Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Οι ώρες του νυχτερινού τιμολογιού είναι σε όλους οι ίδιες; 

πχ 02.00-08.00 και 15.00-17.00 ή υπάρχουν διαφοροποιήσεις; 

Αν ναι, πώς θα μπορούσα να δω τι ισχύει για την παροχή μου; 

(η αίτηση για νυχτερινό τιμολόγιο έχει γίνει αρκετά παλιότερα και όχι από εμένα)

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1n/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες παλιές παροχές όπως σε εμένα είναι σταθερά 23:00-7:00. Στους περισσότερους είναι σπαστό το χειμώνα και συνεχόμενο το καλοκαίρι. Το σπαστό διαφέρει κατά μισή ώρα νομίζω κατά περιοχές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ρωτήσα σήμερα και μου είπαν ότι αφού πληρώσεις θα χρειαστεί 1 μήνας, σίγουρα.

Πλήρωσα σήμερα.

Σε πόσες ημέρες φαίνεται ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ η πληρωμή ?

Την επόμενη εργάσιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ρωτήσα σήμερα και μου είπαν ότι αφού πληρώσεις θα χρειαστεί 1 μήνας, σίγουρα.

Πλήρωσα σήμερα.

Σε πόσες ημέρες φαίνεται ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ η πληρωμή ?

Στην δική μου περίπτωση με πληρωμή από Alpha web banking η πληρωμή έγινε στις 10 και φάνηκε στο σύστημά τους στις 15 (έτσι μου είχαν πει κάποια στιγμή σε τηλεφωνική επικοινωνία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ρωτήσα σήμερα και μου είπαν ότι αφού πληρώσεις θα χρειαστεί 1 μήνας, σίγουρα.

Πλήρωσα σήμερα.

Σε πόσες ημέρες φαίνεται ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ η πληρωμή ?

Συνήθως κάνει 2-3 εργάσιμες μέχρι να φανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ αίτηση για νυχτερινό και μου ήρθε email να πληρώσω 42,16 €. Όλα καλά. Δεν το βιάζομαι, θα τους δώσω πίστωση χρόνου και μετά θα διεκδικήσω το 20αρικάκι που λέει ο wash.

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Θα βγάλουν αυτόν τον μετρητή που έχω - οικία 1971 - και θα μου βάλουν άλλον;  Ή είναι κανένα εξάρτημα ξέρω γω που κουμπώνει πάνω στον ήδη υπάρχων; Είναι μπελαλίδικη διαδικασία, χρονοβόρα, προκύπτουν μερεμέτια; Το έκανα χωρίς να το συζητήσω με τη γυναίκα μου - εγώ πληρώνω το ρεύμα εξάλλου 😛 - και φοβάμαι μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων και φάω ξύλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chill είπε

Έκανα και εγώ αίτηση για νυχτερινό και μου ήρθε email να πληρώσω 42,16 €. Όλα καλά. Δεν το βιάζομαι, θα τους δώσω πίστωση χρόνου και μετά θα διεκδικήσω το 20αρικάκι που λέει ο wash.

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Θα βγάλουν αυτόν τον μετρητή που έχω - οικία 1971 - και θα μου βάλουν άλλον;  Ή είναι κανένα εξάρτημα ξέρω γω που κουμπώνει πάνω στον ήδη υπάρχων; Είναι μπελαλίδικη διαδικασία, χρονοβόρα, προκύπτουν μερεμέτια; Το έκανα χωρίς να το συζητήσω με τη γυναίκα μου - εγώ πληρώνω το ρεύμα εξάλλου 😛 - και φοβάμαι μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων και φάω ξύλο. 

Αν ο μετρητής σου είναι από τους απλούς δλδ αναλογικός, θα τον αλλάξουν και θα βάλουν ψηφιακό. Η διαδικασία δεν παίρνει ούτε μισή ώρα, απλά να ξέρεις πως θα έρθουν απροειδοποίητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chill είπε

Έκανα και εγώ αίτηση για νυχτερινό και μου ήρθε email να πληρώσω 42,16 €. Όλα καλά. Δεν το βιάζομαι, θα τους δώσω πίστωση χρόνου και μετά θα διεκδικήσω το 20αρικάκι που λέει ο wash.

