Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά με την περιγραφή σου δεν καταλαβαίνω και πολλά.

Πάντως δεν είναι ασυνήθιστο ο ΔΕΔΔΗΕ να καθυστερεί να ενημερώνει τα συστήματα του όταν ενεργοποιεί το νυχτερινό σε κάποια παροχή, και έτσι ενημερώνεται και ο πάροχος με καθυστέρηση.

Όσο για το εάν έχει γίνει λάθος κάπου και τα νούμερα είναι αντίστροφα, θα το διαπιστώσεις με μια απλή ματιά στον μετρητή σου.

το νυχτερινό, όπως σε όλους, είναι ο χαμηλότερος αριθμός και σε μένα. άραγε αντίστροφα το δείχνει στα δικά μου τα μάτια.

Ρωτάω επειδή ίσως το διαβάζω λάθος, γιατί και στον πάνω αριθμό δεν γράφει "μέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, atpanos είπε

το νυχτερινό, όπως σε όλους, είναι ο χαμηλότερος αριθμός και σε μένα. άραγε αντίστροφα το δείχνει στα δικά μου τα μάτια.

Ρωτάω επειδή ίσως το διαβάζω λάθος, γιατί και στον πάνω αριθμό δεν γράφει "μέρα".

Όχι δεν διαβάζεις λάθος, ο πάνω αριθμός είναι ημέρας και ας μην το γράφει, και σε μένα το ίδιο βγάζει:

image.png.af67f51e1fcbb721468e3617601e671d.png

Αυτό που σου είπα εγώ όμως είναι να ρίξεις μια ματιά στις ενδείξεις του μετρητή σου για να διαπιστώσεις αν έχει γίνει λάθος στην καταμέτρηση, αν έχει γίνει τότε θα πρέπει να ενημερώσεις τον ΔΕΔΔΗΕ για να περάσει στο σύστημα του τις σωστές ενδείξεις, αν συμβαίνει κάτι άλλο τότε θα πρέπει να κάνεις κάτι άλλο.

Αν πραγματικά θέλεις να διορθωθεί το όποιο πρόβλημα από αυτό θα ξεκινήσεις, δλδ ελέγχοντας τις ενδείξεις του μετρητή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, atpanos είπε

το νυχτερινό, όπως σε όλους, είναι ο χαμηλότερος αριθμός και σε μένα. άραγε αντίστροφα το δείχνει στα δικά μου τα μάτια.

Ρωτάω επειδή ίσως το διαβάζω λάθος, γιατί και στον πάνω αριθμό δεν γράφει "μέρα".

πήγαινε δες το ρολόι σου και πες μας τι ενδείξεις έχεις στους κωδικούς 1.8.1 & 1.8.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atpanos είπε

1.8.1 3109,28

1.8.2 850,67

Ωραία λοιπόν, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον ΔΕΔΔΗΕ ώστε να κάνει διόρθωση, λογικά θα σου ζητήσουν και φωτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, perelevas είπε

Κάποιο app που να δείχνει τις ενδείξεις του μετρητή δεν υπάρχει ε;

Αν κοιτάξεις στις πίσω 3-4  σελίδες θα σου λυθεί η απορία με τις μετρήσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ρε παιδιά πόσο σας έκανε να σας έρθει εκκαθαριστικός μετα από αλλαγή μετρητή ? Εγώ από αρχές Οκτωβρίου έχω αλλάξει (έχω κρατήσει και φωτο τις παλιές ενδείξεις) και μέχρι σήμερα στο σύστημα της ΔΕΔΔΗΕ δεν φαίνεται ολοκληρωμένη η εγκατάσταση. Ο εργολάβος δεν έχει παραδώσει από όσο κατάλαβα τον παλιό μετρητή. Παίρνω τηλ κάθε εβδομάδα τους τελευταίους μήνες και όλο το προωθούνε.  Πλέον ανοίγω και 2 αιτήματα επικοινωνίας αλλά μέχρι στιγμής τίποτε. Ο νέος μετρητής γραφεί και νυχτερινό. Τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή? 

Οι μονάδες που γράφει όταν ενεργοποιηθεί στα συστήματα τους υπάρχει περίπτωση να μετρηθούν?

Επεξ/σία από argi73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, argi73 είπε

Καλησπέρα,

Ρε παιδιά πόσο σας έκανε να σας έρθει εκκαθαριστικός μετα από αλλαγή μετρητή ? Εγώ από αρχές Οκτωβρίου έχω αλλάξει (έχω κρατήσει και φωτο τις παλιές ενδείξεις) και μέχρι σήμερα στο σύστημα της ΔΕΔΗΕ δεν φαίνεται ολοκληρωμένη η εγκατάσταση. Ο εργολάβος δεν έχει παραδώσει από όσο κατάλαβα τον παλιό μετρητή. Παίρνω τηλ κάθε εβδομάδα τους τελευταίους μήνες και όλο το προωθούνε.  Πλέον ανοίγω και 2 αιτήματα επικοινωνίας αλλά μέχρι στιγμής τίποτε. Ο νέος μετρητής γραφεί και νυχτερινό. Τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή? 

