Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Μάλλον, αλλά γνωρίζεις αν ισχύει αυτό που μου είπε αυτή από την εξ. πελατών? Οτι θα φανεί στον εκκαθαριστικό, και όχι στον έναντι? Μου βγάζει εμένα λογική, καθώς οι έναντι δεν είναι ακριβές μετρήσεις, είναι στο περίπου.

Όταν θα έρθει ο υπάλληλος για καταμέτρηση θα διαπιστώσει ότι έχει γίνει αλλαγή και θα ενημέρωση το σύστημα .Aρα λογικό μου φαίνεται

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Ωχ, κατάλαβα, μου αρέσει που τους παίνεψα εδώ στην Πάτρα.

Ο πρόσφατος λογαριασμός έχει τον παλιό αριθμό μετρητή, και εκδόθηκε 7/4, κάποιες μέρες μετά την τοποθέτηση του νυκτερινού μετρητή. Αφορά περίοδο 9/3-/6/4.

EDIT: Τους πήρα τηλέφωνο, μου είπε αυτή στην εξ. πελατών στην ΔΕΔΔΗΕ ότι θα φανεί στον επόμενο εκκαθαριστικό, και όχι στον έναντι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Διευκρίνισε πρώτα, τι ακριβώς σου είπαν πως θα φανεί στον επόμενο εκκαθαριστικό?

Στη δική μου περίπτωση 13/04/2021 μπήκε ο νέος μετρητής, 16/04/2021 που ήταν η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης έδωσα τηλεφωνικά στον ΔΕΔΔΗΕ την ένδειξη (27KWh είχε γράψει), και 27/04/2021 εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός με μηδενική κατανάλωση μια και ο ΔΕΔΔΗΕ όχι μόνο δεν είχε ενημερώσει για την αλλαγή μετρητή αλλά ούτε είχε δώσει καταμέτρηση. Πήρα τηλ στο τοπικό γραφείο (Εξυπηρέτηση Χρηστών : 2610368105, 2610368107 και 2610368108), έστειλαν στη ΔΕΗ την τελική ένδειξη του παλιού μετρητή μαζί με τον σειριακό του νέου, και η ΔΕΗ με τη σειρά της μου έστειλε διορθωμένο λογαριασμό. Τις 27 KWh που είχε γράψει το νέο τις χρεώθηκα στον επόμενο εκκαθαριστικό, κακώς βέβαια αλλά κλάιν.

Το σημαντικότερο πάντως δεν μας το λες (αυτό για το οποίο σου πρότεινα να τους τηλ.), ρώτησες αν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό στην παροχή σου?

1 ώρα πριν, lsk1977 είπε

Ο μετρητής έχει τον ίδιο αριθμό . Το μέταλλο κάτω από το τζαμάκι το ξεκόλλησαν και το κόλλησαν στο νέο κουτί του νέου μετρητή. 

Τουλάχιστον σε εμένα αυτό έγινε.

Έχεις μπερδέψει τον αριθμό παροχής με τον αριθμό μετρητή. Το μεταλλικό ταμπελάκι πάνω στο κουτί του μετρητή γράφει τον αριθμό παροχής σκέτο (χωρίς τον αριθμό διαδοχής, 9 ψηφία), αυτός δεν αλλάζει, ο αριθμός του μετρητή όμως (στην ουσία ο σειριακός αριθμός που του έχει δώσει ο κατασκευαστής) άλλαξε.

Spoiler

παλιός και νέος αριθμός μετρητή στην παροχή μου:

image.png.433d6e8b44670ab072fadc2500cc0e3a.png

 

image.png.25061443010c70a13e879e3f0369dc13.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εδω στο Περιστερι αλλαζουν τα καλωδια στις κολωνες βαζουν μονο η κατι σαν πλεξουδα και μας εχουν τρελανει δεν ξερουν τι τους γινεται.

Μα ειχαν βαλει χαρτι στην πορτα για διακοπη 30/3 8:00-17:00 εγινε στις 6/4 η διακοπη και οι εργασιες.

Μπηκα στο site τους γιατι σε μας δεν εβαλαν τα νεα καλωδια εγραφε διακοπη 10/4 και 11/4 καμια απο αυτες τις δυο μερες δεν εγινε διακοπη η εργασιες, τωρα γραφει για 20/4 για την οδο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Διευκρίνισε πρώτα, τι ακριβώς σου είπαν πως θα φανεί στον επόμενο εκκαθαριστικό?

