Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην κοινότητα, γνωρίζετε πόσο διάστημα στο περίπου θα χρειαστεί για την ολοκλήρωση της ενεργοποίησης και του νυχτερινού μετρητή μετά την πληρωμή του RF;

Στην παροχή υπάρχει ήδη ψηφιακός μετρητής άρα υποθέτω είναι θέμα ρυθμίσεων και όχι αλλαγής και μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stavrakas112 είπε

Καλημέρα στην κοινότητα, γνωρίζετε πόσο διάστημα στο περίπου θα χρειαστεί για την ολοκλήρωση της ενεργοποίησης και του νυχτερινού μετρητή μετά την πληρωμή του RF;

Στην παροχή υπάρχει ήδη ψηφιακός μετρητής άρα υποθέτω είναι θέμα ρυθμίσεων και όχι αλλαγής και μετρητή.

Πολύ σύντομα θα γίνει... Αν υπάρχει τέτοιος μετρητής...Θέμα ημερών.. Γίνεται αυτόματα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/6/2024 στις 12:38 ΜΜ, stavrakas112 είπε

Καλημέρα στην κοινότητα, γνωρίζετε πόσο διάστημα στο περίπου θα χρειαστεί για την ολοκλήρωση της ενεργοποίησης και του νυχτερινού μετρητή μετά την πληρωμή του RF;

Στην παροχή υπάρχει ήδη ψηφιακός μετρητής άρα υποθέτω είναι θέμα ρυθμίσεων και όχι αλλαγής και μετρητή.

Εξαρτάται από την περιοχή, εγώ Θεσσαλονίκη έχω κάνει αίτηση τον Φλεβάρη και ακόμα δεν τον έχουν αλλάξει. Μάλιστα μου επέστρεψαν και κάποια χρήματα επείδή γκρίνιαζα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2024 στις 12:38 ΜΜ, stavrakas112 είπε

Καλημέρα στην κοινότητα, γνωρίζετε πόσο διάστημα στο περίπου θα χρειαστεί για την ολοκλήρωση της ενεργοποίησης και του νυχτερινού μετρητή μετά την πληρωμή του RF;

Στην παροχή υπάρχει ήδη ψηφιακός μετρητής άρα υποθέτω είναι θέμα ρυθμίσεων και όχι αλλαγής και μετρητή.

σε μια βδομαδα απο την πληρωμη,ηρθαν και μου αλλαξαν το ρολοι.Λογικα απο την μερα αυτη ειμαι στο νυχτερινο τιμολογιο

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  

2 hours ago, li@m said:

Έχω κάνει αίτημα για νυχτερινό από 25/6 και αλλαγής παρόχου από 4/7

Εχθες διαπίστωσα πως δεν μπορει να γίνει αλλαγή παρόχου λόγω εκκρεμότητας με το αίτημα του νυχτερινού.. 

Έψαχα και δυστυχώς δε το βρήκα... υπάρχει κι άλλος ένας συμφορουμήτης που είχε κάνει αίτηση για νυχτερινό και κόλλησε η αίτηση αλλαγής παρόχου για τον ίδιο λόγο. Μάλιστα εκείνος είχε κολλήσει στον ΗΡΩΝ και δε μπορούσε να φύγει. Αν το διαβάζει ο ίδιος, ή αν κάποιος θυμάται ποιος ήταν... ας ενημερώσει.

Πέρα απ'τις υπηρεσίες που σου είπα, δε ξέρω που αλλού πρέπει να απευθυνθείς. Η μόνη γρήγορη λύση είναι κανάλια, ραδιόφωνα, εφημερίδες. Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να διαχωρήσουν στο σύστημα τους τα αιτήματα για νυχτερινό μετρητή από τα αιτήματα αλλαγής παρόχου ώστε το ένα να μη κολλάει το άλλο; Η εγκατάσταση νυχτερινού παίρνει μέχρι και 3ς μήνες, ανάλογα τη διαθεσιμότητα και το φόρτο. Είναι εξωφρενικό να κολλήσεις στον πάροχο σου και να μη μπορείς να φύγεις όλο αυτό το διάστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω κάνει αίτηση για νυκτερινό από Νοέμβριο '23 (ακόμη περιμένω τον τοπικό δεδδηε να βάλει νυχτερινό)  και στο ενδιάμεσο έχω αλλάξει 4-5 φορές πάροχο. Και ο ΗΡΩΝ μέσα σε αυτούς ποτέ χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Επεξ/σία από zestikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zestikios είπε

Εγώ έχω κάνει αίτηση για νυκτερινό από Νοέμβριο '23 (ακόμη περιμένω τον τοπικό δεδδηε να βάλει νυχτερινό)  και στο ενδιάμεσο έχω αλλάξει 4-5 φορές πάροχο. Και ο ΗΡΩΝ μέσα σε αυτούς ποτέ χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Καλησπερα... Σε ποια περιοχη εισαι; Εχεις πληρωσει φυσικα; Μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Σε ποια περιοχη εισαι; Εχεις πληρωσει φυσικα; Μια χαρα...

Θεσσαλονίκη, έχω πληρώσει από Δεκέμβριο. Στο τηλέφωνο που τους πήρα 3 φορές όλους αυτούς του μήνες την βλέπουν την αίτηση και με προτεραιότητα όπως λένε αλλά δεν έχουν νέους μετρητές. 

