Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, flampouras είπε

Το νυχτερινο, εχει μειωμενες ή/και καθολου χρεωσεις για ΥΚΩ κλπ.(ασχετα με την τιμη της κιλοβατωρας);

μειωμένες ΥΚΩ στις 2 μεγάλες κλίμακες (>1400kw και 2000kw /τετράμηνο)

Λογικά τέλος του έτους θα καταργηθούν και οι κλίμακες , ήδη καθυστέρησαν ...

Πάντως αν αλλάξουν τη ζώνη του νυχτερινού είμαι βέβαιος οτι θα βάλουν άλλη μια ζώνη με ακριβές ρυθμιζόμενες να πατσίσουν την ανάπτυξη (του κέρδους) 🤪

Ή απλά θα αυξήσουν και άλλο τις ρυθμιζόμενες 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

μειωμένες ΥΚΩ στις 2 μεγάλες κλίμακες (>1400kw και 2000kw /τετράμηνο)

Λογικά τέλος του έτους θα καταργηθούν και οι κλίμακες , ήδη καθυστέρησαν ...

Πάντως αν αλλάξουν τη ζώνη του νυχτερινού είμαι βέβαιος οτι θα βάλουν άλλη μια ζώνη με ακριβές ρυθμιζόμενες να πατσίσουν την ανάπτυξη (του κέρδους) 🤪

Ή απλά θα αυξήσουν και άλλο τις ρυθμιζόμενες 🙃

Αρα για ενα νορμαλ σπιτι, επωφελεισαι μονο απο την τιμη της κιλοβατωρας ΑΝ ειναι πιο χαμηλη απο την ημερησια. Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, flampouras είπε

Αρα για ενα νορμαλ σπιτι, επωφελεισαι μονο απο την τιμη της κιλοβατωρας ΑΝ ειναι πιο χαμηλη απο την ημερησια. Σωστα;

πλέον ναι,

και

Στις 14/5/2024 στις 9:17 ΠΜ, korakios είπε

κατέβασε το excel μου και πήγαινε στο φύλλο "λοιπές χρεώσεις" , βάλε τετράμηνα και μέσες τιμές κιλοβατώρας να καταλάβεις

Δυστυχώς έχει απαξιωθεί αρκετά το νυχτερινό , μόνο αν καις αβέρτα γλυτώνεις κάποιες ΥΚΩ ή αν έχεις ΚΟΤ βοηθά να μην ξεπερνάς το όριο

Πάντως αν είναι δικό σου το σπίτι ,σίγουρα κάποια στιγμή θα κάνεις απόσβεση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αλλάξει κάτι και χρεώνουν όλες τις kWhs  ως ημέρας?

Στον πρώτο λογαριασμό χρέωσαν μόνο 2 kwhs νυχτερινό.

 

 

IMG_20240517_152156.jpg

IMG_20240517_152048.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Έχει αλλάξει κάτι και χρεώνουν όλες τις kWhs  ως ημέρας?

Στον πρώτο λογαριασμό χρέωσαν μόνο 2 kwhs νυχτερινό.

 

 

IMG_20240517_152156.jpg

IMG_20240517_152048.jpg

Για δες τον μετρητή; Να δεις.. Και πότε έγινε η καταμέτρηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Για δες τον μετρητή; Να δεις.. Και πότε έγινε η καταμέτρηση;

Ο μετρητής είναι ηλεκτρονικός. Τηλεμετρηση γίνεται, απλά τώρα στις 5-4-24 δεν έκαναν λέει ο δεδηηε γι'αυτό βγήκε λογαριασμός - εκτίμηση δεδηηε -

Προηγούμενη καταμέτρηση ήταν 5-3-25.

Οι kwhs σωστές είναι βάση μετρητή. Αλλά τις έχει χρεώσει όλες με τιμολόγιο ημέρας 

1 λεπτό πριν, Merenda7 είπε

Ο μετρητής είναι ηλεκτρονικός. Τηλεμετρηση γίνεται, απλά τώρα στις 5-4-24 δεν έκαναν λέει ο δεδηηε γι'αυτό βγήκε λογαριασμός - εκτίμηση δεδηηε -

Προηγούμενη καταμέτρηση ήταν 5-3-25.

Οι kwhs σωστές είναι βάση μετρητή. Αλλά τις έχει χρεώσει όλες με τιμολόγιο ημέρας 

Γράψε λάθος.

5-4 η καταμέτρηση και 5-5 δεν έγινε.

Η επόμενη καταμέτρηση είναι 4-6

Και μου είπαν από δεδηηε να τους καλέσω δύο μέρες πριν την καταμέτρηση να δώσω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Merenda7 είπε

Ο μετρητής είναι ηλεκτρονικός. Τηλεμετρηση γίνεται, απλά τώρα στις 5-4-24 δεν έκαναν λέει ο δεδηηε γι'αυτό βγήκε λογαριασμός - εκτίμηση δεδηηε -

Προηγούμενη καταμέτρηση ήταν 5-3-25.

