Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανεί κάνεις την διαδικασία για την επιστροφή του 20 ρικου να μας πεί πως γίνεται και ποσο καιρό χρειάζεται; Γιατί είπαμε να περιμένουμε αλλα πέρασαν δυο μήνες και τπτ ακόμα..

Επεξ/σία από berny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, berny είπε

Εχει κανεί κάνεις την διαδικασία για την επιστροφή του 20 ρικου να μας πεί πως γίνεται και ποσο καιρό χρειάζεται; Γιατί είπαμε να περιμένουμε αλλα πέρασαν δυο μήνες και τπτ ακόμα..

Μάλλον καθυστέρει παρα πολυ και δεν ξέρω αν έχουν δοθεί χρήματα... Κοιταξε τις πισω 4-6 σελίδες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το διαμέρισμα όπου μένει συγγενικό μου πρόσωπο, είναι το μόνο που ο μετρητής έχεις δύο ενδείξεις, Μ και Κ για "κανονικές"  και νυχτερινές KWh. 

Το τιμολόγιο της όμως δεν έχει νυχτερινό ρευμα ούτε η κάτω ένδειξη έχει γυρίσει καθόλου εώ και χρόνια (ίσως και ποτέ εδώ και δεκαετίες, η ένδειξη είναι 99998.7 , υποθέτω έτσι μπήκε)

Μπορεί απλά να μην έχει "ενεργοποιηθεί" ?

Μπορεί να γίνει αίτηση για νεργοποιηση νυχτερινού και ίως γίνει πιο γρήγορα/ευκολα μιας και υπάρχει το ρολόι ήδη?

.

edit:

αυτο δε σημαίνει ότι ο μετρητής "υποστηρίζει" και νυχτερινό;

(το Κ είναι το "κανονικό" και το Μ το νυχτερινό;)

image.png.67ca5a13230b0ceb89dbb0949be6c6cf.png

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Μπορεί απλά σε κάποια φάση κάποιος ν' απενεργοποίησε το νυχτερινό (σαν υπηρεσία). Σε παλιότερα χρόνια, δύσκολο το κόβω όμως. Εκτός κι αν το σπίτι δεν ιδιοκατοικούνταν πάντα αλλά νοικιαζόταν κτλ.

Τεσπα, δες στον λογαριασμό αν αναφέρονται δύο ειδών πάγια : αν ναι, τότε ναι μεν είναι ενεργοποιημένο ως υπηρεσία, αλλά δεν καταγράφεται σχετική κατανάλωση, που ΙΣΩΣ να σημαίνει ότι ο μετρητής (του νυχτερινού), όχι ποτέ δεν ξεκίνησε, αλλά,,,,,τερμάτισε; Ή απλά,,,φλίπαρε και γύρισε (από μόνο του) στα "ενννιάρια"; Εκτός κι αν όπως λες, η "κανινική του θέση" να είναι λίγο πριν μηδενιστούν όλα τα ψηφία και ποτέ δεν ενεργοποιήθηκε... Σε καθε περιπτωση, τηλέφωνο σε ΔΕΔΔΗΕ για να ξεκαθαρίσει τί ακριβώς παίζει.

Κι αν είναι απενεργοποιημένο σαν υπηρεσία, ή χαλασμένος ο μετρητής, ούτως ή άλλως θα πρέπει να μπει νέος ψηφιακός (αυτό έχω καταλάβει πως κάνουν : ακόμη και να υπάρχει λειτουργικός παλιός μετρητής, αλλά με απενεργοποιημένο το νυχτερινό, αν το αιτηθείς εκ νέου, θα φας στο κεφάλι τη βάσανο του "περίμενε γιατί πρέπει να βάλουμε ψηφιακό και ψηφιακούς δεν έχουμε"....)

Στη φωτό που ανέβασες ναι είναι ρολόι με διπλό καντράν, με μετρήσεις για ημερήσιο (Κανονικό) και νυχτερινό (Μειωμένο)...

17 ώρες πριν, berny είπε

Εχει κανεί κάνεις την διαδικασία για την επιστροφή του 20 ρικου να μας πεί πως γίνεται και ποσο καιρό χρειάζεται; Γιατί είπαμε να περιμένουμε αλλα πέρασαν δυο μήνες και τπτ ακόμα..

...μερικές σελίδες πριν (2-3-4 ξερωγώ), κάποιοι έχουν ποστάρει τί προβλέπεται (ζήσε, όχι Μάη μου, αλλά Οκτώβρη μου, είναι η φάση : γενικά πρέπει να περάσει πάνω από 3μηνο νομίζω, ΑΦΟΥ σου βάλουν τον μετρητή....). Την δε αίτηση, την κάνεις (όταν έρθει η ώρα) μέσα από το σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ, υπάρχει ως επιλογή στα αιτήματα : επικοινωνία/αποζημιώσεις)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrLo είπε

Το διαμέρισμα όπου μένει συγγενικό μου πρόσωπο, είναι το μόνο που ο μετρητής έχεις δύο ενδείξεις, Μ και Κ για "κανονικές"  και νυχτερινές KWh. 