Στη δική μου περίπτωση 13/04/2021 μπήκε ο νέος μετρητής, 16/04/2021 που ήταν η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης έδωσα τηλεφωνικά στον ΔΕΔΔΗΕ την ένδειξη (27KWh είχε γράψει), και 27/04/2021 εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός με μηδενική κατανάλωση μια και ο ΔΕΔΔΗΕ όχι μόνο δεν είχε ενημερώσει για την αλλαγή μετρητή αλλά ούτε είχε δώσει καταμέτρηση. Πήρα τηλ στο τοπικό γραφείο (Εξυπηρέτηση Χρηστών : 2610368105, 2610368107 και 2610368108), έστειλαν στη ΔΕΗ την τελική ένδειξη του παλιού μετρητή μαζί με τον σειριακό του νέου, και η ΔΕΗ με τη σειρά της μου έστειλε διορθωμένο λογαριασμό. Τις 27 KWh που είχε γράψει το νέο τις χρεώθηκα στον επόμενο εκκαθαριστικό, κακώς βέβαια αλλά κλάιν.

Το σημαντικότερο πάντως δεν μας το λες (αυτό για το οποίο σου πρότεινα να τους τηλ.), ρώτησες αν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό στην παροχή σου?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

παλιός και νέος αριθμός μετρητή στην παροχή μου:

image.png.433d6e8b44670ab072fadc2500cc0e3a.png

 

image.png.25061443010c70a13e879e3f0369dc13.png

 

 

 

 

Μου είπαν ότι στον επόμενο εκκαθαριστικό θα φανούν οι δύο μετρήσεις ημερήσιες/νυκτερινές. Εφόσον ο προηγούμενος εκκαθαριστικός βγήκε τον Φεβρουάριο, ο επόμενος είναι να βγει τον Ιούνιο. Η αλήθεια είναι δεν ρώτησα αν έχει ενεργοποιηθεί. Θα τους ρωτήσω και θα επανέλθω.

Επεξ/σία από KaRouLi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Μου είπαν ότι στον επόμενο εκκαθαριστικό θα φανούν οι δύο μετρήσεις ημερήσιες/νυκτερινές. Εφόσον ο προηγούμενος εκκαθαριστικός βγήκε τον Φεβρουάριο, ο επόμενος είναι να βγει τον Ιούνιο. Η αλήθεια είναι δεν ρώτησα αν έχει ενεργοποιηθεί. Θα τους ρωτήσω και θα επανέλθω.

Αυτό όντως ισχύει, στους έναντι ο πάροχος χρεώνει κατ΄ εκτίμηση κατανάλωση, ενώ στους εκκαθαριστικούς χρεώνει με βάση την ένδειξη που του έχει δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Αν όλα πάνε καλά όντως θα δεις ένδειξη και για νύχτα στον επόμενο εκκαθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό όντως ισχύει, στους έναντι ο πάροχος χρεώνει κατ΄ εκτίμηση κατανάλωση, ενώ στους εκκαθαριστικούς χρεώνει με βάση την ένδειξη που του έχει δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Αν όλα πάνε καλά όντως θα δεις ένδειξη και για νύχτα στον επόμενο εκκαθαριστικό.

Για κάθε ενδεχόμενο, θα παρω τηλέφωνο αύριο να δω αν έχει ενεργοποιηθεί, για να καλύψω και τη δική σου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Για κάθε ενδεχόμενο, θα παρω τηλέφωνο αύριο να δω αν έχει ενεργοποιηθεί, για να καλύψω και τη δική σου περίπτωση.

Η δική μου περίπτωση κοντεύει να κλείσει χρόνο από τότε που τακτοποιήθηκε, για σένα να πάρεις αν είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desiro είπε

Παιδια για 1000kwh ανα έτος στο Γ1 της ΔΕΗ αξιζει να βαλω νυχτερινο? Σε ποσο καιρο θα κανω αποσβεση τα 42 ευρω?

Αν είναι δικό σου σπίτι, και σε 5 χρόνια να κάνεις απόσβεση, πάλι υπέρ σου είναι πάντως.

13 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ε ναι, αυτό έχει "τύχει" σε όλους όσους έχουμε ζητήσει νυχτερινό :)

Όχι σε όλους (σ' έμενα πχ ήρθε μέιλ). Ο φίλος μίλησε περί "τυχαιότητας" επειδή περίμενε επιστολή (πιθανώς έτσι του είπαν από ΔΕΔΔΗΕ ή έτσι διάβασε πχ εδώ μέσα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, desiro είπε

Παιδια για 1000kwh ανα έτος στο Γ1 της ΔΕΗ αξιζει να βαλω νυχτερινο? Σε ποσο καιρο θα κανω αποσβεση τα 42 ευρω?

