Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλήμερα, έχει γίνει ξανά αρκετές φορές, όταν αλλάζει ο μετρητής για νυκτερινό να μην εκδίδεται λογαριασμός για αρκετό χρονικό διάστημα, επειδή δεν ενημερώνει ο πάροχος πως έγινε αλλαγή κλπ..

Πάρε ένα τηλέφωνο στον πάροχο σου, πες πως σου άλλαξαν τότε τον μετρητή για νυκτερινό και πως δεν έχεις λάβει λογαριασμό να σου βγάλουν έκτακτο, από εκεί και πέρα θα έρχεται κανονικά.. 

Πως θα βγάλει ο πάροχος έκτακτο λογαριασμό; Χωρίς μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Πως θα βγάλει ο πάροχος έκτακτο λογαριασμό; Χωρίς μετρήσεις;

Οι μετρήσεις καθώς και η αλλαγή του μετρητή είναι δηλωμένες 

Πολλές φορές οι πάροχοι δεν βλέπουν την αλλαγή του μετρητή, ώστε να ξεκινήσουν από τις νέες ενδείξεις την τιμολόγηση.. 

Σε δύο περιπτώσεις γνωστών μου, γίνονταν κανονικά καταμέτρηση, είχαν βάλει νυκτερινό και  ΔΕΗ στην προκειμένη περίπτωση δεν είχε "δει" την αλλαγή μετρητή.., στον ΔΕΔΔΗΕ έπαιρνε κανονικά ενδείξεις αλλά έκαναν αρκετούς μήνες να εκδώσουν λογαριασμό.. 

Ύστερα από επικοινωνία μαζί τους σε λίγες μέρες τους έστειλαν κανονικά τους λογαριασμούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Kozanitis1 said:

Πάρε ένα τηλέφωνο στον πάροχο σου, πες πως σου άλλαξαν τότε τον μετρητή για νυκτερινό και πως δεν έχεις λάβει λογαριασμό να σου βγάλουν έκτακτο, από εκεί και πέρα θα έρχεται κανονικά.. 

Ο μόνος τρόπος για να έρθει κανονικά είναι ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερώσει τον πάροχο για τις όποιες αλλαγές, όχι ο πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο μόνος τρόπος για να έρθει κανονικά είναι ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερώσει τον πάροχο για τις όποιες αλλαγές, όχι ο πελάτης.

Αυτό θα ήταν το ιδανικό, επειδή όμως δεν γίνεται κάποιες φορές, πρέπει δυστυχώς να ασχοληθεί ο πελάτης για αυτονόητα πράγματα.., ευτυχώς είναι υπόθεση λίγων λεπτών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Kozanitis1 said:

Αυτό θα ήταν το ιδανικό, επειδή όμως δεν γίνεται κάποιες φορές, πρέπει δυστυχώς να ασχοληθεί ο πελάτης για αυτονόητα πράγματα.., ευτυχώς είναι υπόθεση λίγων λεπτών 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Σαφώς και τις περισσότερες φορές πρέπει να ασχοληθεί ο πελάτης αλλά όχι με τον τρόπο που νομίζεις, η αλλαγή μετρητή δηλώνεται στη βάση δεδομένων  του ΔΕΔΔΗΕ από τον ΔΕΔΔΗΕ και όχι από τον πελάτη στον πάροχο όπως περιέγραψες. Ο πελάτης το μόνο που μπορεί να κάνει στον πάροχο του είναι να δώσει "ένδειξη πελάτη" (δλδ ένδειξη για έναντι), και αυτό μόνο αφού ο ΔΕΔΔΗΕ ενημερώσει τον πάροχο για τον νέο μετρητή και τις νέες ενδείξεις.

