Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν υπάρχει μέτρηση οπότε σωστά δεν γράφει.

Υπομονή..

Ποσο υπομονη περιπου ξερεις;

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, NG98 είπε

Καλημερα σε ολους!

5 Ιανουαριου εκανα ηλεκτρονικη αιτηση για νυχτερινο.Σημερα μου ηρθε μεσω ελτα το παρακατω.

Κατι δεν καταλαβαινω καλα;Και ΥΔΕ και προετοιμασια απο δικο μου ηλεκτρολογο για τη στηριξη του νεου μετρητη;

Τι ειναι ο αγωγος προσθετης εξυπηρετησης;

774B9780-5AD4-41ED-89E1-9AA10E301833.jpeg

Εάν έχουν περάσει 14 χρόνια , από τη πρώτη - αρχική εγκατάσταση ΥΔΕ , χρειάζεται εκ νέου από ηλεκτρολόγο.

Βάλε τον αριθμό παροχής ρεύματος εδώ :

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Πριν το 2015 όντως χρειαζόταν 1,5 αρι καλώδιο από το πίνακα μέχρι το ρολόι και είχες και επιπρόσθετη ένδειξη όταν έμπαινε το νυχτερινό. Πλέον δε είναι απαραίτητο. 

Ρώτησε και τηλεφωνικώς στη ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ΥΔΕ χρειαζοταν στην αλλαγη παροχου,οχι στο νυχτερινο.Μαλλον εκανα λαθος.

Στον ΔΕΔΔΗΕ εδω μαλλον σχολασαν;Δεν απανταει ανθρωπος!

Απο Δευτερα τα νεωτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NG98 είπε

Καλημερα σε ολους!

5 Ιανουαριου εκανα ηλεκτρονικη αιτηση για νυχτερινο.Σημερα μου ηρθε μεσω ελτα το παρακατω.

Κατι δεν καταλαβαινω καλα;Και ΥΔΕ και προετοιμασια απο δικο μου ηλεκτρολογο για τη στηριξη του νεου μετρητη;

Τι ειναι ο αγωγος προσθετης εξυπηρετησης;

774B9780-5AD4-41ED-89E1-9AA10E301833.jpeg

Καλημέρα

Από όσο ξέρω αυτά που γράφει το χαρτί ίσχυαν έως το 2014, μέχρι τότε για να πάρεις νυχτερινό ήταν απαραίτητη προϋπόθεση να τοποθετηθεί ένα έξτρα καλώδιο με διατομή 1,5 τετραγωνικό χιλιοστό από τον μετρητή έως τον πίνακα σου με το οποίο θα άναβε μια ενδεικτική λυχνία για να βλέπεις πότε ενεργοποιείται το νυχτερινό, και φυσικά να καταθέσεις νέα ΥΔΕ μια και είχε γίνει αλλαγή στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση σου. Τώρα πλέον έχει καταργηθεί αυτό, δεν χρειάζεται ούτε το έξτρα καλώδιο και κατά συνέπεια ούτε έξτρα ΥΔΕ.

Εκτός και αν στην περιοχή που βρίσκεσαι ισχύει κάτι διαφορετικό, επικοινώνησε καλύτερα με τον ΔΕΔΔΗΕ για επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλαω τωρα με ΔΕΔΔΗΕ μου ειπαν δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα το νυχτερινο δεν εχει δηλωθει καν οτι μου εβαλαν αλλον μετρητη και το εδωσε αιτημα να με παρουν τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω μιλαω τωρα με ΔΕΔΔΗΕ μου ειπαν δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα το νυχτερινο δεν εχει δηλωθει καν οτι μου εβαλαν αλλον μετρητη και το εδωσε αιτημα να με παρουν τηλεφωνο.

