Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ειναι φυσιολογικο που εγινε πληρωμη νυχτερινου μετρητη ιουλιο-αυγουστο και ακομα δεν εχει περαστει? υπαρχει καποιος τροπος να πιεσω ? εστειλα αιτημα μεσω δεδδηε , αλλα ουτε εκει απαντησαν

τι αίτημα έστειλες (κατηγορία) και πόσες μέρες περάσαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

τι αίτημα έστειλες (κατηγορία) και πόσες μέρες περάσαν ?

σιγουρα μηνας, το εστειλα στη προμηθεια/αλλαγη μετρητη(νυχτερινου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

σιγουρα μηνας, το εστειλα στη προμηθεια/αλλαγη μετρητη(νυχτερινου)

ωραία , τουλάχιστον έχεις 20€ απο εκεί

10 λεπτά πριν, kostakiss είπε

εγινε πληρωμη νυχτερινου μετρητη ιουλιο-αυγουστο και ακομα δεν εχει περαστει

το κλασσικό 20ευρω απο αυτό

13 λεπτά πριν, kostakiss είπε

υπαρχει καποιος τροπος να πιεσω ?

κάτσε πρώτα να πάρεις ένα 20ρικο (αν δεν απαντήσουν σε 15 εργάσιμες)

"Αίτημα επικοινωνίας"->"εκρεμμή αιτήματα" αναφέροντας οτι και έχεις πληρώσει και έχεις ανοίξει αίτημα προ πολλού και ζητάς ημερομηνία εγκατάστασης

και για πίεση

"Αίτημα επικοινωνίας"->"Αποζημιώσεις" και ζητάς ακριβή ημερομηνία που θα πάρεις 20+20+20€

εκτός αν δεν απαντήσουν ούτε σε αυτό οπότε ανοίγεις αίτημα στη ΡΑΕ για 80€ πίστωσης (και να βάλουν το μετρητή κάποια στιγμή)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

μπορείς να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία ποιον μετρητή έχεις?

παράξενο, έχω πετύχει κάποιες περιπτώσεις να γυρνάνε 3:30 σε μειωμένο αντί για 3 αλλά να μην αλλάζει καθόλου παράξενο.. 

έχουν βάλει κάρτα SIM στο δικό σου;

ο μετρητής είναι ο παρακάτω. Χθες που δήλωσα την βλάβη μου επιβεβαιώσαν ότι είμαι θεωρητικά στο σπαστό νυχτερινό τιμολόγιο. Μέχρι και τις 16:00 που το τσέκαρα δεν είχε γυρίσει σε Τ2. ΟΜΩΣ επειδή καταγράφω τις kwh ημέρας και νύχτας με Home Assistant σύμφωνα με το σπαστό που υποτίθεται ότι έχω, διαπίστωσα ότι ενώ ο ΗΑ κατέγραψε από τις 02:00 έως τις 08:00 σήμερα 2,4 kwh κάτω το ρολόι έγραψε 3,8 kwh (δηλαδή επιπλέον 1,4 kwh)

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να μετράει το νυχτερινό όχι σπαστά αλλά από τις 23:00 έως τις 07:00. 

Θα δω σήμερα το βράδυ κατά τις 23:30 αν όντως γυρνάει σε Τ2. 

 

image.jpeg.671cabba3d594ac15c204d17aed6f659.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

ο μετρητής είναι ο παρακάτω. Χθες που δήλωσα την βλάβη μου επιβεβαιώσαν ότι είμαι θεωρητικά στο σπαστό νυχτερινό τιμολόγιο. Μέχρι και τις 16:00 που το τσέκαρα δεν είχε γυρίσει σε Τ2. ΟΜΩΣ επειδή καταγράφω τις kwh ημέρας και νύχτας με Home Assistant σύμφωνα με το σπαστό που υποτίθεται ότι έχω, διαπίστωσα ότι ενώ ο ΗΑ κατέγραψε από τις 02:00 έως τις 08:00 σήμερα 2,4 kwh κάτω το ρολόι έγραψε 3,8 kwh (δηλαδή επιπλέον 1,4 kwh)

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να μετράει το νυχτερινό όχι σπαστά αλλά από τις 23:00 έως τις 07:00. 

Θα δω σήμερα το βράδυ κατά τις 23:30 αν όντως γυρνάει σε Τ2. 

