Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη αίτηση για αποζημίωση που τη υποβάλλουμε; Στις 10 εργάσιμες δίνει για το μετρητη.

Έχω σε εξέλιξη αίτηση από 25 Φεβρουαρίου. Τηλεφώνησα στη εξυπηρέτηση και είπαν έχει προγραμματισθεί.(πριν 2 εβδομάδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εγγραφο παντως απο ΔΕΔΗΕ που ελαβα χθες για την εξοφληση των 42.16€ γραφει οτι1)  απαιτειται ΥΔΕ εφοσον εχει γινει τοποθετηση αγωγου προσθετης εξυπηρετησης και 2) να τπαραληφθουν και τοποθετηθουν τα υλικα ατηριξης απο τον ηλεκτρολογο εγκαταστατη και μετα να ειδοποιηθει ο ΔΕΔΗΕ .

 

Δεν καταλαβαινω, εκτος των 42,16 θα πληρωσω και δικο μου ηλεκτρολογο και υλικα και τι εννοουν με το 1);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yanc είπε

Στο εγγραφο παντως απο ΔΕΔΗΕ που ελαβα χθες για την εξοφληση των 42.16€ γραφει οτι1)  απαιτειται ΥΔΕ εφοσον εχει γινει τοποθετηση αγωγου προσθετης εξυπηρετησης και 2) να τπαραληφθουν και τοποθετηθουν τα υλικα ατηριξης απο τον ηλεκτρολογο εγκαταστατη και μετα να ειδοποιηθει ο ΔΕΔΗΕ .

 

Δεν καταλαβαινω, εκτος των 42,16 θα πληρωσω και δικο μου ηλεκτρολογο και υλικα και τι εννοουν με το 1);

Καλησπερα.. Τιποτα απο αυτα δεν θα κανεις.. Μονο το ποσο θα πληρωσεις... (τα αλλα που αναφερει ισχυαν πολυ παλια).. Σε ποια περιοχη του Δεδδηε ανηκεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yanc είπε

Στο εγγραφο παντως απο ΔΕΔΗΕ που ελαβα χθες για την εξοφληση των 42.16€ γραφει οτι1)  απαιτειται ΥΔΕ εφοσον εχει γινει τοποθετηση αγωγου προσθετης εξυπηρετησης και 2) να τπαραληφθουν και τοποθετηθουν τα υλικα ατηριξης απο τον ηλεκτρολογο εγκαταστατη και μετα να ειδοποιηθει ο ΔΕΔΗΕ .

 

Δεν καταλαβαινω, εκτος των 42,16 θα πληρωσω και δικο μου ηλεκτρολογο και υλικα και τι εννοουν με το 1);

Προφανώς το έντυπο τους είχε μείνει απο παλιότερα . Πρίν το 2014 ηταν υποχρεωτικα οτι αναφέρει . Πλέον έχει αλλάξει και δε χρειαζεται νεα ΥΔΕ και πρόσθετος αγωγος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, meletis_m είπε

Προφανώς το έντυπο τους είχε μείνει απο παλιότερα . Πρίν το 2014 ηταν υποχρεωτικα οτι αναφέρει . Πλέον έχει αλλάξει και δε χρειαζεται νεα ΥΔΕ και πρόσθετος αγωγος 

...η ΥΔΕ μπορεί και να χρειαστεί πάντως*, εάν ΕΙΝΑΙ ληγμένη. (...στην "παλιά" περίπτωση που αναφέρει το παλιό έγγραφο που του στείλανε - μα τι λακαμάδες κι αυτοί...έλεος - απλά θα χρειαζόταν ΟΥΤΩΣ ή άλλως...)

*όχι άμεσα ως γνωστόν, αλλά με περιθώριο 7(6+1 δώρο)μήνου...