Οι kwhs σωστές είναι βάση μετρητή. Αλλά τις έχει χρεώσει όλες με τιμολόγιο ημέρας 

Γράψε λάθος.

5-4 η καταμέτρηση και 5-5 δεν έγινε.

Η επόμενη καταμέτρηση είναι 4-6

Και μου είπαν από δεδηηε να τους καλέσω δύο μέρες πριν την καταμέτρηση να δώσω εγώ 

Δεν έγινε... Λόγω σφάλματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά να αναφέρουμε πως σε όσους έχουν ΚΟΤ, χρεώνονται όλες σαν ημέρας (αφού είσαι κάτω από το όριο), όπου σε αυτές αποδίδεται η έκπτωση 0.045. Για την τηλεμέτρηση που αναφέρεις, έχεις ελέγξει πως ο μετρητής εμφανίζει στην οθόνη του, ένδειξη ισχύος σήματος κινητής τηλεφωνίας, όπου αναβοσβήνει 3-4 φορές το λεπτό, το λαμπάκι Alarm κάτω από την οθόνη είναι αναμμένο κόκκινο, καθώς και στο πάνω μέρος του μετρητή ανάβει κόκκινο το λαμπάκι PWR και αναβοσβήσει πράσινο το NET; 

Όλα αυτά είναι όπως στα περιγράφω;  αν θες ανέβασε μια φωτογραφία του μετρητή για τυχόν απορίες.., στον λογαριασμό λέει πως είσαι σε μηνιαίο κύκλο, αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα πως όλοι οι ηλεκτρονικοί μετρητές είναι με τηλεμέτρηση😉

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Έχει αλλάξει κάτι και χρεώνουν όλες τις kWhs  ως ημέρας?

Στον πρώτο λογαριασμό χρέωσαν μόνο 2 kwhs νυχτερινό.

 

 

IMG_20240517_152156.jpg

IMG_20240517_152048.jpg

Λόγω ΚΟΤ , σωστά είναι ….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2024 στις 5:24 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Αρχικά να αναφέρουμε πως σε όσους έχουν ΚΟΤ, χρεώνονται όλες σαν ημέρας (αφού είσαι κάτω από το όριο), όπου σε αυτές αποδίδεται η έκπτωση 0.045. Για την τηλεμέτρηση που αναφέρεις, έχεις ελέγξει πως ο μετρητής εμφανίζει στην οθόνη του, ένδειξη ισχύος σήματος κινητής τηλεφωνίας, όπου αναβοσβήνει 3-4 φορές το λεπτό, το λαμπάκι Alarm κάτω από την οθόνη είναι αναμμένο κόκκινο, καθώς και στο πάνω μέρος του μετρητή ανάβει κόκκινο το λαμπάκι PWR και αναβοσβήσει πράσινο το NET; 

Όλα αυτά είναι όπως στα περιγράφω;  αν θες ανέβασε μια φωτογραφία του μετρητή για τυχόν απορίες.., στον λογαριασμό λέει πως είσαι σε μηνιαίο κύκλο, αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα πως όλοι οι ηλεκτρονικοί μετρητές είναι με τηλεμέτρηση😉

 

IMG_20240519_112016.jpg

Στις 17/5/2024 στις 5:06 ΜΜ, takoulou είπε

Δεν έγινε... Λόγω σφάλματος; 

Δεν μου διευκρίνισαν. Για κάποιο λόγο μου είπε  Η δεδδηε. Και να τους παίρνω τηλέφωνο δύο μέρες πριν την καταμέτρηση να δίνω εγώ τις khws

21 ώρες πριν, korakios είπε

Λόγω ΚΟΤ , σωστά είναι ….

Αυτό ήταν σε ισχύ πάντα?

Τον τελευταίο χρόνο δεν είχα στο όνομα μου το ρεύμα και δεν ασχολήθηκα.

Νομίζω παλαιότερα που ήμουν στην ελιν, τις νυχτερινές kwhs τις χρέωναν με τιμολόγιο νύχτας και μαζί την έκπτωση κοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

 

IMG_20240519_112016.jpg

Δεν μου διευκρίνισαν. Για κάποιο λόγο μου είπε  Η δεδδηε. Και να τους παίρνω τηλέφωνο δύο μέρες πριν την καταμέτρηση να δίνω εγώ τις khws

Αυτό ήταν σε ισχύ πάντα?

Τον τελευταίο χρόνο δεν είχα στο όνομα μου το ρεύμα και δεν ασχολήθηκα.

Νομίζω παλαιότερα που ήμουν στην ελιν, τις νυχτερινές kwhs τις χρέωναν με τιμολόγιο νύχτας και μαζί την έκπτωση κοτ

Καλημερα... Εχει αυτος ο μετρητης τηλεμετρηση.. Σε ποια περιοχη εισαι;  Ετσι συμβαινει με το νυχτερινο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Εχει αυτος ο μετρητης τηλεμετρηση.. Σε ποια περιοχη εισαι;  Ετσι συμβαινει με το νυχτερινο..

Είμαι στα νέα Παλάτια Ωρωπού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...