Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. 

Ήθελα να ενημερώσω ότι στην Πάτρα, μάλλον έχουν νυχτερινούς μετρητές, καθώς έκανα την αίτηση και πληρωμή την προηγούμενη βδομάδα, και σήμερα μάλιστα, πριν λίγο, μου βάλανε τον ηλεκτρονικό μετρητή με Tariff 1/Tariff 2. 

Πολύ γρήγοροι, τουλάχιστον στην επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Καλημέρα σας. 

Ήθελα να ενημερώσω ότι στην Πάτρα, μάλλον έχουν νυχτερινούς μετρητές, καθώς έκανα την αίτηση και πληρωμή την προηγούμενη βδομάδα, και σήμερα μάλιστα, πριν λίγο, μου βάλανε τον ηλεκτρονικό μετρητή με Tariff 1/Tariff 2. 

Πολύ γρήγοροι, τουλάχιστον στην επαρχία.

Καλημερα... Πολυ ωραια...Ποιον μετρητη σου εβαλαν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aenaos15:

Την δική μου περίπτωση την ανέφερα μόνο και μόνο για να καταλάβει ο φίλος πως το γεγονός ότι ο μετρητής καταγράφει κατανάλωση ημέρας + νύχτας δεν σημαίνει απαραίτητα πως το νυχτερινό είναι ενεργοποιημένο ως υπηρεσία από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Όσο για τα συμπεράσματα που έβγαλες, τα βρίσκω εντελώς αυθαίρετα.

Πάντως με ένα απλό τηλεφώνημα στην εξ. πελατών του ΔΕΔΔΗΕ ο καθένας μπορεί να μάθει αν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό στην παροχή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KaRouLi είπε

Καλημέρα σας. 

Ήθελα να ενημερώσω ότι στην Πάτρα, μάλλον έχουν νυχτερινούς μετρητές, καθώς έκανα την αίτηση και πληρωμή την προηγούμενη βδομάδα, και σήμερα μάλιστα, πριν λίγο, μου βάλανε τον ηλεκτρονικό μετρητή με Tariff 1/Tariff 2. 

Πολύ γρήγοροι, τουλάχιστον στην επαρχία.

Παίζει να πάρεις τηλ στο ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου και να μου στείλουν έναν μετρητή; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

@aenaos15:

Την δική μου περίπτωση την ανέφερα μόνο και μόνο για να καταλάβει ο φίλος πως το γεγονός ότι ο μετρητής καταγράφει κατανάλωση ημέρας + νύχτας δεν σημαίνει απαραίτητα πως το νυχτερινό είναι ενεργοποιημένο ως υπηρεσία από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Όσο για τα συμπεράσματα που έβγαλες, τα βρίσκω εντελώς αυθαίρετα.

Πάντως με ένα απλό τηλεφώνημα στην εξ. πελατών του ΔΕΔΔΗΕ ο καθένας μπορεί να μάθει αν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό στην παροχή του.

Για ποια αυθαιρετα συμπερασματα αναφερεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aenaos15 είπε

Για ποια αυθαιρετα συμπερασματα αναφερεσαι;

Στα παρακάτω:

1. Κατα συνεπεια εχουμε κανονικα νυχτερινη μετρηση και χρεωση
2. απλα εχει καθυστερησει ο ΔΕΔΔΗΕ να δωσει τα στοιχεια στη ΔΕΗ. 
3. Οταν τα δωσει θα τρεξει αναδρομικα η χρεωση του νυχτερινου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Παίζει να πάρεις τηλ στο ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου και να μου στείλουν έναν μετρητή; 😛

Καλησπέρα.. Εσυ ποια περιοχη έχεις αιτηθεί για νυχτερινό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Στα παρακάτω:

1. Κατα συνεπεια εχουμε κανονικα νυχτερινη μετρηση και χρεωση
2. απλα εχει καθυστερησει ο ΔΕΔΔΗΕ να δωσει τα στοιχεια στη ΔΕΗ. 
3. Οταν τα δωσει θα τρεξει αναδρομικα η χρεωση του νυχτερινου.

Δεν ειναι αυθαιρετα φιλε.

Αυτη ειναι η διαδικασια.

Αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα απο το ''αιτουμαι'' με το ''δεν αιτουμαι'' , δεν εχει νοημα να συνεχισουμε και να κουραζουμε και τους υπολοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Δεν ειναι αυθαιρετα φιλε.