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Επειδή συνέχεια οι ίδιες ερωτήσεις γίνονται, δε φτιάχνει κάποιος ένα sticky post με τα βασικά;

...τί λες και δεν το κάνεις...; 😊

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/4/2022 στις 2:37 ΜΜ, washcloud είπε

...ούτε στα κεντρικά του ΔΕΔΔΗΕ παίζει να μην έχουν ιδέα για την γενική διαθεσιμότητα μετρητών της εταιρίας. ΙΣΩΣ ανά κατάστημα, να γνωρίζουν την δική τους διαθεσιμότητα, αλλά δεν το κόβω να βγάλεις συμπέρασμα, ακόμη κι αν στείλεις mail στο "δικό σου" (δοκίμασέ το παρ' ολ' αυτά - βρες mail προϊσταμένων/διευθυντάδων κτλ). Ο takoulou έχει (ή έστω είχε) κάποια σχέση με ΔΕΔΔΗΕ (υπάλληλος; Συνταξιούχος; Έχει γνωστούς; Κάτι από αυτά τεσπα) και λογικά σε ρώτησε πού ανήκεις μπας και είναι κάποιο κατάστημα που γνωρίζει περισσότερα.

"Κέντρο" Αθήνας ειδικά (ανάλογα και την,,,τύχη σου πάντως), λογικά θα περιμένεις πολύ (μήνες), κρίνοντας από κόσμο που έχει καταθέσει (στο παρόν thread) την καθυστέρηση στην περίπτωσή του, το τελευταίο διάστημα (από το προηγούμενο καλοκαίρι κι εντεύθεν). Εγώ θα έλεγα τυχερή θα είσαι αν προλάβεις τοποθέτηση νυχτερινού πριν τους καύσωνες (και την χρήση κλιματιστικού)... 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε αυτό το e-mail στέλνω εγώ: [email protected].

Έχει μήπως διαφορετικό e-mail ο ΔΕΔΔΗΕ της κάθε περιοχής; Απ' ότι βλέπω εδώ σε αυτή τη λίστα http://aepseh.gr/articles/60/Perioxes-DEI

υπάρχει  e-mail για Αθήνα γενικά και όχι δυστυχώς και για την κάθε περιοχή. 

Προσωπικά δεν έχω κλιματιστικό αλλά και ο ανεμιστήρας έχει την κατανάλωσή του και αυτός...

Ναι, και εγώ βλέπω μέσα από το thread ότι είναι μεγάλες οι καθυστερήσεις... 

Τουλάχιστον έκανα και την πρώτη καταχώρηση ένδειξης τηλεφωνικά και εκδόθηκε λογαριασμός  έναντι πελάτη. Βέβαια εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις ενδείξεις. Επειδή θυμάμαι μου είχες απαντήσει αναλυτικά τότε που ρωτούσα για τα σταθερά και τα κυμαινόμενα προγράμματα,  αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο άλλο thread για την καταχώρηση ενδείξεων να μου πεις τη γνώμη σου. 

 

  

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε αυτό το e-mail στέλνω εγώ: [email protected].

Έχει μήπως διαφορετικό e-mail ο ΔΕΔΔΗΕ της κάθε περιοχής; Απ' ότι βλέπω εδώ σε αυτή τη λίστα http://aepseh.gr/articles/60/Perioxes-DEI

υπάρχει  e-mail για Αθήνα γενικά και όχι δυστυχώς και για την κάθε περιοχή. 

Προσωπικά δεν έχω κλιματιστικό αλλά και ο ανεμιστήρας έχει την κατανάλωσή του και αυτός...

Ναι, και εγώ βλέπω μέσα από το thread ότι είναι μεγάλες οι καθυστερήσεις... 

Τουλάχιστον έκανα και την πρώτη καταχώρηση ένδειξης τηλεφωνικά και εκδόθηκε λογαριασμός  έναντι πελάτη. Βέβαια εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις ενδείξεις. Επειδή θυμάμαι μου είχες απαντήσει αναλυτικά τότε που ρωτούσα για τα σταθερά και τα κυμαινόμενα προγράμματα,  αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο άλλο thread για την καταχώρηση ενδείξεων να μου πεις τη γνώμη σου.   

