Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο site του ΔΕΔΔΗ αναφέρει μηδενικές προηγούμενες μετρήσεις. (Φωτό)

Στο site της ΔΕΗ με το που πατάω self metering εμφανίζει αυτό στην φώτο:

 

Screenshot_2023-02-08-13-24-18-15_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-02-08-13-19-02-51_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε αν είναι μετρήσεις στο ΔΕΔΔΗΕ, αλλά δεν σου εγγυώμαι πως θα σου βγάλουν εκκαθαριστικό..

Στον τελευταίο λογαριασμό πότε αναφέρει επόμενη καταμέτρηση;

Από τότε και μετά θα εμφανιστεί και στη ΔΕΗ το νυκτερινό.., φυσικά αφού σου έχουν αλλάξει το μετρητή εσύ κάνεις κανονικά χρήση τις ώρες που ξέρεις.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

13/4/23 αναφέρει ο προηγούμενος λογαριασμός ως επόμενη καταμέτρηση.

Ρε παιδιά καλά που μου άνοιξε τα μάτια ο @Kozanitis1.... Όταν ο μετρητής δείχνει στο 1.8.2 τις ενδείξεις νύχτας δεν γυρνάει σε Τ2 αλλά απραμενει σε όλες τις ενδείξεις Τ1 !

 

πραγματικά έχω αγχωθει και χαλάσει και δεν ξέρω τι κάνω τώρα...τα φώτα σας..

Λογικό είναι να παραμένει το 1.8.2 είναι πόσες kwh έχεις κάψει τη "νύχτα", ενώ το Τ1 ή Τ2 (tariff) είναι εκείνη τη στιγμή πού γράφει (την ώρα), δεν έχει σχέση με τον κωδικό ένδειξης (πχ 1.8.1 ή 1.8.2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site ,του ΔΕΔΔΗΕ παιδιά τα πεδία ενδείξεων είναι"τρέχουσα ένδειξη μετρητή" και " τρέχουσα ένδειξη νυχτερινού "

Στο νυχτερινό κατανοητό μπαίνουν οι ενδείξεις 1.8.2 αλλά στο πρώτο πεδίο τι βάζουμε? Το 1.8.0 δηλαδή το συνολικό ή της ημέρας δηλαδή το 1.8.1 ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Στο νυχτερινό κατανοητό μπαίνουν οι ενδείξεις 1.8.2 αλλά στο πρώτο πεδίο τι βάζουμε? Το 1.8.0 δηλαδή το συνολικό ή της ημέρας δηλαδή το 1.8.1 ;

της ημέρας δηλαδή το 1.8.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει και εγω εδω και καιρο νυχτερινο, μου το ειχε προτινει ο @Korakios γιατι ειχα υπερβει το οριο του ΚΟΤ και πληρωσα τα αντερα μου.

Δεν μπορω να καταλαβω που στον λογαριασμο αναγραφετε το νυχτερινο εχω καθε μηνα εναντι και τον τεταρτο μηνα εκκαθαριστικο.

Μια αλλη ερωτηση εχω ΚΟΤ Β το νυχτερινο συμφερει και ως την τιμη σε μενα η μονο για να μην ξεπερασω το οριο στις KW?

Screenshot 2023-02-08 at 17-34-05 getbill.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν μπορω να καταλαβω που στον λογαριασμο αναγραφετε το νυχτερινο

Έχεις πάγια χρέωση νύχτας, το πρόγραμμα σου πρέπει να είναι το Γ1Ν και στις μετρήσεις έχει το "τύπος ένδειξης", λογικά το 11 είναι το ημερήσιο και το 12 το νυχτερινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Μια αλλη ερωτηση εχω ΚΟΤ Β το νυχτερινο συμφερει και ως την τιμη σε μενα η μονο για να μην ξεπερασω το οριο στις KW?

για να μην ξεπεράσεις το όριο + κέρδος στις ρυθμιζόμενες διανομής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες 3 βδομαδες σιγουρα ο μετρητης δε μετραει νυχτερινο ρευμα.