1000 kwh τον χρόνο;; Αν οντως ειναι τόσο ελάχιστη η καταναλωση, τότε  θα σου έλεγα οχι δεν αξίζει. Το όποιο όφελος  θα έβλεπες θα ήταν ελάχιστο,  ούτε καν τα χρήματα που θα δώσεις για να το βάλεις εκτός και αν χρησιμοποιούσες το νυχτερινό σε ποσοστό άνω του 50% ή κάνεις χρήση μονο αυτού,   που είναι σχεδόν αδύνατον, ειδικά αν δεν μένεις μόνιμα εκεί  οπως υποθέτω. Αν σκοπεύεις να κάνεις μεγαλύτερη χρήση ρεύματος στο σπίτι αυτο, πχ  στο μέλλον, τότε ναι να το βάλεις.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

Όχι σε όλους (σ' έμενα πχ ήρθε μέιλ). Ο φίλος μίλησε περί "τυχαιότητας" επειδή περίμενε επιστολή (πιθανώς έτσι του είπαν από ΔΕΔΔΗΕ ή έτσι διάβασε πχ εδώ μέσα).

Εγώ άλλο κατάλαβα, πως εννοούσε αν έχει τύχει και σε καναν άλλον να ζητήσουν τα 42,16€, για αυτό απάντησα έτσι.

Κατά τα άλλα ξέρω πως δεν μας ειδοποιούν όλους με τον ίδιο τρόπο, στη δική μου περίπτωση με ενημέρωσαν με κλήση στο κινητό μου για το ποσό και τον κωδικό πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

1000 kwh τον χρόνο;; Αν οντως ειναι τόσο ελάχιστη η καταναλωση, τότε  θα σου έλεγα οχι δεν αξίζει. Το όποιο όφελος  θα έβλεπες θα ήταν ελάχιστο,  ούτε καν τα χρήματα που θα δώσεις για να το βάλεις εκτός και αν χρησιμοποιούσες το νυχτερινό σε ποσοστό άνω του 50% ή κάνεις χρήση μονο αυτού,   που είναι σχεδόν αδύνατον, ειδικά αν δεν μένεις μόνιμα εκεί  οπως υποθέτω. Αν σκοπεύεις να κάνεις μεγαλύτερη χρήση ρεύματος στο σπίτι αυτο, πχ  στο μέλλον, τότε ναι να το βάλεις.

...το θέμα είναι να είναι δικό του το σπίτι. Αν είναι, και σε 5 και σε 10 και σε 15 χρόνια να τ' αποσβέσει, το ίδιο θα είναι. Και δεν νομίζω να μην μπορεί να το διαθέσει, ένα 40άρι, εδώ και τώρα. Και σου λέω και το άλλο : σε λίγους  μήνες, του χρόνου, του παραχρόνου (ειδικά τώρα που ιδωτικοποιείται ΚΑΙ ο ΔΕΔΔΗΕ...), την πάνε την ενεργοποίηση νυχτερινού ξερωγώ στο κατοστάρι (και γιατί όχι και παραπάνω...). Και μια μέρα, όπως λες κι εσύ, έρχονται έτσι τα πράγματα και χρειάζεται να έχει νυχτερινό. Ε δεν θα δαγκωθεί τότε; Εγώ είμαι της λογικής καλύτερα να το βάλει από τώρα που κάνει "μόνο" 42€...

[Για την ιστορία πάντως, με 1 μεγαβατώρα κατανάλωση/έτος, θα του πάρει 15 μήνες να αποσβέσει τα έξοδα (τα 42,16 του μετρητή και τα 8,31 του παγίου για 15 μήνες), καθώς θα κερδίζει κατιτίς (6€) από τις "Ρυθμιζόμενες"... Και μετά θα γίνεται κατά ένα,,,35άρι πλουσιότερος, κάθε χρόνο...🙃. Να ΧΑΣΕΙ πάντως, δεν παίζει. Κι ούτε νερό θα του ζητάει ο μετρητής, ούτε ψωμί...]

55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ άλλο κατάλαβα, πως εννοούσε αν έχει τύχει και σε καναν άλλον να ζητήσουν τα 42,16€, για αυτό απάντησα έτσι.

