Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/12/2022 στις 12:19 ΜΜ, Beorn είπε

3/7 ηρθαν και μου τοποθετησαν ψηφιακο μετρητη απο τον ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινο ρευμα. η επομενη μετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ εγινε 27/10, και απο τοτε δεν εχω λαβει λογαριασμο εκκαθαριστικο με νυχτερινο ρευμα.

Η ΔΕΗ ισχυριζεται οτι φαινεται πως εχω βαλει νυχτερικο μετρητη στ συστημα, αλλα δεν εχουν λαβει μετρησεις απο τη ΔΕΔΔΗΕ για να εκδοσουν λογαριασμο.

Ο ΔΕΔΔΗΕ ισχυριζεται πως εχουν αποσταλει οι μετρησεις στη ΔΕΗ απο τις 31/10 και δεν ευθυνεται αυτος.

Τι μπορω να κανω απο την πλευρα μου για να πιεσω? Εχω κανει ηδη αιτημα παραπονου στo myrae.

 

Ευχαριστω,

Γίνεται αυτό που γράφει ο φίλος, τα ίδια χάλια κάνανε και σε εμένα και εδώ και 4 μήνες εκκαθαριστικός λογαριασμός δεν έχει βγει.

Έκανα καταγγελία στο myrae και περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, jpil είπε

Γίνεται αυτό που γράφει ο φίλος, τα ίδια χάλια κάνανε και σε εμένα και εδώ και 4 μήνες εκκαθαριστικός λογαριασμός δεν έχει βγει.

Έκανα καταγγελία στο myrae και περιμένω.

Και σε μένα στο πατρικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους!

Αν βάλω νυχτερινό μετρητή, θα έχω μετά πρόσβαση σε όλα τα προγράμματα των προμηθευτών ή πρέπει ντε και καλά να πάω σε πρόγραμμα με ειδική τιμολόγηση για το νυχτερινό ρεύμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Rhodion είπε

Καλή χρονιά σε όλους!

Αν βάλω νυχτερινό μετρητή, θα έχω μετά πρόσβαση σε όλα τα προγράμματα των προμηθευτών ή πρέπει ντε και καλά να πάω σε πρόγραμμα με ειδική τιμολόγηση για το νυχτερινό ρεύμα; 

Όλοι οι πάροχοι έχουν προγράμματα, ανάλογα αν έχεις ή όχι νυκτερινό μετρητή..

Τώρα τι πάροχο/πρόγραμμα έχεις; Με τα σημερινά δεδομένα μόνο η ΔΕΗ έχει ουσιαστική έκπτωση στο νυκτερινό.

Τι καταναλώσεις έχεις το 4μηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα κάνω μια ψιλοάσχετη με το ακριβές θέμα ερώτηση, αλλά την κάνω εδώ γιατί μπορεί να ξέρετε, στην ΔΕΗ που είναι ο πάροχός μου, και δεν με διαφώτισαν ιδιαίτερα! Λοιπόν ενώ έβαλα να στέλνω εγώ τις ενδείξεις του μετρητή, το ξέχασα και έτσι ο τρέχων λογ/μος μου ήρθε ΕΝΑΝΤΙ, 100€. Συγκριτικά, ο προηγούμενος ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ ήταν περίπου 600€, αλλά είναι νέα παροχή οπότε οι περυσινές καταναλώσεις ήταν πολύ χαμηλές.
Παίρνω λοιπόν την ΔΕΗ, και τους ρωτάω...αφού κάθε μήνα οι χρεώσεις είναι διαφορετικές, όπως και η επιδότηση της τιμής από το κράτος, εσείς πώς θα με τιμολογήσετε αφού δεν έχετε τις εκάστοτε μετρήσεις;  Μου λένε, ό,τι μας στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ (που αν είχε στείλει, θα είχαν μέτρηση και όχι τόσο χαμηλό έναντι!)
Η απορία μου είναι αυτή: τους 4 μήνες, τι χρεώσεις θα βάλουν κάθε μήνα; Ξέρει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η απορία μου είναι αυτή: τους 4 μήνες, τι χρεώσεις θα βάλουν κάθε μήνα; Ξέρει κανένας;

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι κατανάλωση δια 4 και το κάθε τέταρτο με τις ανάλογες χρεώσεις του κάθε μήνα. Ακριβές δεν είναι, μπορεί να μην είναι και δίκαιο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

(χωρίς να έχω ιδία αντίληψη για όλα αυτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από συνεχείς ανταλλαγές μηνυμάτων με ΔΕΔΔΗΕ, 12 μήνες μετά την αρχική μου αίτηση για αποζημίωση, κατατέθηκαν σε τραπεζικό λογαριασμό μου τα 20 ευρώ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Η απορία μου είναι αυτή: τους 4 μήνες, τι χρεώσεις θα βάλουν κάθε μήνα; Ξέρει κανένας;

Οι κατανάλωση στον κάθε μήνα θα μοιραστεί ανάλογα τις ημέρες του κάθε μήνα.

Αν η περίοδος κατανάλωσης του  εκκαθαριστικού είναι πχ 20/09/2022 - 19/01/2023 (άρα 122 ημέρες) και η κατανάλωση 1.500 KWh τότε στον Σεπτέμβρη θα χρεώσουν (1500/122) * 12, στον Οκτώβριο x31, στον Νοέμβριο x30, στον Δεκέμβριο x31, και στον Γενάρη x19.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, popopo είπε

Μετά από συνεχείς ανταλλαγές μηνυμάτων με ΔΕΔΔΗΕ, 12 μήνες μετά την αρχική μου αίτηση για αποζημίωση, κατατέθηκαν σε τραπεζικό λογαριασμό μου τα 20 ευρώ.

νωρίς-νωρίς , υποτίθεται και οτι μπαίνουν αυτόματα (σύμφωνα με τα λεγόμενα του ΔΕΔΔΗΕ) 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω νυχτερινό στη ΔΕΗ (enter+) και πάω σε άλλο πάροχο που έχει ενιαία χρέωση, θα χάσω το νυχτερινό αν θέλω να ξαναεπιστρεψω στη ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Αν έχω νυχτερινό στη ΔΕΗ (enter+) και πάω σε άλλο πάροχο που έχει ενιαία χρέωση, θα χάσω το νυχτερινό αν θέλω να ξαναεπιστρεψω στη ΔΕΗ;

Θα κανεις παλι νεο συμβολαιο με ΔΕΗ με νυχτερινο μεσα 

Προσοχη στις επιλογες σου για τα τυχον ψηλα γραμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Αν έχω νυχτερινό στη ΔΕΗ (enter+) και πάω σε άλλο πάροχο που έχει ενιαία χρέωση, θα χάσω το νυχτερινό αν θέλω να ξαναεπιστρεψω στη ΔΕΗ;

έτσι και αλλιώς δε χάνεις το νυχτερινό ακόμα και να έχει ενιαία χρέωση ο πάροχος , πάλι νυχτερινό θα έχεις στο νέο πάροχο αλλά το όφελος περιορίζεται στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, έχει λάβει κάποιος λογαριασμό το νέο έτος, να μας πει αν άλλαξαν οι χρεώσεις ΥΚΩ & ΔΕΔΔΗΕ?

Αυτα αλλαζουν αναλογα με τις εκαστοτε καταναλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...