Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jordaninio είπε

To κατανοώ αυτό αλλά γιατί δεν μου το λένε? για την αποζημιωση πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω?

και σε αυτό αναμονή , αλλά ζητάς επιπλέον 20€ αν δεν απάντησαν στο email μετά απο 15 εργάσιμες

επίσης μην κατανοείς έλλειψη μετρητών , δεν είναι για κατανόηση , αδιανόητο θα έλεγα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2022 στις 9:13 ΠΜ, Joshua21 είπε

Για να ακριβολογούμε το νυχτερινό δεν έχει ενεργοποιηθεί επειδή μέχρι τώρα δεν το είχε αιτηθεί κανένας από τους κατόχους της παροχής, και όχι επειδή δεν το έχεις αιτηθεί ειδικά εσύ. Λεπτομέρεια θα μου πεις, αλλά σημαντική μια και διευκρινίζει ότι η ενεργοποίηση γίνεται μόνο μια φορά για κάθε παροχή, όχι μία για κάθε διάδοχο.

Πάντως στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι και εγώ, τον Απρίλιο του 2021 ήρθαν μετά από δικό μου αίτημα για να μετακινήσουν το καλώδιο της παροχής και με την ευκαιρία άλλαξαν όσους μετρητές ήταν στο κτίριο με ψηφιακούς (έχουν αρχίσει να τους αλλάζουν σιγά σιγά), το νυχτερινό όμως δεν έχει ενεργοποιηθεί.

ΥΓ: Όταν στο ενεργοποιήσουν θυμήσου να γράψεις εδώ αν σε χρέωσαν τα 42€, ενδιαφέρει πολλούς.

Τελικά υπάρχει χρέωση 42,16€ όπως σωστά είχαν γράψει κάποιοι και αφορά την χρέωση της υπηρεσίας του νυκτερινού ρεύματος παρότι υπήρχε μετρητής από προηγούμενο ιδιοκτήτη. Εχθές έλαβα την επιστολή με τις οδηγίες πληρωμής. Περίπου 12 εργάσιμες ημέρες από την αίτηση μου. Επαρχία. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kSiS είπε

Τελικά υπάρχει χρέωση 42,16€ όπως σωστά είχαν γράψει κάποιοι και αφορά την χρέωση της υπηρεσίας του νυκτερινού ρεύματος παρότι υπήρχε μετρητής από προηγούμενο ιδιοκτήτη. Εχθές έλαβα την επιστολή με τις οδηγίες πληρωμής. Περίπου 12 εργάσιμες ημέρες από την αίτηση μου. Επαρχία. 

Ναι φυσικα ετσι ειναι...Ειναι για την ενεργοποιηση της υπηρεσιας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kSiS είπε

Τελικά υπάρχει χρέωση 42,16€ όπως σωστά είχαν γράψει κάποιοι και αφορά την χρέωση της υπηρεσίας του νυκτερινού ρεύματος παρότι υπήρχε μετρητής από προηγούμενο ιδιοκτήτη. Εχθές έλαβα την επιστολή με τις οδηγίες πληρωμής. Περίπου 12 εργάσιμες ημέρες από την αίτηση μου. Επαρχία. 

Θυμήθηκες να ενημερώσεις, ωραίος.

Στο μεταξύ πήρα και εγώ την απόφαση για νυχτερινό, και εγώ πλήρωσα κανονικά τα 42,16€, τα έχω γράψει αναλυτικά σε προηγούμενο post:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από το μεσημέρι προσπαθώ να κάνω την πληρωμή αλλά δεν τα καταφέρνω. Παίρνω το παρακάτω μήνυμα. 
Μεταφορά απο εθνική σε εθνική, iban ΔΕΔΔΗΕ που αναγράφει το χαρτί.

error.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kSiS είπε

Εγώ από το μεσημέρι προσπαθώ να κάνω την πληρωμή αλλά δεν τα καταφέρνω. Παίρνω το παρακάτω μήνυμα. 
Μεταφορά απο εθνική σε εθνική, iban ΔΕΔΔΗΕ που αναγράφει το χαρτί.

error.JPG

Θα κανεις πληρωμη στον Δεδδηε..Οχι μεταφορα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kSiS είπε

Εγώ από το μεσημέρι προσπαθώ να κάνω την πληρωμή αλλά δεν τα καταφέρνω. Παίρνω το παρακάτω μήνυμα. 
Μεταφορά απο εθνική σε εθνική, iban ΔΕΔΔΗΕ που αναγράφει το χαρτί.

error.JPG

Καταρχήν δεν πας στη μεταφορά σε τρίτο/επιχείριση, πας στην πληρωμή λογαριασμών και οφειλών, κάνεις αναζήτηση ΔΕΔΔΗΕ και επιλέγεις το σκέτο, όχι αυτό που λέει άρθρο 95:

image.png.fadad345e9787b9e84b97ffc77f62dd4.png

image.png.959bbbf21adaafff7f9190ac6df81569.png

 