Και μένα έτσι μου είπαν αλλά με πήρε τηλέφωνο ένας σωστός άνθρωπος και μου εξήγησε. Επειδή έρχονται και στο βάζουν εργολάβοι αργεί λίγο η διαδικασία μέχρι να πάνε τα χαρτιά ότι στο βάλανε για να πληρωθούν και οι ίδιοι και να καταχωρηθεί στο σύστημα. Εφόσον εσυ βλέπεις στον μετρητή ότι μετράει κανονικά τις νυχτερινές κιλοβατώρες είσαι μια χαρά. Επίσης μου ειπε ότι επειδή μπήκαν εργολάβοι και στην εξυπηρέτηση δεν έχουν ακόμα καλή γνώση και λένε ψιλό ότι να ναι. Όποτε μην αγχώνεσαι όσο μετρούνται οι νυχτερινές. Απλά πρέπει να περιμένεις εκκαθαριστικό από ΔΕΗ. Αν και τότε δεν τις δεις τότε δεν ξέρω όντως υπάρχει θέμα. Εγώ τον περιμένω τον Απρίλιο. Θεωρώ ότι τον Απρίλιο θα φανούν όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Και μένα έτσι μου είπαν αλλά με πήρε τηλέφωνο ένας σωστός άνθρωπος και μου εξήγησε. Επειδή έρχονται και στο βάζουν εργολάβοι αργεί λίγο η διαδικασία μέχρι να πάνε τα χαρτιά ότι στο βάλανε για να πληρωθούν και οι ίδιοι και να καταχωρηθεί στο σύστημα. Εφόσον εσυ βλέπεις στον μετρητή ότι μετράει κανονικά τις νυχτερινές κιλοβατώρες είσαι μια χαρά. Επίσης μου ειπε ότι επειδή μπήκαν εργολάβοι και στην εξυπηρέτηση δεν έχουν ακόμα καλή γνώση και λένε ψιλό ότι να ναι. Όποτε μην αγχώνεσαι όσο μετρούνται οι νυχτερινές. Απλά πρέπει να περιμένεις εκκαθαριστικό από ΔΕΗ. Αν και τότε δεν τις δεις τότε δεν ξέρω όντως υπάρχει θέμα. Εγώ τον περιμένω τον Απρίλιο. Θεωρώ ότι τον Απρίλιο θα φανούν όλα 

Πως βλεπω αν μετραει νυχτερινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Sorry αλλά το ότι διαφωνείς - ΑΝ διαφωνείς, γιατί το "ας πούμε διαφωνώ" δεν είναι σαφές - δεν αλλάζει ούτε στο ελάχιστο το πόσο ξεκάθαρη είναι η αναφορά "Η συμμετοχή στις δαπάνες για την εγκατάσταση μετρητή με χρονοχρέωση ανέρχεται σε 34,00 € συν ΦΠΑ." που υπάρχει στο site του ΔΕΔΔΗΕ. Μόνο αν μου έλεγες ότι αμφισβητείς το κατά πόσο ισχύει θα το δεχόμουν, το τι σημαίνει "δαπάνες για την εγκατάσταση μετρητή με χρονοχρέωση" είναι σαφέστατο, αν ήταν θα έγραφε "δαπάνες για ενεργοποίηση υπηρεσίας χρονοχρέωσης".

...συνειδητοποιώ πως δεν σε είχα καταλάβει σωστά πιο πριν, με αποτέλεσμα να κάνω σαλάτα την κουβέντα : σωστά το λες - ο τρόπος της διατύπωσή τους είναι πολύ συγκεκριμένος για να επιδέχεται ερμηνείας. Και πράγματι, αυτό που έπρεπε να είχα πει πιο πριν είναι ότι αμφισβητώ την ισχύ της. Απλά επειδή ταυτόχρονα "καταλαβαίνω" το σκεπτικό του να το διατυπώσουν έτσι (από την στιγμή που πρακτικά η πλειονότητα των αιτημάτων για νυχτερινό περιλαμβάνει τοποθέτηση νέου μετρητή - συν το ότι η συγκεκριμένη διατύπωση δεν αποτελεί "παραπλάνηση"), δεν μου έρχεται εύκολα να το πω - κάπου εκεί είναι που κολλάει και το "περίπου διαφωνώ" που είπα (το οποίο ήταν άστοχο, γιατί έβγαλε άλλο νόημα από αυτό που εννοούσα,,,,,αλλά ας μην το απλώνω άλλο "με εξηγήσεις" και το ξαναμπερδέψω).

1 ώρα πριν, NG98 είπε

Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ΥΔΕ χρειαζοταν στην αλλαγη παροχου,οχι στο νυχτερινο.Μαλλον εκανα λαθος.

