Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ε τότε με μπέρδεψε η διατύπωση και κατάλαβα άλλο από αυτό που εννοούσες.

Πάντως στις τελευταίες 5 σελίδες εντόπισα τουλάχιστον 2 συμφορουμίτες που έγραψαν ότι ενημερώθηκαν με e-mail, αν και οι περισσότεροι έγραψαν για επιστολή. Φαντάζομαι κάθε τοπικό γραφείο επιλέγει όποιο τρόπο ενημέρωσης θέλει, ή παίζει κάποια να επιλέγουν επιστολή ώστε να καθυστερήσει (κάποιος είχε γράψει ότι την έλαβε 2,5 μήνες μετά το αίτημα) ώστε να μην χρεωθούν το 20αρι της "ρήτρας" καθυστέρησης.

Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας το και εγώ εκ νέου δεν αναφέρω πιο γεγονος μου έκανε εντύπωση, αλλά ναι το sms δεν το είχα ξαναδεί κάπου και ήταν κάπως πρόχειρα διατυπωμένο και ήρθε σε λιγότερο από 24 ώρες από το αίτημα μου, όποτε μου δημιουργήθηκε μια σχετική απορία. Μένει τώρα να δούμε ποτέ θα έρθει ο δεδδηε Πειραιά για την αλλαγή μετρητή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FiLiP1 είπε

Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας το και εγώ εκ νέου δεν αναφέρω πιο γεγονος μου έκανε εντύπωση, αλλά ναι το sms δεν το είχα ξαναδεί κάπου και ήταν κάπως πρόχειρα διατυπωμένο και ήρθε σε λιγότερο από 24 ώρες από το αίτημα μου, όποτε μου δημιουργήθηκε μια σχετική απορία. Μένει τώρα να δούμε ποτέ θα έρθει ο δεδδηε Πειραιά για την αλλαγή μετρητή. 

Καλημέρα.. Για ανέβασε το αυτό που σου ήρθε το SMS... Για το νυχτερινό ρευμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Για ανέβασε το αυτό που σου ήρθε το SMS... Για το νυχτερινό ρευμα.. 

 

Στις 12/4/2022 στις 8:57 ΠΜ, FiLiP1 είπε

Καλημέρα σας, έκανα εχθές αίτηση για νυκτερινό και περίμενα την επιστολή σπίτι, σήμερα μόλις μου ήρθε το παρακάτω με sms , έχει τύχει σε κανέναν άλλο ; Προχωράω στην πληρωμή κανονικά υποθέτω.

«ΠΛHPΩΣTE YΠEP ΔEΔΔHE ΣTON KΩΔIKO   6120252560682020  TO ΠOΣO 42,16 ΓIA NA ΠPOXΩPHΣOYME ΣTHN TOΠOΘETHΣH TOY NYXTEPINOY.»

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η δική μου περίπτωση κοντεύει να κλείσει χρόνο από τότε που τακτοποιήθηκε, για σένα να πάρεις αν είναι :)

Χαχα, εννοούσα να καλύψω τη περίπτωση να βγει εκκαθαριστικός και να μην έχει ενεργοποιηθεί το νυκτερινό, και μπλέξω, όπως εσύ. Δεν το έγραψα σωστά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, petrakiskap είπε

1000 kwh τον χρόνο;; Αν οντως ειναι τόσο ελάχιστη η καταναλωση, τότε  θα σου έλεγα οχι δεν αξίζει. Το όποιο όφελος  θα έβλεπες θα ήταν ελάχιστο,  ούτε καν τα χρήματα που θα δώσεις για να το βάλεις εκτός και αν χρησιμοποιούσες το νυχτερινό σε ποσοστό άνω του 50% ή κάνεις χρήση μονο αυτού,   που είναι σχεδόν αδύνατον, ειδικά αν δεν μένεις μόνιμα εκεί  οπως υποθέτω. Αν σκοπεύεις να κάνεις μεγαλύτερη χρήση ρεύματος στο σπίτι αυτο, πχ  στο μέλλον, τότε ναι να το βάλεις.

