Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

 

 

 

Επανέρχομαι.

Τελικά σε νέους έλεγχους που έκανα, η μέτρηση δε γίνεται σωστά και τα ωράρια του νυχτερινού φαίνονται να έχουν μετακινηθεί σε άσχετες ώρες. Σαν ένα ρολόι που δείχνει λάθος ωρες. Γι' αυτό και το λαμπάκι δεν ανάβει όταν πρέπει.

Περίπου ό,τι περιγράφει και ο @userAnon μάλλον.

Είναι σα να έχει μετακινηθεί το ωράριο κάποιες ώρες. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσες, καθώς δεν μπορώ να είμαι από πάνω από το λαμπάκι όλη την ώρα. Προχθές το πρωί πχ. στις 9 το πρωί ήταν ακόμα αναμμένη η ένδειξη νυχτερινού.

Σήμερα στις 16:00 που δεν είχε ακόμα ανάψει, πήγα στα ρολόγια και χρέωνε κανονικά ημέρας.

Κάποια μαλακία έχει κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ, δεν εξηγείται αλλιώς.

ΥΓ: Στο αίτημά μου φυσικά δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

Εχεις επιβεβαιωσει οτι ο μετρητης εχει την σωστη μερα και ωρα? Ειναι οι ενδειξεις 0.9.1 (time) και 0.9.2 (date) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Σε ποια περιοχή του Δεδδηε είσαι και ανήκεις; Οι νέοι μετρητές παίρνουν αυτόματα ωράρια.. Σε διπλανά ρολόγια τι ισχύει; 

Αθήνα είμαι. "Κοντοχωριανός" με τον useranon. Σε όλα τα ρολόγια το ίδιο πρέπει να συμβαίνει.

23 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Εχεις επιβεβαιωσει οτι ο μετρητης εχει την σωστη μερα και ωρα? Ειναι οι ενδειξεις 0.9.1 (time) και 0.9.2 (date) 

Δεν είναι νέου τύπου. Είναι παλιού και λειτουργούσαν όλα άψογα μέχρι πριν από λίγες ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

 

Δεν είναι νέου τύπου. Είναι παλιού και λειτουργούσαν όλα άψογα μέχρι πριν από λίγες ημέρες.

Εχεις δικιο συγγνωμη τωρα διαβασα πιο προσεκτικα. Αφου το λαμπακι της ενδειξης αναβει και εκεινες τις ωρες δουλευει ο νυχτερινος μετρητης ειναι θεμα ΔΕΔΔΗΕ και οχι της εγκαταστασης σου. Δειχνει το σημα ΤΑΣ να ερχεται λαθος ωρα.

Εγω εχω το συννεχομενο 23:00-07:00 και θυμαμαι παλιοτερα για καποιες μερες ερχοταν το σημα 23:15 με 23:30. Μετα απο λιγες μερες εφτιαχνε μονο του και ερχοταν 23:00. Ισως ειναι κατι προσωρινο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Εχεις δικιο συγγνωμη τωρα διαβασα πιο προσεκτικα. Αφου το λαμπακι της ενδειξης αναβει και εκεινες τις ωρες δουλευει ο νυχτερινος μετρητης ειναι θεμα ΔΕΔΔΗΕ και οχι της εγκαταστασης σου. Δειχνει το σημα ΤΑΣ να ερχεται λαθος ωρα.

Εγω εχω το συννεχομενο 23:00-07:00 και θυμαμαι παλιοτερα για καποιες μερες ερχοταν το σημα 23:15 με 23:30. Μετα απο λιγες μερες εφτιαχνε μονο του και ερχοταν 23:00. Ισως ειναι κατι προσωρινο.

 

Ναι, αυτό θεωρώ κι εγώ, απλά εδώ μιλάμε για τεράστιες χρονικές αποκλίσεις. Όχι 15 και 30 λεπτών, αλλά ωρών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basketikos_ είπε

Ναι, αυτό θεωρώ κι εγώ, απλά εδώ μιλάμε για τεράστιες χρονικές αποκλίσεις. Όχι 15 και 30 λεπτών, αλλά ωρών...

Για κοιταξε την παροχη σου... Το μεσημερι... Και το βραδυ... Ριξε και μια ματια στους διπλανους μετρητες να δεις αν αλλαζουν αυτοι  κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τσεκαρα το ρολόι.. Όπως το υποψιαζόμουν όντως γύρισε από τις 23:00 σε νυχτερινό.. Λογικά θα τρέχει έτσι μέχρι τις 07:00. Τώρα δεν είμαι σίγουρος αν με συμφέρει/προτιμώ να το αφήσω έτσι ή να το γυρίσω σύμφωνα με το σπαστό που έχω..

