Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

...θα τους πως να κατεβάσουν την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ, να συνδεθούν με τάξις να δούμε αν όντως λειτουργεί κάποιου είδους τηλεμέτρηση (σαν τις ενδείξεις ανά ώρα που είχες δείξει), ....

Θα πρέπει να διαλέξουν "μη πιστοποιημένες" (εικόνα).

Σύγκρινα την κατανάλωση (και την παραγωγή) του app, με τις δικές μου καταγραφές και είναι ίδιες !!!

Λογικά, κάθε μήνα, που τηλεμετράνε, κατεβάζουν όλο το αρχείο, με τις ωριαίες (και 15λεπτες) μετρήσεις.

=> 14 Ευρώ έξτρα πάγιες το ημερήσιο +  14 Ευρώ έξτρα πάγιες το νυκτερινό ανά μήνα? Δεν είμαι σίγουρος τώρα αν πρέπει να κόψω το νυκτερινό (168 Ευρώ έξτρα για το νυκτερινό, το χρόνο), αφού δεν ξεπερνάω τις 1.600 kWh / 4μηνο και έχω περίσσεια παραγωγής.

Δεν έχω λάβει καμμία απάντηση από το γραπτό αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ, από 2/5/2023. Η ΔΕΗ δεν ξέρει λέει. Πως θα μάθουμε?

(κ εγώ είχα βάλει θερμοσυσσωρευτές, πριν από δεκαετίες, αλλά τους ξήλωσα, αφού έγιναν ασύμφοροι)

6.png

7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Πλέον επειδή έχουν προσθέσει χρεώσεις ΑΔΜΗΕ & ΔΕΔΔΗΕ (υποτίθεται εκτάκτως για 1 χρόνο) και στη νυκτερινή κατανάλωση, αν η χρέωση προμήθειας του Ήρωνα είναι ίδια μέρα και νύκτα και έχεις κατανάλωση έως 1.600kWh το τετράμηνο, τότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις χρήση νυκτερινού..

Μόνο αν έχεις πάνω από 1.600kWh/4μηνο ημερήσιες, ώστε να μην σε ανεβάζει σε υψηλότερες κλίμακες ΥΚΩ, αξίζει στην περίπτωση σου να κάνεις "χρήση" του νυκτερινού.

Σε φίλους που έβαλαν νυκτερινό πέρσι, είναι οι μόνοι (από γνωστούς κλπ) που στον μετρητή τους έβαλαν modem και SIM, όπου εμφανίζεται ένδειξη σήματος κινητής στην οθόνη του μετρητή, αν τύχει και πάω από εκεί θα τους πως να κατεβάσουν την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ, να συνδεθούν με τάξις να δούμε αν όντως λειτουργεί κάποιου είδους τηλεμέτρηση (σαν τις ενδείξεις ανά ώρα που είχες δείξει), καθώς διαμένουν σε απομακρυσμένη μονοκατοικία εκτός σχεδίου και δεν έχουν προσέξει να έχει περάσει κάποιος για καταμέτρηση εδώ και πολύ καιρό..

Ακόμα η τηλεμετρηση  δεν λειτουργεί.. Είναι στις αρχές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GIANNISKONSTANT είπε

Χαμηλότερη χρέωση στην τιμή του ρεύματος το  βράδυ

Ναι, προσωπικά δεν με αφορά, έχω νετ μετερινγκ. Επίσης δεν αφορά όσους έχουν παρόχους με ίδια τιμή νυκτερινού - ημερήσιου (ΗΡΩΝ, κλπ)

16 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ακόμα η τηλεμετρηση  δεν λειτουργεί.. Είναι στις αρχές.. 

Έχει ξεκινήσει, όχι σε όλους. Τις ωριαίες καταναλώσεις που βλέπω στο app του ΔΕΔΔΗΕ, και είναι σωστές, πως τις έχουν? περνάνε ανά ώρα και μετράνε? :-)

Επεξ/σία από DimitrPa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια έχει και εδώ https://apps.deddie.gr/mdp/intro.html, αλλά χαζοδουλεύει.

!!!"μπορεί να μην χρησιμοποιηθούν για τιμολογιακούς σκοπούς"!!!