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Θα βγάλουν αυτόν τον μετρητή που έχω - οικία 1971 - και θα μου βάλουν άλλον;  Ή είναι κανένα εξάρτημα ξέρω γω που κουμπώνει πάνω στον ήδη υπάρχων; Είναι μπελαλίδικη διαδικασία, χρονοβόρα, προκύπτουν μερεμέτια; Το έκανα χωρίς να το συζητήσω με τη γυναίκα μου - εγώ πληρώνω το ρεύμα εξάλλου 😛 - και φοβάμαι μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων και φάω ξύλο. 

Μπα τιποτα τετοιο. Θα έρθουν σχετικα απροειδοποίητα. Εμενα ενα τηλεφωνο με πηραν οταν ηρθαν επειδη ελειπα για αν ειναι οκ να κοψουν το ρευμα για να μπει ο μετρητης. Χτυπησαν σε εναν γειτονα και ανοιξε. Σε 10-20 λεπτα εχει τελειωσει η φαση. Το θεμα ειναι ποτε θα ερθουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Αν ο μετρητής σου είναι από τους απλούς δλδ αναλογικός, θα τον αλλάξουν και θα βάλουν ψηφιακό. Η διαδικασία δεν παίρνει ούτε μισή ώρα, απλά να ξέρεις πως θα έρθουν απροειδοποίητα.

Από αυτούς του 71 είναι...χαχα. Μπορεί να ναι και πιο απλός από τους απλούς.

Το ότι έρχονται απροειδοποίητα είναι ένα πρόβλημα μιας και το ρολόι δεν είναι προσβάσιμο εξωτερικά. Πρέπει να ανοίξω δηλαδή πόρτα. Έχω θέμα με αυτό και για τις μετρήσεις πχ είτε μένει κάποιος σπίτι - γνωρίζοντας όμως την μέρα αφού αναγράφεται στο λογαριασμό - είτε φέρνω κάποιον συνταξιούχο συγγενή από τα γειτονικά σπίτια. Αν δεν καθίσταται εφικτό ούτε αυτό τραβάω photo όλο ρολόι και τους το κρεμάω στην πόρτα με μήνυμα "χτεσινή φωτογραφία οπότε βάλτε 5-10 kw παραπάνω γιατί το βράδυ θα βάλω πανσέτα να ψηθεί για 8ώρες" :lol: . Αυτό είναι true story  δεν το έβγαλα από το μυαλό μου χαχα.

Anyway παίρνουν κανα τηλ ή απλά χτυπάνε κουδούνι κατευθείαν; Και αν έρθουν και εγώ λείπω - κάπως πρέπει να τα πληρώσω μάγκες αυτά τα 42,16 € και δεν είμαι επιδοματάκιας ή γόνος άρα δουλεύω - αφήνουν καμιά ειδοποίηση για να βρω εγώ μαζί τους άκρη μετά;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!

Υπέβαλα αίτημα για χορήγηση νυχτερινού τιμολογίου μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ. Έλαβα στο e-mail μου τον 16 ψήφιο κωδικό πληρωμής αλλά τους ζήτησα να μου στείλουν και με ποιον τρόπο να πληρώσω το ποσό. Μου έστειλαν μέσω e-mail το έντυπο με τους τρόπους πληρωμής και είδα ότι υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής μέσω internet banking, που απ' ότι διάβασα μέσα από σχόλια επιλέξατε και εσείς ως τρόπο πληρωμής.

Όμως μέσα στο έντυπο πληρωμών γράφει ότι "ο κωδικός πληρωμής θα έχει τη μορφή 20ψήφιου (τέσσερα μηδενικά και στη συνέχεια ο 16ψήφιος κωδικός)". Τελικά 16ψήφιο κωδικό πληρωμής συμπληρώνουμε στο e-banking ή 20ψήφιο; Εσείς τι κωδικό πληρωμής βάλατε;  0000+τον 16ψηφιο κωδικό πληρωμής;

Έχω στείλει e-mail στον ΔΕΔΔΗΕ και περιμένω σχετική απάντηση.

