Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Weiss είπε

Το χαρτί λέει ότι εφόσον  βάλεις 1,5 καλώδιο πρέπει να καταθέσεις ΥΔΕ, αφού τροποποιείς την εσωτερική εγκατάσταση.

Δεν είναι υποχρεωτικό όμως,

Δεν νομίζω να έγραψα κάπου κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Weiss είπε

Ο ηλεκτρονικός μετρητής μετράει όλες τις ενδείξεις που αναφέρεις ανεξάρτητα αν η υπηρεσία του νυχτερινού είναι ενεργοποιημένη ή όχι.

Στην περίπτωση που δεν είναι ενεργοποιημένη ο καταμετρητής δεν την λαμβάνει υπόψιν, καταγράφει μόνο τη συνολική κατανάλωση.

Μιλάω με την γραμματεία του δεδδηε για να μάθω αν χρειάζεται να κάνω κάτι αφού μου τοποθέτησαν τον ηλεκτρονικό-νυχτερινό μετρητή. Μου λέει η κοπέλα ότι δεν είναι ακόμα ενεργοποιημένο και θα με καλέσει ο υπεύθυνος συνεργείου. Με καλεί την επόμενη μέρα να του εξηγήσω τι συμβαίνει. Με διαβεβαιώνει πως δεν είναι δυνατόν να φαίνεται στο σύστημα τόσο γρήγορα ότι ενεργοποιήθηκε ακόμα καλά καλά δεν έχουν φέρει τα χαρτιά οι εργολάβοι για να πληρωθούν. Εσυ μου λέει αν δεις ότι μετράει κανονικά το συνολικό, τη μέρα και τη νύχτα είσαι κομπλέ. Και όταν του λέω φανεί το σύστημα από τότε θα αρχίσει να μετράει; Όχι μου λέει εχουμε την τελευταία μέτρηση και στον πρώτο εκκαθαριστικό  θα δεις κανονικά τις χρεώσεις νύχτας. Σε περίπτωση που δεν τις δεις θα με πάρεις τηλέφωνο (μου έδωσε ονοματεπώνυμο κανονικά). Επίσης μου ειπε ότι η γραμματεία του δεδδηε έχει στελεχωθεί από εργολάβους οι οποίοι ακόμα δεν ξέρουν το αντικείμενο καλά και να μην αγχώνομαι. Αυτά από εμένα

 

 

Επεξ/σία από Donmitsos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω, το είχα πάντα απορία, το έχω δει σε ένα σπίτι της γειτονιάς μου:

Εάν ένας πολίτης έχει πρόσβαση (εντός του σπιτιού του) στο καλώδιο από την κολώνα της δεή ΠΡΙΝ αυτό το καλώδιο να περάσει από τον μετρητή (δηλαδή το καλώδιο τρυπά τον τοίχο του σπιτιού του, μπαίνει μέσα στο σπίτι και μετά ξαναβγαίνει για να περάσει από το ρολόι της ΔΕΗ), αυτό σημαίνει ότι κλέβει ρεύμα; Δηλαδή μπορεί κάποιος να παίρνει ρεύμα από το καλώδιο του ΔΕΔΔΗΕ (που είναι μονίμως υπό τάση) ΠΡΙΝ αυτό εισέλθει στον μετρητή; 

Είναι παλιό το σπίτι με μετρητή του 1989, μπορεί γι' αυτό να έχει αυτή την ιδιαιτερότητα η εν λόγω εγκατάσταση.

Γενικά μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο (μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να "συνδέσει" αυτό το καλώδιο κατευθείαν στις καταναλώσεις ΠΡΙΝ αυτό να εισχωρήσει στον μετρητή;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα το παρακάτω sms : KAΛHMEPA
TO AITHMA ΣAΣ EXEI ΣTAΛEI 10/03/2022  ΣTO ΣYNEPΓEIO. ΘA EΠIKOINΩNHΣOYN MAZI ΣAΣ.
Τώρα πόσο θα πρέπει να περιμένω....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Έλαβα το παρακάτω sms : KAΛHMEPA
TO AITHMA ΣAΣ EXEI ΣTAΛEI 10/03/2022  ΣTO ΣYNEPΓEIO. ΘA EΠIKOINΩNHΣOYN MAZI ΣAΣ.
Τώρα πόσο θα πρέπει να περιμένω....?