...χαίρομαι που λες ότι σε βοηθησα παλιότερα, αλλά δυστυχώς καλή μου για το ζήτημα των "καταμετρήσεων" δεν έχω ιδέα...(Αλλά υπάρχει κόσμος που γνωρίζει και σίγουρα θα σε βοηθήσουν. Κι αν τυχόν δεν ασχοληθεί κάποιος,,,,,κάνε λίγο σαματά και θα ξυπνήσουν 😁)

Οσο για το ζήτημα των "περιοχών", ναι, λογικά θεωρείσαι "Αθήνα-Αθήνα" (κάτι για Πολύγωνο νομίζω είχες πει), και δεν νομίζω να εξυπηρετείσαι από κάποιο άλλο κατάστημα. Αλλά και πάλι, δεν χάνεις να στείλεις στην συγκεκριμένη διεύθυνση και να ρωτήσεις ακριβώς αυτό : αν είναι όντως υπεύθυνοι για την περιοχή σου - αν όχι ας σου υποδείξουν πού να στείλεις...Και αν τελικά είναι, ρώτα τους "ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ, ΘΑ ΖΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ", να δεις σαν τί έχουν να σου πουν....(Λογικά η απάντησή τους θα είναι τύπου "meh", αλλά δεν χάνεις και τίποτα. Κατά τ' άλλα, ακόμη και να μάθεις "πώς την βλέπουν την δουλειά",,,,,,,,,,δεν θα σε πολυεξυπηρετήσει σαν γνώση κάπου. Φρόντισε εσύ απλά να υπάρχει πάντα ανοιχτή πρόσβαση στο ρολόι της ΔΕΗ, μην περάσουν δηλαδή, βρουν κλειστά και φύγουν, κι ας έρθουν όποτε είναι να 'ρθουν.....Εκτός κι αν θες να το "παίξεις" κάπως : πχ να γράψεις ένα μέιλ ότι φιλοξενείς κάποιο υπερήλικο άτομο ξερωγώ και υπάρχει ανάγκη για κλιματισμό και τα οικονομικά είναι σφικτά κτλ, ΜΠΑΣ και φιλοτιμηθεί κάποιος - και δύναται - να δώσει κάποια "προτεραιότητα" για τον μετρητή...

Τέλος, αν μιλάμε για έναν ανεμιστήρα, οι κλασσικοί με σταντ είναι συνήθως στα 50-60Watts (δουλεύοντας στην 3η "σκάλα"). Δεδομένου ότι ο περισσότερος κόσμος λείπει από το σπίτι κατά μ.ο. την μισή μέρα, πες πως θα καίει το πολύ 1 κιλοβατώρα την ημέρα. Κι αυτό στον λογαριασμό μεταφράζεται ΤΟ ΠΟΛΥ σε μισό Ευρώ, αν βάλεις και το κόστος της κατανάλωσης που αυξάνεται στις "Ρυθμιζόμενες Χρώσεις" (πάρα πολύ λέω, αλλά πες πώς έχω τους λόγους μου). Ε αυτό σημαίνει γύρω στο 10άρικο τον μήνα (...να "οι λόγοι" : τώρα μειώνω...). Κι αν χρησιμοποιείς και 2ο, εγώ θα το έκανα χοντρικά γύρω στο 15άρι το σύνολο (πάλι "κόβω"). Άντε και 3ο στις μεγάλες ζέστες, εγώ θα το έκανα όλο αυτό ένα 20άρι τον μήνα, δηλαδή 40 το 2μηνο, άντε πες 50άρι για να ολοκληρώσω την,,,,μπακαλική (βάζοντας και λίγο περισσότερες από 60 μέρες). Δεν το λες και τόσο μεγάλη ζημιά....(Επίσης, στην καλύτερη, το νυχτερινό θα σου κάνει την όποια έκπτωση στο 1/3 της κατανάλωσης. Και η έκπτωση είναι στην καλύτερη το 30% επί της κιλοβατώρας, το οποίο - ΠΑΝΤΑ μπακάλικα, μη,,,χαλάσουμε το γούρι - πόσο να είναι σε ευρώ; 5; Σιγά τα ωά λοιπόν...Μην σε απασχολεί λοιπόν και τόσο ο ανεμιστήρας. Αλλά μιας και το 'πες, αν υπάρχει κανείς να βοηθήσει με τοποθέτηση για να γλυτώσεις ηλεκτρολόγο, ιδανικά βάλε ΕΝΑΝ οροφής, που απ' την μια δεν ξεφεύγει τόσο σε Watts, κι απ' την άλλη είναι πραγματικά η μέρα με την νύχτα, σε σχέση με έναν επιδαπέδιο. Και δεν είναι κι ακριβοί - και με ένα 30άρι βρίσκεις. Εκτός κι αν έχεις 200άρη ανεμιστήρα με υδρονέφωση και τσάμπα γράφω :-D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα εδώ, θέλω τα φώτα σας, εάν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία, σε σύνδεση που υπάρχει ήδη το παλιό νυκτερινό με το έξτρα κουτί ΤΑΣ, θέλω να γίνει αντικατάσταση με νέο μετρητή ψηφιακό ώστε να φύγει το κουτί του τας (λόγω περιορισμένου χώρου) και αργότερα να μπει νέος μετρητής ΔΕΗ για νέα σύνδεση διαμερίσματος, υπάρχει πρόβλεψη για αντικατάσταση ή πρέπει να κάνω μέσω του δεδδηε κατάργηση νυκτερινού και μετά εκ νέου αίτηση για νυκτερινό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FiLiP1 είπε

