Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, reyma3 είπε

το κοστος για νυχτερινο ποσο ειναι ειδα στο ΔΕΔΔΗΕ OTI EINAI 34€ + ΦΠΑ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ;

Καλημέρα.. Αυτό είναι το ποσο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, reyma3 είπε

το κοστος για νυχτερινο ποσο ειναι ειδα στο ΔΕΔΔΗΕ OTI EINAI 34€ + ΦΠΑ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ;

Το κόστος είναι 42.16€ συνολικά, το πληρώνεις μια φορά για να γίνουν οι διαδικασίες που χρειάζονται (τυχόν αλλαγή μετρητή και ενεργοποίηση νυχτερινού)

Αν θέλεις να το βάλεις για τον χειμώνα, ξεκίνα σιγά σιγά την διαδικασία, ειδικά αν είσαι σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο όπου σημειώνονται καθυστερήσεις..

Προσωπικά βρίσκω σαν πιο εύκολο τρόπο να πάρεις ένα τηλέφωνο στο δωρεάν του ΔΕΔΔΗΕ 800 400 4000 νομίζω και να πεις θέλω να κάνω αίτηση για χορήγηση νυκτερινού, να σου στείλουν την επιστολή με τον κωδικό πληρωμής υπέρ ΔΕΔΔΗΕ στο email σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Το κόστος είναι 42.16€ συνολικά, το πληρώνεις μια φορά για να γίνουν οι διαδικασίες που χρειάζονται (τυχόν αλλαγή μετρητή και ενεργοποίηση νυχτερινού)

Αν θέλεις να το βάλεις για τον χειμώνα, ξεκίνα σιγά σιγά την διαδικασία, ειδικά αν είσαι σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο όπου σημειώνονται καθυστερήσεις..

Προσωπικά βρίσκω σαν πιο εύκολο τρόπο να πάρεις ένα τηλέφωνο στο δωρεάν του ΔΕΔΔΗΕ 800 400 4000 νομίζω και να πεις θέλω να κάνω αίτηση για χορήγηση νυκτερινού, να σου στείλουν την επιστολή με τον κωδικό πληρωμής υπέρ ΔΕΔΔΗΕ στο email σου..

Τελικά, όμως κανείς πάροχος δεν έχει διαφορετική τιμή!!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2023 στις 5:33 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Τελικά, όμως κανείς πάροχος δεν έχει διαφορετική τιμή!!!!

ΔΕΗ ΚΑΙ ΖΕΝΙΘ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΟΝΟ 

Στις 30/6/2023 στις 8:40 ΠΜ, Kozanitis1 είπε

 

 

Επεξ/σία από reyma3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ''off'' επιβεβαιώνω την τηλεμέτρηση σε μετρητές που φέρουν κάρτα sim.
Επειδή ο μετρητής μου είναι εντός της οικίας και λόγω απουσίας μας από το σπίτι της προκαθορισμένης μέρας μέτρησης, τηλεφώνησα στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ να δώσω τις ενδείξεις
(Τ1 και Τ2) όπως έκανα και στο παρελθόν σε ανάλογη περίπτωση.
Αλλά δεν τις χρειάστηκαν, είχε γίνει κανονικά τηλεμέτρηση, χωρίς φυσική παρουσία στο ρολόι. 
Μόλις έκανα επαλήθευση κι από το app του ΔΕΔΔΗΕ, έχουν περαστεί οι ενδείξεις χωρίς δική μου παρέμβαση.
 

Επεξ/σία από foul
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, foul είπε

είχε γίνει κανονικά τηλεμέτρηση, χωρίς φυσική παρουσία στο ρολόι. 
Μόλις έκανα επαλήθευση κι από το app του ΔΕΔΔΗΕ, έχουν περαστεί οι ενδείξεις χωρίς δική μου παρέμβαση.

τσέκαρε αν μπορείς τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις , ειδικά το κομμάτι Δικτύου Διανομής αν είναι Χ KVa επί 4,434 ή αν είναι κάτι άλλο (σε πρόσφατο λογαριασμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω κι εγώ τη μαρτυρία μου στο θέμα τηλεμέτρηση μόνο.