Το ίδιο ισχύει και για τον γείτονα στον 1 όροφο (2 οροφοδιαμερίσματα είμαστε)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, userAnon said:

Μόλις τσεκαρα το ρολόι.. Όπως το υποψιαζόμουν όντως γύρισε από τις 23:00 σε νυχτερινό.. Λογικά θα τρέχει έτσι μέχρι τις 07:00. Τώρα δεν είμαι σίγουρος αν με συμφέρει/προτιμώ να το αφήσω έτσι ή να το γυρίσω σύμφωνα με το σπαστό που έχω..

Το ίδιο ισχύει και για τον γείτονα στον 1 όροφο (2 οροφοδιαμερίσματα είμαστε)

το νυχτερινο 02:00-08:00 δεν ειναι ? (& 15:30-17:30)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

1.Στον δικό μου μετρητή τουλάχιστον η ένδειξη Τ1 σημαίνει ότι το ρεύμα που καταναλώνεις καταγράφεται στο ημερήσιο, και η ένδειξη Τ2 σημαίνει ότι το ρεύμα που καταναλώνεις καταγράφεται στο νυχτερινό. Εκτός και αν για το δικό σου μοντέλο μετρητή ισχύει κάτι διαφορετικό, λίγο απίθανο μου φαίνεται.

 

2.Η ουσία είναι πως όπως και να το κάνουν δεν έχει διαφορά για σένα,

3. Ο ΔΕΔΔΗΕ ΔΕΝ συνδέει πλέον το καλώδιο του ουδέτερου στον μετρητή ώστε να σου ανάβει η ένδειξη,

4.αναγκαστικά θα κοιτάς το ρολόι σου.

1. Ειπα εγω κατι άλλο

Τ1 ημερήσιο

Τ2 νυχρερινο

Το ετωτημα εξαρχής ήταν ποιος απο τους δυο καταγράφει κάποια συγκεκριμενη ώρα και πως αυτό μπορουμε να το ελέγξουμε 

 

2. Που ειδες ότι δε εχει ουσία, και αν δεν εχει σωστες ωρες ή δεν γυριζει;

 

3. Οχι ο δεδδηε δεν συνδεει, οι νεοι μετρητές δεν εχουν αυτη την δυνατότητα, αγόρασαν σαβουρα δηλαδη

4. Εσυ δηλαδη πως τον κοιτάς, που λες και πως καταλαβαινεις αν ειναι ενεργος ο Τ1 ή ο Τ2 σε καποια συγκεκριμένη ωρα, για πες;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

. Εσυ δηλαδη πως τον κοιτάς, που λες και πως καταλαβαινεις αν ειναι ενεργος ο Τ1 ή ο Τ2 σε καποια συγκεκριμένη ωρα, για πες;

Μόνο αν υπάρχει κατανάλωση και "γράφει" το 1.8.2 κι όχι το 1.8.1

Αν έχω καταλάβει λάθος, sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostakiss είπε

το νυχτερινο 02:00-08:00 δεν ειναι ? (& 15:30-17:30)

Γενικά από ότι εχω καταλάβει, υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις. Στους σχετικά νέους λογαριασμούς την χειμερινή περίοδο είναι 02:00-08:00 και 15:00-17:00. Στον ΔΕΔΔΗΕ έτσι είναι δηλωμένο το ρολόι μου. Όμως τελικά το μεσημέρι δεν έχουμε καθόλου νυχτερινό, και γυρίζει από τις 23:00 το βράδυ αντί για τις 02:00 όπως θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostakiss είπε

το νυχτερινο 02:00-08:00 δεν ειναι ? (& 15:30-17:30)

τμηματικό νυχτερινό 

1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου:

02:00 - 08:00 και 15:00 - 17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών.
02:00 - 08:00 και 15:30 - 17:30, για τους πελάτες των μη διασυνδεμένων νησιών.

1 Μάη έως 31 Οκτωβρίου:

23.00 - 07.00

συνεχές νυχτερινό 

23.00 - 07.00 (όλο τον χρόνο)

Αν έχετε συνεχές και θέλετε να το μετατρέψετε σε τμηματικό , πρέπει να κάνετε σχετική αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ. Το συνεχές δεν ισχύει για νέους καταναλωτές, όσοι το έχουν από παλιά μπορούν να το αλλάξουν, όμως δεν μπορούν έπειτα να επιστρέψουν στο συνεχές. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παρατηρησα το εξης:

Το σκ δεν αυξηθηκε το νυχτερινο, τις καθημερινες μετραει κανονικα (μετρητης μπηκε νομιζω καπου 2010).