Και όχι, δεν είναι υπόθεση λίγων λεπτών όπως λες, και αυτό στο διαβεβαιώνω ως παθών. Για να "μπει το νερό στο αυλάκι" χρειάστηκε να βρω πρώτα τον αρμόδιο υπάλληλο στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ και να επικοινωνήσω μαζί του τουλάχιστον 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Σαφώς και τις περισσότερες φορές πρέπει να ασχοληθεί ο πελάτης αλλά όχι με τον τρόπο που νομίζεις, η αλλαγή μετρητή δηλώνεται στη βάση δεδομένων  του ΔΕΔΔΗΕ από τον ΔΕΔΔΗΕ και όχι από τον πελάτη στον πάροχο όπως περιέγραψες. Ο πελάτης το μόνο που μπορεί να κάνει στον πάροχο του είναι να δώσει "ένδειξη πελάτη" (δλδ ένδειξη για έναντι), και αυτό μόνο αφού ο ΔΕΔΔΗΕ ενημερώσει τον πάροχο για τον νέο μετρητή και τις νέες ενδείξεις.

Και όχι, δεν είναι υπόθεση λίγων λεπτών όπως λες, και αυτό στο διαβεβαιώνω ως παθών. Για να "μπει το νερό στο αυλάκι" χρειάστηκε να βρω πρώτα τον αρμόδιο υπάλληλο στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ και να επικοινωνήσω μαζί του τουλάχιστον 2 φορές.

Δύο περιπτώσεις που γνωρίζω, έγινε αλλαγή μετρητή για χορήγηση νυχτερινού, όπου ο υπάλληλος που άλλαξε τους μετρητές, καταχώρησε μετρήσεις και κάτι κωδικούς σε ένα ταμπλετ που είχε μαζί του..

Ήδη λίγες μέρες μετά, αν έμπαινες στο σάιτ του δεδδηε να καταχωρήσεις μετρήσεις, φαίνονταν πως αλλάχθηκε ο μετρητής, με προηγούμενες τιμές 0 και 0 σε μέρα και νύχτα.. 

Ο πάροχος όμως δεν έβγαζε λογαριασμούς πόσους μήνες, όπου πηγαίνοντας από κατάστημα είτε από το τηλέφωνο, είπαμε πως αλλάχθηκε μετρητής αλλά δεν φαινόταν στην καρτέλα του παροχου, άνοιξαν "αίτημα " για έκδοση και λίγες μέρες μετά βγήκαν λογαριασμοί.., για αυτό λέω απλά..   τώρα αλλού μπορεί να είναι άλλη περίπτωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Kozanitis1 said:

Δύο περιπτώσεις που γνωρίζω, έγινε αλλαγή μετρητή για χορήγηση νυχτερινού, όπου ο υπάλληλος που άλλαξε τους μετρητές, καταχώρησε μετρήσεις και κάτι κωδικούς σε ένα ταμπλετ που είχε μαζί του..

Ήδη λίγες μέρες μετά, αν έμπαινες στο σάιτ του δεδδηε να καταχωρήσεις μετρήσεις, φαίνονταν πως αλλάχθηκε ο μετρητής, με προηγούμενες τιμές 0 και 0 σε μέρα και νύχτα.. 

Ο πάροχος όμως δεν έβγαζε λογαριασμούς πόσους μήνες, όπου πηγαίνοντας από κατάστημα είτε από το τηλέφωνο, είπαμε πως αλλάχθηκε μετρητής αλλά δεν φαινόταν στην καρτέλα του παροχου, άνοιξαν "αίτημα " για έκδοση και λίγες μέρες μετά βγήκαν λογαριασμοί.., για αυτό λέω απλά..   τώρα αλλού μπορεί να είναι άλλη περίπτωση.. 

Πάντα έτσι γίνεται, ο τεχνικός που αλλάζει τον μετρητή καταχωρεί όλα τα στοιχεία στο τάμπλετ του, το συνηθισμένο πρόβλημα όμως είναι ότι ο ΔΕΔΔΗΕ "ξεχνάει" να καταχωρήσει όλα αυτά τα στοιχεία στο σύστημα του με αποτέλεσμα να μην ενημερώνεται ο πάροχος για τις αλλαγές.

