Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, peragialos είπε

Αν αναβοσβήνει το NET σημαίνει ότι δεν έχει sim να υποθέσω;

Λογικά έχει SIM, απλά δεν συνδέεται ίσως με δίκτυο..

Στην οθόνη έχει ένδειξη  ισχύς σήματος (πόσο σήμα έχει - σαν το κινητό)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση, σε σπιτι ενοικιαζομενο με μισθωση και περιστασιακα Airbnb, αξιζει προσθηκη νυχτερινου, ωστε το καλοκαιρι που θα αφηνουν ανοιχτο 18αρι aircondition Ολο το βραδυ, να ρχεται πιο οικονομικα? My Home Open ειναι το συμβολαιο

Αν προσθεσει νυκτερινο, ανεβαινει καποιο παγιο, ή οι τιμες της ημερησιας κιολοβατωρας? Δηλαδη με ποια σκοπια πρτεπει να ζυγισω να δω αν αξιζει να το προσθεσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peragialos είπε

Το σήμα κινητής είναι φουλ.

Τότε βρίσκει κανονικά δίκτυο, έχει μέσα SIM, τώρα για τυχόν τηλεμετρησεις κλπ δεν γνωρίζουμε.. 

7 λεπτά πριν, therock είπε

Καλημερα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση, σε σπιτι ενοικιαζομενο με μισθωση και περιστασιακα Airbnb, αξιζει προσθηκη νυχτερινου, ωστε το καλοκαιρι που θα αφηνουν ανοιχτο 18αρι aircondition Ολο το βραδυ, να ρχεται πιο οικονομικα? My Home Open ειναι το συμβολαιο

Αν προσθεσει νυκτερινο, ανεβαινει καποιο παγιο, ή οι τιμες της ημερησιας κιολοβατωρας? Δηλαδη με ποια σκοπια πρτεπει να ζυγισω να δω αν αξιζει να το προσθεσω

Δεν υπάρχει κανένα επιπλέον πάγιο, πέρα των 42.16€ εφάπαξ που πληρώνεις για ενεργοποίηση υπηρεσίας (αλλάζεται ο μετρητής αν είναι παλιός αναλογικός)

Δυστυχώς έχουν ενσωματώνει "εκτάκτως" για 1 χρόνο ρυθμιζόμενες χρεώσεις και στο νυκτερινό, μόνο οι ΥΚΩ είναι κλιμακωτές..

Προς στιγμήν μόνο η ΔΕΗ δίνει φθηνότερη τιμή νύκτας.. 

Εγώ θα το έβαζα και ό,τι γλιτώσεις, σίγουρα θα το αποσβέσεις σε λίγους μήνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, therock είπε

Καλημερα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση, σε σπιτι ενοικιαζομενο με μισθωση και περιστασιακα Airbnb, αξιζει προσθηκη νυχτερινου, ωστε το καλοκαιρι που θα αφηνουν ανοιχτο 18αρι aircondition Ολο το βραδυ, να ρχεται πιο οικονομικα? My Home Open ειναι το συμβολαιο

Αν προσθεσει νυκτερινο, ανεβαινει καποιο παγιο, ή οι τιμες της ημερησιας κιολοβατωρας? Δηλαδη με ποια σκοπια πρτεπει να ζυγισω να δω αν αξιζει να το προσθεσω

Δεν είπαμε  κάνε αίτηση να βάλεις νυχτερινό  στον Δεδδηε.. Κερδισμένος θα βγεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, therock είπε

Καλημερα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση, σε σπιτι ενοικιαζομενο με μισθωση και περιστασιακα Airbnb, αξιζει προσθηκη νυχτερινου, ωστε το καλοκαιρι που θα αφηνουν ανοιχτο 18αρι aircondition Ολο το βραδυ, να ρχεται πιο οικονομικα? My Home Open ειναι το συμβολαιο

Αν προσθεσει νυκτερινο, ανεβαινει καποιο παγιο, ή οι τιμες της ημερησιας κιολοβατωρας? Δηλαδη με ποια σκοπια πρτεπει να ζυγισω να δω αν αξιζει να το προσθεσω

Για φέτος: Εξαρτάται από τις καταναλώσεις. Πόσες kWh καταναλώνεις ανά τετράμηνο? (δες τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, peragialos είπε

Το σήμα κινητής είναι φουλ.