...η αλήθεια είναι ότι και έτσι όπως το διατύπωσε αυτός - και όπως γράψανε το SMS που του στείλανε, πιο πολύ έδειχνε,,,να ανησυχεί για κανένα,,,,"Nigerian Scam", παρά για την ειδοποίηση ("αν είναι έτσι η προβλεπόμενη" κτλ....:-D)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

...το θέμα είναι να είναι δικό του το σπίτι. Αν είναι, και σε 5 και σε 10 και σε 15 χρόνια να τ' αποσβέσει, το ίδιο θα είναι. Και δεν νομίζω να μην μπορεί να το διαθέσει, ένα 40άρι, εδώ και τώρα. Και σου λέω και το άλλο : σε λίγους  μήνες, του χρόνου, του παραχρόνου (ειδικά τώρα που ιδωτικοποιείται ΚΑΙ ο ΔΕΔΔΗΕ...), την πάνε την ενεργοποίηση νυχτερινού ξερωγώ στο κατοστάρι (και γιατί όχι και παραπάνω...). Και μια μέρα, όπως λες κι εσύ, έρχονται έτσι τα πράγματα και χρειάζεται να έχει νυχτερινό. Ε δεν θα δαγκωθεί τότε; Εγώ είμαι της λογικής καλύτερα να το βάλει από τώρα που κάνει "μόνο" 42€...

[Για την ιστορία πάντως, με 1 μεγαβατώρα κατανάλωση/έτος, θα του πάρει 15 μήνες να αποσβέσει τα έξοδα (τα 42,16 του μετρητή και τα 8,31 του παγίου για 15 μήνες), καθώς θα κερδίζει κατιτίς (6€) από τις "Ρυθμιζόμενες"... Και μετά θα γίνεται κατά ένα,,,35άρι πλουσιότερος, κάθε χρόνο...🙃. Να ΧΑΣΕΙ πάντως, δεν παίζει. Κι ούτε νερό θα του ζητάει ο μετρητής, ούτε ψωμί...]

 

Συμφωνώ με την λογική σου  και στο κάτω κάτω ένα 42αρι ειναι οπως λες και εσύ και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορει να αλλάξει στο μέλλον πχ περισσότερη χρήση ρεύματος στο σπίτι ή αύξηση του κόστους εγκατάστασης του νυχτερινού ή κάτι άλλο. . Απλως του τα λέω  αυτά, γιατι απο το σχόλιο του αν κατάλαβα καλά , θελει να δει το κέρδος και να κανει αποσβεση στο 42αρι  που θα δώσει  σχετικά άμεσα , κάτι που  σε 1 χρόνο και  με αυτη την χρήση ,  δεν μπορει να γίνει.  Αν όμως δεν τον νοιάζει αυτό, αλλά κοιτάει το μέλλον, τότε ναι ας το βάλει και ας έχει έστω ένα 35αρι κέρδος καθε χρόνο μετά απο ένα ένα χρόνο + βέβαια . Να χάσει πάντως, ασφαλώς και  δεν πρόκειται , πέρα απο τα 42 που θα τα δώσει μια φορά και τέλος. Εμένα προσωπικά με έσωσε το νυχτερινό απο την ημέρα που το έβαλα (χάρη σε σενα βασικά που μου τα εξήγησες ολα πριν καποιους μήνες , οπως και την αλλαγη απο γ1 σε εντερ)  και το προτείνω σε όλους, ειδικά σε οσους έχουν μεγάλη κατανάλωση οπως εγώ πχ που φτάνω τις 1400 το 2μηνο τον χειμώνα..

Επεξ/σία από petrakiskap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εγώ άλλο κατάλαβα, πως εννοούσε αν έχει τύχει και σε καναν άλλον να ζητήσουν τα 42,16€, για αυτό απάντησα έτσι.

Κατά τα άλλα ξέρω πως δεν μας ειδοποιούν όλους με τον ίδιο τρόπο, στη δική μου περίπτωση με ενημέρωσαν με κλήση στο κινητό μου για το ποσό και τον κωδικό πληρωμής.