 

image.jpeg.671cabba3d594ac15c204d17aed6f659.jpeg

Έχεις ελέγξει αν η ημερομηνία και η ώρα είναι σωστά ρυθμισμένες που αναγράφονται στο μετρητή;

Μήπως είναι λάθος η ημερομηνία και νομίζει πως είναι στο θερινό 23:00-07:00;

Αν και υπάρχει θέση για modem, επειδή δεν ανάβουν τα PWR NET κλπ πάνω δε θα έχει τοποθετηθεί modem και SIM, άρα προς στιγμήν δουλεύει σαν απλός μετρητής..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Έχεις ελέγξει αν η ημερομηνία και η ώρα είναι σωστά ρυθμισμένες που αναγράφονται στο μετρητή;

Μήπως είναι λάθος η ημερομηνία και νομίζει πως είναι στο θερινό 23:00-07:00;

Αν και υπάρχει θέση για modem, επειδή δεν ανάβουν τα PWR NET κλπ πάνω δε θα έχει τοποθετηθεί modem και SIM, άρα προς στιγμήν δουλεύει σαν απλός μετρητής..

 

Είναι σωστά η ημερομηνία και η ώρα. Sim δεν έχει όντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

ωραία , τουλάχιστον έχεις 20€ απο εκεί

το κλασσικό 20ευρω απο αυτό

κάτσε πρώτα να πάρεις ένα 20ρικο (αν δεν απαντήσουν σε 15 εργάσιμες)

"Αίτημα επικοινωνίας"->"εκρεμμή αιτήματα" αναφέροντας οτι και έχεις πληρώσει και έχεις ανοίξει αίτημα προ πολλού και ζητάς ημερομηνία εγκατάστασης

και για πίεση

"Αίτημα επικοινωνίας"->"Αποζημιώσεις" και ζητάς ακριβή ημερομηνία που θα πάρεις 20+20+20€

εκτός αν δεν απαντήσουν ούτε σε αυτό οπότε ανοίγεις αίτημα στη ΡΑΕ για 80€ πίστωσης (και να βάλουν το μετρητή κάποια στιγμή)

Επειδη εχω κι εγω το ιδιο θεμα, δλδ εχω πληρωσει απο 17/10 τα 42 ευρω αλλα ακομα αφαντοι για τον μετρητη και ολο το προωθουν το αιτημα, δικαιουμαστε και αλλα 20αρικα εκτος τα 20 ευρω για την καθυστερηση?

Μολις εκανα κι εγω ενα αιτημα στον ΔΕΔΔΗΕ ("Αίτημα επικοινωνίας"->"εκρεμμή αιτήματα" αναφέροντας  έχω πληρώσει  ζητάω ημερομηνία εγκατάστασης). Να στειλω και αιτημα στις αποζημιωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spocky είπε

Επειδη εχω κι εγω το ιδιο θεμα, δλδ εχω πληρωσει απο 17/10 τα 42 ευρω αλλα ακομα αφαντοι για τον μετρητη και ολο το προωθουν το αιτημα, δικαιουμαστε και αλλα 20αρικα εκτος τα 20 ευρω για την καθυστερηση?

Μολις εκανα κι εγω ενα αιτημα στον ΔΕΔΔΗΕ ("Αίτημα επικοινωνίας"->"εκρεμμή αιτήματα" αναφέροντας  έχω πληρώσει  ζητάω ημερομηνία εγκατάστασης). Να στειλω και αιτημα στις αποζημιωσεις?

Καλημέρα... Στείλε.. Αν κοιτάξεις στις πίσω σελίδες  10-12 θα δεις ότι ανάλογα την περιοχή του Δεδδηε ότι υπάρχει κάποιο  μικρό πρόβλημα με τους μετρητές.. Δεν είναι σε αφθονία.. Γιατί όλοι τώρα ζητούν μετρητές διπλής εγγραφής.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Είναι σωστά η ημερομηνία και η ώρα. Sim δεν έχει όντως

Τότε αναμένεις να έρθουν να το δουν, καλού κακού να έχεις επικοινωνήσει τηλεφωνικά αλλά και με μέιλ..

Σε ποια περιοχή είναι το ακίνητο με το μετρητή που λες δεν μετράει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τότε αναμένεις να έρθουν να το δουν, καλού κακού να έχεις επικοινωνήσει τηλεφωνικά αλλά και με μέιλ..

Σε ποια περιοχή είναι το ακίνητο με το μετρητή που λες δεν μετράει σωστά;

Χαλάνδρι είμαι και περιμένω.. Απλά σκέφτομαι τώρα αν όντως γυρνάει στις 23:00 σε νυχτερινό και τον χειμώνα μήπως είναι καλύτερο να μην πω τίποτα και να προσαρμόσω το πρόγραμμα (πληντήρια κλπ) αντίστοιχα.. Μας είναι πιο εύκολο να μπαίνουν όλα το βράδυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Χαλάνδρι είμαι και περιμένω.. Απλά σκέφτομαι τώρα αν όντως γυρνάει στις 23:00 σε νυχτερινό και τον χειμώνα μήπως είναι καλύτερο να μην πω τίποτα και να προσαρμόσω το πρόγραμμα (πληντήρια κλπ) αντίστοιχα.. Μας είναι πιο εύκολο να μπαίνουν όλα το βράδυ :)