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα εδώ, θέλω τα φώτα σας, εάν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία, σε σύνδεση που υπάρχει ήδη το παλιό νυκτερινό με το έξτρα κουτί ΤΑΣ, θέλω να γίνει αντικατάσταση με νέο μετρητή ψηφιακό ώστε να φύγει το κουτί του τας (λόγω περιορισμένου χώρου) και αργότερα να μπει νέος μετρητής ΔΕΗ για νέα σύνδεση διαμερίσματος, υπάρχει πρόβλεψη για αντικατάσταση ή πρέπει να κάνω μέσω του δεδδηε κατάργηση νυκτερινού και μετά εκ νέου αίτηση για νυκτερινό ;

Καλησπέρα.. Θα πρεπει να το αναφέρεις αυτά στον Δεδδηε.. Και αν γίνεται αυτό που λες.. Δεν υπάρχει προβλεψη αντικατάστασης σύντομα με νέους ηλεκτρονικους μετρητές.. Δεν σημαίνει ότι εκεί απαραίτητα θα μπει νέος μετρητής.. Θα πρεπει να ζητήσεις ρευμα από τον Δεδδηε να έρθουν να δουν τον χώρο και μετά θα σουν πουν... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει να μου ερχεται καθε μηνα λογαριασμος δηλαδη 3Χ εναντι και ενας εκκαθαριστικος. Το πρωτο εναντι εχει ερθει δεν μου εχει ερθει το δευτερο, εχει 26 ο μηνας και παντα ερχεται 15-18 του μηνα.

Λετε να εχει σχεση το νυχτερινο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχω βαλει να μου ερχεται καθε μηνα λογαριασμος δηλαδη 3Χ εναντι και ενας εκκαθαριστικος. Το πρωτο εναντι εχει ερθει δεν μου εχει ερθει το δευτερο, εχει 26 ο μηνας και παντα ερχεται 15-18 του μηνα.

Λετε να εχει σχεση το νυχτερινο;

Δεν νομίζω , ίσως έχει καθυστερήσει λόγω ΕΛΤΑ. Ηλεκτρονικά έχεις φτιάξει λογαριασμό να δεις εάν έχει εκδοθεί ο λογ/σμος της παροχής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Δεν νομίζω , ίσως έχει καθυστερήσει λόγω ΕΛΤΑ. Ηλεκτρονικά έχεις φτιάξει λογαριασμό να δεις εάν έχει εκδοθεί ο λογ/σμος της παροχής ;

Δεν μου έρχεται χαρτί το έχω βάλει να μου έρχεται ηλεκτρονικά.

Έχω μπει δεν έχει βγει νέος λογαριασμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν μου έρχεται χαρτί το έχω βάλει να μου έρχεται ηλεκτρονικά.

Έχω μπει δεν έχει βγει νέος λογαριασμός.

Παρε τηλεφωνο τον παροχο σου... Να δεις αν εχει βγαλει  τον λογαριασμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...