"

Διαγράμματα Καμπυλών

Σύμφωνα με τον Κώδικα Διαχείρισης του Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας οι τηλεμετρούμενες παροχές τιμολογούνται με καμπύλες φορτίου. Έχετε τη δυνατότητα εξαγωγής των καμπυλών φορτίου σε αρχεία csv ή pdf για το επιθυμητό χρονικό διάστημα.

Τα πιστοποιημένα μετρητικά δεδομένα των παροχών μέσης τάσης είναι διαθέσιμα έως και 5 έτη πριν ενώ των παροχών χαμηλής τάσης είναι διαθέσιμα από 1/1/2023 και έπειτα.

* Πιστοποιημένα είναι τα δεδομένα που έχουν αποσταλεί στον προμηθευτή σας, για τιμολογιακούς σκοπούς. Τα μη πιστοποιημένα δεδομένα δεν έχουν ελεγχθεί ακόμα και μπορεί να μην χρησιμοποιηθούν για τιμολογιακούς σκοπούς. Όλα τα δεδομένα μπορεί να αναθεωρηθούν."

Επεξ/σία από DimitrPa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι, να κάνω και εγώ μια ερώτηση σε περίπτωση που κάποιος πρόσφατα έκανα αίτηση και του έβαλαν μετρητή νυχτερινής χρέωσης.
Μένω Π.Φάληρο (ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας), έκανα αίτηση πριν 2 βδομάδες. Να υπολγίζω για 2-3 μήνες ή 6+;; 😅
Οχι, τίποτε άλλο, αλλά προς τα τέλη του χρόνου φέυγουμε για μόνιμη εγκατάσταση εξωτερικό και έλεγα αν θα προλάβουμε.
Θα μου πείτε, γιατί να βάλουμε; Αδικο δεν έχετε. Για να υπάρχει αν και όποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Ετσι, να κάνω και εγώ μια ερώτηση σε περίπτωση που κάποιος πρόσφατα έκανα αίτηση και του έβαλαν μετρητή νυχτερινής χρέωσης.
Μένω Π.Φάληρο (ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας), έκανα αίτηση πριν 2 βδομάδες. Να υπολγίζω για 2-3 μήνες ή 6+;; 😅
Οχι, τίποτε άλλο, αλλά προς τα τέλη του χρόνου φέυγουμε για μόνιμη εγκατάσταση εξωτερικό και έλεγα αν θα προλάβουμε.
Θα μου πείτε, γιατί να βάλουμε; Αδικο δεν έχετε. Για να υπάρχει αν και όποτε.

Οριακά , εμένα Δάφνη ( ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας ) έκανε 6 μήνες πρίν κανενα χρόνο. 

Ισως εχουν προμηθευτει πλέον μετρητές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, a_f_a είπε

Ετσι, να κάνω και εγώ μια ερώτηση σε περίπτωση που κάποιος πρόσφατα έκανα αίτηση και του έβαλαν μετρητή νυχτερινής χρέωσης.
Μένω Π.Φάληρο (ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας), έκανα αίτηση πριν 2 βδομάδες. Να υπολγίζω για 2-3 μήνες ή 6+;; 😅
Οχι, τίποτε άλλο, αλλά προς τα τέλη του χρόνου φέυγουμε για μόνιμη εγκατάσταση εξωτερικό και έλεγα αν θα προλάβουμε.
Θα μου πείτε, γιατί να βάλουμε; Αδικο δεν έχετε. Για να υπάρχει αν και όποτε.

Πιστεύω ότι χωρίς καταναλώσεις δεν έχει κανένα νόημα το νυκτερινό, ειδικά τώρα. Στην καλύτερη περίπτωση για μονοφασικό 8kVA, η έξτρα χρέωση για νυκτερινό είναι 4*8 = 32 Ευρώ το χρόνο. Για τριφασικό με παροχή π.χ 25kVA είναι 100 Ευρώ το χρόνο. Εάν ισχύσουν και oι νέες πάγιες χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ στα 14 Ευρώ / kVA για τους ψηφιακούς τηλεμετρούμενους μετρητές, ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Εδω και 2.5 μηνες εχω καταθεσει το ποσό για νυχτερινο μετρητη κοινοχρηστων αλλα ακομα δεν εχει γινει κατι. Εχω μιλησει 3-4 φορες στο τηλ μαζι τους και συνεχεια μου λενε το ιδιο ποιημα. Το δινουμε στο συνεργείο και περναμε το παραπονο σας . Μετα απο ποσο καιρο περνανε ?? Ξερει καποιος απο αναλογη περιπτωση ??  Μπορω να κανω κατι επιπλεον  ? Καποια καταγγελια ισως ? Εχω εκτεθει και απεναντι στους υπολοιπους συνιδιοκτητες