Αυτη ειναι η διαδικασια.

Αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα απο το ''αιτουμαι'' με το ''δεν αιτουμαι''

Εγώ την καταλαβαίνω, μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο "έκανα αίτηση για νυχτερινό" και στο "μου ενεργοποίησαν το νυχτερινό".

4 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

δεν εχει νοημα να συνεχισουμε και να κουραζουμε και τους υπολοιπους.

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Εγώ την καταλαβαίνω, μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο "έκανα αίτηση για νυχτερινό" και στο "μου ενεργοποίησαν το νυχτερινό".

 

Τρικυμία εν κρανίω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, TED437343 είπε

πληρωσα 25 φλεβαρη

...42 ευρώ έπρεπε να πληρώσεις, όχι 25 φλεβάρη! 

:P

(....Νέα Σμύρνη και,,,βιάζεσαι; Έχεις δρόμο ακόμα...Αιτήσου τα 20 ευρώ,,,και περίμενέ τα κι αυτά κατά τις 20 Σεπτέμβρη.......-_-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Εσυ ποια περιοχη έχεις αιτηθεί για νυχτερινό.. 

Νέα Ιωνία, Αττική. Τομέας Φιλοθέη -  Κηφισιάς είμαι.

Η αίτηση έγινε τον Δεκέμβριο.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TED437343 είπε

πληρωσα 25 φλεβαρη και ακομη δεν εχουν βαλει μερητη πεεριοχη νεα σμυρνη

Εάν ανήκεις ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέα (Είμαι περιοχή Δάφνης ) θα περιμένεις . Και εγώ 25 Φεβρουαρίου έχω πληρώσει , παρόλο που υπάρχει ήδη μετρητής δεν έχω καμία ενημέρωση . Δε το έχουν συνδεσει 

 

57 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Τρικυμία εν κρανίω!!!

Spoiler

...δεν χρειάζεται βρε καρντάση τέτοιο σχόλιο (υπ' όψιν ότι πάνω απ' όλα είναι εναντίον του - κάθε - θρεντ)...

Άλλωστε δεν σου είπε κάτι άσχημο, για ν' απαντήσεις με κάτι τέτοιο (ΟΚ, ΕΙΝΑΙ "παρεξηγήσιμο" το "αυθαίτερα συμπεράσματα" - θα μπορούσες να το πάρεις ως "επιθετικό", όπως και το πήρες - αλλά δεν είναι. Τσιλ...).

...ο Joshua θεώρησε ότι είναι αυθαίρετα τα συμπεράσματά σου και στο είπε ("χωρίς πάθος"). Αλλά όχι με "υφάκι" (στο λέω εγώ). Ναι θα μπορούσε να ήταν πιο διακριτικός με μια λέξη που μπορεί να την πάρει στραβά ο άλλος (...διότι σε κανέναν μας δεν αρέσει να μας λένε "στη μούρη" ότι τα συμπεράσματά μας είναι αυθαίρετα και ε, λογικό είναι να μπαρουτιαστούμε, περνώντας στην,,,αντεπίθεση), αλλά δεν είναι λόγος να φορτώσουμε με την μία...

Και ναι, ακολούθησε και άλλη μικρή στιχομυθία μεταξύ σας, αλλά το μπαμ έγινε "στα αυθαίρετα" - είμαι σίγουρος...

Τεσπα, κοίτα να δεις τί γίνεται : έχει ως δεδομένο ότι "η ενεργοποίηση του νυχτερινού", είναι μια διαδικασία που μπορεί να αργήσει, παρά την ύπαρξη (νέου) μετρητή. Γι' αυτό μάλιστα τόνισε (με αναφορά στην δική του περίπτωση) στον Jimako "το ότι ο μετρητής ΔΕΙΧΝΕΙ ότι καταγράφει τις ώρες του νυχτερινού", αυτό δεν σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί κι όλας η υπηρεσία. Και σε αυτό, έχει φυσικά 100% δίκαιο. Εσύ από την άλλη, έχεις ως δεδομένο ότι από την στιγμή που το ΑΙΤΗΘΗΚΑΤΕ (ΚΑΙ το πληρώσατε σαν υπηρεσία), ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ έχει εενργοποιηθεί. Και κάπου εκεί είναι που ξεκίνησε η μεταξύ σας,,,σαλάτα.

