Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό : όταν κάποιος (ενοικιαστής πχ) φεύγει/κόβει την παροχή και είχε νυχτερινό (με προφανώς ήδη υπάρχοντα δέκτη ΤΑΣ), το μόνο που αρκεί είναι να επανενεργοποιηθεί σαν υπηρεσία (εκτός κι αν έχουν οδηγία για κάθε νέα αίτηση να αντικαθιστούν σώνει και καλά το παλιό ρολόι με το διπλό καντράν, με νέο ψηφιακό).

Μα δεν "απενεργοποιείται" το νυχτερινό όταν φεύγει/κόβει την παροχή ο ενοικιαστής, συνεχίζει να είναι ενεργοποιημένο και στον διάδοχο, τα 42€ μια φορά πληρώνονται.

Τουλάχιστον αυτό ισχύει σε μια περίπτωση που ξέρω προσωπικά (με ψηφιακό μετρητή όμως), ο νέος ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος πήρε το ρεύμα στο όνομα του και το νυχτερινό ήταν ήδη ενεργοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, meletis_m είπε

Και εγω Νότιο Τομέα ( Δάφνη) αλλά στη ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας ανήκει . Έχω πληρώσει απο 20 Φεβρουαρίου , περιμένω ακόμη.

Ουτε 20 ώρες και το εστειλαν το μπιλιετάκι .. !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν κάνει αίτηση για χορήγηση μετρητή νυκτερινού ρεύματος τους βάζουν πλέον μόνο ηλεκτρονικούς ; Γιατί κατέβηκα στο κλιμακοστάσιο να δω εάν έχουν περάσει και μήπως δε έχουν ειδοποιήσει . 

Και σε 2 πρόσφατα μετρητές είχαν βάλει αναλογικό με τη ένδειξη Μειωμένου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, meletis_m είπε

Όσοι έχουν κάνει αίτηση για χορήγηση μετρητή νυκτερινού ρεύματος τους βάζουν πλέον μόνο ηλεκτρονικούς ;

ναι

έτσι τουλάχιστον έχει αναφερθεί παλιότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, meletis_m είπε

Και εγω Νότιο Τομέα ( Δάφνη) αλλά στη ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας ανήκει . Έχω πληρώσει απο 20 Φεβρουαρίου , περιμένω ακόμη.

Συγγενικο μου προσωπο εχει πληρωσει  απο μεσα Δεκεμβρη στην Καλλιθεα και ακομα περιμενει, οποτε καταλαβαινεις...

Ενα χρονο ακριβως πριν που εβαλα εγω, στον μηνα πανω ηρθαν και αλλαξαν ρολοι.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλαγες απο αναλογικους μετρητες σε ηλεκτρονικους γιατι γινεται απο καποιους; Λογω ρευματοκλοπων ή επειδη ειναι πιο συγχρονοι οι ηλεκτρονικοι  και λειτουργουν πιο σωστα και ισως πιο οικονομικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sonikk είπε

Aλλαγες απο αναλογικους μετρητες σε ηλεκτρονικους γιατι γινεται απο καποιους; Λογω ρευματοκλοπων ή επειδη ειναι πιο συγχρονοι οι ηλεκτρονικοι  και λειτουργουν πιο σωστα και ισως πιο οικονομικα;

Πλέον όταν αλλάζουν τους μετρητές βάζουν ηλεκτρονικούς για τον νυχτερινό τιμολόγιο.. Δεν χρειάζονται τον δεκτή.. Που υπήρχε παλια δίπλα στους μετρητες.. (Μερικές φορές παιζει και το άλλο που είπες).. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sonikk είπε

Aλλαγες απο αναλογικους μετρητες σε ηλεκτρονικους γιατι γινεται απο καποιους; Λογω ρευματοκλοπων ή επειδη ειναι πιο συγχρονοι οι ηλεκτρονικοι  και λειτουργουν πιο σωστα και ισως πιο οικονομικα;

Όχι μόνο από κάποιους, όλοι οι μετρητές θα αλλαχθούν σταδιακά σε ηλεκτρονικούς οι οποίοι θα συνδεθούν σε ένα "έξυπνο" δίκτυο (Smart Grid) μέχρι και το 2030. Τα οφέλη θα είναι πολλαπλά, και για να εντοπίζει/σταματά πιο εύκολα ο ΔΕΔΔΗΕ τις ρευματοκλοπές, και για να μειωθεί το κόστος για την καταμέτρηση, και για να δοθεί τέλος στις λάθος καταμετρήσεις, και για τον καλύτερο έλεγχο του δικτύου, και για πιο δυναμική τιμολόγηση, κτλ κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2022 στις 9:49 ΠΜ, Joshua21 είπε

Μα δεν "απενεργοποιείται" το νυχτερινό όταν φεύγει/κόβει την παροχή ο ενοικιαστής, συνεχίζει να είναι ενεργοποιημένο και στον διάδοχο, τα 42€ μια φορά πληρώνονται.

