Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, foul είπε

Μήπως επειδή υπάρχει σύμβαση με εργολάβο καταμετρητή που έχει την αποκλειστικότητα για τις μετρήσεις...?
(εννοείται πως δε γνωρίζω το λόγο).
Στον μετρητή μου, πως ρυθμίστηκε το ωράριο, που -αν δεν τους ανοίξω- πρέπει να γίνει διάρρηξη για να αποκτήσουν πρόσβαση ?

Οι νέοι μετρητές έχουν αυτόματη ρύθμιση.. Όταν τοποθετούνται.. Παίρνουν στοιχεία  μέσα απο το δίκτυο, και μπορεί να έχει τοποθετηθεί και κάρτα sim.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, rus είπε

Γιατι να μην τους ανοιξεις? και στη δικη μου πολυκατοικια οι μετρητες ειναι  στο ισογειο, πρεπει να του ανοιξεις για να μπει και να μετρησει.

Ποιο ωραριο λες?

Το ρολόι-μετρητής είναι εντός της οικίας 😁.
Διευκρίνηση: Δεν είπα ότι δεν τους ανοίγω (τουναντίον αγχώνομαι μη δε μας βρουν όταν περνάνε),
απλά είμαι σίγουρος ότι δεν πέρασαν.
(και δε νομίζω να μπορούσαν να παρέμβουν στις ρυθμίσεις τοπικά, χωρίς κατάλληλο hardware). 

Spoiler

Όταν τοποθετήθηκε ο μετρητής γύρναγε σε Τ2 (Ν.Τ.) από 15:30 μέχρι 17:30 και κλασικά 02:00 - 08:00. Κάποια στιγμή τους ρώτησα τηλεφωνικά (τοπικό ΔΕΔΔΗΕ) γιατί συμβαίνει αυτό, δίνοντας τον αρθ. παροχής. Μετά από 2 με 3 μέρες άλλαξε η ρύθμισή και γύρναγε κανονικά 15:00 - 17:00 (τα περιγράφω 2 ποστ πιο πάνω...😉)
Παλιότερα που είχαν δώσει μηδενική κατανάλωση επειδή λείπαμε, όταν μου ήρθε πιστωτικός εκκαθαριστικός  με 0 Kwh τετράμηνου έπαθα πλάκα (γνωρίζοντας τι μέλλει γενέσθαι...).
Ενημέρωσα τηλεφωνικά τον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ, ευτυχώς δέχτηκαν την ένδειξη που τους είπα, την έστειλαν και στον πάροχό μου (ελπε τότε), βγήκε διορθωτικός κι όλα καλά.

Μια λογική εξήγηση είναι του takoulou , ότι διορθώθηκε αυτόματα μετά από κάποιες μέρες
(πιθανόν ενεργοποιήθηκε η SIM αργότερα...).
Δηλαδή να μην χρειάστηκε (ή και να μη μπορεί ακόμη) να παρέμβει ανθρώπινο χέρι απομακρυσμένα.  
Έτσι/αλλιώς επιβεβαιώνεται η διασύνδεση των μετρητών που έχουν μόντεμ και κάρτα SIM.

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 12:04 ΠΜ, korakios είπε

να κάνεις συνέχεια για να ζητάς αποζημίωση (οφείλουν να απαντούν ) ανα αίτημα μετά απο συγκεκριμένες μέρες  , δες εγγυημένες υπηρεσίες ΔΕΔΔΗΕ

δεν είναι email , πλατφόρμα είναι myrae.gr κατά διαχειριστή δικτύου

 

τελικα εστειλα email την Δευτερα στη ΡΑΕ με κοινοποιηση στον ΔΕΔΗΕ και στην υπεθυνο του νοτιου τομεα.

Την Τριτη μου ηρθε επιστροφη απο την ΡΑΕ οτι πρεπει να γινει η καταγγελια στην πλατφορμα την οποια δεν εκανα ακομα, αλλα.....σημερα εμφανιστηκε τεχνικος της ΔΕΔΗΕ για αλλαγη ρολογιου. Οταν τον ρωτησα πως και ηρθαν, μου ειπαν οτι ειχαν εντολη να ερθουν αμεσα.....