Το τιμολόγιο της όμως δεν έχει νυχτερινό ρευμα ούτε η κάτω ένδειξη έχει γυρίσει καθόλου εώ και χρόνια (ίσως και ποτέ εδώ και δεκαετίες, η ένδειξη είναι 99998.7 , υποθέτω έτσι μπήκε)

Μπορεί απλά να μην έχει "ενεργοποιηθεί" ?

Μπορεί να γίνει αίτηση για νεργοποιηση νυχτερινού και ίως γίνει πιο γρήγορα/ευκολα μιας και υπάρχει το ρολόι ήδη?

.

edit:

αυτο δε σημαίνει ότι ο μετρητής "υποστηρίζει" και νυχτερινό;

(το Κ είναι το "κανονικό" και το Μ το νυχτερινό;)

image.png.67ca5a13230b0ceb89dbb0949be6c6cf.png

Καλημέρα.. Μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό ρευμα.. Μπορείς να ζητήσεις να μπει νυχτερινό ρευμα από τον Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, DrLo είπε

Το διαμέρισμα όπου μένει συγγενικό μου πρόσωπο, είναι το μόνο που ο μετρητής έχεις δύο ενδείξεις, Μ και Κ για "κανονικές"  και νυχτερινές KWh. 

Το τιμολόγιο της όμως δεν έχει νυχτερινό ρευμα ούτε η κάτω ένδειξη έχει γυρίσει καθόλου εώ και χρόνια (ίσως και ποτέ εδώ και δεκαετίες, η ένδειξη είναι 99998.7 , υποθέτω έτσι μπήκε)

Μπορεί απλά να μην έχει "ενεργοποιηθεί" ?

Μπορεί να γίνει αίτηση για νεργοποιηση νυχτερινού και ίως γίνει πιο γρήγορα/ευκολα μιας και υπάρχει το ρολόι ήδη?

.

edit:

αυτο δε σημαίνει ότι ο μετρητής "υποστηρίζει" και νυχτερινό;

(το Κ είναι το "κανονικό" και το Μ το νυχτερινό;)

image.png.67ca5a13230b0ceb89dbb0949be6c6cf.png

Ο συγκεκριμένος μετρητής έχει τη δυνατότητα να καταγράφει και νυχτερινό, αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται ένα εξάρτημα ακόμα για να του δίνει την εντολή εναλλαγής σε νυχτερινό (από Κ σε Μ), τον δέκτη ΤΑΣ (Τηλεχειρισμού Ακουστικής Συχνότητας), ο οποίος προφανώς δεν υπάρχει μια και δεν έχει καταγράψει ποτέ κατανάλωση νύχτας.

Όμως πλέον δεν βάζουν δέκτη ΤΑΣ σε παλιούς (αναλογικούς) μετρητές σαν αυτόν, αν κάνετε αίτηση για νυχτερινό θα σας βάλουν νέο  ψηφιακό, συνεπώς δεν έχει καμία διαφορά το ότι υπάρχει ήδη "διπλός" αναλογικός, δεν θα γίνει ούτε πιο εύκολα, ούτε πιο γρήγορα, ούτε πιο φτηνά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nvel είπε

δέκτης ΤΑΣ μπορεί να υπάρχει για άλλους μετρητές αλλά να μην συνδέεται στο συγκεκριμένο μετρητή

 

10 ώρες πριν, DrLo είπε

Το διαμέρισμα όπου μένει συγγενικό μου πρόσωπο, είναι το μόνο που ο μετρητής έχεις δύο ενδείξεις, Μ και Κ για "κανονικές"  και νυχτερινές KWh. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

^Μπορεί απλά σε κάποια φάση κάποιος ν' απενεργοποίησε το νυχτερινό (σαν υπηρεσία). Σε παλιότερα χρόνια, δύσκολο το κόβω όμως. Εκτός κι αν το σπίτι δεν ιδιοκατοικούνταν πάντα αλλά νοικιαζόταν κτλ.

Τεσπα, δες στον λογαριασμό αν αναφέρονται δύο ειδών πάγια : αν ναι, τότε ναι μεν είναι ενεργοποιημένο ως υπηρεσία, αλλά δεν καταγράφεται σχετική κατανάλωση, που ΙΣΩΣ να σημαίνει ότι ο μετρητής (του νυχτερινού), όχι ποτέ δεν ξεκίνησε, αλλά,,,,,τερμάτισε; Ή απλά,,,φλίπαρε και γύρισε (από μόνο του) στα "ενννιάρια"; Εκτός κι αν όπως λες, η "κανινική του θέση" να είναι λίγο πριν μηδενιστούν όλα τα ψηφία και ποτέ δεν ενεργοποιήθηκε... Σε καθε περιπτωση, τηλέφωνο σε ΔΕΔΔΗΕ για να ξεκαθαρίσει τί ακριβώς παίζει.

