Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, nikthanos είπε

αν έχεις συνεχομενο νυχτερινό ρεύμα, κράτησέ το μέχρι να το φτιάξουν μόνοι τους :) συμφέρει περισσότερο μου φαίνεται, αλλά είναι όντως πως σε βολεύει και πως προγραμματίζεις τις καταναλώσεις του σπιτιού σου.

Αν δεν δουλευει ο ημερησιος  μετρτης καποια στιγμη θα το δει ο ΔΕΔΔΗΕ και θα υπαρξουν χρεωσεις αναδρομικες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν δεν δουλευει ο ημερησιος  μετρτης καποια στιγμη θα το δει ο ΔΕΔΔΗΕ και θα υπαρξουν χρεωσεις αναδρομικες

Αν θα το δει, θα το δει μόνο όταν παίρνουν στοιχεία απομακρυσμένα και αυτό δύσκολο, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Επίσης αφου είναι δικό τους λάθος έτσι και αλλιώς πως θα μπορούν να υπολογίσουν τις όποιες αναδρομικές χρεώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν θα το δει, θα το δει μόνο όταν παίρνουν στοιχεία απομακρυσμένα και αυτό δύσκολο, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Επίσης αφου είναι δικό τους λάθος έτσι και αλλιώς πως θα μπορούν να υπολογίσουν τις όποιες αναδρομικές χρεώσεις?

Όταν παει ο Καταμέτρητης του Δεδδηε να πάρει τις ενδείξεις και δει ότι ο μετρητής δεν καταγραφεί σωστά έχει κάποιο πρόβλημα  το ημερήσιο η το νυχτερινό βγάζει κάποια εντολή.. Και το αναφέρει. 

Μετά όταν γίνεται κάποιος συμψηφισμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν θα το δει, θα το δει μόνο όταν παίρνουν στοιχεία απομακρυσμένα και αυτό δύσκολο, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Επίσης αφου είναι δικό τους λάθος έτσι και αλλιώς πως θα μπορούν να υπολογίσουν τις όποιες αναδρομικές χρεώσεις?

Οταν δει το συστημα στασιμοτητα του ενος μετρητη δινει εντολη για ελεγχο 

ποσο μαλλον οταν υπαρχουν 2 μετρητες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Όταν παει ο Καταμέτρητης του Δεδδηε να πάρει τις ενδείξεις και δει ότι ο μετρητής δεν καταγραφεί σωστά έχει κάποιο πρόβλημα  το ημερήσιο η το νυχτερινό βγάζει κάποια εντολή.. Και το αναφέρει. 

Μετά όταν γίνεται κάποιος συμψηφισμός

 

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Οταν δει το συστημα στασιμοτητα του ενος μετρητη δινει εντολη για ελεγχο 

ποσο μαλλον οταν υπαρχουν 2 μετρητες 

Μα δεν μένει στάσιμο. Καταγράφει κανονικά το βράδυ. Δεν γνωρίζω μόνο αν καταγράφει τον χειμώνα από τις 02:00 όπως πρέπει ή από τις 23:00. Έτσι και αλλιώς εδώ και 1,5 χρόνο δεν έχουν βρει λάθος και αν δεν το κοιταγα χθες, δεν νομίζω ότι θα το έπαιρνε χαμπάρι κανείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εντάξει το βρήκα στραβομάρα

IMG_20230116_181458.jpg.496c16cc925dea4e5b5a2e0ef0af9979.jpg

Επανέρχομαι και παλι στο ερωτημα γιατι αυτο το Τ1 & Τ2 δεν ειναι ένδειξη για το ποιος μετρητης ειναι ενεργός την συγκεκριμένη ωρα.

Απλα οταν εμφανίζεται η ένδειξη 

1.8.1 δίπλα λεει "Τ1"

και οταν εμφανίζεται 

1.8.2 δίπλα λεει "Τ2"

και οταν εμφανίζεται 

1.8.0 διπλα ενα "Τ"

σε οποιαδήποτε ωρα του 24ωρου.

Δηλαδη πως τα εχουν κάνει ετσι, στο μεταξύ αλλη ωρα εχει ο ένας μετρητή αλλη ο άλλος. 

...και μια ερωτηση ακομα πως αλλαζουν αυτοι οι μετρητες με την εντολη οπως οι αναλογικοί ή απο την ώρα που έχουν πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Επανέρχομαι και παλι στο ερωτημα γιατι αυτο το Τ1 & Τ2 δεν ειναι ένδειξη για το ποιος μετρητης ειναι ενεργός την συγκεκριμένη ωρα.