Αν σου βγάζει iban ΔΕΔΔΗΕ τότε δεν είσαι στο σωστό σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kSiS είπε

Α ευχαριστώ, δεν πήγε το μυαλό μου, γιατί δεν είδα στο χαρτί κωδικό πληρωμής παρά μόνο 16ψήφιο κωδικό πελάτη. Άρα αυτόν βάζω;
 

Τα 16 ψηφία αυτά μαζί με 4 μηδενικά μπροστά (τα βάζει το ibank μόνο του) γίνεται ο 20ψήφιος κωδικός πληρωμής ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vali είπε

 

Αίτηση για νυχτερινό 22/2, με ταυτόχρονη αλλαγή παρόχου. 1/3 ήρθε υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και έκανε ένα σχέδιο. 4/4 ήρθε επιστολή για πληρωμή με ημερομηνία έκδοσης 23/3 από ΔΕΔΔΗΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης. 5/4 πλήρωσα. 7/4ήρθε ο εργολάβος να περάσει το μετρητή. Χτυπάει το θυροτηλέφωνο να μου πει ότι θα κόψει το ρεύμα για λίγο, κατεβαίνω κάτω και τον βλέπω να φεύγει άπραγος. Έτυχε επείγουσα βλάβη και θα ξαναπεράσει αύριο μου είπε.

Με το καλό !
Τώρα που έφαγες το γάιδαρο (45 ημέρες), δεν θα κολλήσεις στην ουρά (κι είναι όντως, μια επιπλέον μέρα...) 
...λες να παίζει ''γρηγορόσημο'' και την κοπάνησαν 🙄 (...πλάκα κάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2022 στις 2:02 ΜΜ, vali είπε

 

Αίτηση για νυχτερινό 22/2, με ταυτόχρονη αλλαγή παρόχου. 1/3 ήρθε υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και έκανε ένα σχέδιο. 4/4 ήρθε επιστολή για πληρωμή με ημερομηνία έκδοσης 23/3 από ΔΕΔΔΗΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης. 5/4 πλήρωσα. 7/4ήρθε ο εργολάβος να περάσει το μετρητή. Χτυπάει το θυροτηλέφωνο να μου πει ότι θα κόψει το ρεύμα για λίγο, κατεβαίνω κάτω και τον βλέπω να φεύγει άπραγος. Έτυχε επείγουσα βλάβη και θα ξαναπεράσει αύριο μου είπε.

Οταν λες ¨Δυτικης Θεσσαλονικης¨ υποθετω δεν ειναι αυτη της Αισωπου, σωστα?

EDIT
Ουπς αυτη ειναι, μολις το γκουγκλαρα και μου εβγαλε της Αισωπου, οποτε εαν λαβω υπ οψη τα δικα σου ειμαι για κανενα μηνα ακομη αναμονη!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

Οταν λες ¨Δυτικης Θεσσαλονικης¨ υποθετω δεν ειναι αυτη της Αισωπου, σωστα?

EDIT
Ουπς αυτη ειναι, μολις το γκουγκλαρα και μου εβγαλε της Αισωπου, οποτε εαν λαβω υπ οψη τα δικα σου ειμαι για κανενα μηνα ακομη αναμονη!

Μπορεί και 20 ημέρες αλλά και δυο τρεις  μήνες.. Υπομονή ανάλογα την διαθεσιμότητα σε νέους μετρητές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Στον τελευταίο λογαριασμό δεν είδα δύο μετρήσεις, αλλά την κλασσική μία. Δεν έχει ενημερώσει ακόμα ο ΔΕΔΔΗΕ την ΔΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καμια εβδομαδα ηρθε γραμμα απο ΔΕΔΔΗΕ και πληρωσα μεσω πειραως, σημερα τον περασαν. Λογικα ο λογαριασμος που θα ερθει θα ειναι χωρις νυχτερινο (τωρα) και επειτα θα ερχεται με νυχτερινο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Καλησπέρα.

Στον τελευταίο λογαριασμό δεν είδα δύο μετρήσεις, αλλά την κλασσική μία. Δεν έχει ενημερώσει ακόμα ο ΔΕΔΔΗΕ την ΔΕΙ?

Το πιο πιθανό είναι να μην έχει ενεργοποιήσει ακόμα το νυχτερινό ο ΔΕΔΔΗΕ, ή τουλάχιστον να μην το είχε ενεργοποιήσει τη στιγμή που βγήκε ο λογαριασμός.

48 λεπτά πριν, nermain είπε

Πριν καμια εβδομαδα ηρθε γραμμα απο ΔΕΔΔΗΕ και πληρωσα μεσω πειραως, σημερα τον περασαν. Λογικα ο λογαριασμος που θα ερθει θα ειναι χωρις νυχτερινο (τωρα) και επειτα θα ερχεται με νυχτερινο; 

Σήμερα που τον πέρασαν κράτησαν τις ενδείξεις από τον παλιό μετρητή, οπότε από δω και πέρα όσες KWh νύχτας γράψει θα τιμολογηθούν με νυχτερινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...