Και στο πλαίσιο για σχόλιο να γράψω αίτηση για χορήγηση νυχτερινού τιμολογίου; Επέλεξα την κατηγορία πληρωμή λογαριασμών και οφειλών και από εκεί την κατηγορία Ενέργεια και στη συνέχεια την κατηγορία ΔΕΔΔΗΕ.   

 

 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, chill είπε

Από αυτούς του 71 είναι...χαχα. Μπορεί να ναι και πιο απλός από τους απλούς.

Το ότι έρχονται απροειδοποίητα είναι ένα πρόβλημα μιας και το ρολόι δεν είναι προσβάσιμο εξωτερικά. Πρέπει να ανοίξω δηλαδή πόρτα. Έχω θέμα με αυτό και για τις μετρήσεις πχ είτε μένει κάποιος σπίτι - γνωρίζοντας όμως την μέρα αφού αναγράφεται στο λογαριασμό - είτε φέρνω κάποιον συνταξιούχο συγγενή από τα γειτονικά σπίτια. Αν δεν καθίσταται εφικτό ούτε αυτό τραβάω photo όλο ρολόι και τους το κρεμάω στην πόρτα με μήνυμα "χτεσινή φωτογραφία οπότε βάλτε 5-10 kw παραπάνω γιατί το βράδυ θα βάλω πανσέτα να ψηθεί για 8ώρες" :lol: . Αυτό είναι true story  δεν το έβγαλα από το μυαλό μου χαχα.

Anyway παίρνουν κανα τηλ ή απλά χτυπάνε κουδούνι κατευθείαν; Και αν έρθουν και εγώ λείπω - κάπως πρέπει να τα πληρώσω μάγκες αυτά τα 42,16 € και δεν είμαι επιδοματάκιας ή γόνος άρα δουλεύω - αφήνουν καμιά ειδοποίηση για να βρω εγώ μαζί τους άκρη μετά;   

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο... Και εγώ στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι, αλλά μια χαρά δίνω ένδειξη μόνος μου στον ΔΕΔΔΗΕ και μάλιστα ανά δίμηνο (δλδ παίρνω εκκαθαριστικό κάθε δίμηνο), μία στην ημερομηνία καταμέτρησης μέσω τηλεφώνου (μόνο την συγκεκριμένη ημέρα και έως τις 12 το μεσημέρι της επόμενης), και άλλη μία μέσω του site (στο προγραμματισμένο διάστημα).

Σε εμένα ήρθαν χωρίς προειδοποίηση, βρήκαν την αυλόπορτα κλειστή, κουδούνι δεν έχω, οπότε με κάλεσαν στο κινητό, έτυχε να είμαι μέσα, με ρώτησαν αν πειράζει που θα κόψουν μισή ώρα το ρεύμα, τους άνοιξα και προχώρησαν.

19 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Καλησπέρα σας!

Υπέβαλα αίτημα για χορήγηση νυχτερινού τιμολογίου μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ. Έλαβα στο e-mail μου τον 16 ψήφιο κωδικό πληρωμής αλλά τους ζήτησα να μου στείλουν και με ποιον τρόπο να πληρώσω το ποσό. Μου έστειλαν έντυπο με τους τρόπους πληρωμής και είδα ότι υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής μέσω internet banking, που απ' ότι είδα μέσα από σχόλια επιλέξατε και εσείς.

Όμως μέσα στο έντυπο πληρωμών γράφει ότι "ο κωδικός πληρωμής θα έχει τη μορφή 20ψήφιου (τέσσερα μηδενικά και στη συνέχεια ο 16ψήφιος κωδικός)". Τελικά 16ψήφιο κωδικό πληρωμής συμπληρώνουμε στο e-banking ή 20ψήφιο; Εσείς τι κωδικό πληρωμής βάλατε; Έχω στείλει e-mail στον ΔΕΔΔΗΕ και περιμένω σχετική απάντηση.