ένας είναι ο μετρητής , δεν είναι διπλός

κάποιο λαμπάκι κοκκινίζει νομίζω , θα σου πούνε τα παιδιά .

Εσύ απλά δες αν μετρά στο 1.8.2 τις κιλοβατώρες του νυχτερινού προς το παρών

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδη πως τα εχουν κάνει ετσι, στο μεταξύ αλλη ωρα εχει ο ένας μετρητή αλλη ο άλλος. 

αυτό δεν το είχα προσέξει , μια κοινή ώρα και ημερομηνία έχουν όσο νόμιζα 0.9.1 , 0.9.2 και αυτό γράφει ο μετρητής σου κάτω

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

...και μια ερωτηση ακομα πως αλλαζουν αυτοι οι μετρητες με την εντολη οπως οι αναλογικοί ή απο την ώρα που έχουν πάνω 

ψηφιακά είναι , ανάλογα την ώρα καταγράφονται οι κιλοβατώρες ή στην Τ1 ή στην Τ2 ένδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ένας είναι ο μετρητής , δεν είναι διπλός

κάποιο λαμπάκι κοκκινίζει νομίζω , θα σου πούνε τα παιδιά .

Εσύ απλά δες αν μετρά στο 1.8.2 τις κιλοβατώρες του νυχτερινού προς το παρών

αυτό δεν το είχα προσέξει , μια κοινή ώρα και ημερομηνία έχουν όσο νόμιζα 0.9.1 , 0.9.2 και αυτό γράφει ο μετρητής σου κάτω

ψηφιακά είναι , ανάλογα την ώρα καταγράφονται οι κιλοβατώρες ή στην Τ1 ή στην Τ2 ένδειξη

Τις ενδειξεις λεω και εγω, αρα για να δούμε αν γυρισε σε νυχτερινό πρέπει να κατσουμε εκει να δουμε ποια ενδειξη καταγράφει τωρα και ποια οχι

Τωρα θα ελεγα την συγκεκριμενη λεξη μπ@ αλλα δε επιτρέπεται. Πραγματα που πριν 50 χρονια ηταν λυμένα σημερα μας δημιουργούν προβλήματα.

...και ολα αυτα ξεκινησαν και τα ανακάλυψα γιατι ενα αλλο αναλογικό ρολόι δεν γυρίζει στο νυχτερινό ή μαλλον γυρίζει οπότε του έρθει.

Στο μεταξύ εχω παρει τον δεδδηε καμια 10αρια τηλεφωνα και οι τεχνικοί του ακομα επεξεργάζονται λεει το αίτημα 😪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Οταν δει το συστημα στασιμοτητα του ενος μετρητη δινει εντολη για ελεγχο 

ποσο μαλλον οταν υπαρχουν 2 μετρητες 

Σε φίλο σε επαρχία δεν δούλευε το νυχτερινό πάνω από δύο χρόνια,μέχρι που κατά τύχη είδα ότι στους λογαριασμούς του δεν είχε καθολου μέτρηση νυχτερινού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Τις ενδειξεις λεω και εγω, αρα για να δούμε αν γυρισε σε νυχτερινό πρέπει να κατσουμε εκει να δουμε ποια ενδειξη καταγράφει τωρα και ποια οχι

κοίτα , ανέφερα οτι δε γνωρίζω , αλλά κοίταξες ο ίδιος να δεις αν αλλάζει χρώμα ή ανάβει ξεχωριστό λαμπάκι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Επανέρχομαι και παλι στο ερωτημα γιατι αυτο το Τ1 & Τ2 δεν ειναι ένδειξη για το ποιος μετρητης ειναι ενεργός την συγκεκριμένη ωρα.

Απλα οταν εμφανίζεται η ένδειξη 

1.8.1 δίπλα λεει "Τ1"

και οταν εμφανίζεται 

1.8.2 δίπλα λεει "Τ2"

και οταν εμφανίζεται 

1.8.0 διπλα ενα "Τ"

σε οποιαδήποτε ωρα του 24ωρου.

Αν ισχύει αυτό, τι κάθεστε και γράφετε σελίδες επί σελίδων για ωράρια νυχτερινού και πως τα ελέγχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν ισχύει αυτό, τι κάθεστε και γράφετε σελίδες επί σελίδων για ωράρια νυχτερινού και πως τα ελέγχουμε;

Κοιτα να δεις εγω οτι εγκατάσταση εκανα είχα συμπεριλάβει και το καλωδιακι του ουδετερου στην παροχή οποτε ειχα ενδειξει μέσα στο σπιτι, μετα έφτιαξα νεα σπιτια εβαλα κανονικά το καλώδιο και διαπίστωσα ότι ένδειξη δεν ειχα μέσα στο  σπιτι, σε επικοινωνια με τον δεδδηε μου είπαν οτι οι νεοι μετρητές δεν εχουν δυνατότητα συνδεσης του ουδέτερου 😡

Ετσι πηρα την ενδειξη απο εναν αναλογικό μετρητή και υπέθεσα οτι ολα ειναι καλά και ότι οι νεοι μετρητές  δουλευουν και αυτοί με το σημα μεταγωγής αλλα μάλλον εκανα λάθος απο οτι φαίνεται.