Εσύ μάλλον θα μας πεις μιας και οι υπόλοιποι δεν φαίνεται να έχουμε λάβει αυτό το μήνυμα. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Να σας ρωτήσω, το είχα πάντα απορία, το έχω δει σε ένα σπίτι της γειτονιάς μου:

Εάν ένας πολίτης έχει πρόσβαση (εντός του σπιτιού του) στο καλώδιο από την κολώνα της δεή ΠΡΙΝ αυτό το καλώδιο να περάσει από τον μετρητή (δηλαδή το καλώδιο τρυπά τον τοίχο του σπιτιού του, μπαίνει μέσα στο σπίτι και μετά ξαναβγαίνει για να περάσει από το ρολόι της ΔΕΗ), αυτό σημαίνει ότι κλέβει ρεύμα; Δηλαδή μπορεί κάποιος να παίρνει ρεύμα από το καλώδιο του ΔΕΔΔΗΕ (που είναι μονίμως υπό τάση) ΠΡΙΝ αυτό εισέλθει στον μετρητή; 

Είναι παλιό το σπίτι με μετρητή του 1989, μπορεί γι' αυτό να έχει αυτή την ιδιαιτερότητα η εν λόγω εγκατάσταση.

Γενικά μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο (μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να "συνδέσει" αυτό το καλώδιο κατευθείαν στις καταναλώσεις ΠΡΙΝ αυτό να εισχωρήσει στον μετρητή;

Ευχαριστώ

Κάρφωσε τον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

 

Γενικά μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο (μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να "συνδέσει" αυτό το καλώδιο κατευθείαν στις καταναλώσεις ΠΡΙΝ αυτό να εισχωρήσει στον μετρητή;

Ευχαριστώ

Είναι σχεδόν απίθανο να το κάνει γιατί το καλώδιο του ΔΕΔΔΗΕ είναι συνεχώς υπό τάση και δεν μπορεί να συνδέσει κάτι άλλο πάνω του χωρίς το κόψει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lsk1977 είπε

Έλαβα το παρακάτω sms : KAΛHMEPA
TO AITHMA ΣAΣ EXEI ΣTAΛEI 10/03/2022  ΣTO ΣYNEPΓEIO. ΘA EΠIKOINΩNHΣOYN MAZI ΣAΣ.
Τώρα πόσο θα πρέπει να περιμένω....?

Καλησπέρα.. Αυτό συμβαίνει σε μερικές περιοχες του Δεδδηε όπως Αττική, Θεσσαλονίκη.. Δεν είναι όλες οι περιοχες του Δεδδηε οργανωμένες με ηλεκτρονικά συστήματα...Έρχεται αυτό το μήνυμα.. Θα περιμενεις λιγο.. 

4 ώρες πριν, NG98 είπε

Αν καταλαβα καλα απο την επιστολη που μου εστειλαν,ΥΔΕ θα χρειαστω μονο αφου κανω την εγκατασταση του καλωδιου που αναφερει ο takoulou.

Αν αποφασισω να μην μπω τελικα στη διαδικασια νυχτερινου,δεν τρεχει τπτ.

Το θεμα ειναι μηπως οντως δεν χρειαζεται η εγκατασταση του καλωδιου οποτε γλυτωσω και την ΥΔΕ.

Και το θεμα δ ειναι τοσο η ΥΔΕ (παει το κατοσταρικο…) οσο η διαδικασια εγκαταστασης του καλωδιου απο το ρολοι στον 3ο που μενω!

Είπαμε θα επίκοινωνήσεις με τον Δεδδηε της περιοχης που ανήκεις αν χρειάζεται νέα ΥΔΕ και το καλώδιο.. Αυτά μέσω email... Δεν απαντουν στο τηλέφωνο... Και όχι με το τηλεφωνικό κέντρο του Δεδδηε.. Δεν γνωρίζουν τίποτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Κάρφωσε τον

 

Δεν μπορώ να το κάνω αυτό.

 

1 ώρα πριν, Weiss είπε

Είναι σχεδόν απίθανο να το κάνει γιατί το καλώδιο του ΔΕΔΔΗΕ είναι συνεχώς υπό τάση και δεν μπορεί να συνδέσει κάτι άλλο πάνω του χωρίς το κόψει. 