Τουλάχιστον αυτό ισχύει σε μια περίπτωση που ξέρω προσωπικά (με ψηφιακό μετρητή όμως), ο νέος ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος πήρε το ρεύμα στο όνομα του και το νυχτερινό ήταν ήδη ενεργοποιημένο.

...τα 42 δεν είναι όμως για τον μετρητή, αλλά για παροχή υπηρεσίας. Κι όταν φεύγει κάποιος και ζητά διακοπή, αλλάζει και ο αριθμός παροχής άλλωστε (έστω και κατά τα τελευταία ψηφία). Στην αλλαγή ονόματος δεν ξέρω τί γίνεται κι αν έχει σχέση με την περίπτωση του γνωστού σου, αλλά μου φαίνεται λίγο κάπως (απίθανο, εννοώ) να έχει κάποιος πληρώσει για συγκεκριμένη υπηρεσία και να την "απολαμβάνει" και άλλος επόμενος... Μια φορά πριν βδομάδες που τους είχα πάρει για να τους ρωτήσω ότι επειδή νοικιάζω, μπορώ να ζητήσω διακοπή του νυχτερινού (βάλανε ψηφιακό) αν/όταν κάποια στιγμή φύγω, και θυμάμαι ότι η απάντηση ήταν θετική,,,αλλά δεν θυμάμαι αν υπήρξε διευκρίνηση του τύπου "ούτως ή άλλως ο νέος ενοικιαστής θα πρέπει να επανενεργοποιήσει την υπηρεσία"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τα 42 δεν είναι όμως για τον μετρητή, αλλά για παροχή υπηρεσίας.

Αυτό το συγκεκριμένο, που πάνω σε αυτό στηρίζεται όλο το σκεπτικό σου, πως ακριβώς προκύπτει?

Ο ΔΕΔΔΗΕ γράφει στο site του το ακριβώς αντίθετο, δλδ ότι τα 42 αφορούν τον μετρητή και όχι υπηρεσία:

"Η συμμετοχή στις δαπάνες για την εγκατάσταση μετρητή με χρονοχρέωση ανέρχεται σε 34,00 € συν ΦΠΑ."

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...ίσως να εννοούν "στην περίπτωση που δεν υπάρχει ήδη", αλλά δεν το διευκρινίζουν και να φταίει η διατύπωσή τους....;  Δεν ξέρω. Ο ισχυρισμός μου, ή καλύτερα "η σιγουριά" μου, πηγάζει από την κουβέντα που είχα κάνει με την υπάλληλο όταν ήταν να το αιτηθώ που είπα πιο πάνω. Δεν θυμάμαι τί ακριβώς είχαμε πει τότε, αλλά το συμπέρασμα που μου έμεινε είναι ότι τα 42 αφορούν την υπηρεσία και όχι το ρολόι καθ' αυτό. Με κάνεις όμως και αμφιβάλλω αν κράτησα το σωστό συμπέρασμα τελικά, και κάποια στιγμή που θα τους ξαναπάρω ούτως ή άλλως, θα το ξαναρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...ίσως να εννοούν "στην περίπτωση που δεν υπάρχει ήδη", αλλά δεν το διευκρινίζουν και να φταίει η διατύπωσή τους....;  Δεν ξέρω. Ο ισχυρισμός μου, ή καλύτερα "η σιγουριά" μου, πηγάζει από την κουβέντα που είχα κάνει με την υπάλληλο όταν ήταν να το αιτηθώ που είπα πιο πάνω. Δεν θυμάμαι τί ακριβώς είχαμε πει τότε, αλλά το συμπέρασμα που μου έμεινε είναι ότι τα 42 αφορούν την υπηρεσία και όχι το ρολόι καθ' αυτό. Με κάνεις όμως και αμφιβάλλω αν κράτησα το σωστό συμπέρασμα τελικά, και κάποια στιγμή που θα τους ξαναπάρω ούτως ή άλλως, θα το ξαναρωτήσω.

