ απο περιέργεια  το βράδυ και θα ενημερώσω... Θα αναστατωθεί λίγο ο σκύλος μου βέβαια βραδιάτικα, αλλά θα του εξηγήσω οτι ειναι για καλό σκοπό και ελπίζω να δείξει κατανόηση στο θέμα του γαβγίσματος....😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Θα αναστατωθεί λίγο ο σκύλος μου βέβαια βραδιάτικα, αλλά θα του εξηγήσω οτι ειναι για καλό σκοπό και ελπίζω να δείξει κατανόηση στο θέμα του γαβγίσματος....😜

Spoiler

...αν με αυτή την διατύπωση εννοείς ότι όταν είσαι έξω, του,,,γαβγίζεις (κι αυτός,,,ενοχλείται), τότε κάτι πολύ λάθος κάνετε κι οι δυο σας...:-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Λογικά σήμερα θα ισχύσει 00.00-07.00 οπως το λες και απο κυριακή βράδυ 23.00 - 07.00 κανονικά. Φετος το έβαλα και δεν έχω εμπειρια για να μιλήσω με βεβαιότητα, αλλά με την λογική έτσι πιστεύω και εγώ  οτι πάει.Θα το δω και εγώ απο περιέργεια  το βράδυ και θα ενημερώσω... Θα αναστατωθεί λίγο ο σκύλος μου βέβαια βραδιάτικα, αλλά θα του εξηγήσω οτι ειναι για καλό σκοπό και ελπίζω να δείξει κατανόηση στο θέμα του γαβγίσματος....😜

Oλα εντάξει. Απο τις 00.00 γύρισε στο νυχτερινο. Και αύριο κανονικά απο τις 23.00. Μην ξεχαστείτε. Τέλος το μεσημεριανο 15.00-17.00 για τώρα.

Επεξ/σία από petrakiskap
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επιστρέφοντας σπίτι κατά τις 01:20 έριξα μια ματιά, αλλά δεν είχε αλλάξει το ωράριο..

Η ένδειξη ήταν ακόμα Τ1 (tariff 1)

Οπότε σήμερα βραδάκι θα το τσεκαρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, επιστρέφοντας σπίτι κατά τις 01:20 έριξα μια ματιά, αλλά δεν είχε αλλάξει το ωράριο..

Η ένδειξη ήταν ακόμα Τ1 (tariff 1)

Οπότε σήμερα βραδάκι θα το τσεκαρω..

Από σήμερα ενεργοποιείται, άρα σήμερα θα γίνει η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, επιστρέφοντας σπίτι κατά τις 01:20 έριξα μια ματιά, αλλά δεν είχε αλλάξει το ωράριο..

Η ένδειξη ήταν ακόμα Τ1 (tariff 1)

Οπότε σήμερα βραδάκι θα το τσεκαρω..

Εχεις καινούριο μετρητή , απο αυτούς τους ψηφιακούς που βάζουν τώρα;;  Μηπως παίζει αυτό ρόλο, δεν ξέρω . Πάντως το έλεγξα 00.00 και μετά απο 10 λεπτά που ειχα βάλει ένα πλυντήριο για να δω  και είδα οτι  οι ημερήσιες είχαν μείνει εκει που ήταν και χρέωνε νυχτερινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...