Πάντως όπως λες και εσύ τώρα οι περιπτώσεις που περιγράφεις είναι εντελώς διαφορετικές από την περίπτωση που περιγράφηκε παραπάνω, το λάθος φαίνεται να είναι στον πάροχο, οπότε λογικό είναι να λυθεί μετά από τηλεφώνημα του πελάτη στον πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές έκανα αίτηση για νυχτερινό μετρητή μια και το ρεύμα μου έρχεται ενα νεφρό, σημερα ελαβα sms να κανω καταθεση τα 42,16€ για να συνεχισει η ενεργοποιηση, ο μετρητης μου ειναι του 1960, ποσο καιρο μπορει να κανει για να γινει αυτη η αλλαγη; παιζει να προλαβω το καλοκαιρι; οι περισσοτερες καταναλωσεις μου οπως πλυντηριο πιατων, ρουχων, θερμοσιφωνας (θα μπει ηλιακος με το αλλαζω θερμοσιφωνα), τηλεοραση plasma (καταναλωση 350watt), ηχεια, κλιματιστικο, φουρνος ειναι παντα μετα τις 10-12 το βραδυ, οποτε το νυχτερινο με βολευει σιγουρα, την ημερα 2-3 ωρες ανοιγω κλιματιστικο το μεσημερι και μαγειρευω στα γρηγορα οταν γυρναω απο την δουλεια. Μια και εχω γυρο στις 350-450 κιλοβατωρες καταναλωση τον μηνα πιστευω οτι θα με γλυτωσει αρκετα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Dimitris Verlis said:

Χθές έκανα αίτηση για νυχτερινό μετρητή μια και το ρεύμα μου έρχεται ενα νεφρό, σημερα ελαβα sms να κανω καταθεση τα 42,16€ για να συνεχισει η ενεργοποιηση, ο μετρητης μου ειναι του 1960, ποσο καιρο μπορει να κανει για να γινει αυτη η αλλαγη; παιζει να προλαβω το καλοκαιρι;

Ανάλογα σε ποιο παράρτημα ΔΕΔΔΗΕ ανήκεις, πχ εδώ που είμαι εγώ (Πάτρα) 20 ημέρες max, αν είσαι Αθήνα που πετάνε χαρταετό τότε το καλοκαίρι το ξεχνάς μια και το min είναι 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimitris Verlis είπε

Χθές έκανα αίτηση για νυχτερινό μετρητή μια και το ρεύμα μου έρχεται ενα νεφρό, σημερα ελαβα sms να κανω καταθεση τα 42,16€ για να συνεχισει η ενεργοποιηση, ο μετρητης μου ειναι του 1960, ποσο καιρο μπορει να κανει για να γινει αυτη η αλλαγη; παιζει να προλαβω το καλοκαιρι; οι περισσοτερες καταναλωσεις μου οπως πλυντηριο πιατων, ρουχων, θερμοσιφωνας (θα μπει ηλιακος με το αλλαζω θερμοσιφωνα), τηλεοραση plasma (καταναλωση 350watt), ηχεια, κλιματιστικο, φουρνος ειναι παντα μετα τις 10-12 το βραδυ, οποτε το νυχτερινο με βολευει σιγουρα, την ημερα 2-3 ωρες ανοιγω κλιματιστικο το μεσημερι και μαγειρευω στα γρηγορα οταν γυρναω απο την δουλεια. Μια και εχω γυρο στις 350-450 κιλοβατωρες καταναλωση τον μηνα πιστευω οτι θα με γλυτωσει αρκετα χρηματα.

Ως άλλος takoulou θα σου απαντήσω..

"Εξαρτάται από τον δεδδηε της περιοχής σου και τη διαθεσιμότητα ψηφιακών μετρητών."

Για να κάνεις απόσβεση τα 42€ θα έρθει το επόμενο καλοκαίρι μάλλον (υποθέτουμε πως έχεις πάροχο ΔΕΗ)

Καλή κίνηση είναι πάντως γιατί πιθανολογείται αλλαγή στα ωράρια του του νυχτερινού λόγω Φ/Β κι επίσης θα έχεις τη δυνατότητα για ένταξη στο νέο τύπο τιμολόγησης, αυτό που λένε "δυναμικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Καλή κίνηση είναι πάντως γιατί πιθανολογείται αλλαγή στα ωράρια του του νυχτερινού λόγω Φ/Β κι επίσης θα έχεις τη δυνατότητα για ένταξη στο νέο τύπο τιμολόγησης, αυτό που λένε "δυναμικό".

Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη για τα δυναμικά τιμολόγια, γιατί αν είναι να πληρώνουμε "τζάμπα" ρεύμα τη μέρα και το βράδυ να μας πίνουν το αίμα με τις γνωστές κομπίνες στην αγορά εξισορρόπησης, τότε μπορεί να καταλήξουμε να πληρώσουμε πολύ παραπάνω απ'το μέσο όρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη για τα δυναμικά τιμολόγια, γιατί αν είναι να πληρώνουμε "τζάμπα" ρεύμα τη μέρα και το βράδυ να μας πίνουν το αίμα με τις γνωστές κομπίνες στην αγορά εξισορρόπησης, τότε μπορεί να καταλήξουμε να πληρώσουμε πολύ παραπάνω απ'το μέσο όρο.

μα ήδη το κάνανε , δήλωναν οι ΑΠΕτζήδες λιγότερες κιλοβατώρες και τις έδιναν μετά πολύ ακριβότερα πληρώνοντας μικρό πρόστιμο βγάζοντας τεράστιο κέρδος

κάτσε να δούμε σε λίγο που το πλαφόν μέγιστης τιμής θα πάει απο 4€/kw στα 99€ το κιλοβάτ 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2023 στις 11:50 ΜΜ, ekrepali είπε

Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη για τα δυναμικά τιμολόγια, γιατί αν είναι να πληρώνουμε "τζάμπα" ρεύμα τη μέρα και το βράδυ να μας πίνουν το αίμα με τις γνωστές κομπίνες στην αγορά εξισορρόπησης, τότε μπορεί να καταλήξουμε να πληρώσουμε πολύ παραπάνω απ'το μέσο όρο.

Μάλλον έτσι είναι. Στο οικιακό τιμοκατάλογο ΔΕΗ φαίνεται η χρέωση 14 €/kVA για τους ωριαίους μετρητές. Από 1 Οκτ που θα υπάρχει η επιλογή δυναμικής χρέωσης, σε όσους έχουν "έξυπνους" μετρητές μία απλή 1φ παροχή 8 kVA με νυκτερινό θα πληρώνει πάγιες χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ (8+8)* 14 € = 224 € / χρόνο, μόνο για πάγια ΔΕΔΔΗΕ. https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/432356/ta-nea-timologia-reymatos-apo-1i-oktovriou-oi-allages-stous-logariasmoys-kai-i-ritra-anaprosarmogis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DimitrPa είπε

Στο οικιακό τιμοκατάλογο ΔΕΗ φαίνεται η χρέωση 14 €/kVA για τους ωριαίους μετρητές. Από 1 Οκτ που θα υπάρχει η επιλογή δυναμικής χρέωσης, σε όσους έχουν "έξυπνους" μετρητές μία απλή 1φ παροχή 8 kVA με νυκτερινό θα πληρώνει πάγιες χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ (8+8)* 14 € = 224 € / χρόνο, μόνο για πάγια ΔΕΔΔΗΕ.

Μήπως υπερβάλεις λίγο στα νούμερα και είναι 14/MWh?

https://www.e-dimosio.gr/oikonomia/210233/timologia-revmatos-apo-1i-maΐou-erchonte-nees-afxisis-sta-pagia/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Doubt είπε

Μήπως υπερβάλεις λίγο στα νούμερα και είναι 14/MWh?

https://www.e-dimosio.gr/oikonomia/210233/timologia-revmatos-apo-1i-maΐou-erchonte-nees-afxisis-sta-pagia/

 

 

 

8 λεπτά πριν, DimitrPa είπε

 

Για δυναμική χρέωση χρειάζεται «έξυπνος» μετρητής. Οι πάγιες χρεώσεις του ΔΕΔΔΗΕ υπολογίζονται με την συμφωνημένη ισχύ της κατανάλωσης σε kVA και την απορροφούμενη ενέργεια σε kWh. Η ισχύς και η ενέργεια είναι εντελώς  διαφορετικές μονάδες μέτρησης. 

 

IMG_6284.jpeg

Επεξ/σία από DimitrPa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...