Εγώ πάλι έτσι όπως το βλέπω η διατύπωση είναι σαφέστατη, και δεν επιδέχεται διαφορετικής ερμηνείας.

Όσο για το τηλέφωνο, ο κοράκιος θα σου απαντούσε "μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες" :P

Εγώ δεν σου απαντάω έτσι όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...ο korakios πάω στοίχημα ότι δεν θα έδινε σημασία ούτε κι αν στην άλλη άκρη της γραμμής ήταν ο κλωνοποιημένος εαυτός του  (...για την ακρίβεια, ούτε καν τα γραπτά εμπιστεύεται, καθώς λέει να παίρνετε τρεις διαφορετικές απαντήσεις, αλλά ΟΥΤΕ και τότε να μην βασίζεστε - απλώς θα έχετε εύκαιρο ένα γραπτό πάτημα για το οτιδήποτε...)

Και χωρίς πλάκα τώρα, το νόημα της ατάκας του είναι να μην δένετε τον γάιδαρό σας, όχι πώς ό,τι κι αν πούνε δεν ισχύει...Άλλωστε το τηλεφώνημα που είχα το ανέφερα όχι προς αδιάσειστη απόδειξη ότι τα 42 είναι για την υπηρεσία, αλλά επειδή με ρώτησες πού το βασίζω αυτό που λέω. Απλώς το κούμπωσα και με την λογική του ότι ο αριθμός παροχής αλλάζει και έτσι έχω πειστεί πως δεν έχει να κάνει με το ρολόι. Τεσπα όταν θα ξαναμιλήσω θα τους ζητήσω κι επιβεβαίωση του ό,τι μου πουν με υπόδειξη σε εταιρικά έγγραφα, ή έστω του σάιτ όπως είπες, αν πουν "το ρολόι πληρώνεις" και μένει δια παντός το νυχτερινό, αλλάξεις-δεν αλλάξεις πάροχο/όνομα...

(...για την ιστορία, ανέκαθεν κι εγώ ήμουν της εντύπωσης πως το κόστος αφορά την αλλαγή του μετρητή. Δεν είναι ότι ανέκαθεν είχα φάει κάποιο κόλλημα με αυτό δηλαδή. Ούτε στη συνέχεια έφαγα ότι "το αντιθετο είναι που ισχύει", αλλά όπως είπα "πείστηκα".)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ο korakios πάω στοίχημα ότι δεν θα έδινε σημασία ούτε κι αν στην άλλη άκρη της γραμμής ήταν ο κλωνοποιημένος εαυτός του  (...για την ακρίβεια, ούτε καν τα γραπτά εμπιστεύεται, καθώς λέει να παίρνετε τρεις διαφορετικές απαντήσεις, αλλά ΟΥΤΕ και τότε να μην βασίζεστε - απλώς θα έχετε εύκαιρο ένα γραπτό πάτημα για το οτιδήποτε...)

Και χωρίς πλάκα τώρα, το νόημα της ατάκας του είναι να μην δένετε τον γάιδαρό σας, όχι πώς ό,τι κι αν πούνε δεν ισχύει...Άλλωστε το τηλεφώνημα που είχα το ανέφερα όχι προς αδιάσειστη απόδειξη ότι τα 42 είναι για την υπηρεσία, αλλά επειδή με ρώτησες πού το βασίζω αυτό που λέω. Απλώς το κούμπωσα και με την λογική του ότι ο αριθμός παροχής αλλάζει και έτσι έχω πειστεί πως δεν έχει να κάνει με το ρολόι. Τεσπα όταν θα ξαναμιλήσω θα τους ζητήσω κι επιβεβαίωση του ό,τι μου πουν με υπόδειξη σε εταιρικά έγγραφα, ή έστω του σάιτ όπως είπες, αν πουν "το ρολόι πληρώνεις" και μένει δια παντός το νυχτερινό, αλλάξεις-δεν αλλάξεις πάροχο/όνομα...

ο @takoulouθα πει αν το νυχτερινό αντιστοιχεί στο ρολόι και παραμένει ακόμα και αν αλλάξει το όνομα

Νομίζω οτι παραμένει στο ρολόι ανεξάρτητα το όνομα  .

αν αλλάξεις πάροχο είμαι σίγουρος οτι παραμένει το νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...