Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Αυτα αλλαζουν αναλογα με τις εκαστοτε καταναλωσεις.

γνωρίζω τις κλίμακες και καταναλώσεις, απλά έλεγαν πως θα αλλάξουν από

1-1-23 οπότε είπα να ρωτήσω αν πρόσεξε κανείς κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, έχει λάβει κάποιος λογαριασμό το νέο έτος, να μας πει αν άλλαξαν οι χρεώσεις ΥΚΩ & ΔΕΔΔΗΕ?

διανομής (ΔΕΔΔΗΕ) έχει αλλάξει απο Σεπτέμβριο , ακρίβυνε και μπαίνει και στο νυχτερινό

20 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Αυτα αλλαζουν αναλογα με τις εκαστοτε καταναλωσεις.

Θα καταργηθεί γιατί έχουν ξεμείνει απο λεφτά , κανονικά έπρεπε απο Νοέ αλλά μέχρι Δεκ δεν άλλαξε κάτι γιαυτό και ρωτά απο Ιανουάριο τι παίζει , 0,0179 ενιαία χρέωση (χωρίς κλίμακες)

Δλδ θα μας μείνει η τιμή φθηνότερη κιλοβατώρας νυχτερινού (που σχεδόν όλοι οι πάροχοι έχουν καταργήσει) και η απαλλαγή χρέωσης μεταφοράς 0,00844 στο νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios στο νυκτερινό δεν χρεώνονται ΔΕΔΔΗΕ, άλλαξε κάτι;

από Σεπτέμβρη του 2022 έβαλαν στο νυκτερινό χρέωση ΑΔΜΗΕ 0.00844, που μέχρι πρότινος δεν χρεώνονταν..

μπερδεύω κάτι;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@korakios στο νυκτερινό δεν χρεώνονται ΔΕΔΔΗΕ, άλλαξε κάτι;

από Σεπτέμβρη του 2022 έβαλαν στο νυκτερινό χρέωση ΑΔΜΗΕ 0.00844, που μέχρι πρότινος δεν χρεώνονταν..

μπερδεύω κάτι;

ναι

7 λεπτά πριν, korakios είπε

διανομής (ΔΕΔΔΗΕ) έχει αλλάξει απο Σεπτέμβριο , ακρίβυνε και μπαίνει και στο νυχτερινό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2023 στις 9:57 ΜΜ, popopo είπε

Μετά από συνεχείς ανταλλαγές μηνυμάτων με ΔΕΔΔΗΕ, 12 μήνες μετά την αρχική μου αίτηση για αποζημίωση, κατατέθηκαν σε τραπεζικό λογαριασμό μου τα 20 ευρώ.

για θυμισε μας, για ποιο λογο αποζημιωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rus είπε

για θυμισε μας, για ποιο λογο αποζημιωση?

Λόγω υπέρβασης του εγγυημένου χρόνου για αντικατάσταση μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Το τελευταία διάστημα έχω παρατηρήσει ότι κάποια μεσημέρια 15:00-17:00 δεν έχει ανάψει το λαμπάκι του νυχτερινού. Το βράδυ ανάβει κανονικά. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο; Μιλάω για πολύ πρόσφατα. Τελευταίες 10-15 ημέρες και πολύ μπορεί να λέω.

Για να προλάβω απαντήσεις, προφανώς δεν έχει πρόβλημα το λαμπάκι μου, αφού τα βράδια ανάβει κανονικά όπως ήδη ανέφερα.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ο μετρητής "γράφει" κανονικά; Αν όχι, είναι κάποια βλάβη και πρέπει να δηλωθεί.

Ναι, να σου πω βλακεία μου, δε σκέφτηκα το απλό να πάω να δω αν γυρνάει ο μετρητής στο νυχτερινό εκείνη την ώρα. Θα το κάνω. Αλλά βλάβη που να συμβαίνει μόνο μεσημέρι και αυτό όχι όλες τις ημέρες θα μου φανεί περίεργο. Θα το τσεκάρω πάντως κι αυτό. Ήταν σωστή η σκέψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Ναι, να σου πω βλακεία μου, δε σκέφτηκα το απλό να πάω να δω αν γυρνάει ο μετρητής στο νυχτερινό εκείνη την ώρα. Θα το κάνω. Αλλά βλάβη που να συμβαίνει μόνο μεσημέρι και αυτό όχι όλες τις ημέρες θα μου φανεί περίεργο. Θα το τσεκάρω πάντως κι αυτό. Ήταν σωστή η σκέψη σου.

έλεγξε αν τις ώρες που αλλάζει από ημερήσιο σε νυκτερινό αλλάζει το βελάκι κλίμακα στο μετρητή (λογικά έχεις αναλογικό μετρητή, μονοφασικό ή τριφασικό ?)

μάλλον ο δέκτης ΤΑΣ δεν παίρνει εντολή το μεσημέρι ή κάτι στο μετρητή δεν λειτουργεί σωστά..