Και στο πλαίσιο για σχόλιο να γράψω αίτηση για χορήγηση νυχτερινού τιμολογίου; 

Επίσης, θα επιλέξω την κατηγορία πληρωμή λογαριασμών και οφειλών και από εκεί την κατηγορία Ενέργεια και στη συνέχεια την κατηγορία ΔΕΔΔΗΕ; 

 

 

Εμένα προχτές με πήραν στο κινητό για να μου δώσουν τον κωδικό πληρωμής.

16ψήφιος ήταν και μένα, αλλά το ebanking το δέχτηκε κανονικά, το έκανε από μόνο του 20ψήφιο βάζοντας του 4 μηδενικά μπροστά.

Και ναι, στις πληρωμές βρίσκεις τον ΔΕΔΔΗΕ (το σκέτο, όχι αυτό που λέει δίπλα άρθρο 95), βάζεις ποσό και κωδικό πληρωμής, αυτό είναι όλο. Και όχι, δεν είναι απαραίτητο να γράψεις τίποτα στις παρατηρήσεις, τα 11 πρώτα ψηφία από τα 16 είναι ο πλήρης αριθμός παροχής σου. Εγώ πάντως έβαλα το όνομα μου στις παρατηρήσεις.

Spoiler

4216.JPG.eca39bdcfd122ecf50209f8c3c06f6b7.JPG

 

 

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2022 στις 2:35 ΜΜ, nikolas_kriti είπε

Απο τον 12/2021 αυτές τις μέρες μου ήρθε το χαρτί απο την ΔΕΔΔΗΕ.

Πέρα απο το παράβολο τι ακριβώς μου ζητάει να κάνω??? Γιατί έχω μπερδευτεί!

277152697_318467813527121_5023329984424725246_n.jpg

Μαλλον ειναι τακτικη στο νησι να στελνουν τετοιες επιστολες,την ιδια ελαβα και εγω.

Σε email που τους ειχα στειλει δεν απαντησαν και στο τηλεφωνο που καταφερα και τους βρηκα μου ειπαν απλα να πληρωσω.

Πληρωσα πριν 10 ημερες και περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο... Και εγώ στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι, αλλά μια χαρά δίνω ένδειξη μόνος μου στον ΔΕΔΔΗΕ και μάλιστα ανά δίμηνο (δλδ παίρνω εκκαθαριστικό κάθε δίμηνο), μία στην ημερομηνία καταμέτρησης μέσω τηλεφώνου (μόνο την συγκεκριμένη ημέρα και έως τις 12 το μεσημέρι της επόμενης), και άλλη μία μέσω του site (στο προγραμματισμένο διάστημα).

Σε εμένα ήρθαν χωρίς προειδοποίηση, βρήκαν την αυλόπορτα κλειστή, κουδούνι δεν έχω, οπότε με κάλεσαν στο κινητό, έτυχε να είμαι μέσα, με ρώτησαν αν πειράζει που θα κόψουν μισή ώρα το ρεύμα, τους άνοιξα και προχώρησαν.

Εμένα προχτές με πήραν στο κινητό για να μου δώσουν τον κωδικό πληρωμής.

16ψήφιος ήταν και μένα, αλλά το ebanking το δέχτηκε κανονικά, το έκανε από μόνο του 20ψήφιο βάζοντας του 4 μηδενικά μπροστά.

Και ναι, στις πληρωμές βρίσκεις τον ΔΕΔΔΗΕ (το σκέτο, όχι αυτό που λέει δίπλα άρθρο 95), βάζεις ποσό και κωδικό πληρωμής, αυτό είναι όλο. Και όχι, δεν είναι απαραίτητο να γράψεις τίποτα στις παρατηρήσεις, τα 11 πρώτα ψηφία από τα 16 είναι ο πλήρης αριθμός παροχής σου. Εγώ πάντως έβαλα το όνομα μου στις παρατηρήσεις.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

4216.JPG.eca39bdcfd122ecf50209f8c3c06f6b7.JPG

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Ενώ είναι εύκολη η διαδικασία επειδή δεν ενημερώνουν σχετικά από τον ΔΕΔΔΗΕ χρειάζομαι επιβεβαίωση. 