Δεν έχω νυχτερινό,
μου άλλαξαν - χωρίς να το ζητήσω ή να το ξέρω - το μετρητή με ηλεκτρονικό που συνδέεται στο δίκτυο κινητής (έχει ένδειξη πλήρους σήματος δικτύου και αναβοσβήνει πράσινο led ένδειξης ΝΕΤ, τα δε RX-TX φαντάζομαι θα αναβοσβήνουν όταν θα προσλαμβάνονται-αποστέλλονται δεδομένα αντιστοίχως).

Κι ενώ από την αλλαγή και εντεύθευν έχει καθυστερήσει μήνες να εκδοθεί λογαριασμός,
κλασικά
από τη ΔΕΗ λένε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν τους έχει στείλει καμία ένδειξη,
από το ΔΕΔΔΗΕ λένε ότι έχουν στείλει κανονικά τη μέτρηση στον προμηθευτή.

Αυτό που απασχολεί παραπάνω το θέμα :
ο ΔΕΔΔΗΕ λέει ότι έχει λάβει την ένδειξη με τηλεμέτρηση από τον ηλεκτρονικό μετρητή
και με ενημέρωσαν πως με τη σειρά του, ο προμηθευτής μπορεί να λάβει την ένδειξη από το ΔΕΔΔΗΕ μέσω του συστήματος ΙΡΙΣ
που υποθέτω είναι αυτό:
https://iris.deddie.gr/

Απλά για να μην ξαναειπωθεί πως η τηλεμέτρηση δεν έχει ακόμα ξεκινήσει και πρώτα θα περιμένουμε το 2030 που θα έχει αλλάξει το σύνολο των μετρητών.
Κάτι τέτοιο θα ήταν τεχνικά και οικονομικά παραλογισμός, πολύ δε περισσότερο ενόσω διαψεύδεται στην πράξη.

Επεξ/σία από bicasa6184
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, korakios είπε

τσέκαρε αν μπορείς τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις , ειδικά το κομμάτι Δικτύου Διανομής αν είναι Χ KVa επί 4,434 ή αν είναι κάτι άλλο (σε πρόσφατο λογαριασμό)

_Δυστυχώς...
 

Spoiler

image.jpeg

 

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korakios είπε

κομπλέ είσαι 

Απλά επειδή μένω στο νοίκι κι είμαι ΚΟΤΒ με 2000 όριο, τσάμπα τα 42 ευρώ...
Μόνο σαν ασφάλεια (τώρα με τους καύσωνες) μη περάσουμε το όριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, foul είπε

Απλά επειδή μένω στο νοίκι κι είμαι ΚΟΤΒ με 2000 όριο, τσάμπα τα 42 ευρώ...
Μόνο σαν ασφάλεια (τώρα με τους καύσωνες) μη περάσουμε το όριο...

το να χάσεις ΚΟΤ κοστίζει πολύ παραπάνω απο τα 42€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, reyma3 είπε

το  νυχτερινο εχει καποια επιπλεον συνδρομη ;

 

Αν έχεις ήδη όχι, αν δεν έχεις και θες να αποκτήσεις είναι 42.16€ εφάπαξ στον ΔΕΔΔΗΕ για ενεργοποίηση του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει συμβεί σε κάποιον να χαλάσει η συσκευή τηλεχειρισμού ακουστικής συχνότητας;

Παρατήρησα ότι όσα ρολόγια έχουν ρολόι με νυχτερινό στην πολυκατοικία, δεν αλλάζει το ρολόι στον νυχτερινό μετρητή στις 23:00.

Ο ΤΑΣ είναι παλιός, 40+ χρόνια.

 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Έχει συμβεί σε κάποιον να χαλάσει η συσκευή τηλεχειρισμού ακουστικής συχνότητας;

Παρατήρησα ότι όσα ρολόγια έχουν ρολόι με νυχτερινό στην πολυκατοικία, δεν αλλάζει το ρολόι στον νυχτερινό μετρητή στις 23:00.

Ο ΤΑΣ είναι παλιός, 40+ χρόνια.

 

Έχει συμβεί... Καλείς τον Δεδδηε και το δίνεις βλάβη.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...