 

8 ώρες πριν, washcloud είπε

...το θέμα είναι να είναι δικό του το σπίτι. Αν είναι, και σε 5 και σε 10 και σε 15 χρόνια να τ' αποσβέσει, το ίδιο θα είναι. Και δεν νομίζω να μην μπορεί να το διαθέσει, ένα 40άρι, εδώ και τώρα. Και σου λέω και το άλλο : σε λίγους  μήνες, του χρόνου, του παραχρόνου (ειδικά τώρα που ιδωτικοποιείται ΚΑΙ ο ΔΕΔΔΗΕ...), την πάνε την ενεργοποίηση νυχτερινού ξερωγώ στο κατοστάρι (και γιατί όχι και παραπάνω...). Και μια μέρα, όπως λες κι εσύ, έρχονται έτσι τα πράγματα και χρειάζεται να έχει νυχτερινό. Ε δεν θα δαγκωθεί τότε; Εγώ είμαι της λογικής καλύτερα να το βάλει από τώρα που κάνει "μόνο" 42€...

[Για την ιστορία πάντως, με 1 μεγαβατώρα κατανάλωση/έτος, θα του πάρει 15 μήνες να αποσβέσει τα έξοδα (τα 42,16 του μετρητή και τα 8,31 του παγίου για 15 μήνες), καθώς θα κερδίζει κατιτίς (6€) από τις "Ρυθμιζόμενες"... Και μετά θα γίνεται κατά ένα,,,35άρι πλουσιότερος, κάθε χρόνο...🙃. Να ΧΑΣΕΙ πάντως, δεν παίζει. Κι ούτε νερό θα του ζητάει ο μετρητής, ούτε ψωμί...]

...η αλήθεια είναι ότι και έτσι όπως το διατύπωσε αυτός - και όπως γράψανε το SMS που του στείλανε, πιο πολύ έδειχνε,,,να ανησυχεί για κανένα,,,,"Nigerian Scam", παρά για την ειδοποίηση ("αν είναι έτσι η προβλεπόμενη" κτλ....:-D)

Προφανώς και τα περίμενα τα 42 ευρώ το γράφει πάνω πάνω στο site του δεδδηε και εδώ μέσα, απλώς παραξενεύτηκα με το sms γιατί έγραφε παντού για επιστολή στο σπίτι και εδώ μέσα στις τελευταίες 6-7 σελίδες που διάβασα δεν είδα κάτι για sms ή δεν το παρατήρησα τουλάχιστον, οπότε παραξενεύτηκα που ακριβώς την επόμενη μέρα ήρθε sms, λέω κάτι θα άλλαξε, όσο για Nigerian scam πέρασε απο το μυαλό μου στιγμιαία λόγω της κάπως «πρόχειρης» διατύπωσης, αλλά ήρθε στην ίδια συνομιλία με τα προηγούμενα sms του δεδδηε κατά την αίτηση. Τα πλήρωσα εν τελεί εχθές το πρωί οπότε τώρα αναμένω… 

Επεξ/σία από FiLiP1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FiLiP1 είπε

Προφανώς και τα περίμενα τα 42 ευρώ το γράφει πρώτο πρώτο στο site του δεδδηε και εδώ μέσα, απλώς παραξενεύτηκα με το sms γιατί έγραφε παντού για επιστολή στο σπίτι και εδώ μέσα στις τελευταίες 6-7 σελίδες που διάβασα δεν είδα κάτι για sms ή δεν το παρατήρησα τουλάχιστον, οπότε παραξενεύτηκα που ακριβώς την επόμενη μέρα ήρθε sms, λέω κάτι θα άλλαξε, όσο για Nigerian scam πέρασε απο το μυαλό μου στιγμιαία λόγω της κάπως «πρόχειρης» διατύπωσης, αλλά ήρθε στην ίδια συνομιλία με τα προηγούμενα sms του δεδδηε κατά την αίτηση. Τα πλήρωσα εν τελεί εχθές το πρωί οπότε τώρα αναμένω… 

Ε τότε με μπέρδεψε η διατύπωση και κατάλαβα άλλο από αυτό που εννοούσες.

Πάντως στις τελευταίες 5 σελίδες εντόπισα τουλάχιστον 2 συμφορουμίτες που έγραψαν ότι ενημερώθηκαν με e-mail, αν και οι περισσότεροι έγραψαν για επιστολή. Φαντάζομαι κάθε τοπικό γραφείο επιλέγει όποιο τρόπο ενημέρωσης θέλει, ή παίζει κάποια να επιλέγουν επιστολή ώστε να καθυστερήσει (κάποιος είχε γράψει ότι την έλαβε 2,5 μήνες μετά το αίτημα) ώστε να μην χρεωθούν το 20αρι της "ρήτρας" καθυστέρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...