Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, DimitrPa είπε

Μάλλον έτσι είναι. Στο οικιακό τιμοκατάλογο ΔΕΗ φαίνεται η χρέωση 14 €/kVA για τους ωριαίους μετρητές. Από 1 Οκτ που θα υπάρχει η επιλογή δυναμικής χρέωσης, σε όσους έχουν "έξυπνους" μετρητές μία απλή 1φ παροχή 8 kVA με νυκτερινό θα πληρώνει πάγιες χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ (8+8)* 14 € = 224 € / χρόνο, μόνο για πάγια ΔΕΔΔΗΕ. https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/432356/ta-nea-timologia-reymatos-apo-1i-oktovriou-oi-allages-stous-logariasmoys-kai-i-ritra-anaprosarmogis

η πάγια χρέωση ανα έτος πήγε απο 0,52 σε 4,434 , αυτό πολλαπλασιάζεται με την ισχύς της παροχής , πχ για μονοφασικό που είναι συνήθως 8kva πάει 8*4,434 το έτος

μετά προσθέτεις τις κιλοβατώρες που έκαψες επί 0,01415 (αντί 0,023)

δες το τελευταίο φύλλο που τα έβαλα απο περιέργεια .

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

Φυσικά , καμία σχέση με νυχτερινό , απλά ρωτάω αν ξέρει μήπως υπάρχει διαφορά σε smart μετρητές ή απλά πιάνονται στους ωριαίους

Spoiler

αν κάποιος έχει τριφασικό και καίει πάνω απο 13685kw/έτος είναι ωφελούμενος 😆
για μονοφασικό 4380kw/έτος και πάνω 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, korakios είπε

η πάγια χρέωση ανα έτος πήγε απο 0,52 σε 4,434 , αυτό πολλαπλασιάζεται με την ισχύς της παροχής , πχ για μονοφασικό που είναι συνήθως 8kva πάει 8*4,434 το έτος

μετά προσθέτεις τις κιλοβατώρες που έκαψες επί 0,01415 (αντί 0,023)

δες το τελευταίο φύλλο που τα έβαλα απο περιέργεια .

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

Φυσικά , καμία σχέση με νυχτερινό ,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν κάποιος έχει τριφασικό και καίει πάνω απο 13685kw/έτος είναι ωφελούμενος 😆
για μονοφασικό 4380kw/έτος και πάνω 😁

 

Σελ 170, 171, 172…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DimitrPa είπε

Σελ 170, 171, 172…

ευχαριστώ αλλά δε βλέπω κάτι σχετικά με διαφορετική χρέωση ρυθμιζόμενων σε smart , αν έχεις λινκ καρφί σε ανάρτηση θα βοηθούσε , έχω και λίγη στραβωμάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DimitrPa είπε

απλή 1φ παροχή 8 kVA με νυκτερινό θα πληρώνει πάγιες χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ (8+8)* 14 € = 224 € / χρόνο, μόνο για πάγια ΔΕΔΔΗΕ

Δεν ξέρω που είναι το λάθος, αλλά + 112€ το χρόνο για να έχεις νυχτερινό, είναι εντελώς παράλογη χρέωση, θα το ξηλώσουν οι πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν ξέρω που είναι το λάθος, αλλά + 112€ το χρόνο για να έχεις νυχτερινό, είναι εντελώς παράλογη χρέωση, θα το ξηλώσουν οι πάντες.

112 θα είναι, ίσως, για όσους θα διαλέξουν δυναμική χρέωση απο 1 Οκτ.2023.

Αυτοί, όταν υπάρχει περίσσεια στο δίκτυο,, θα πληρώνονται για την κατανάλωσή τους, όπως ισχύει στην Ολλανδία, για παράδειγμα. 

Από 1 ΜΑΗ 2023 ειναι 4x8= 32 Ευρω η έξτρα χρέωση για το νυκτερινό 

σελ 170, 171, 172,…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Σε συγγενή που έχει νυχτερινό και έλαβε λογαριασμό με τις νέες ρυθμιζόμενες, δε χρεώνεται έξτρα το νυχτερινό. Μόνο 25*4,434.