 

Κατάλαβα. Έχω την απορία όμως αν μπορεί τεχνικά να συνδεθεί ένα καλώδιο που είναι συνεχώς υπό τάση κατευθείαν με τις καταναλώσεις; Δηλαδή υπάρχει τρόπος ένας ηλεκτρολόγος να πάρει ένα υπό τάση καλώδιο του ΔΕΔΔΗΕ και να το συνδέσει κατευθείαν στον πίνακα, παρακάμπτοντας τον μετρητή (όπως στην περίπτωση του γείτονά μου). Διότι αν δεν γίνεται, τότε αυτομάτως ο άνθρωπος είναι αθώος και δεν κλέβει ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

ότι και να κάνει , είναι άσχετο με το παρών θέμα, άνοιξε νέο αν είναι

Spoiler

...ακόμα κι αν το πρόσεξε νύχτα;  :-D

 

13 ώρες πριν, NG98 είπε

Αν καταλαβα καλα απο την επιστολη που μου εστειλαν,ΥΔΕ θα χρειαστω μονο αφου κανω την εγκατασταση του καλωδιου που αναφερει ο takoulou.

Αν αποφασισω να μην μπω τελικα στη διαδικασια νυχτερινου,δεν τρεχει τπτ.

Το θεμα ειναι μηπως οντως δεν χρειαζεται η εγκατασταση του καλωδιου οποτε γλυτωσω και την ΥΔΕ.

Και το θεμα δ ειναι τοσο η ΥΔΕ (παει το κατοσταρικο…) οσο η διαδικασια εγκαταστασης του καλωδιου απο το ρολοι στον 3ο που μενω!

...ναι έχεις δίκιο, δεν είχα προσέξει καλά το χαρτί που είχες αενβάσει : δεν είναι ειδοποίηση ότι έχει λήξει η ΥΔΕ σου (ελπίζω παρ' ολ' αυτά να την τσέκαρες στο λινκ που σου έδωσε κάποιος πριν, σε περίπτωση που δεν ξέρεις την τρέχουσα ισχύ της), είναι η ΠΑΛΙΑ ειδοποίηση (προ '14 που σου 'πε κι ο Joshua) όταν αιτούσουν νυχτερινό κι έστελναν ειδοποίηση να βάλεις πρώτα το κλασσικό μουφο(κωλο)καλώδιο (=έξοδο εργασίας ηλεκτρολόγου & σύνταξης νέας ΥΔΕ, αφού γινόταν,,,τεχνική παρέμβαση).

...τώρα γιατί διάλο σου το στείλανε......Όντως το σωστότερο είναι πρώτα να επικοινωνήσεις με το συγκεκριμένο κατάστημα ΔΕΔΔΗΕ μέσω μέιλ που σου 'πε ο tak και να ζητήσεις εξήγηση για το χαρτί, διότι - τόνισέ τους - έχει πλέον καταργηθεί η διαδικασία (και αν και τίποτα δεν είναι αδύνατο, δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάποια εξαίρεση για κάποιον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ και μάλλον κάποιος στα όρια της σύνταξης εκεί μέσα ζει στην κοζμάρα του και σου το  'στειλε...).

Αλλά ακόμα και να ισχύει (θου Κύριε...), δεν απλώνανε καλώδιο μέχρι τον πίνακά σου (εκτός κι αν το ήθελες τεσπα) οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι : συνεννοούντουσαν μαζί σου, κι αν συμφωνούσες σου βαζανε ένα,,,"κολοβό" καλώδιο 1.5μ "για τα μάτια" και πάπαλα.

Αν λοιπόν δεν έχει λήξει η ΥΔΕ σου, προχώρα (αφού πάρεις απάντηση από τους ΔΕΔΔΗΕτζήδες σου) για νυχτερινό (πάνω από 1.000kWh 4μηνο, οπωσδήποτε, αν βέβαια έχεις συσκευές - εκτός του ψυγείου/καταψύκτη που είναι από τα στανταράκια καθώς δουλεύουν 24/7 - που χρησιμοποιείς εντός των ωραρίων του νυχτερινού. Τσέκαρε τα ωράρια, έχουν διαφοροποιήσεις ανά εποχή/περιοχή), πληρώνοντας μόνο τα 42€ του. 

8 ώρες πριν, glenngould είπε

Δηλαδή υπάρχει τρόπος ένας ηλεκτρολόγος να πάρει ένα υπό τάση καλώδιο του ΔΕΔΔΗΕ και να το συνδέσει κατευθείαν στον πίνακα, παρακάμπτοντας τον μετρητή (όπως στην περίπτωση του γείτονά μου). Διότι αν δεν γίνεται, τότε αυτομάτως ο άνθρωπος είναι αθώος και δεν κλέβει ρεύμα. 