Εγώ να πω την αλήθεια μου, με εσάς συμφωνώ - χωρίς να ξέρω εάν ξέρει κάτι περισσότερο ο Joshua. Αυτό δηλαδή που συμφωνώ, είναι ότι από την στιγμή που πληρώσατε, όντως έχει γίνει η ενεργοποίηση της υπηρεσίας (ο μετρητής είναι από "δευτερεύουσα" παράμετρος έως,,,άσχετη με το ζήτημα - αν και "παραδόξως", αποτελεί φυσικά βασική πρϋπόθεση για το "νυχτερινό"). Και το βασίζω στο ότι όσες φορές έτυχε και μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ για το θέμα (μου βάλανε κι εμένα μετρητή 2 μήνες τώρα, και περιμένω να βγει ο εκκαθαριστικός αρχές Απρίλη για να δω τα,,,,χαΐρια του στον λογαριασμό), μου είπαν - αφού με ρώτησαν αν ήταν μηδενισμένος - ότι ναι έχω κανονικά χρέωση ΚΑΙ νυχτερινού από την πρώτη μέρα, να μην ανησυχώ και θα το δω στην εκκαθάριση...

Και κάπου εδώ ερχόμαστε και στο ερώτημα του Τζιμάκου "δεν βλέπω στο σάιτ της ΔΕΗ επιλογή για να βάλω καταμέτρηση νυχτερινού, άρα δεν την έχει ακόμη ενημερώσει ο ΔΕΔΔΗΕ;" που τα ξεκίνησε όλα. Σ' εμένα πχ που βάλανε μετρητή στις 18/1, και πήρα τηλ. τον παροχο κατά το τέλος Φλεβάρη, λίγο πριν την λήξη του ωραρίου εξυπηρέτησης, και μου είπε ο υπάλληλος ότι,,,,ΔΕΝ τους έχει στείλει τις μετρήσεις του παλιού ρολογιού ο ΔΕΔΔΗΕ, και εκεί του λέω "μόλις πριν μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν ότι τις έχουν στείλει από 8/2". Είπε να το ξανακοιτάξει, και τελικά μου λέει "μάλλον έτσι είναι αφού το είπαν, αλλά αυτά πάνε στο λογιστήριο και μέχρι να βγει εκκαθαριστικός δεν μπορώ να ξέρω από εδώ - θα ρωτήσω αύριο στο λογιστήριο που θα είναι ανοιχτό πάρω αύριο να σας πω" (με πήρε και μου είπε ότι όντως είχε πάει η ενημέρωση. Άρα ο ΔΕΔΔΗΕ έκανε 3 βδομάδες να ενημερώσει για την αλλαγή ρολογιού και περνάει και από,,,,άλλα κανάλια αυτή η ενημέρωση. Παρομοίως ΥΠΟΘΕΤΩ ισχύει η φάση με το νυχτερινό, και για να ενημερωθεί "κάθε σχετικό τμήμα του παρόχου", θα,,,περάσει από έναν δαίδαλο, μέχρι να ανημερωθεί το σύστημά του ότι ο Τζιμάκος έχει νυχτερινό και να γίνει η ανάλογη τιμολόγηση. Με όλα αυτά, θέλω να πω, ότι ήταν μάλλον αισιόδοξη η προσμονή του να έχει ανοίξει η επιλογή στην φόρμα της ΔΕΗ για να δώσει δική του καταμέτρηση ΚΑΙ για το νυχτερινό...

Επίλογος : ΚΑΙ ο υπάλληλος του παρόχου μου είπε "να μην ανησυχώ και η καταμέτρηση του νυχτερινού θα γίνει και θα τιμολογηθεί από την μέρα που μπήκε ο μετρητής και καταγράφει νυχτερινό, καθώς πρέπει να γίνει η καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ για να βγει εκκαθαριστικός". Οπότε, και το σύστημα της ΔΕΗ για να δίνει κάποιος δικές του ενδείξεις για νυχτερινό, θα ενεργοποιηθεί μετά από τον 1ο εκκαθαριστικό... Ψιλοζιμπάμπουε και αυτιστικά serial διαδικασία το 2022; Μπορεί. Αλλά μάλλον έτσι δείχνει να γίνεται ακόμα.... 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...