Αλλά ναι αλλάζω κανονικότατα παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zestikios είπε

Θεσσαλονίκη, έχω πληρώσει από Δεκέμβριο. Στο τηλέφωνο που τους πήρα 3 φορές όλους αυτούς του μήνες την βλέπουν την αίτηση και με προτεραιότητα όπως λένε αλλά δεν έχουν νέους μετρητές. 

Αλλά ναι αλλάζω κανονικότατα παρόχους.

Να υποθέσω έχεις στείλεις και γραπτώς στο ΔΕΔΔΗΕ για το αίτημα σου .

Πάντως και εμένα 7 μήνες έκαναν Αθήνα Νότια προάστια για να έρθουν , δε ξέρω εάν ισχύει με τους μετρητές ή δε έχουν αρκετούς εργολάβους .

Επαρχία πάλι σε 2 εβδομάδες είχαν έρθει για αντικατάσταση ρολογιού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Να υποθέσω έχεις στείλεις και γραπτώς στο ΔΕΔΔΗΕ για το αίτημα σου .

Πάντως και εμένα 7 μήνες έκαναν Αθήνα Νότια προάστια για να έρθουν , δε ξέρω εάν ισχύει με τους μετρητές ή δε έχουν αρκετούς εργολάβους .

Επαρχία πάλι σε 2 εβδομάδες είχαν έρθει για αντικατάσταση ρολογιού .

Έχω στείλει myrae όπου απάντησαν μια μπούρδα ,τα ίδια που μου είπαν και απο το τηλ.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, zestikios said:

Εγώ έχω κάνει αίτηση για νυκτερινό από Νοέμβριο '23 (ακόμη περιμένω τον τοπικό δεδδηε να βάλει νυχτερινό)  και στο ενδιάμεσο έχω αλλάξει 4-5 φορές πάροχο. Και ο ΗΡΩΝ μέσα σε αυτούς ποτέ χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

18 hours ago, takoulou said:

Καλησπερα... Σε ποια περιοχη εισαι; Εχεις πληρωσει φυσικα; Μια χαρα...

Μου θύμισες τη παρακάτω ατάκα... 😄

-x.png.64afb56fc382f52a3351213bef31cdeb.png

"Mια χαρά" που περιμένει 8 μήνες να του βάλουν νυχτερινό;

Ή "μια χαρά" που τουλάχιστον αλλάζει παρόχους οπότε θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια!! Μου ηρθε λογαριασμος απ το myhome4all της ΔΕΗ που εχω νυχτερινο τιμολογιο κ κοινωνικο μαζι κ βλεπω ιδια χρεωση ημερας, ιδια χρεωση στις ρυθμιζομενες κτλ Πλεον δλδ δεν εχει καποιο οφελος το νυχτερινο?

Screenshot_20240808_064832_Adobe Acrobat.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/7/2024 στις 2:12 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Μου θύμισες τη παρακάτω ατάκα... 😄

-x.png.64afb56fc382f52a3351213bef31cdeb.png

"Mια χαρά" που περιμένει 8 μήνες να του βάλουν νυχτερινό;

Ή "μια χαρά" που τουλάχιστον αλλάζει παρόχους οπότε θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος;

 

Έκανα αίτηση για νυχτερινό 21/6.

Στις 25/6 έλαβα μήνυμα με κωδικό RFxxxx....xxxx κλπ για

πληρωμή 42,16€ υπέρ ΔΕΔΔΗΕ ώστε να προχωρήσει

στην τοποθέτηση νυχτερινού.

Στις 23 Αυγούστου επειδή δεν είχα κάποιο μήνυμα όπως μου είχαν πει,

έκανα ερώτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, γιατί ενώ έχω εξοφλήσει το κόστος,

δεν έχουν προβεί στην τοποθέτηση. Παράλληλα τους έστειλα συνημμένα τα σχετικά sms(με screenshot) που μου είχαν στείλει

και το αποδεικτικό της τράπεζας με την κατάθεση του ποσού.

Μετά από 2 μέρες που δεν μου απάντησε ο ΔΕΔΔΗΕ,

μέσα από τη σελίδα της ΡΑΕ, έκανα αναφορά των παραπάνω,

επισυνάπτοντας τα σχετικά αρχεία, αλλά και τον αριθμό

του ερωτήματος προς τον ΔΕΔΔΗΕ.

ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ, μεσημέρι στις 29 Αυγούστου με κάλεσε τεχνικός του εργολάβου να με ρωτήσει αν είναι κάποιος να του ανοίξει να μπει για την εγκατάσταση του νυχτερινού και.....μέσα σε 15 λεπτά από την ώρα που ήρθε, ΕΙΧΑ ΠΛΕΟΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΜΕΤΡΗΤΗ και πλέον ηλεκτρονικές 

ενδείξεις κατανάλωσης ηλεκτρ. ενέργειας.

 

20240829.jpg.d9e1aeba468bbe2ac1ee2a10279e0621.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί πιο πριν αλλά έχουμε καμία ενημέρωση για την αλλαγή ωραρίου του νυχτερινού που λένε ότι θα γίνει μεσημεριανό;

ή δεν έχουν πει ακόμα πως το σκέφτονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GreekGames είπε

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί πιο πριν αλλά έχουμε καμία ενημέρωση για την αλλαγή ωραρίου του νυχτερινού που λένε ότι θα γίνει μεσημεριανό;

ή δεν έχουν πει ακόμα πως το σκέφτονται 

Επίσημη μέχρι στιγμής όχι . Είναι υπό σκέψη !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...