Στον ΔΕΔΔΗΕ εδω μαλλον σχολασαν;Δεν απανταει ανθρωπος!

Απο Δευτερα τα νεωτερα!

Η ΥΔΕ δεν είναι ότι χρειάζεται "όταν γίνει αλλαγή παρόχου" - απλά τότε (ή σε οποιαδήποτε άλλη πε΄ριπτωση που εμπλέκεται - καλή ώρα το νυχτερινό) "ξυπνάει" ο ΔΕΔΔΗΕ, κι αν δουν στην καρτέλα σου ότι η ΥΔΕ σου έχει λήξει (πιθανώς εδώ και χρόνια - μπορεί και δεκαετίες), σε,,,θυμούνται και σου λένε "ΤΖΑ! ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ ΕΣΥ ΒΡΕ".........και σου 'ρχεται η ειδοποιησάρα.

Αν είσαι Αττική, γκούγκλαρε για προσφορές ηλεκτρολόγων. Παίζουν διαφορές στις τιμές (όπως κι αυτές παίζουν με τη σειρά τους πχ με τα τετραγωνικά του σπιτιού κ.α. : αν είσαι τυχερός, μπορεί μέχρι και με 20άρι να καθαρίσεις). Αν δεν είσαι Αττική, ενδέχεται να φας πίκρα (τύπου 120άρι...). Πάντως γενικά ψαχ' το με τις τιμές, χρόνο έχεις (6+1 μήνας,,,δώρο - μετά μπαίνεις στην λίστα για,,,κόψιμο), μπας και βρεις κάποιον φθηνό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πως βλεπω αν μετραει νυχτερινες;

Εσυ δεν μπορείς να δεις κάτι.. Αν είναι ηλεκτρονικός καταγραφεί όλες τις ενδείξεις ασχέτως αν έχει ενεργοποιηθεί η νυχτερινη υπηρεσία... Μόνο στον Δεδδηε φαίνεται αν έχει ενεργοποιηθεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Πως βλεπω αν μετραει νυχτερινες;

Πας στον μετρητή και βλέπεις. Λογικά και σε σένα θα είναι όπως εμένα. 1.8.0 συνολικό 1.8.1 μέρας 1.8.2 νύχτας. Αν γκουγκλαρεις θα βρεις και φωτογραφίες-οδηγό από τον δεδδηε 

48 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εσυ δεν μπορείς να δεις κάτι.. Αν είναι ηλεκτρονικός καταγραφεί όλες τις ενδείξεις ασχέτως αν έχει ενεργοποιηθεί η νυχτερινη υπηρεσία... Μόνο στον Δεδδηε φαίνεται αν έχει ενεργοποιηθεί.. 

φυσικά και μπορεί να δει αν του μετράει τις νυχτερινές. Εμένα μου έβαλαν ηλεκτρονικό πριν από 1 μήνα και μετράει κανονικά. Βλέπω και το συνολικό και ξεχωριστά. 

55 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εσυ δεν μπορείς να δεις κάτι.. Αν είναι ηλεκτρονικός καταγραφεί όλες τις ενδείξεις ασχέτως αν έχει ενεργοποιηθεί η νυχτερινη υπηρεσία... Μόνο στον Δεδδηε φαίνεται αν έχει ενεργοποιηθεί.. 

φυσικά και μπορεί να δει αν του μετράει τις νυχτερινές. Εμένα μου έβαλαν ηλεκτρονικό πριν από 1 μήνα και μετράει κανονικά. Βλέπω και το συνολικό και ξεχωριστά. 
 

https://deddie.gr/Documents2/KATAMETRHSH/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡ ΜΕΤΡΗΤΩΝ new.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Η ΥΔΕ δεν είναι ότι χρειάζεται "όταν γίνει αλλαγή παρόχου" - απλά τότε (ή σε οποιαδήποτε άλλη πε΄ριπτωση που εμπλέκεται - καλή ώρα το νυχτερινό) "ξυπνάει" ο ΔΕΔΔΗΕ, κι αν δουν στην καρτέλα σου ότι η ΥΔΕ σου έχει λήξει (πιθανώς εδώ και χρόνια - μπορεί και δεκαετίες), σε,,,θυμούνται και σου λένε "ΤΖΑ! ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ ΕΣΥ ΒΡΕ".........και σου 'ρχεται η ειδοποιησάρα.