Σε αυτή την περίπτωση είναι πατάτα της ΔΕΗ και του allazorevma, ot.gr και άλλων που το δημοσίευσαν. Κάνε έναν κόπο να τον αναρτήσεις, εάν μπορέσεις, 

3 λεπτά πριν, DimitrPa είπε

Σε αυτή την περίπτωση είναι πατάτα της ΔΕΗ και του allazorevma, ot.gr και άλλων που το δημοσίευσαν. Κάνε έναν κόπο να τον αναρτήσεις, εάν μπορέσεις, 

https://allazorevma.gr/dysaresti-ekplixi-gia-tin-nykterini-katanalosi-reymatos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, DimitrPa said:

Σε αυτή την περίπτωση είναι πατάτα της ΔΕΗ και του allazorevma, ot.gr και άλλων που το δημοσίευσαν. Κάνε έναν κόπο να τον αναρτήσεις, εάν μπορέσεις, 

Δεν τον έχω τον λογαριασμό αυτή τη στιγμή. Σε 1-2 μέρες βγαίνει και ο δικός μου οπότε θα το κοιτάξω και εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απορώ πως θα εφαρμοστεί η δυναμική τιμολόγηση αφού επίσημα δεν λειτουργεί οποιαδήποτε τηλε-διαχειριση, όπως επίσης πως υπάρχουν μετρητές που δεν έχουν βάλει SIM modem πάνω.. 

Πχ στην ευρύτερη γειτονιά μου, σε όσους έχουν βάλει νέους μετρητές,  κανένας δεν έχει SIM modem..

Αντε να μιλάς με ΔΕΔΔΗΕ να τους εξηγείς έχω νέο μετρητή χωρίς SIM , να θέλω να βάλετε Sim για δυναμική τιμολόγηση..

Δεν πιστεύω να εφαρμοστεί πριν αλλάξουν καθολικά όλοι οι μετρητές με νέους "έξυπνους "

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ευχαριστώ αλλά δε βλέπω κάτι σχετικά με διαφορετική χρέωση ρυθμιζόμενων σε smart , αν έχεις λινκ καρφί σε ανάρτηση θα βοηθούσε , έχω και λίγη στραβωμάρα

Δεν ισχύει, μου απάντησε ο ΔΕΔΔΗΕ, IMG_6285.jpeg.66904c023d105bf3cf6a6cfc7d3d5b3f.jpegIMG_6286.jpeg.f7673c670403e03edd67b8bb9c2e80db.jpegαφού έστειλα το θέμα στη ΡΑΕ. Έχω τηλεμετρούμενο, βλέπω τα πάντα στο ΔΕΔΔΗΕ, όταν δουλεύει, αλλά δεν με έχουν εντάξει στους ωριαίους, είναι για μεγαλεσ 3φ μόνο, θα επανέλθω αναλυτικά…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DimitrPa δες το νέο PDF της ΔΕΗ χρεώσεις Γ1Ν για Ιούλιο, έχουν βγάλει χρέωση ισχύος από νυκτερινό, αλλά πρέπει να έχουν κάνει τυπογραφικό στη χρέωση ισχύος για ωραίους μετρητές.. 

ΜΗΝ καταργήσεις το νυκτερινό που είχες μπει σε σκέψεις.. 😉

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

@DimitrPa δες το νέο PDF της ΔΕΗ χρεώσεις Γ1Ν για Ιούλιο, έχουν βγάλει χρέωση ισχύος από νυκτερινό, αλλά πρέπει να έχουν κάνει τυπογραφικό στη χρέωση ισχύος για ωραίους μετρητές.. 

ΜΗΝ καταργήσεις το νυκτερινό που είχες μπει σε σκέψεις.. 😉

 

ο τιμοκατάλογος πάροχου δεν έχει σχέση με το τι ισχύει :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τελικά τι ισχύει γιατί έχουμε χάσει τη μπάλα τελευταία 🤣

αυτά που έγραψα πριν πάνω-πάνω , ότι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, korakios είπε

υπάρχει διαφορά σε smart μετρητές ή απλά πιάνονται στους ωριαίους

Πιθανολογώ πως οι παροχές από 35kVa και πάνω θα έχουν ωρομετρηση.., μένει να φανεί.. 

Ακόμα και οι νέοι μετρητές με SIM Modem, έχουν tariff 1&2

Λογικά δεν θα πρέπει να ρυθμιστούν σε 3 ταρίφες, μια ημερήσια, μια νυκτερινή και μια αιχμής για να μπορέσει να καταγράφει κατανάλωση "στις αιχμές " ?

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...