Εχετε ξανακουσει καποιος μετρητης να μη μετραει τα ΣΚ; Τωρα το παρατηρησα θα το ξαναδω το ΣΚ μηπως εκανα λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Καλημερα παρατηρησα το εξης:

Το σκ δεν αυξηθηκε το νυχτερινο, τις καθημερινες μετραει κανονικα (μετρητης μπηκε νομιζω καπου 2010).

Εχετε ξανακουσει καποιος μετρητης να μη μετραει τα ΣΚ; Τωρα το παρατηρησα θα το ξαναδω το ΣΚ μηπως εκανα λαθος..

Νομιζω να  το ξανακοιταξεις και παλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

1. Ειπα εγω κατι άλλο

Τ1 ημερήσιο

Τ2 νυχρερινο

Το ετωτημα εξαρχής ήταν ποιος απο τους δυο καταγράφει κάποια συγκεκριμενη ώρα και πως αυτό μπορουμε να το ελέγξουμε 

 

2. Που ειδες ότι δε εχει ουσία, και αν δεν εχει σωστες ωρες ή δεν γυριζει;

 

3. Οχι ο δεδδηε δεν συνδεει, οι νεοι μετρητές δεν εχουν αυτη την δυνατότητα, αγόρασαν σαβουρα δηλαδη

4. Εσυ δηλαδη πως τον κοιτάς, που λες και πως καταλαβαινεις αν ειναι ενεργος ο Τ1 ή ο Τ2 σε καποια συγκεκριμένη ωρα, για πες;

1. Ναι είχες γράψει κάτι διαφορετικό, και συγκεκριμένα "αυτο το Τ1 & Τ2 δεν ειναι ένδειξη για το ποιος μετρητης ειναι ενεργός την συγκεκριμένη ωρα", ενώ εγώ γράφω πως το Τ1 και Τ2 είναι ένδειξη για το ποιος μετρητής είναι ενεργός την συγκεκριμένη ώρα.

2. Έγραψα πως δεν έχει ουσία για τον πελάτη ο τρόπος με τον οποίο γίνεται η εναλλαγή από ημερήσιο σε νυχτερινό και αντίστροφα, δεν έγραψα κάπου πως δεν έχει ουσία αν δεν έχει σωστές ώρες ή δεν γυρίζει.

3. Δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεσαι τη "σαβούρα", αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ έθεσε ορισμένες προδιαγραφές στους διαγωνισμούς για να τους προμηθευτεί, και αυτές ακριβώς έχουν. Επίσης δεν ξέρω αν οι ψηφιακοί μετρητές έχουν αυτή τη δυνατότητα, αλλά ξέρω πως πλέον ο ΔΕΔΔΗΕ όχι μόνο δεν τον συνδέει αλλά σε κάθε ευκαιρία τον αποσυνδέει κιόλας.

4. Για τελευταία φορά, ελέγχω αν στην οθόνη του μετρητή υπάρχει η ένδειξη Τ1 ή η ένδειξη Τ2.

image.jpeg

27 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Καλημερα παρατηρησα το εξης:

Το σκ δεν αυξηθηκε το νυχτερινο, τις καθημερινες μετραει κανονικα (μετρητης μπηκε νομιζω καπου 2010).

Εχετε ξανακουσει καποιος μετρητης να μη μετραει τα ΣΚ; Τωρα το παρατηρησα θα το ξαναδω το ΣΚ μηπως εκανα λαθος..

Καλημέρα.

Δεν έχω ξανακούσει ποτέ κάποιος μετρητής να μην μετράει τα σούκου, αλλά έχω ξανακούσει άπειρες φορές για λάθος παρατήρηση από τον χρήστη.

Πάντως να μην το κοιτάξεις απλά, να βγάλεις φωτό την ένδειξη του νυχτερινού ας πούμε Σαββάτο πρωί και μετά ξανά Δευτέρα πρωί, ή τουλάχιστον να τη σημειώσεις σε ένα χαρτί.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ... Δεν μπορώ να βγάλω άκρη, με τις ώρες αν θέλετε με βοηθάτε ρε παιδιά.. 

Τι ώρες τελικά ισχύει το νυχτερινό ρεύμα για Αθήνα; 

Έχω το καινούργιο ψηφιακό ρολόι, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Επίσης είμαι στο Γ1Ν τιμολόγιο, ούτε αυτό ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι στο σπαστό η στο συνεχές ωράριο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...