Το ειχα ξαναπαρατηρησει 1-2 μερες αρχες γεναρη, αλλα μετα ξεκινησε και δεν ασχοληθηκα.

Θα παρω ΔΕΔΔΗΕ για βλαβη, θα μου φερουν τον καινουριο; Επισης για τις 3 βδομαδες τι θα κανουν που δε μετραγε; (ειμαι ΕΛΙΝ βεβαια που ειναι ιδια τιμη ολη μερα, αρα δε με πολυνοιαζει..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Τις τελευταιες 3 βδομαδες σιγουρα ο μετρητης δε μετραει νυχτερινο ρευμα.

Το ειχα ξαναπαρατηρησει 1-2 μερες αρχες γεναρη, αλλα μετα ξεκινησε και δεν ασχοληθηκα.

Θα παρω ΔΕΔΔΗΕ για βλαβη, θα μου φερουν τον καινουριο; Επισης για τις 3 βδομαδες τι θα κανουν που δε μετραγε; (ειμαι ΕΛΙΝ βεβαια που ειναι ιδια τιμη ολη μερα, αρα δε με πολυνοιαζει..)

αν δε δούνε βλάβη θα χρεωθείς

όχι τηλέφωνα , αίτημα ελέγχου

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

χρειάζομαι πιστοποιητικό ΥΔΕ. Το σπίτι αδειοδοτήθηκε το 2020. Μπορώ από κάπου να το καταβάσω ή αν ψάξω στη χαρτούρα υπάρχει περίπτωση να το βρω? (δεν θυμάμαι να το έχω δει πάντως) 

Ή πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο?

(σορρυ για το οφτοπικ - αν είναι)

 

edit: το βρήκα, βγαίνει απο το παρακάτω

ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. - ΥΔΕ (deddie.gr)

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

χρειάζομαι πιστοποιητικό ΥΔΕ. Το σπίτι αδειοδοτήθηκε το 2020. Μπορώ από κάπου να το καταβάσω ή αν ψάξω στη χαρτούρα υπάρχει περίπτωση να το βρω? (δεν θυμάμαι να το έχω δει πάντως) 

Ή πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο?

(σορρυ για το οφτοπικ - αν είναι)

Δές εδώ μήπως βγάλει περισσότερες πληροφορίες με το αρ. παροχής . Λογικά θα έχει κρατηθεί αντίγραφο στην ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου , εάν κάνεις την ανάλογη αίτηση . 

 https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

χρειάζομαι πιστοποιητικό ΥΔΕ. Το σπίτι αδειοδοτήθηκε το 2020. Μπορώ από κάπου να το καταβάσω ή αν ψάξω στη χαρτούρα υπάρχει περίπτωση να το βρω? (δεν θυμάμαι να το έχω δει πάντως) 

Ή πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο?

(σορρυ για το οφτοπικ - αν είναι)

 

edit: το βρήκα, βγαίνει απο το παρακάτω

ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. - ΥΔΕ (deddie.gr)

 

Καλημέρα.. Τι το θέλεις το ΥΔΕ; Έχει κατατεθεί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

χρειάζομαι πιστοποιητικό ΥΔΕ. Το σπίτι αδειοδοτήθηκε το 2020. Μπορώ από κάπου να το καταβάσω ή αν ψάξω στη χαρτούρα υπάρχει περίπτωση να το βρω? (δεν θυμάμαι να το έχω δει πάντως) 

Ή πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο?

(σορρυ για το οφτοπικ - αν είναι)

 

edit: το βρήκα, βγαίνει απο το παρακάτω

ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. - ΥΔΕ (deddie.gr)

 

Καλημέρα, αυτό το link που παρέθεσες δεν βγάζει ΥΔΕ όπως νομίζεις, απλά σε ενημερώνει για το πότε λήγει η ΥΔΕ που έχει ήδη κατατεθεί στον ΔΕΔΔΗΕ.

Αν δεν υπάρχει ΥΔΕ σε ισχύ, τότε πρέπει να σου εκδόσει νέα εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...