Οι μονάδες που γράφει όταν ενεργοποιηθεί στα συστήματα τους υπάρχει περίπτωση να μετρηθούν?

Ο πρώτος εκκαθαριστικός με ενδείξεις μέρας και νύχτας βγαίνει όταν περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για την προγραμματισμένη καταμέτρηση τετραμήνου. Πότε είναι να περάσουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, argi73 είπε

Καλησπέρα,

Ρε παιδιά πόσο σας έκανε να σας έρθει εκκαθαριστικός μετα από αλλαγή μετρητή ? Εγώ από αρχές Οκτωβρίου έχω αλλάξει (έχω κρατήσει και φωτο τις παλιές ενδείξεις) και μέχρι σήμερα στο σύστημα της ΔΕΔΗΕ δεν φαίνεται ολοκληρωμένη η εγκατάσταση. Ο εργολάβος δεν έχει παραδώσει από όσο κατάλαβα τον παλιό μετρητή. Παίρνω τηλ κάθε εβδομάδα τους τελευταίους μήνες και όλο το προωθούνε.  Πλέον ανοίγω και 2 αιτήματα επικοινωνίας αλλά μέχρι στιγμής τίποτε. Ο νέος μετρητής γραφεί και νυχτερινό. Τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή? 

Οι μονάδες που γράφει όταν ενεργοποιηθεί στα συστήματα τους υπάρχει περίπτωση να μετρηθούν?

Μετά από 2 Έναντι  ήρθε εκκαθαριστικος με τις ενδείξεις και νύχτας .Ο μετρητής παρόλο τη επικοινωνία έκανε 7 μήνες να περαστεί . Είχα κρατήσει και εγώ τις παλιές ενδείξεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Μετά από 2 Έναντι  ήρθε εκκαθαριστικος με τις ενδείξεις και νύχτας .Ο μετρητής παρόλο τη επικοινωνία έκανε 7 μήνες να περαστεί . Είχα κρατήσει και εγώ τις παλιές ενδείξεις 

Έχω παρει 4 εναντι μετα την αλλαγη.. ολοι 11 με 12 ευρω! μετρησαν αλλα μου ειπαν οτι δεν φαινεται ενεργοποιημενος ο νεο μετρητης και οτι αυτο που μετρησαν σε σχεση με τον παλιο μετριτη έχει 70.000 kwh και γιαυτο δεν μπορουν να εκδωσουν κανονικο.. ο παλιος ηταν οταν εγινε αλλαγη ηταν στις 30.000 περιπου.. και ο νεος ειχε γραψει 300. .

Επεξ/σία από argi73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argi73 είπε

Έχω παρει 4 εναντι μετα την αλλαγη.. ολοι 11 με 12 ευρω! μετρησαν αλλα μου ειπαν οτι δεν φαινεται ενεργοποιημενος ο νεο μετρητης και οτι αυτο που μετρησαν σε σχεση με τον παλιο μετριτη έχει 70.000 kwh και γιαυτο δεν μπορουν να εκδωσουν κανονικο.. ο παλιος ηταν στις 30.000 περιπου.. και ο νεος ειχε γραψει 300. .

Σε ποια περιοχή είσαι;; Έχεις στείλει email; Μάλλον δεν υπάρχει προσωπικό να τα κάνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Κεραμικό ανήκω.. αλλά όταν ζήτησα να πάω από εκεί μου είπαν δεν δέχονται…. Έχω κολλήσει στη προώθηση του αιτήματος σαν επείγον.. ίδια κασέτα .. email δεν έχω στείλει να το δοκιμάσω και αυτό

 

Επεξ/σία από argi73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, argi73 είπε

 

Κεραμικό ανήκω.. αλλά όταν ζήτησα να πάω από εκεί μου είπαν δεν δέχονται…. Έχω κολλήσει στη προώθηση του αιτήματος σαν επείγον.. ίδια κασέτα .. email δεν έχω στείλει να το δοκιμάσω και αυτό

 

Να στείλεις email ανήκεις στην περιοχής Δεδδηε Αθήνας.. Δεν δέχονται κόσμο στα γραφεία.. 

[email protected]

I. [email protected]

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Μετά από 2 Έναντι  ήρθε εκκαθαριστικος με τις ενδείξεις και νύχτας .Ο μετρητής παρόλο τη επικοινωνία έκανε 7 μήνες να περαστεί . Είχα κρατήσει και εγώ τις παλιές ενδείξεις 

Εφόσον έχεις επικοινωνήσει με τη σωστή ΔΕΔΔΗΕ που ανήκεις , δε ξέρω μήπως σε καλύπτει η επικοινωνία με τη ΡΑΕ για υποβολή του αιτήματος με λεπτομερείς και να τους επισυνάψεις τους λογαριασμούς. Ρωτήσε τους 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...