Σας ευχαριστω για τυχον απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, home07 είπε

Καλησπερα

Εδω και 2.5 μηνες εχω καταθεσει το ποσό για νυχτερινο μετρητη κοινοχρηστων αλλα ακομα δεν εχει γινει κατι. Εχω μιλησει 3-4 φορες στο τηλ μαζι τους και συνεχεια μου λενε το ιδιο ποιημα. Το δινουμε στο συνεργείο και περναμε το παραπονο σας . Μετα απο ποσο καιρο περνανε ?? Ξερει καποιος απο αναλογη περιπτωση ??  Μπορω να κανω κατι επιπλεον  ? Καποια καταγγελια ισως ? Εχω εκτεθει και απεναντι στους υπολοιπους συνιδιοκτητες

Σας ευχαριστω για τυχον απαντησεις

Δεν μπορεί να μπει νυχτερινό σε κοινοχρήστη παροχή.. Ποιος στο είπε; Ρώτησες τον Δεδδηε;; Σε ποια  περιοχη είσαι;

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, home07 είπε

Καλησπερα

Εδω και 2.5 μηνες εχω καταθεσει το ποσό για νυχτερινο μετρητη κοινοχρηστων αλλα ακομα δεν εχει γινει κατι. Εχω μιλησει 3-4 φορες στο τηλ μαζι τους και συνεχεια μου λενε το ιδιο ποιημα. Το δινουμε στο συνεργείο και περναμε το παραπονο σας . Μετα απο ποσο καιρο περνανε ?? Ξερει καποιος απο αναλογη περιπτωση ??  Μπορω να κανω κατι επιπλεον  ? Καποια καταγγελια ισως ? Εχω εκτεθει και απεναντι στους υπολοιπους συνιδιοκτητες

Σας ευχαριστω για τυχον απαντησεις

Στείλε και ένα email με το αριθμό παροχής στη ΔΕΔΔΗΕ που ανήκεις και ρώτησες τους .

Σε ποια ΔΕΔΔΗΕ ανήκεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Στείλε και ένα email με το αριθμό παροχής στη ΔΕΔΔΗΕ που ανήκεις και ρώτησες τους .

Σε ποια ΔΕΔΔΗΕ ανήκεις ; 

Νομιζω Γλυφαδα αλλα στα τηλεφωνα μου μου λενε οτι εκρεμει να μπει ο νυχτερινος μετρητης. Ζητησαν 45 € αν θυμαμαι . Εγινε καταθεση . Ολο το δινουν σε συνεργειο και ειμαστε στο περιμενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, home07 είπε

Καλησπερα

Εδω και 2.5 μηνες εχω καταθεσει το ποσό για νυχτερινο μετρητη κοινοχρηστων αλλα ακομα δεν εχει γινει κατι. Εχω μιλησει 3-4 φορες στο τηλ μαζι τους και συνεχεια μου λενε το ιδιο ποιημα. Το δινουμε στο συνεργείο και περναμε το παραπονο σας . Μετα απο ποσο καιρο περνανε ?? Ξερει καποιος απο αναλογη περιπτωση ??  Μπορω να κανω κατι επιπλεον  ? Καποια καταγγελια ισως ? Εχω εκτεθει και απεναντι στους υπολοιπους συνιδιοκτητες

Σας ευχαριστω για τυχον απαντησεις

αίτημα επικοινωνίας για αποζημίωση (20€)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, takoulou said:

Δεν μπορεί να μπει νυχτερινό σε κοινοχρήστη παροχή.. Ποιος στο είπε; Ρώτησες τον Δεδδηε;; Σε ποια  περιοχη είσαι;

Μα αφού και η κοινόχρηστη παροχή ουσιαστικά στα στοιχεία κάποιου δεν είναι περασμένη; Γιατί να μην μπορεί να μπει νυχτερινο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...