σε γείτονα με τριφασικό που δεν εγγραφε καθόλου στο νυκτερινό του έβαλαν νέο μετρητή ηλεκτρονικό και του ξήλωσαν τον ΤΑΣ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

έλεγξε αν τις ώρες που αλλάζει από ημερήσιο σε νυκτερινό αλλάζει το βελάκι κλίμακα στο μετρητή (λογικά έχεις αναλογικό μετρητή, μονοφασικό ή τριφασικό ?)

μάλλον ο δέκτης ΤΑΣ δεν παίρνει εντολή το μεσημέρι ή κάτι στο μετρητή δεν λειτουργεί σωστά..

σε γείτονα με τριφασικό που δεν εγγραφε καθόλου στο νυκτερινό του έβαλαν νέο μετρητή ηλεκτρονικό και του ξήλωσαν τον ΤΑΣ

Ναι, θα το δω σήμερα-αύριο όπως ανέφερα. Αναλογικό, μονοφασικό είναι. Έχει 2 μετρητές, είναι εύκολο να το καταλάβω. Ξαναλέω όμως, μπορεί να γίνεται το ένα μεσημέρι και το άλλο όχι; Χαλάσει και ξαναφτιάχνει; Σε κάθε περίπτωση, αφήστε να το ελέγξω μόλις συμβεί πάλι και θα επανέλθω. Ευχαριστώ.

Edit

Λοιπόν, πάλι δεν άναψε λαμπάκι σήμερα @Kozanitis1.

Πήγα στα ρολόγια, ο μετρητής ο νυκτερινός μετράει κανονικά. Επειδή είναι πολυκατοικία, ρώτησα και άλλλο διαμέρισμα και ούτε σε αυτούς ανάβει λαμπάκι.

Δέκτης ΤΑΣ τί είναι; Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας; Είναι αυτό που στέλνει το σήμα στα διαμερρίσματα για να ανάψει η ένδειξη; Να θέλει αλλαγή αυτό δηλαδή;

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Basketikos_ είπε

Λοιπόν, πάλι δεν άναψε λαμπάκι σήμερα @Kozanitis1.

Πήγα στα ρολόγια, ο μετρητής ο νυκτερινός μετράει κανονικά. Επειδή είναι πολυκατοικία, ρώτησα και άλλλο διαμέρισμα και ούτε σε αυτούς ανάβει λαμπάκι.

Δέκτης ΤΑΣ τί είναι; Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας; Είναι αυτό που στέλνει το σήμα στα διαμερρίσματα για να ανάψει η ένδειξη; Να θέλει αλλαγή αυτό δηλαδή

είναι νομίζω ο μηχανισμός που δίνει εντολή στο μετρητή να αλλάξει κλίμακα μέτρησης.. 

αν μετράει σωστά στο μειωμένο, τότε κάτι με το λαμπάκι ή την εντολή παίζει..

παράξενο.. 

το βράδυ μετά τις 2 μεχρι τις 8 ανάβει κανονικά;

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

παράξενο.. 

το βράδυ μετά τις 2 μεχρι τις 8 ανάβει κανονικά;

Φαινόταν από την αρχή ότι είναι λίγο παράξενο.

Ναι, το 02:00 με 08:00 όσες φορές το έχω δει ανάβει κανονικά. Το λαμπάκι δεν είναι. Άλλωστε ρώτησα και άλλο διαμέρισμα και ούτε σε αυτούς ανάβει τώρα που μιλάμε. Μάλλον κάτι με την εντολή που έρχεται από κάτω προς τα επάνω στους πίνακες είναι.

Ίσως πρέπει να καλέσω και στις βλάβες του ΔΕΔΔΗΕ.

Edit:
Πήρα και ΔΕΔΔΗΕ από περιέργεια. Εφόσον γυρνάει ο σωστός μετρητής, δεν είναι δική τους βλάβη είπαν.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basketikos_ είπε

Φαινόταν από την αρχή ότι είναι λίγο παράξενο.

Ναι, το 02:00 με 08:00 όσες φορές το έχω δει ανάβει κανονικά. Το λαμπάκι δεν είναι. Άλλωστε ρώτησα και άλλο διαμέρισμα και ούτε σε αυτούς ανάβει τώρα που μιλάμε. Μάλλον κάτι με την εντολή που έρχεται από κάτω προς τα επάνω στους πίνακες είναι.

Ίσως πρέπει να καλέσω και στις βλάβες του ΔΕΔΔΗΕ.

Edit:
Πήρα και ΔΕΔΔΗΕ από περιέργεια. Εφόσον γυρνάει ο σωστός μετρητής, δεν είναι δική τους βλάβη είπαν.

Μπορείς να τσεκαρεις αν αλλάζει και το T1 που είναι το ημερήσιο σε Τ2 που είναι το βραδυνό. Λογικά θα αλλάζουν κανονικά αφού το ρολόι γράφει σωστά οπότε κάτι θα παίζει με το λαμπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μπορείς να τσεκαρεις αν αλλάζει και το T1 που είναι το ημερήσιο σε Τ2 που είναι το βραδυνό. Λογικά θα αλλάζουν κανονικά αφού το ρολόι γράφει σωστά οπότε κάτι θα παίζει με το λαμπάκι.

Δεν κατάλαβα τι είναι αυτό που λες και πως το ελέγχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...