Κι αν είναι απενεργοποιημένο σαν υπηρεσία, ή χαλασμένος ο μετρητής, ούτως ή άλλως θα πρέπει να μπει νέος ψηφιακός (αυτό έχω καταλάβει πως κάνουν : ακόμη και να υπάρχει λειτουργικός παλιός μετρητής, αλλά με απενεργοποιημένο το νυχτερινό, αν το αιτηθείς εκ νέου, θα φας στο κεφάλι τη βάσανο του "περίμενε γιατί πρέπει να βάλουμε ψηφιακό και ψηφιακούς δεν έχουμε"....)

Στη φωτό που ανέβασες ναι είναι ρολόι με διπλό καντράν, με μετρήσεις για ημερήσιο (Κανονικό) και νυχτερινό (Μειωμένο)...

 

thanks

όχι, το σπίτι ιδιοκατοιξείται από πάντα (αρχές '80). Νυχτερινό δε νομίζω να είχε ποτέ.

Θα το ψάξω περισσότερο. Ίσως να το άλλαξε η ίδια η ΔΕΗ κάποτε αν χάλασε το αρχικό και έβαλε αυτό επειδή απλά αυτό είχε ... who knows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, DrLo είπε

thanks

όχι, το σπίτι ιδιοκατοιξείται από πάντα (αρχές '80). Νυχτερινό δε νομίζω να είχε ποτέ.

Θα το ψάξω περισσότερο. Ίσως να το άλλαξε η ίδια η ΔΕΗ κάποτε αν χάλασε το αρχικό και έβαλε αυτό επειδή απλά αυτό είχε ... who knows

Να το άλλαξε δυσκολο.. Απλά θα είχε έτσι τοποθετηθεί από την αρχή ο μετρητής. Έτσι υπάρχουν πολλοι μετρητές...Αν θελεις μπορείς να αιτήσεις για νυχτερινό παντως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , μολις εκανα αιτηση για νυχτερινο τιμολογιο .Το διαμερισμα που μενω ειναι καινουργειο οποτε ο μετρητης εχει ηδη και γραφει στο 1.8.0 , 1.8.1 , 1.8.2 απλα λογικα επειδη δεν εχω ενεργοποιηση την υπηρεσια μεχρι τωρα δεν κοστολογουμε νυχτερινο.

Θελω να ρωτησω αυτο με το 20αρικο επιστροφης που λετε τι ειναι ? Απο τα 40κατι που θα δωσω μπορω καπως να παρω τα 20 πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, YellowGr είπε

Καλησπερα παιδια , μολις εκανα αιτηση για νυχτερινο τιμολογιο .Το διαμερισμα που μενω ειναι καινουργειο οποτε ο μετρητης εχει ηδη και γραφει στο 1.8.0 , 1.8.1 , 1.8.2 απλα λογικα επειδη δεν εχω ενεργοποιηση την υπηρεσια μεχρι τωρα δεν κοστολογουμε νυχτερινο.

Θελω να ρωτησω αυτο με το 20αρικο επιστροφης που λετε τι ειναι ? Απο τα 40κατι που θα δωσω μπορω καπως να παρω τα 20 πισω?

Διάβασε τις πισω 5-6 σελίδες.. Δεν σου επιστρέφεται πισω.. Μόνο αν δεν τοποθετηθεί συντομα η υπηρεσία αυτή  μπορεί αν και εφόσον.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, YellowGr είπε

Καλησπερα παιδια , μολις εκανα αιτηση για νυχτερινο τιμολογιο .Το διαμερισμα που μενω ειναι καινουργειο οποτε ο μετρητης εχει ηδη και γραφει στο 1.8.0 , 1.8.1 , 1.8.2 απλα λογικα επειδη δεν εχω ενεργοποιηση την υπηρεσια μεχρι τωρα δεν κοστολογουμε νυχτερινο.

Θελω να ρωτησω αυτο με το 20αρικο επιστροφης που λετε τι ειναι ? Απο τα 40κατι που θα δωσω μπορω καπως να παρω τα 20 πισω?

ΟΧΙ.

Αφού η μετρητής υπάρχει !!!

ΥΓ. Μόνο αν πας σε σπίτι που δεν έχει μετρητή, ζητήσεις να σου βάλουν και καθυστερήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nvel είπε

δέκτης ΤΑΣ μπορεί να υπάρχει για άλλους μετρητές αλλά να μην συνδέεται στο συγκεκριμένο μετρητή

Και έτσι να ναι επί της ουσίας δεν αλλάζει κάτι, και πάλι θα χρειαστεί να γίνει αίτημα για νυχτερινό στον ΔΕΔΔΗΕ, και πάλι θα χρειαστεί να πληρωθούν τα 42,16€, και πάλι θα πρέπει να περιμένει από μία εβδομάδα έως και μήνες (ανάλογα την περιοχή) ώστε να αλλάξουν τον μετρητή με ψηφιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, YellowGr είπε

Θελω να ρωτησω αυτο με το 20αρικο επιστροφης που λετε τι ειναι ? Απο τα 40κατι που θα δωσω μπορω καπως να παρω τα 20 πισω?

και άλλα 20€ αν δεν απαντήσουν σε ερώτηση/αίτημα , μέσα σε 15 εργάσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...