....και αντε τωρα να το λυσεις, αν ο ενας κανει μεταγωγή στις 3 ο αλλος στις 3,5 ο άλλος ποτέ κλπ

Με λίγα λόγια και εδω το κλέψιμο παει σύννεφο χωρίς να παίρνουμε είδηση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Επανέρχομαι και παλι στο ερωτημα γιατι αυτο το Τ1 & Τ2 δεν ειναι ένδειξη για το ποιος μετρητης ειναι ενεργός την συγκεκριμένη ωρα.

Απλα οταν εμφανίζεται η ένδειξη 

1.8.1 δίπλα λεει "Τ1"

και οταν εμφανίζεται 

1.8.2 δίπλα λεει "Τ2"

και οταν εμφανίζεται 

1.8.0 διπλα ενα "Τ"

σε οποιαδήποτε ωρα του 24ωρου.

Δηλαδη πως τα εχουν κάνει ετσι, στο μεταξύ αλλη ωρα εχει ο ένας μετρητή αλλη ο άλλος. 

Στον δικό μου μετρητή τουλάχιστον η ένδειξη Τ1 σημαίνει ότι το ρεύμα που καταναλώνεις καταγράφεται στο ημερήσιο, και η ένδειξη Τ2 σημαίνει ότι το ρεύμα που καταναλώνεις καταγράφεται στο νυχτερινό. Εκτός και αν για το δικό σου μοντέλο μετρητή ισχύει κάτι διαφορετικό, λίγο απίθανο μου φαίνεται.

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

...και μια ερωτηση ακομα πως αλλαζουν αυτοι οι μετρητες με την εντολη οπως οι αναλογικοί ή απο την ώρα που έχουν πάνω 

Είχαμε μια διαφωνία σε αυτό το θέμα αρκετές σελίδες πριν, εγώ έλεγα πως και οι ψηφιακοί παίρνουν εντολή γιατί έχουν ενσωματωμένο δέκτη ΤΑΣ, ενώ κάποιος άλλος έλεγε ότι το κάνουν με το ενσωματωμένο ρολόι/ημερολόγιο.

Η ουσία είναι πως όπως και να το κάνουν δεν έχει διαφορά για σένα, ο ΔΕΔΔΗΕ ΔΕΝ συνδέει πλέον το καλώδιο του ουδέτερου στον μετρητή ώστε να σου ανάβει η ένδειξη, αναγκαστικά θα κοιτάς το ρολόι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2023 στις 1:28 ΜΜ, Basketikos_ είπε

Καλησπέρα,

Το τελευταία διάστημα έχω παρατηρήσει ότι κάποια μεσημέρια 15:00-17:00 δεν έχει ανάψει το λαμπάκι του νυχτερινού. Το βράδυ ανάβει κανονικά. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο; Μιλάω για πολύ πρόσφατα. Τελευταίες 10-15 ημέρες και πολύ μπορεί να λέω.

Για να προλάβω απαντήσεις, προφανώς δεν έχει πρόβλημα το λαμπάκι μου, αφού τα βράδια ανάβει κανονικά όπως ήδη ανέφερα.

 

Στις 14/1/2023 στις 2:39 ΜΜ, Basketikos_ είπε

Ναι, θα το δω σήμερα-αύριο όπως ανέφερα. Αναλογικό, μονοφασικό είναι. Έχει 2 μετρητές, είναι εύκολο να το καταλάβω. Ξαναλέω όμως, μπορεί να γίνεται το ένα μεσημέρι και το άλλο όχι; Χαλάσει και ξαναφτιάχνει; Σε κάθε περίπτωση, αφήστε να το ελέγξω μόλις συμβεί πάλι και θα επανέλθω. Ευχαριστώ.

Edit

Λοιπόν, πάλι δεν άναψε λαμπάκι σήμερα @Kozanitis1.

Πήγα στα ρολόγια, ο μετρητής ο νυκτερινός μετράει κανονικά. Επειδή είναι πολυκατοικία, ρώτησα και άλλλο διαμέρισμα και ούτε σε αυτούς ανάβει λαμπάκι.

