Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ventic139 είπε

οκ θα δω στις ώρες του νυχτερινού αν εμφανίζει και την ένδειξη αντίστοιχα. Ευχαριστώ πολύ 

Θα εμφανιζει την ενδειξη  του νυχτερινου ετσι και αλλιως.. Δεν σημαινει κατι... Θα πρεπει να εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια του νυχτερινου απο τον Δεδδηε..Για να μπορει μετα να γινει καταγραφει και  των δυο  ενδειξεων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα μου απαντησαν απο τον δεδηε σχετικα με παραπονο που ειχα κανει για την καθυστερημενη τοποθετηση του νυχτερινου μετρητη και την αποζιμιωση μου (αυτο το 20αρικο που λεγαμε πριν κατι σελιδες) και μου λενε οτι καθε εξαμηνο γινεται ο ελενχος αυτων των αιτησεων και να περιμενω μεχρι τον σεπτεμβρη, εχει κανει κανεις αλλος την κινηση αυτη ; ετσι κανουν συνηθως ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeG είπε

σημερα μου απαντησαν απο τον δεδηε σχετικα με παραπονο που ειχα κανει για την καθυστερημενη τοποθετηση του νυχτερινου μετρητη και την αποζιμιωση μου (αυτο το 20αρικο που λεγαμε πριν κατι σελιδες) και μου λενε οτι καθε εξαμηνο γινεται ο ελενχος αυτων των αιτησεων και να περιμενω μεχρι τον σεπτεμβρη, εχει κανει κανεις αλλος την κινηση αυτη ; ετσι κανουν συνηθως ;

παίζει και να είσαι ο πρώτος που το διεκδικεί 😁

άρα μας ενημερώνεις για εξελίξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeG είπε

καθε εξαμηνο γινεται ο ελενχος αυτων των αιτησεων και να περιμενω μεχρι τον σεπτεμβρη

Όπως έλεγε κι ο Χάρρυ Κλύνν "το πρόβλημα σας θα έχει λυθεί ή θα το έχετε ξεχάσει"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όπως έλεγε κι ο Χάρρυ Κλύνν "το πρόβλημα σας θα έχει λυθεί ή θα το έχετε ξεχάσει"

 

ακριβως αυτο ομως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τοποθετηθει ο μετρητης απο 4/3, σημερα ανοιξε στην πλατφορμα της ΔΕΗ η δυνατοτητα για καταμετρηση, αλλα δεν βλεπω την επιλογη για νυχτερινο, οποτε να υποθεσω οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει ενημερωσει ακομα την ΔΕΗ και με εχουν με τον παλιο μετρητη στο συστημα της ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimakos234 είπε

Εχει τοποθετηθει ο μετρητης απο 4/3, σημερα ανοιξε στην πλατφορμα της ΔΕΗ η δυνατοτητα για καταμετρηση, αλλα δεν βλεπω την επιλογη για νυχτερινο, οποτε να υποθεσω οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει ενημερωσει ακομα την ΔΕΗ και με εχουν με τον παλιο μετρητη στο συστημα της ΔΕΗ?

Προφανώς δεν έχει ενηερωθεί ακομα  η ΔΕΗ.  Και σε εμένα το ίδιο έγινε.  Με άφηνε μονο τις ημερήσιες να βάλω οπως και πριν,  ενώ είχε γίνει η αλλαγή του μετρητη και ειχα πλεον και νυχτερινο.

Τους έστειλα και στο ebill καλού κακού οτι υπάρχει αυτό το πρόβλημα και μου είπαν οτι θα το φτιάξουν, αλλά δεν ξέρω εάν το έκαναν γιατί οι ημερομηνίες για  επομενη ένδειξη ειναι τον Μαιο .. Εκτός αυτού,  ενώ κανονικά λαμβάνω λογαριασμο γυρω στις 10 του μήνα τόσα χρονια , έχει πάει 23 και ακόμα τίποτα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Εχει τοποθετηθει ο μετρητης απο 4/3, σημερα ανοιξε στην πλατφορμα της ΔΕΗ η δυνατοτητα για καταμετρηση, αλλα δεν βλεπω την επιλογη για νυχτερινο, οποτε να υποθεσω οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει ενημερωσει ακομα την ΔΕΗ και με εχουν με τον παλιο μετρητη στο συστημα της ΔΕΗ?

δυστηχως θα περιμενεις μεχρι τον εκαθαριστικο (οπου θα ερθει ο δεδδηε για καταμετρηση). τουλαχιστον σε εμενα ετσι ειχε γινει. δεν ξερω αν αλλαξε κατι. δοκιμασε να δωσεις ενδειξης στο site του δεδδηε

Επεξ/σία από lazarnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Προφανώς δεν έχει ενηερωθεί ακομα  η ΔΕΗ.  Και σε εμένα το ίδιο έγινε.  Με άφηνε μονο τις ημερήσιες να βάλω οπως και πριν,  ενώ είχε γίνει η αλλαγή του μετρητη και ειχα πλεον και νυχτερινο.

