Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@DimitrPa δες το νέο PDF της ΔΕΗ χρεώσεις Γ1Ν για Ιούλιο, έχουν βγάλει χρέωση ισχύος από νυκτερινό, αλλά πρέπει να έχουν κάνει τυπογραφικό στη χρέωση ισχύος για ωραίους μετρητές.. 

ΜΗΝ καταργήσεις το νυκτερινό που είχες μπει σε σκέψεις.. 😉

 

Ότι ναναι η ΔΕΗ, ότι ναναι οι ειδήσεις, ή το ξανασκέφτηκαν, λόγω εκλογών :-) το νυκτερινό μένει έως ότου μου το κάνουν ωριαίο με $$$χιλιάρικο για πάγιες ΔΕΔΔΗΕ,,τι να πει κανείς…θα πάρω τον συντάκτη, του αλλάζω ρεύμα να τον ενημερώσω,  (πολύ φιλικός τύπος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, DimitrPa είπε

Δεν ισχύει, μου απάντησε ο ΔΕΔΔΗΕ, αφού έστειλα το θέμα στη ΡΑΕ. Έχω τηλεμετρούμενο, βλέπω τα πάντα στο ΔΕΔΔΗΕ, όταν δουλεύει, αλλά δεν με έχουν εντάξει στους ωριαίους, είναι για μεγαλεσ 3φ μόνο, θα επανέλθω αναλυτικά…

@korakiosΕπανέρχομαι. Απάντηση ΡΑΕ και σελ 70031 του ΦΕΚ. Και βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις "με επιφύλαξη...", αφού τις αποφάσεις και τα ΦΕΚ δεν τα γράφουν μηχανικοί, αλλά τριτοδεσμήτες που μπήκαν τελικά στο δημόσιο, αλλά όχι στον κλάδο τους.

@Kozanitis1To 141,421€ * kVA / έτος υπάρχει στην απόφαση ΡΑΕ 198-2023 και ισχύει από 1/7/2023.

ωριαιος_ΧΤ.png

 

ΡΑΕ_198-2023.png

RAE_NET_ωριαίος.png

Επεξ/σία από DimitrPa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η απλή 8KVA πληρώνει περίπου 36€ το χρόνο, ανεξαρτήτως νυχτερινού.

Το highlighted "χρέωση με τη μέση ισχύ στην Αιχμή" ούτε ξέρω τι σημαίνει.

Με ΩΜ και 8KVA βγαίνει 112€ αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άρα η απλή 8KVA πληρώνει περίπου 36€ το χρόνο, ανεξαρτήτως νυχτερινού.

- Ναι. Άλλαξαν τον τιμοκατάλογο, χθες !!!

Το highlighted "χρέωση με τη μέση ισχύ στην Αιχμή" ούτε ξέρω τι σημαίνει.

- Το εξηγεί, αλλά... άστο καλύτερα

Με ΩΜ και 8KVA βγαίνει 112€ αν δεν κάνω λάθος.

- Ναι, εάν έχεις 8kVA και είναι ενταγμένο σε ΩΜ, που θα μπορεί , ίσως?, να γίνει από 1/10 για τις δυναμικές χρεώσεις, αλλά θέλει δεξιότητες εξήγησης χρησμού Πυθίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά αφού τα οικιακά δεν υπόκεινται σε ωρομέτρηση, γιατί του δίνουμε τόση σημασία;

Όσοι έχουμε οικιακή παροχή, απλά τα πράγματα, 4,434€/kva ισχύος

Μετά χρέωση 0,01415€/kwh κατανάλωσης.. 

Από Οκτώβρη αν και εφόσον, βλέπουμε.. 

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ρε παιδιά αφού τα οικιακά δεν υπόκεινται σε ωρομέτρηση, γιατί του δίνουμε τόση σημασία;

Όσοι έχουμε οικιακή παροχή, απλά τα πράγματα, 4,434€/kva ισχύος

Μετά χρέωση 0,1415€/kwh κατανάλωσης.. 

Από Οκτώβρη αν και εφόσον, βλέπουμε.. 