Δέκτης ΤΑΣ τί είναι; Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας; Είναι αυτό που στέλνει το σήμα στα διαμερρίσματα για να ανάψει η ένδειξη; Να θέλει αλλαγή αυτό δηλαδή;

 

Στις 14/1/2023 στις 3:54 ΜΜ, Basketikos_ είπε

Φαινόταν από την αρχή ότι είναι λίγο παράξενο.

Ναι, το 02:00 με 08:00 όσες φορές το έχω δει ανάβει κανονικά. Το λαμπάκι δεν είναι. Άλλωστε ρώτησα και άλλο διαμέρισμα και ούτε σε αυτούς ανάβει τώρα που μιλάμε. Μάλλον κάτι με την εντολή που έρχεται από κάτω προς τα επάνω στους πίνακες είναι.

Ίσως πρέπει να καλέσω και στις βλάβες του ΔΕΔΔΗΕ.

Edit:
Πήρα και ΔΕΔΔΗΕ από περιέργεια. Εφόσον γυρνάει ο σωστός μετρητής, δεν είναι δική τους βλάβη είπαν.

 

Στις 16/1/2023 στις 3:17 ΜΜ, userAnon είπε

Καλησπέρα

έχω βάλει νυχτερινό εδώ και 1,5 χρόνο και έπεσα τυχαία στο θέμα πριν λίγο. Επειδή διάβασα ότι μερικές φορές δεν ενεργοποιείτε η νυχτερινή χρέωση, κατέβηκα πριν λίγο να τσεκάρω (ώρα 15:10) το ρολόι. Αν και είναι ηλεκτρονικό νέο κλπ πράγματι διαπίστωσα ότι συνεχίζει να γράφει Τ1 στην ένδειξη, ενώ αν έχω καταλάβει καλά θα έπρεπε από τις 15:00 μέχρι τις 17:00 να έχει Τ2.

Θα κατέβω και στις 15:40 να δω μήπως γυρίσει.. αλλιώς τι πρέπει να κάνω? Λογικά κάποια στιγμή γυρνάει σε Τ2 γιατί καταγράφονται μετρήσεις στο νυχτερινό αλλά προφανώς όχι τις ώρες που πρέπει.

Επανέρχομαι.

Τελικά σε νέους έλεγχους που έκανα, η μέτρηση δε γίνεται σωστά και τα ωράρια του νυχτερινού φαίνονται να έχουν μετακινηθεί σε άσχετες ώρες. Σαν ένα ρολόι που δείχνει λάθος ωρες. Γι' αυτό και το λαμπάκι δεν ανάβει όταν πρέπει.

Περίπου ό,τι περιγράφει και ο @userAnon μάλλον.

Είναι σα να έχει μετακινηθεί το ωράριο κάποιες ώρες. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσες, καθώς δεν μπορώ να είμαι από πάνω από το λαμπάκι όλη την ώρα. Προχθές το πρωί πχ. στις 9 το πρωί ήταν ακόμα αναμμένη η ένδειξη νυχτερινού.

Σήμερα στις 16:00 που δεν είχε ακόμα ανάψει, πήγα στα ρολόγια και χρέωνε κανονικά ημέρας.

Κάποια μαλακία έχει κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ, δεν εξηγείται αλλιώς.

ΥΓ: Στο αίτημά μου φυσικά δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

 

 

 

Επανέρχομαι.

Τελικά σε νέους έλεγχους που έκανα, η μέτρηση δε γίνεται σωστά και τα ωράρια του νυχτερινού φαίνονται να έχουν μετακινηθεί σε άσχετες ώρες. Σαν ένα ρολόι που δείχνει λάθος ωρες. Γι' αυτό και το λαμπάκι δεν ανάβει όταν πρέπει.

Περίπου ό,τι περιγράφει και ο @userAnon μάλλον.

Είναι σα να έχει μετακινηθεί το ωράριο κάποιες ώρες. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσες, καθώς δεν μπορώ να είμαι από πάνω από το λαμπάκι όλη την ώρα. Προχθές το πρωί πχ. στις 9 το πρωί ήταν ακόμα αναμμένη η ένδειξη νυχτερινού.

Σήμερα στις 16:00 που δεν είχε ακόμα ανάψει, πήγα στα ρολόγια και χρέωνε κανονικά ημέρας.

Κάποια μαλακία έχει κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ, δεν εξηγείται αλλιώς.

ΥΓ: Στο αίτημά μου φυσικά δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

Καλησπέρα.. Σε ποια περιοχή του Δεδδηε είσαι και ανήκεις; Οι νέοι μετρητές παίρνουν αυτόματα ωράρια.. Σε διπλανά ρολόγια τι ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...