Αν είσαι Αττική, γκούγκλαρε για προσφορές ηλεκτρολόγων. Παίζουν διαφορές στις τιμές (όπως κι αυτές παίζουν με τη σειρά τους πχ με τα τετραγωνικά του σπιτιού κ.α. : αν είσαι τυχερός, μπορεί μέχρι και με 20άρι να καθαρίσεις). Αν δεν είσαι Αττική, ενδέχεται να φας πίκρα (τύπου 120άρι...). Πάντως γενικά ψαχ' το με τις τιμές, χρόνο έχεις (6+1 μήνας,,,δώρο - μετά μπαίνεις στην λίστα για,,,κόψιμο), μπας και βρεις κάποιον φθηνό.

Αν καταλαβα καλα απο την επιστολη που μου εστειλαν,ΥΔΕ θα χρειαστω μονο αφου κανω την εγκατασταση του καλωδιου που αναφερει ο takoulou.

Αν αποφασισω να μην μπω τελικα στη διαδικασια νυχτερινου,δεν τρεχει τπτ.

Το θεμα ειναι μηπως οντως δεν χρειαζεται η εγκατασταση του καλωδιου οποτε γλυτωσω και την ΥΔΕ.

Και το θεμα δ ειναι τοσο η ΥΔΕ (παει το κατοσταρικο…) οσο η διαδικασια εγκαταστασης του καλωδιου απο το ρολοι στον 3ο που μενω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donmitsos10 είπε

Πας στον μετρητή και βλέπεις. Λογικά και σε σένα θα είναι όπως εμένα. 1.8.0 συνολικό 1.8.1 μέρας 1.8.2 νύχτας. Αν γκουγκλαρεις θα βρεις και φωτογραφίες-οδηγό από τον δεδδηε 

φυσικά και μπορεί να δει αν του μετράει τις νυχτερινές. Εμένα μου έβαλαν ηλεκτρονικό πριν από 1 μήνα και μετράει κανονικά. Βλέπω και το συνολικό και ξεχωριστά. 


 

https://deddie.gr/Documents2/KATAMETRHSH/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡ ΜΕΤΡΗΤΩΝ new.pdf

Ο ηλεκτρονικός μετρητής μετράει όλες τις ενδείξεις που αναφέρεις ανεξάρτητα αν η υπηρεσία του νυχτερινού είναι ενεργοποιημένη ή όχι.

Στην περίπτωση που δεν είναι ενεργοποιημένη ο καταμετρητής δεν την λαμβάνει υπόψιν, καταγράφει μόνο τη συνολική κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NG98 είπε

Και το θεμα δ ειναι τοσο η ΥΔΕ (παει το κατοσταρικο…) οσο η διαδικασια εγκαταστασης του καλωδιου απο το ρολοι στον 3ο που μενω!

Σε τέτοιες περιπτώσεις ο ηλεκτρολόγος απλά έβαζε ένα μικρό κομμάτι καλώδιο ίσα που να φαίνεται ότι υπάρχει, δεν το έφτανε μέχρι τον πίνακα, και μάλιστα το "έδενε" κάπου ώστε να μην μείνει στο χέρι του υποψιασμένου εργολάβου της ΔΕΔΔΗΕ που θα το τραβούσε.

Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω αυτά γίνονταν ως το 2014, ρώτα στον ΔΕΔΔΗΕ αν όντως χρειάζονται καλώδιο + ΥΔΕ ή αν εκ παραδρομής έγραψαν έτσι στο χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω αυτά γίνονταν ως το 2014, ρώτα στον ΔΕΔΔΗΕ αν όντως χρειάζονται καλώδιο + ΥΔΕ ή αν εκ παραδρομής έγραψαν έτσι στο χαρτί.

Το χαρτί λέει ότι εφόσον  βάλεις 1,5 καλώδιο πρέπει να καταθέσεις ΥΔΕ, αφού τροποποιείς την εσωτερική εγκατάσταση.

Δεν είναι υποχρεωτικό όμως,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...