 

Συμφωνώ, το θέμα έληξε, δεν υπάρχουν έξτρα πάγιες χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ για νυκτερινό, μετά τον χθεσινό τιμοκατάλογο !

Βέβαια ο @korakios και άλλοι, μας γλίτωσαν αρκετά, με την ενημέρωση για το HomeOnline το 2021 και από 1/10 υπάρχει περίπτωση με τα δυναμικά να υπάρξει κάποια ευκαιρία. Λόγω ΝΕΤ metering δεν με ενδιαφέρει, αλλά εάν δω κάτι θα σας το πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη προσφατα εβαλα νυχτερινο και για να καταλαβω,υπηρχε/υπαρχει καποια περιπτωση να αυξηθουν καποιες παγιες χρεωσεις σε οσους εχουμε νυχτερινο?Διαβασα τα τελευταια Post αλλα δεν καταλαβα και πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nyne είπε

Επειδη προσφατα εβαλα νυχτερινο και για να καταλαβω,υπηρχε/υπαρχει καποια περιπτωση να αυξηθουν καποιες παγιες χρεωσεις σε οσους εχουμε νυχτερινο?Διαβασα τα τελευταια Post αλλα δεν καταλαβα και πολλα...

έχει αυξηθεί απο 1/9/2022 με την ενσωμάτωση της χρέωσης μεταφοράς

πάγια χρέωση που να αφορά το νυχτερινό (ακόμα) όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/06/2023 at 20:29, CKSK said:

ναι έχω στείλει email , όταν κι αν έχω νεότερα θα ενημερώσω εδώ

Σήμερα ήρθαν οι τεχνικοί, χωρίς ειδοποίηση, με πήραν τηλέφωνο ότι έχουν έρθει για το νυχτερινό κι ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι και με περίμεναν ένα δεκάλεπτο να επιστρέψω.

Απ' ότι είπαν ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ !!! Επομένως πέρυσι τον Μάιο/ Ιούνιο που είχαν έρθει για την εγκατάσταση, απλά δεν έκανα ΤΙΠΟΤΑ!!!! 
Τώρα ήμουν μπροστά σε όλη τη διαδικασία ξήλωσαν το παλιό ρολόι και πέρασαν καινούργιο και θεωρητικά όλα θα λειτουργούν σωστά τώρα..

Φεύγοντας τους ρώτησα για την ιστορία, αν γνωρίζουν τι έπαιξε ρόλο και πήρα σειρά, το email, η δήλωση βλάβης, τα τηλέφωνα ? Μου είπαν ότι οι ίδιοι δεν έχουν εικόνα και απλά τους λένε που να πάνε, ότι τους έχει τύχει από αυτά που ακούνε να περιμένει κόσμος την εγκατάσταση από 2 μέρες μέχρι 4 χρόνια!!! "Γραφειοκρατία και τύχη" όπως είπαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CKSK είπε

Σήμερα ήρθαν οι τεχνικοί, χωρίς ειδοποίηση, με πήραν τηλέφωνο ότι έχουν έρθει για το νυχτερινό κι ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι και με περίμεναν ένα δεκάλεπτο να επιστρέψω.

Απ' ότι είπαν ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ !!! Επομένως πέρυσι τον Μάιο/ Ιούνιο που είχαν έρθει για την εγκατάσταση, απλά δεν έκανα ΤΙΠΟΤΑ!!!! 
Τώρα ήμουν μπροστά σε όλη τη διαδικασία ξήλωσαν το παλιό ρολόι και πέρασαν καινούργιο και θεωρητικά όλα θα λειτουργούν σωστά τώρα..

Φεύγοντας τους ρώτησα για την ιστορία, αν γνωρίζουν τι έπαιξε ρόλο και πήρα σειρά, το email, η δήλωση βλάβης, τα τηλέφωνα ? Μου είπαν ότι οι ίδιοι δεν έχουν εικόνα και απλά τους λένε που να πάνε, ότι τους έχει τύχει από αυτά που ακούνε να περιμένει κόσμος την εγκατάσταση από 2 μέρες μέχρι 4 χρόνια!!! "Γραφειοκρατία και τύχη" όπως είπαν!