Κατάλαβα λοιπόν ότι το e-banking σου έκανε αυτόματα 20ψήφιο τον 16ψήφιο κωδικό πληρωμής. Πολύ βοηθητικό το screenshot που ανέβασες. Τον τρόπο εκτέλεσης που γράφει σε επιλεγμένη ημερομηνία, η τράπεζα στον έβγαλε;; 

Πάντως εκεί που λέει αποστολή της συναλλαγής επιλέγουμε με κανονική προτεραιότητα και όχι επαναλαμβανόμενη ή μεταχρονολογημένη. Έτσι το εμφανίζει στην Εθνική. Στην Πειραιώς γράφει Άμεσα ή με αφήνει να επιλέξω εγώ ημερομηνία για την εκπλήρωση της συναλλαγής. Επιλέγουμε άμεσα ή με κανονική προτεραιότητα. Έτσι δεν είναι; 

Απ' ότι είδα σου χρέωσαν και προμήθεια 0.30Ε. Μέσω ποιας τράπεζας πλήρωσες ; Εθνική ή Πειραιώς;

Επειδή έχω λογαριασμό και στις δύο τράπεζες ποια από τις δυο έχει τη μικρότερη προμήθεια για τη συναλλαγή; Ή είναι 0.30Ε και στις δυο;  

Πράγματι το είχα παρατηρήσει και εγώ ότι τα 11 πρώτα ψηφία αφορούν τον αριθμό παροχής ρεύματος. 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Ενώ είναι εύκολη η διαδικασία επειδή δεν ενημερώνουν σχετικά από τον ΔΕΔΔΗΕ χρειάζομαι επιβεβαίωση. 

Κατάλαβα λοιπόν ότι το e-banking σου έκανε αυτόματα 20ψήφιο τον 16ψήφιο κωδικό πληρωμής. Πολύ βοηθητικό το screenshot που ανέβασες. Τον τρόπο εκτέλεσης που γράφει σε επιλεγμένη ημερομηνία, η τράπεζα στον έβγαλε;; 

Πάντως εκεί που λέει αποστολή της συναλλαγής επιλέγουμε με κανονική προτεραιότητα και όχι επαναλαμβανόμενη ή μεταχρονολογημένη. Έτσι το εμφανίζει στην Εθνική. Στην Πειραιώς γράφει Άμεσα ή με αφήνει να επιλέξω εγώ ημερομηνία. 

Απ' ότι είδα σου χρέωσαν και προμήθεια 0.30Ε. Μέσω ποιας τράπεζας πλήρωσες ; Εθνική ή Πειραιώς;

Πράγματι το είχα παρατηρήσει και εγώ ότι τα 11 πρώτα ψηφία αφορούν τον αριθμό παροχής ρεύματος. 

Ναι, απλά μου ξέφυγε από το screenshoot η τελευταία γραμμή:

image.png.0e2f55ed0bb5ebfe64a557874fcdbb09.png

Πάντα έτσι γίνεται όταν πληρώνεις μέσα από το ebanking της alpha, η εκτέλεση δεν γίνεται άμεσα, αν το κάνεις μέχρι το μεσημέρι τότε εκτελείται μετά τις 17:00 αλλιώς μετά τις 22:00, κάτι τέτοιο.

7 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Επειδή έχω λογαριασμό και στις δύο τράπεζες ποια από τις δυο έχει τη μικρότερη προμήθεια για τη συναλλαγή; Ή είναι 0.30Ε και στις δυο;  

Τάσο εσύ?

Έτσι είναι σήμερα ο τσιγκούνης... Πολυμενέας από το «Καφέ Της Χαράς»  (photo) - Greek Web TV Live

0,30 είναι η μικρότερη και την έχει η alpha.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...