Τελικα κατι κανει η καταγγελια, ακομα κι αν δεν εγινε με τον σωστο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsaltinho είχες ήδη ψηφιακό μετρητή και δεν μετρούσε ή αναλογικό;

Επιβεβαίωσε αν θες το μεσημέρι πως αλλάζει από Τ1 σε Τ2 στο διάστημα 15:00-17:00 (σε κάποιους ελάχιστους είναι μισή ώρα αργότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

 

τελικα εστειλα email την Δευτερα στη ΡΑΕ με κοινοποιηση στον ΔΕΔΗΕ και στην υπεθυνο του νοτιου τομεα.

Την Τριτη μου ηρθε επιστροφη απο την ΡΑΕ οτι πρεπει να γινει η καταγγελια στην πλατφορμα την οποια δεν εκανα ακομα, αλλα.....σημερα εμφανιστηκε τεχνικος της ΔΕΔΗΕ για αλλαγη ρολογιου. Οταν τον ρωτησα πως και ηρθαν, μου ειπαν οτι ειχαν εντολη να ερθουν αμεσα.....

Τελικα κατι κανει η καταγγελια, ακομα κι αν δεν εγινε με τον σωστο τροπο.

σου χρωστάνε λεφτά πάντως ,για τη μη επισκευή και για τη μη απάντηση(απαντήσεις) στη πλατφόρμα

επίσης θα πρέπει να στείλει αναδρομική διόρθωση της κατανάλωσης (που να έχει μεγαλύτερη αναλογία νυχτερινού)

στον πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

@tsaltinho είχες ήδη ψηφιακό μετρητή και δεν μετρούσε ή αναλογικό;

Επιβεβαίωσε αν θες το μεσημέρι πως αλλάζει από Τ1 σε Τ2 στο διάστημα 15:00-17:00 (σε κάποιους ελάχιστους είναι μισή ώρα αργότερα)

Παλιο αναλογικο ειχα που δεν μετραγε νυχτερινο ωρα. θα το κοιταξω αυριο και θα σου πω

1 ώρα πριν, korakios είπε

σου χρωστάνε λεφτά πάντως ,για τη μη επισκευή και για τη μη απάντηση(απαντήσεις) στη πλατφόρμα

επίσης θα πρέπει να στείλει αναδρομική διόρθωση της κατανάλωσης (που να έχει μεγαλύτερη αναλογία νυχτερινού)

στον πάροχο

Τι λεφτα μου χρωστανε. Για την αναδρομικη διορθωση ειχα ενημερωθει οτι θα βγει ενα πιστωτικο με αναλογικη χρεωσηε συμφωνα με τις νυχτερινες καταναλωσεις οταν ο μετρητης εγραφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Τι λεφτα μου χρωστανε.

https://deddie.gr/el/eggyimenes-ypirisies-katanaloton/

4.2. Απάντηση σε έγγραφο αίτημα (παράπονο ή πληροφορίες) με ανάγκη επιτόπιας μετάβασης 20€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@tsaltinho είχες ήδη ψηφιακό μετρητή και δεν μετρούσε ή αναλογικό;

Επιβεβαίωσε αν θες το μεσημέρι πως αλλάζει από Τ1 σε Τ2 στο διάστημα 15:00-17:00 (σε κάποιους ελάχιστους είναι μισή ώρα αργότερα)

Χτες το βραδυ που γυρισα, ειχαε γραψει 0,47KW στο νυχτερινο, οποτε ναι, γραφει κανονικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2023 στις 12:15 ΜΜ, tsaltinho είπε

Χτες το βραδυ που γυρισα, ειχαε γραψει 0,47KW στο νυχτερινο, οποτε ναι, γραφει κανονικα .