Τώρα να σε κάψω λίγο ή όχι; :P

Μήπως πέτυχες στην περίπτωση ο μετρητής σου να ήταν πάντα 23:00-07:00, να ήταν παρτίδα δηλαδή για κάνα μη διασυνδεδεμένο νησί ή περιοχή χωρίς ΤΑΣ, που να έχουν συνεχώς 23:00-07:00 και να μην το πρόσεξες ποτέ;

Το είχες τσεκάρει άλλη φορά αν αλλάζει το μεσημέρι ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, userAnon είπε

Χαλάνδρι είμαι και περιμένω.. Απλά σκέφτομαι τώρα αν όντως γυρνάει στις 23:00 σε νυχτερινό και τον χειμώνα μήπως είναι καλύτερο να μην πω τίποτα και να προσαρμόσω το πρόγραμμα (πληντήρια κλπ) αντίστοιχα.. Μας είναι πιο εύκολο να μπαίνουν όλα το βράδυ :)

Αν έχεις όλο τον χρόνο 23.00 - 07.00 , σημαίνει πως έχει συνεχές ωράριο νυχτερινού.

Αυτο αλλάζει με αίτηση στον ΔΕΔΔΕΗ, για να γίνει τμηματικό. (Αν θες το αλλάζεις, αλλά αν το αλλάξεις, δεν μπορείς να επιστρέψεις στο συνεχές ξανά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τώρα να σε κάψω λίγο ή όχι; :P

Μήπως πέτυχες στην περίπτωση ο μετρητής σου να ήταν πάντα 23:00-07:00, να ήταν παρτίδα δηλαδή για κάνα μη διασυνδεδεμένο νησί ή περιοχή χωρίς ΤΑΣ, που να έχουν συνεχώς 23:00-07:00 και να μην το πρόσεξες ποτέ;

Το είχες τσεκάρει άλλη φορά αν αλλάζει το μεσημέρι ποτέ;

 

1 λεπτό πριν, Raki-meze είπε

Αν έχεις όλο τον χρόνο 23.00 - 07.00 , σημαίνει πως έχει συνεχές ωράριο νυχτερινού.

Αυτο αλλάζει με αίτηση στον ΔΕΔΔΕΗ, για να γίνει τμηματικό. (Αν θες το αλλάζεις, αλλά αν το αλλάξεις, δεν μπορείς να επιστρέψεις στο συνεχές ξανά)

Χθες που μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι έχω σπαστό, στα χαρτιά τουλάχιστον. Δεν το έχω ξανατσεκάρει να δω τι γίνεται, χθες πρώτη φορά κατά τύχη (είδα τυχαία εδώ μια συζήτηση)

ΝΟΜΙΖΩ ότι έχω συνεχες όπως λέει ο raki-meze από δικο΄τους λάθος.. Θα το διαπιστώσω σήμερα το βράδυ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Επειδη εχω κι εγω το ιδιο θεμα, δλδ εχω πληρωσει απο 17/10 τα 42 ευρω αλλα ακομα αφαντοι για τον μετρητη και ολο το προωθουν το αιτημα, δικαιουμαστε και αλλα 20αρικα εκτος τα 20 ευρω για την καθυστερηση?

Μολις εκανα κι εγω ενα αιτημα στον ΔΕΔΔΗΕ ("Αίτημα επικοινωνίας"->"εκρεμμή αιτήματα" αναφέροντας  έχω πληρώσει  ζητάω ημερομηνία εγκατάστασης). Να στειλω και αιτημα στις αποζημιωσεις?

δικαιούσαι 20ρικό όταν δεν απαντάνε στα αιτήματα , όχι κάνοντας αίτημα προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, userAnon είπε

 

Χθες που μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι έχω σπαστό, στα χαρτιά τουλάχιστον. Δεν το έχω ξανατσεκάρει να δω τι γίνεται, χθες πρώτη φορά κατά τύχη (είδα τυχαία εδώ μια συζήτηση)

ΝΟΜΙΖΩ ότι έχω συνεχες όπως λέει ο raki-meze από δικο΄τους λάθος.. Θα το διαπιστώσω σήμερα το βράδυ... 

αν έχεις συνεχομενο νυχτερινό ρεύμα, κράτησέ το μέχρι να το φτιάξουν μόνοι τους :) συμφέρει περισσότερο μου φαίνεται, αλλά είναι όντως πως σε βολεύει και πως προγραμματίζεις τις καταναλώσεις του σπιτιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...