...δεν στο λέω για να το συνεχίσεις, καθώς είναι οφτόπικ (όντως άνοιξε νέο θέμα αν θες περαιτέρω) - αλλά ηλεκτρολόγοι είναι αυτοί που κόβουν το ρεύμα, πχ για να σου αλλάξουν ρολόι. Αν λοιπόν κόψει κάποιος το ρεύμα που έρχεται σ' ένα ρολόι, φυσικά μπορεί από εκεί και πέρα να κάνει ό,τι θέλει να κάνει. Τώρα πόσο εύκολο είναι να κόψει το ρεύμα, κάπου στους στύλους,,,"της ΔΕΗ" - του ΔΕΔΔΗΕ πια, δεν έχω ιδέα - αλλά δεν νομίζω να είναι,,,πρακτική που να φτουράει, γιατί εκτός του ότι είναι εξώφθαλμη πρόκληση για τον κάθε καλοθαλητή γείτονα ή περαστικό να το καταγγείλει, τουλάχιστον κάποιο συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ ή ένας καταμετρητής, σίγουρα θα το προσέξει γρήγορα. Άρα το πιθανότερο είναι να μην κλέβει ρεύμα αυτός που λες. Τί ακριβώς παίζει κατά τ' άλλα, δεν έχω ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/3/2022 στις 9:30 ΜΜ, geodimis είπε

8/1 αίτηση για νυκτερινό. 10/1 ήρθε mail με ταυτότητα οφειλής και πλήρωσα την ίδια μέρα. 13/1 μπήκε το νυκτερινό. Εντωμεταξύ ετρεχε και μεταφορά από ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ (υπέγραψα 9/1 και 11/1 έλαβα το κλασσικό sms από ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή παρόχου. 
 

ακομα και σήμερα όμως μιλάω με τον ΔΕΔΔΗΕ στα Μεσόγαια γιατί ναι μεν εγκαταστάθηκε ο νέος μετρητής αμέσως αλλά υπάρχει και «συστημική» καθυστέρηση να περαστεί η δυνατότητα καταχώρησης νυκτερινής ένδειξης και να ενημερωθεί ο Χ πάροχος.

έχετε λοιπόν και αυτή την πιθανότητα στο νου σας όσοι βάζετε τελικά το μετρητή και περιμένετε να δείτε διπλό πεδίο καταχώρησης ημερήσιων/νυκτερινών την επόμενη μέρα. (Μιλάμε για 1,5+ μήνα μετά την εγκατάσταση κι ακόμα τίποτα).

Και, όχι δεν έχει καμμία σχέση που συνέπεσε αλλαγή μετρητή και παρόχου γιατί είναι εντελώς διαφορετικές οι πλατφόρμες που έχουν πρόσβαση οι πάροχοι για την εκπροσώπηση και την καταχώρηση μετρήσεων. 
 

 

17/3 περάστηκε στο σύστημα τους το νυκτερινό, 2 μήνες μετά την εγκατάσταση.

Κι επειδή στις εγγυημένες υπηρεσίες αναφέρει «…και θα ενεργοποιήσει τη διακριτή μέτρηση της κατανάλωσης σε ημερήσια και νυχτερινή ζώνη εντός 10 εργάσιμων ημερών.» λέω να πάω για το 20αρικο…

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά εχει περαστεί ο μετρητής χωρίς να έχουν ενημερώσει ούτε τηλεφωνικώς.

Κατέβηκα σήμερα και είδα βάσει μετρητή και αριθμού παροχής . Δε έχουν τοποθετήσει βέβαια ηλεκτρονικό μετρητή. 

Αναφέρομαι σε Νότια προάστια Δαφνη ( ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέα ) η αίτηση είχε γίνει 25 Φεβρουαρίου

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Τελικά εχει περαστεί ο μετρητής χωρίς να έχουν ενημερώσει ούτε τηλεφωνικώς.

Κατέβηκα σήμερα και είδα βάσει μετρητή και αριθμού παροχής . Δε έχουν τοποθετήσει βέβαια ηλεκτρονικό μετρητή. 

Αναφέρομαι σε Νότια προάστια Δαφνη ( ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέα ) η αίτηση είχε γίνει 25 Φεβρουαρίου

Καλημέρα.. Δηλαδή τι μετρητής έχει περαστει; Είχες ζητήσει κάτι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...