Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έκανα μόλις. Ευχαριστώ.

Να δούμε τώρα σε πόσο καιρό θα ασχοληθούν με την υλοποίηση του σχετικού αιτήματός μου, δεδομένου ότι αφορά λεκανοπέδιο Αθηνών...

Ελπίζω να μη χρειαστεί να αλλάξει ο χρόνος πάντως, γιατί από κάτι σχόλια που διάβασα παλαιότερων αναρτήσεων, κάτι τέτοιο κατάλαβα ότι παίζει για παροχές Αττικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, lazarefa said:

Το έκανα μόλις. Ευχαριστώ.

Να δούμε τώρα σε πόσο καιρό θα ασχοληθούν με την υλοποίηση του σχετικού αιτήματός μου, δεδομένου ότι αφορά λεκανοπέδιο Αθηνών...

Ελπίζω να μη χρειαστεί να αλλάξει ο χρόνος πάντως, γιατί από κάτι σχόλια που διάβασα παλαιότερων αναρτήσεων, κάτι τέτοιο κατάλαβα ότι παίζει για παροχές Αττικής.

Να σαι καλά.

Από ότι γράφουν εδώ στο insomnia για τις περισσότερες περιοχές της Αττικής με δικαιολογία την έλλειψη μετρητών παίζει από 6 μήνες έως 1,5 έτος, οπότε υπομονή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lazarefa είπε

Το έκανα μόλις. Ευχαριστώ.

Να δούμε τώρα σε πόσο καιρό θα ασχοληθούν με την υλοποίηση του σχετικού αιτήματός μου, δεδομένου ότι αφορά λεκανοπέδιο Αθηνών...

Ελπίζω να μη χρειαστεί να αλλάξει ο χρόνος πάντως, γιατί από κάτι σχόλια που διάβασα παλαιότερων αναρτήσεων, κάτι τέτοιο κατάλαβα ότι παίζει για παροχές Αττικής.

Κωδικό πληρωμής ειχε 4 μηδενικά στην αρχή και μετα ο 16ψηφιος που σου είχαν στείλει στο αποδεικτικό πληρωμής;

Πλήρωσες ουσιαστικά 42.16€ υπέρ ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ;

Αν ναι σε όλα είσαι μια χαρά.., πάρε αν θες και ένα τηλ από βδομάδα να δεις αν φάνηκε η πληρωμή (κάνει λίγες μέρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη ερώτηση αν και νομίζω την ξέρω την (αρνητική) απάντηση. Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής σταθερού ωραρίου για νυχτερινό καθ' όλη τη διάρκεια του έτους;  πχ να έχει ένα σπίτι και τους 12 μήνες το χειμερινό πρόγραμμα με το 2ωρο το μεσημεριανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dBpanos είπε

Γρήγορη ερώτηση αν και νομίζω την ξέρω την (αρνητική) απάντηση. Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής σταθερού ωραρίου για νυχτερινό καθ' όλη τη διάρκεια του έτους;  πχ να έχει ένα σπίτι και τους 12 μήνες το χειμερινό πρόγραμμα με το 2ωρο το μεσημεριανό.

Όχι δεν υπάρχει δυνατότητα τώρα, μόνο όσοι ήταν στο συνεχές να το πάνε σπαστό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dBpanos είπε

Γρήγορη ερώτηση αν και νομίζω την ξέρω την (αρνητική) απάντηση. Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής σταθερού ωραρίου για νυχτερινό καθ' όλη τη διάρκεια του έτους;  πχ να έχει ένα σπίτι και τους 12 μήνες το χειμερινό πρόγραμμα με το 2ωρο το μεσημεριανό.

Σε εμένα είναι σταθερά το σταθερό: 23:00-07:00 όλο το χρόνο

Το σπαστό δεν σταθεροποιείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν και λίγο off topic γιατί δεν πρόκειται για νυχτερινό αλλά διάβαζα σε αυτό το νήμα σε προηγούμενα μηνύματα σχετικά με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις που θα ίσχυαν από 1/7 και κάτι σχετικά μέ ένα 141,421 €/kVA.

Και ιδού που μόλις ήρθε λογαριασμός με τέτοια χρέωση. 

Background: έχουμε στην επιχείρηση επαγγελματικό 85kVA στην Elpedison και ξαφνικά ήρθε λογαριασμός για τον Ιούλιο με ρυθμιζόμενες χρεώσεις περισσότερες από τις χρεώσεις προμήθειας... Αλλά έχω μπερδευτεί γιατί αυτό το 141 νόμιζα είχε να κάνει με χρεώσεις ισχύος ενώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα τις elpedison είναι χωρίς χρεώσεις ισχύος. Λογικά οι χρεώσεις ισχύος έχουν να κάνουν με τον προμηθευτή ενώ αυτά είναι άλλο.