Στην νέα εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για κινητά τηλέφωνα φαίνονται όλες οι μετρήσεις και οι τηλεμετρήσεις. Εάν έχει μετρήσεις, για τις οποίες δεν πέρασε υπάλληλος καταμέτρησης (π.χ μηνιαίες), γίνεται τηλεμέτρηση. (Στο δικό μου ios κινητό λειτουργεί). Επίσης ο υπάλληλος καταμέτρησης μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να καταχωρήσει τις ενδείξεις στην εφαρμογή που έχει, εάν έχει ενεργοποιηθεί η τηλεμέτρηση για το συγκεκριμένο μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DimitrPa είπε

Στην νέα εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για κινητά τηλέφωνα φαίνονται όλες οι μετρήσεις και οι τηλεμετρήσεις. Εάν έχει μετρήσεις, για τις οποίες δεν πέρασε υπάλληλος καταμέτρησης (π.χ μηνιαίες), γίνεται τηλεμέτρηση. (Στο δικό μου ios κινητό λειτουργεί). Επίσης ο υπάλληλος καταμέτρησης μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να καταχωρήσει τις ενδείξεις στην εφαρμογή που έχει, εάν έχει ενεργοποιηθεί η τηλεμέτρηση για το συγκεκριμένο μετρητή.

Δεν εφαρμόζεται ακόμα η τηλεμετρηση.. Είναι πολυ πιλοτική και σε ορισμένους μετρητές ηλεκτρονικούς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η εφαρμογη συνδεεται με τα στοιχεία του gsis, σας κρατει μην σύνδεση ή καθε φορα συνδέεστε εκ νεου, υπάρχει αλλος τρόπος μόνιμη συνδεσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτη η εφαρμογη συνδεεται με τα στοιχεία του gsis, σας κρατει μην σύνδεση ή καθε φορα συνδέεστε εκ νεου, υπάρχει αλλος τρόπος μόνιμη συνδεσης;

Που είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτη η εφαρμογη συνδεεται με τα στοιχεία του gsis, σας κρατει μην σύνδεση ή καθε φορα συνδέεστε εκ νεου, υπάρχει αλλος τρόπος μόνιμη συνδεσης;

Κάθε φορά θέλει κωδικούς, όπως θέλει και το gsis και οι τράπεζες. 

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Που είναι αυτό?

Θέλει update η εφαρμογή εάν δεν εμφανίζει αυτή την αρχική οθόνη.

IMG_6102.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το νέο app του ΔΕΔΔΗΕ στέλνει και ειδοποίηση πότε θα γίνει η επόμενη μέτρηση ή τηλεμέτρηση1.png.830ce90f7a27dd8d73d361b90cff177a.png

Επεξ/σία από DimitrPa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Προ 6μηνου μεταπήδησα απο ΔΕΗ στην Ηρων. Έχω και νυχτερινό ρολόι, και θα ήθελα να με διαφωτίσετε αν πλεον στην Ηρων έχω καποιο όφελος να μετατοπίζω καταναλωσεις μου προς τις νυχτερινες ώρες, δεδομενου οτι οσον αφορα την χρεωση των kwh η Ηρων δεν χρεωνει οικονομικότερα τις νυχτερινές.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gianda είπε

Καλησπέρα σας!

Προ 6μηνου μεταπήδησα απο ΔΕΗ στην Ηρων. Έχω και νυχτερινό ρολόι, και θα ήθελα να με διαφωτίσετε αν πλεον στην Ηρων έχω καποιο όφελος να μετατοπίζω καταναλωσεις μου προς τις νυχτερινες ώρες, δεδομενου οτι οσον αφορα την χρεωση των kwh η Ηρων δεν χρεωνει οικονομικότερα τις νυχτερινές.

Ευχαριστώ

Πλέον επειδή έχουν προσθέσει χρεώσεις ΑΔΜΗΕ & ΔΕΔΔΗΕ (υποτίθεται εκτάκτως για 1 χρόνο) και στη νυκτερινή κατανάλωση, αν η χρέωση προμήθειας του Ήρωνα είναι ίδια μέρα και νύκτα και έχεις κατανάλωση έως 1.600kWh το τετράμηνο, τότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις χρήση νυκτερινού..

Μόνο αν έχεις πάνω από 1.600kWh/4μηνο ημερήσιες, ώστε να μην σε ανεβάζει σε υψηλότερες κλίμακες ΥΚΩ, αξίζει στην περίπτωση σου να κάνεις "χρήση" του νυκτερινού.

5 ώρες πριν, DimitrPa είπε

Το νέο app του ΔΕΔΔΗΕ στέλνει και ειδοποίηση πότε θα γίνει η επόμενη μέτρηση ή τηλεμέτρηση1.png.830ce90f7a27dd8d73d361b90cff177a.png

Σε φίλους που έβαλαν νυκτερινό πέρσι, είναι οι μόνοι (από γνωστούς κλπ) που στον μετρητή τους έβαλαν modem και SIM, όπου εμφανίζεται ένδειξη σήματος κινητής στην οθόνη του μετρητή, αν τύχει και πάω από εκεί θα τους πως να κατεβάσουν την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ, να συνδεθούν με τάξις να δούμε αν όντως λειτουργεί κάποιου είδους τηλεμέτρηση (σαν τις ενδείξεις ανά ώρα που είχες δείξει), καθώς διαμένουν σε απομακρυσμένη μονοκατοικία εκτός σχεδίου και δεν έχουν προσέξει να έχει περάσει κάποιος για καταμέτρηση εδώ και πολύ καιρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...