είναι μια γκαρσονιέρα ανακαινισμενη με καινουριες συσκευες οποτε γι αυτο εχω τοσο μικρη καταναλωση....οχι δλδ λογω οικονομιας....αν ειναι να το κανω σε 5 χρονια αποσβεση τοτε νομιζω δεν αξιζει γτ καποια στιγμη το σπιτι θα νοικιαστει κ θα παω σε μεγαλυτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, desiro είπε

είναι μια γκαρσονιέρα ανακαινισμενη με καινουριες συσκευες οποτε γι αυτο εχω τοσο μικρη καταναλωση....οχι δλδ λογω οικονομιας....αν ειναι να το κανω σε 5 χρονια αποσβεση τοτε νομιζω δεν αξιζει γτ καποια στιγμη το σπιτι θα νοικιαστει κ θα παω σε μεγαλυτερο....

Απλά μπορείς άνετα να βάζεις το βράδυ air condition,  κουζίνα, πλυντηριο κτλπ και να μην φοβάσαι τις καταναλώσεις... Θα κάνεις απόσβεση σε λιγότερο καιρό.. 

3 ώρες πριν, FiLiP1 είπε

 

 

Μια χαρά μήνυμα απλό και λιτό... Αφού έγινε γρήγορα η εξυπηρέτηση.. 

3 ώρες πριν, FiLiP1 είπε

 

 

Μια χαρά μήνυμα απλό και λιτό... Αφού έγινε γρήγορα η εξυπηρέτηση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ήρθαν το πρωί και μου άλλαξαν μετρητή. Δεν έχουν περάσει ούτε 15 μέρες που έκανα την πληρωμή.

Μέχρι να πάω σπίτι από τη δουλειά είχε γίνει η εγκατάσταση και είχαν ήδη φύγει. Είχα αφήσει κλειδιά στην ξαδέρφη μου δίπλα, άνοιξαν εγκατέστησαν έφυγα. Δεν πρέπει να έκαναν πάνω από 15 λεπτά γιατί τόσο χρειάστηκα εγώ για να πάω σπιτι.

Anyway θέλω να αλλάξω πρόγραμμα στον πάροχο που είμαι. Μου είπαν ότι θα πρέπει πρώτα να ενημερωθούν από τον ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή. Πόσο καιρό κάνει αυτή η ενημέρωση γνωρίζουμε;

Ο μετρητής που μου έβαλαν είναι sanxing. Δεν μου άφησαν κανένα manual να ξέρω τι είναι τι.....και από τη στιγμή που καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις κάθε μήνα έχω θεματάκι.

Τέλος, παίζει να μην είναι νέος ο μετρητής; Γιατί μου φάνηκε σαν ψιλομεταχειρισμένος και οι ενδείξεις δεν ήταν όλες μηδενικές. Στο 0.02 πχ έχει αριθμούς δεν είναι 0000000.

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chill είπε

Τελικά ήρθαν το πρωί και μου άλλαξαν μετρητή. Δεν έχουν περάσει ούτε 15 μέρες που έκανα την πληρωμή.

Μέχρι να πάω σπίτι από τη δουλειά είχε γίνει η εγκατάσταση και είχαν ήδη φύγει. Είχα αφήσει κλειδιά στην ξαδέρφη μου δίπλα, άνοιξαν εγκατέστησαν έφυγα. Δεν πρέπει να έκαναν πάνω από 15 λεπτά γιατί τόσο χρειάστηκα εγώ για να πάω σπιτι.

Anyway θέλω να αλλάξω πρόγραμμα στον πάροχο που είμαι. Μου είπαν ότι θα πρέπει πρώτα να ενημερωθούν από τον ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή. Πόσο καιρό κάνει αυτή η ενημέρωση γνωρίζουμε;

Ο μετρητής που μου έβαλαν είναι sanxing. Δεν μου άφησαν κανένα manual να ξέρω τι είναι τι.....και από τη στιγμή που καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις κάθε μήνα έχω θεματάκι.

Τέλος, παίζει να μην είναι νέος ο μετρητής; Γιατί μου φάνηκε σαν ψιλομεταχειρισμένος και οι ενδείξεις δεν ήταν όλες μηδενικές. Στο 0.02 πχ έχει αριθμούς δεν είναι 0000000.