Μαζί με την επαύξηση στα 85kVA μπήκε και καινούργιος ηλεκτρονικός μετρητής το Νοέμβριο (side note αλλά από τότε υπάρχει και ολόκληρη ιστορία που η elpedison δεν έχει εκδώσει 8 μήνες τώρα εκκαθαριστικό λογαριασμό.....)

Το θέμα μου τώρα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι ισχύει με αυτό το 141,421 €/kVA. Ισχύει για όλους σε τέτοια kVA; Έχει να κάνει με ΩΧ; Και τι στο καλο σημαίνει ΩΧ 😅 

Δηλαδή κάθε μήνα από εδώ και πέρα τώρα θα βγαίνει + 600€ ?

image.png.0a5855fc10eaf2261c801db705090721.png

image.png.b076aef3e073a78d4aaa9191c2b05e78.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα της volterra τα 141,421/kva ισχύουν για επαγγελματικές ωρομετρούμενες παροχές με μέτρηση αέργου ισχύος. Ρώτα στον ΔΕΔΔΗΕ τι ισχύει για την παροχή σου.

image.png.2922fd25bffb926303d9a0b988217dc1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, than2031995 είπε

Δηλαδή κάθε μήνα από εδώ και πέρα τώρα θα βγαίνει + 600€ ?

 

141 x 85 x 30/365 ειναι 985 Ευρώ το μήνα :-( Εάν ειναι χυτήριο, κλπ βάλτε lpg και χαμηλώστε τα kVA

Επεξ/σία από DimitrPa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, than2031995 είπε

Έχει να κάνει με ΩΧ;

ναι

2 ώρες πριν, than2031995 είπε

Και τι στο καλο σημαίνει ΩΧ 😅 

ωχ την κάτσαμε 😛

ωρομέτρηση , δεν έχω ιδέα γιατί και πως σου βάλανε τέτοιο μετρητή αλλά σίγουρα άνοιξε νέο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2023 στις 3:51 ΜΜ, than2031995 είπε

Καλησπέρα,

Αν και λίγο off topic γιατί δεν πρόκειται για νυχτερινό αλλά διάβαζα σε αυτό το νήμα σε προηγούμενα μηνύματα σχετικά με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις που θα ίσχυαν από 1/7 και κάτι σχετικά μέ ένα 141,421 €/kVA.

Και ιδού που μόλις ήρθε λογαριασμός με τέτοια χρέωση. 

Background: έχουμε στην επιχείρηση επαγγελματικό 85kVA στην Elpedison και ξαφνικά ήρθε λογαριασμός για τον Ιούλιο με ρυθμιζόμενες χρεώσεις περισσότερες από τις χρεώσεις προμήθειας... Αλλά έχω μπερδευτεί γιατί αυτό το 141 νόμιζα είχε να κάνει με χρεώσεις ισχύος ενώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα τις elpedison είναι χωρίς χρεώσεις ισχύος. Λογικά οι χρεώσεις ισχύος έχουν να κάνουν με τον προμηθευτή ενώ αυτά είναι άλλο.

Μαζί με την επαύξηση στα 85kVA μπήκε και καινούργιος ηλεκτρονικός μετρητής το Νοέμβριο (side note αλλά από τότε υπάρχει και ολόκληρη ιστορία που η elpedison δεν έχει εκδώσει 8 μήνες τώρα εκκαθαριστικό λογαριασμό.....)

Το θέμα μου τώρα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι ισχύει με αυτό το 141,421 €/kVA. Ισχύει για όλους σε τέτοια kVA; Έχει να κάνει με ΩΧ; Και τι στο καλο σημαίνει ΩΧ 😅 

Δηλαδή κάθε μήνα από εδώ και πέρα τώρα θα βγαίνει + 600€ ?

image.png.0a5855fc10eaf2261c801db705090721.png

image.png.b076aef3e073a78d4aaa9191c2b05e78.png


καλησπέρα

 

η χρέωση που σας έχει κάνει η ELPEDISON είναι λάθος. Σύμφωνα με την απόφαση 707Α 21.11.2021 της ΡΑΕ η χρέωση δικτύου (σε μετρητες με ωρομέτρηση όπως ο δικός σας) γίνεται με βάση τη μέση τιμή ισχύος στις ώρες αιχμής. Η μέση τιμή ισχύος υπολογίζεται από τον τύπο που επισυνάπτω στην εικόνα 1 με βάση τις ώρες αιχμής (εικόνα 2)

 

μπακαλίστικα θα σας το πω ως εξής: η ισχύς στις ώρες αιχμής προκύπτει από την κατανάλωση KWh τις ώρες αιχμής δια τον αριθμό των ωρών αιχμής. Δηλαδή σε καμία περίπτωση δεν είναι για εσάς 85KVa η μέση ισχύς των ωρών αιχμής που σας χρεώνει η elpedison. Ακόμα και όλα σας τα μηχανήματα να είχατε στο τέρμα τις ώρες αιχμής της συγκεκριμένης περιόδου θα προέκυπτε ένας αριθμός πχ 81,94KVa

επίσης αν πχ μερικές μέρες της συγκεκριμένης περιόδου είστε κλειστοί η με μικρή κατανάλωση στος ώρες αιχμής τότε πέφτει ο μέσος όρος.