Προφανώς δεν κατάλαβες την ερώτηση (κι ίσως δεν μπορείς να το διαπιστώσεις αν δεν είσαι σπίτι 15:00 -17:30). Η ερώτηση είναι για το ωράριο του Ν.Τ. (Νυχτερινό Τιμολόγιο)
Για να γνωρίζεις αν αλλάζει από Τ1 σε Τ2 15:00 ή 15:30, πρέπει να είσαι πάνω από το μετρητή, 15:00 - 15:30
ή μεταξύ 17:00 με 17:30.
Η παρατήρηση δεν θέλει χρόνο, λίγα δευτερόλεπτα, απλά πρέπει να γίνει αποκλειστικά 15:00 - 15:30 ή 17:00 - 17:30, απλά να δεις αν γράφει Τ2 οποιαδήποτε στιγμή τα συγκεκριμένα μισάωρα. 
Αν είναι στο Τ1 15:00 - 15:30 είσαι στο ωράριο 15:30 -17:30. Αν είναι Τ2 είσαι στο 15:00 - 17:00.
Αν είναι Τ1 17:00 -17:30 είσαι στο ωράριο 15:00 -17:00. Αν είναι Τ2 είσαι στο 15:30 - 17:30.
Και θα συμπλήρωνα,  αν θέλεις να μας πεις αν στην πρώτη ένδειξή 0.0.2 γράφει 16223437 ή 1622345(αυτό μπορείς να το δεις οποιαδήποτε στιγμή).

Επεξ/σία από foul
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Οκτώβριο του 2022 έκανα αίτηση για νυχτερινό και αφού η εγκατάσταση έγινε κανα μήνα μετά έκανα στον ΔΕΔΔΗΕ αίτημα για επιστροφή των 20Ευρω λόγω καθυστέρησης της εγκατάστασης. Από τότε έχει εκδοθεί ένας έναντι και ένας εκαθαριστικός πριν λίγες μέρες όπου δεν φαίνεται κάποια επιστροφή 20Ευρώ. 

Μήπως έχει συμψηφιστεί με τα υπόλοιπα ποσά ή να περιμένω να το δω σε άλλο λογαριασμό; Πόσο καιρό αναμονή; Να τους ενοχλήσω πάλι με αίτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james_s είπε

Τον Οκτώβριο του 2022 έκανα αίτηση για νυχτερινό και αφού η εγκατάσταση έγινε κανα μήνα μετά έκανα στον ΔΕΔΔΗΕ αίτημα για επιστροφή των 20Ευρω λόγω καθυστέρησης της εγκατάστασης. Από τότε έχει εκδοθεί ένας έναντι και ένας εκαθαριστικός πριν λίγες μέρες όπου δεν φαίνεται κάποια επιστροφή 20Ευρώ. 

Μήπως έχει συμψηφιστεί με τα υπόλοιπα ποσά ή να περιμένω να το δω σε άλλο λογαριασμό; Πόσο καιρό αναμονή; Να τους ενοχλήσω πάλι με αίτημα;

Καλημέρα.. Στείλε αίτημα στον Δεδδηε.. Να ρωτήσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, james_s είπε

Τον Οκτώβριο του 2022 έκανα αίτηση για νυχτερινό και αφού η εγκατάσταση έγινε κανα μήνα μετά έκανα στον ΔΕΔΔΗΕ αίτημα για επιστροφή των 20Ευρω λόγω καθυστέρησης της εγκατάστασης. Από τότε έχει εκδοθεί ένας έναντι και ένας εκαθαριστικός πριν λίγες μέρες όπου δεν φαίνεται κάποια επιστροφή 20Ευρώ. 

Μήπως έχει συμψηφιστεί με τα υπόλοιπα ποσά ή να περιμένω να το δω σε άλλο λογαριασμό; Πόσο καιρό αναμονή; Να τους ενοχλήσω πάλι με αίτημα;

Εμένα μετά από 2 Έναντι και 1 εκκαθαριστικό έχω 3ο πάροχο ρεύματος. Έγραφε στη ανάλυση εγγυημένες υπηρεσίες ΔΕΔΔΗΕ -20€ . 

Δε τους είχα κάνει αίτημα . Για περίμενε το επόμενο λογ/σμο ή κάνε αίτημα να τους ρωτήσεις 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...