Τους έστειλα και στο ebill καλού κακού οτι υπάρχει αυτό το πρόβλημα και μου είπαν οτι θα το φτιάξουν, αλλά δεν ξέρω εάν το έκαναν γιατί οι ημερομηνίες για  επομενη ένδειξη ειναι τον Μαιο .. Εκτός αυτού,  ενώ κανονικά λαμβάνω λογαριασμο γυρω στις 10 του μήνα τόσα χρονια , έχει πάει 23 και ακόμα τίποτα ..

3 λεπτά πριν, lazarnik είπε

δυστηχως θα περιμενεις μεχρι τον εκαθαριστικο (οπου θα ερθει ο δεδδηε για καταμετρηση). τουλαχιστον σε εμενα ετσι ειχε γινει. δεν ξερω αν αλλαξε κατι. δοκιμασε να δωσεις ενδειξης στο site του δεδδηε

θα περιμενω τον Απριλιο τοτε, που ειναι ο θεωρητικα να βγει εκκαθαριστικος, αλλιως για ενδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ, λεει για Ιουνιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Όπως έλεγε κι ο Χάρρυ Κλύνν "εντός της επόμενης 20ετίας το πρόβλημα σας θα έχει λυθεί ή θα το έχετε ξεχάσει"

...για την ακρίβεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Εχει τοποθετηθει ο μετρητης απο 4/3, σημερα ανοιξε στην πλατφορμα της ΔΕΗ η δυνατοτητα για καταμετρηση, αλλα δεν βλεπω την επιλογη για νυχτερινο, οποτε να υποθεσω οτι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει ενημερωσει ακομα την ΔΕΗ και με εχουν με τον παλιο μετρητη στο συστημα της ΔΕΗ?

Βασικά ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμα το νυχτερινό για την παροχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Βασικά ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμα το νυχτερινό για την παροχή σου.

Τι εννοεις? εχω πληρωσει, με πηραν και τηλ για την εγκατασταση, και βλεπω γραφει κανονικα το 1.8.2  του νυχτερινού, οπως και το 1.8.1 που αφορά τις ημερήσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Τι εννοεις? εχω πληρωσει, με πηραν και τηλ για την εγκατασταση, και βλεπω γραφει κανονικα το 1.8.2  του νυχτερινού, οπως και το 1.8.1 που αφορά τις ημερήσιες.

Απο την στιγμή που γράφει το ρολόι μην το ψάχνεις άλλο. Περίμενε τον άλλον μηνα,απλά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Τι εννοεις? εχω πληρωσει, με πηραν και τηλ για την εγκατασταση, και βλεπω γραφει κανονικα το 1.8.2  του νυχτερινού, οπως και το 1.8.1 που αφορά τις ημερήσιες.

Εννοώ πως δεν αρκεί ο μετρητής σου να διαχωρίζει την κατανάλωση ημέρας και νύχτας, πρέπει και ο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει μια διαδικασία που λέγεται "ενεργοποίηση νυχτερινού", μόνο τότε τα συστήματα του ΔΕΔΔΗΕ και του παρόχου θα μπορούν να δεχθούν ενδείξεις ημέρας + νύχτας.

Btw και σε μένα έχουν βάλει ψηφιακό μετρητή από τον Απρίλιο του 2021 χωρίς να το έχω ζητήσει, ο οποίος από την πρώτη στιγμή καταγράφει ξεχωριστά κατανάλωση ημέρας και νύχτας, ο ΔΕΔΔΗΕ όμως δεν μου έχει ενεργοποιήσει το νυχτερινό οπότε στο σύστημα του μπορεί να καταχωρηθεί μόνο συνολική κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εννοώ πως δεν αρκεί ο μετρητής σου να διαχωρίζει την κατανάλωση ημέρας και νύχτας, πρέπει και ο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει μια διαδικασία που λέγεται "ενεργοποίηση νυχτερινού", μόνο τότε τα συστήματα του ΔΕΔΔΗΕ και του παρόχου θα μπορούν να δεχθούν ενδείξεις ημέρας + νύχτας.

Btw και σε μένα έχουν βάλει ψηφιακό μετρητή από τον Απρίλιο του 2021 χωρίς να το έχω ζητήσει, ο οποίος από την πρώτη στιγμή καταγράφει ξεχωριστά κατανάλωση ημέρας και νύχτας, ο ΔΕΔΔΗΕ όμως δεν μου έχει ενεργοποιήσει το νυχτερινό οπότε στο σύστημα του μπορεί να καταχωρηθεί μόνο συνολική κατανάλωση.

Μονος σου δινεις την απαντηση.

Δεν εχεις ζητησει!!!!

Ο φιλος οπως κι εγω εχουμε ζητησει , εχουμε πληρωσει , εχει τοποθετηθει ο νεος ψηφιακος μετρητης και δινει κανονικα 2 ενδειξεις.

Κατα συνεπεια εχουμε κανονικα νυχτερινη μετρηση και χρεωση , απλα εχει καθυστερησει ο ΔΕΔΔΗΕ να δωσει τα στοιχεια στη ΔΕΗ. 

Οταν τα δωσει θα τρεξει αναδρομικα η χρεωση του νυχτερινου.

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...