 

από ότι διαβάζω στο ΦΕΚ και στο νεο τιμοκατάλογο της ΔΕΗ τα ίδια θα ισχύουν από 1/7/2023 και στους τηλεμετρούμενους (ωριαίους) οικιακούς μετρητές.

στη δική μου παροχή 25KVa υπολογίζω ότι θα έχω 2KVa περίπου μέση τιμή ωρών αιχμής (που χρεώνεται με 141€ ετησίως το κάθε KVa) με βάση την κατανάλωση που κάνω εκείνες τις ώρες καθώς τα πολλά φορτία φροντίζω και τα τραβάω εκτός ωρών αιχμής και κυρίως στο νυχτερινό τιμολόγιο.

παρακαλώ όποιος έχει feedback για το θέμα να μας το δώσει!

IMG_2961.jpeg

IMG_2962.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mitsakos_1975 είπε

από ότι διαβάζω στο ΦΕΚ και στο νεο τιμοκατάλογο της ΔΕΗ τα ίδια θα ισχύουν από 1/7/2023 και στους τηλεμετρούμενους (ωριαίους) οικιακούς μετρητές.

στη δική μου παροχή 25KVa υπολογίζω ότι θα έχω 2KVa περίπου μέση τιμή ωρών αιχμής (που χρεώνεται με 141€ ετησίως το κάθε KVa) με βάση την κατανάλωση που κάνω εκείνες τις ώρες καθώς τα πολλά φορτία φροντίζω και τα τραβάω εκτός ωρών αιχμής και κυρίως στο νυχτερινό τιμολόγιο.

παρακαλώ όποιος έχει feedback για το θέμα να μας το δώσει!

IMG_2961.jpeg

IMG_2962.jpeg

Έχω τηλεμετρουμενο, ρώτησα ΔΕΔΔΗΕ και αφού δεν απάντησε ΡΑΕ,,εάν ειναι ενταγμένος στους ωριαίους. Μου απάντησαν ότι δεν εχει ενταχθεί. Πρακτικά νομιζω ότι εάν στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει «πιστοποιημένες» μετρήσεις δεν είναι ωριαίος και ας ειναι τηλεμετρούμενος. Έχετε μέτρηση άεργων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DimitrPa είπε

Έχω τηλεμετρουμενο, ρώτησα ΔΕΔΔΗΕ και αφού δεν απάντησε ΡΑΕ,,εάν ειναι ενταγμένος στους ωριαίους. Μου απάντησαν ότι δεν εχει ενταχθεί. Πρακτικά νομιζω ότι εάν στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει «πιστοποιημένες» μετρήσεις δεν είναι ωριαίος και ας ειναι τηλεμετρούμενος. Έχετε μέτρηση άεργων; 

Στην εφαρμογή έχει γράφημα και για άεργη, όπως και μέτρηση. Και η περίοδος 1/7 - 31/7 είναι "πιστοποιημένη"..

image.png.7e44611570457fd3e2525fbd4ff04d93.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα ,εδώ και ενα χρόνο περίπου χάρις στις προτροπές και την βοήθεια κάποιων μελών από εδώ μέσα ,εβαλα το νυκτερινό [αφού τραβήξα κάποιους καυγάδες με ΔΕΔΔΗΕ] .

Για την καλοκαιρινή περίοδο μας το γυρνάει στο συνεχόμενο ,το οποίο δεν με βολεύει .Υπάρχει δυνατότητα να έχω όλο το χρόνο διακοπτόμενο ;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από peet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, peet είπε

Καλημέρα ,εδώ και ενα χρόνο περίπου χάρις στις προτροπές και την βοήθεια κάποιων μελών από εδώ μέσα ,εβαλα το νυκτερινό [αφού τραβήξα κάποιους καυγάδες με ΔΕΔΔΗΕ] .

Για την καλοκαιρινή περίοδο μας το γυρνάει στο συνεχόμενο ,το οποίο δεν με βολεύει .Υπάρχει δυνατότητα να έχω όλο το χρόνο διακοπτόμενο ;

Ευχαριστώ

Καλημέρα, δεν υπάρχει δυνατότητα για διακοπτόμενο όλο το χρόνο.., αν δεν έχεις μεγάλες καταναλώσεις απλά μην κάνεις χρήση του τόσο πολύ στο θερινό.., δεν είναι μεγάλες πια οι διαφορές (ειδικά αν δεν είσαι στη ΔΕΗ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...