εννοείται οτι εκτός απο την αποζημίωση καθυστέρησης ζητάς να τιμολογηθείς αναλογικά με πχ ~20% χρήσης νυχτερινού για το διάστημα που τα ξύνανε (να δώσουν δηλαδή διόρθωση στον πάροχο που ήσουν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

εννοείται οτι εκτός απο την αποζημίωση καθυστέρησης ζητάς να τιμολογηθείς αναλογικά με πχ ~20% χρήσης νυχτερινού για το διάστημα που τα ξύνανε (να δώσουν δηλαδή διόρθωση στον πάροχο που ήσουν)

Έχω ήδη στείλει mail για την αποζημίωση και αίτηση μέσω της εφαρμογής, ευχαριστώ γιατί δεν το γνώριζα πριν αναφερθεί εδώ
για την "ανατιμολόγηση" μου είχαν πει στο τηλέφωνο ότι μόλις ενεργοποιηθεί, θα γίνει αυτόματα, οπότε αναμένω λογαριασμό για να δω αν θα γίνει όντως ή θα θέλουν πάλι κυνήγι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CKSK είπε

Έχω ήδη στείλει mail για την αποζημίωση και αίτηση μέσω της εφαρμογής, ευχαριστώ γιατί δεν το γνώριζα πριν αναφερθεί εδώ

εκτός αυτού , αν είχες δηλώσει και βλάβη , πάλι δικαιούσαι έξτρα

όπως και αν έκανες ερώτημα πάλι υποχρεούνται να απαντήσουν εντός Χ ημερών

34 λεπτά πριν, CKSK είπε

για την "ανατιμολόγηση" μου είχαν πει στο τηλέφωνο ότι μόλις ενεργοποιηθεί, θα γίνει αυτόματα, οπότε αναμένω λογαριασμό για να δω αν θα γίνει όντως ή θα θέλουν πάλι κυνήγι! 

άσε τα τηλέφωνα , κάνε ερώτημα στην πλατφόρμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CKSK είπε

Σήμερα ήρθαν οι τεχνικοί, χωρίς ειδοποίηση, με πήραν τηλέφωνο ότι έχουν έρθει για το νυχτερινό κι ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι και με περίμεναν ένα δεκάλεπτο να επιστρέψω.

Απ' ότι είπαν ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ !!! Επομένως πέρυσι τον Μάιο/ Ιούνιο που είχαν έρθει για την εγκατάσταση, απλά δεν έκανα ΤΙΠΟΤΑ!!!! 
Τώρα ήμουν μπροστά σε όλη τη διαδικασία ξήλωσαν το παλιό ρολόι και πέρασαν καινούργιο και θεωρητικά όλα θα λειτουργούν σωστά τώρα..

Φεύγοντας τους ρώτησα για την ιστορία, αν γνωρίζουν τι έπαιξε ρόλο και πήρα σειρά, το email, η δήλωση βλάβης, τα τηλέφωνα ? Μου είπαν ότι οι ίδιοι δεν έχουν εικόνα και απλά τους λένε που να πάνε, ότι τους έχει τύχει από αυτά που ακούνε να περιμένει κόσμος την εγκατάσταση από 2 μέρες μέχρι 4 χρόνια!!! "Γραφειοκρατία και τύχη" όπως είπαν!

Μάλλον έπαιξε ρόλο το email που έστειλες.. Έβαλαν sim στον μετρητή; Μάλλον περσι δεν τοποθέτησαν τίποτα.. 

Υπάρχει μεγάλη ζητήσει για νυχτερινό... Στην περιοχή που ανήκεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, takoulou said:

Μάλλον έπαιξε ρόλο το email που έστειλες.. Έβαλαν sim στον μετρητή; Μάλλον περσι δεν τοποθέτησαν τίποτα.. 

Υπάρχει μεγάλη ζητήσει για νυχτερινό... Στην περιοχή που ανήκεις.. 

Δεν το γνωρίζω δυστυχώς, ξήλωσαν όλο το ρολόι κι έβαλαν καινούργιο ψηφιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...