Καλημέρα.. Θα τα καταχωρήσει ο Δεδδηε τις μετρήσεις.. Υπομονή μπορεί και κάνει και 20-30 ημέρες για να γίνει αυτό..

1.8.1 ημερήσιο

1.8.2 νυχτερινό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chill είπε

Τελικά ήρθαν το πρωί και μου άλλαξαν μετρητή. Δεν έχουν περάσει ούτε 15 μέρες που έκανα την πληρωμή.

Μέχρι να πάω σπίτι από τη δουλειά είχε γίνει η εγκατάσταση και είχαν ήδη φύγει. Είχα αφήσει κλειδιά στην ξαδέρφη μου δίπλα, άνοιξαν εγκατέστησαν έφυγα. Δεν πρέπει να έκαναν πάνω από 15 λεπτά γιατί τόσο χρειάστηκα εγώ για να πάω σπιτι.

Anyway θέλω να αλλάξω πρόγραμμα στον πάροχο που είμαι. Μου είπαν ότι θα πρέπει πρώτα να ενημερωθούν από τον ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή. Πόσο καιρό κάνει αυτή η ενημέρωση γνωρίζουμε;

Ο μετρητής που μου έβαλαν είναι sanxing. Δεν μου άφησαν κανένα manual να ξέρω τι είναι τι.....και από τη στιγμή που καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις κάθε μήνα έχω θεματάκι.

Τέλος, παίζει να μην είναι νέος ο μετρητής; Γιατί μου φάνηκε σαν ψιλομεταχειρισμένος και οι ενδείξεις δεν ήταν όλες μηδενικές. Στο 0.02 πχ έχει αριθμούς δεν είναι 0000000.

Λογικά μετά την επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ θα δώσει τις ενδείξεις στον πάροχο, και ταυτόχρονα θα τον ενημερώσει για την ενεργοποίηση του νυχτερινού και για τον νέο αριθμό μετρητή.

Όσο για τις ενδείξεις του μετρητή το 0.0.2 είναι ο setup code, δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό αλλά δεν σε ενδιαφέρει κιόλας, αυτά που σε ενδιαφέρουν είναι τα εξής:

1.8.0 Συνολική Κατανάλωση Ενέργειας
1.8.1 Ημερήσια Κατανάλωση Ενέργειας
1.8.2 Νυχτερινή Κατανάλωση Ενέργειας
2.8.0 Συνολική Παραγωγή Ενέργειας (αφορά αποκλειστικά φωτοβολταϊκά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς τον chill ή όποιον ξέρει.

Είχες φωνάξει ηλεκτρολόγο για να σου βρει τον ουδέτερο και να βάλει λαμπάκι στον πίνακα σου;

Επεξ/σία από jpil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jpil είπε

Προς τον chill ή όποιον ξέρει.

Είχες φωνάξει ηλεκτρολόγο για να σου βρει τον ουδέτερο και να βάλει λαμπάκι στον πίνακα σου;

Δεν χρειάζεται ηλεκτρολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jpil είπε

Προς τον chill ή όποιον ξέρει.

Είχες φωνάξει ηλεκτρολόγο για να σου βρει τον ουδέτερο και να βάλει λαμπάκι στον πίνακα σου;

Δεν έκανα απολύτως τίποτα.

Με κάλεσαν χτες στο σταθερό στις 9 το βράδυ (true story lol) και ήρθαν σήμερα το πρωί. Ούτε ηλεκτρολόγος από μέρους μου ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jpil είπε

Προς τον chill ή όποιον ξέρει.

Είχες φωνάξει ηλεκτρολόγο για να σου βρει τον ουδέτερο και να βάλει λαμπάκι στον πίνακα σου;

Πλέον δε χρειάζεται. Και ούτε νέα ΥΔΕ. Όλο το παραπάνω ήταν υποχρεωτικό πριν το 2014.

Βέβαια και πάλι ο ηλεκτρολόγος εάν ήταν δύσκολο το έδενε σε ένα σημείο καλά ώστε να το δει ο εργολάβος που θα έρθει από ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ηλεκτρονικοί μετρητές δεν διαθέτουν έξοδο για το δεύτερο τιμολόγιο οπότε και να υπάρχει ουδέτερος νυκτερινού δεν μπορει να συνδεθεί κάπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...