Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Inci624 είπε

Επιχείρησα να δώσω ένδειξη στο site της ΔΕΗ, στο πεδίο self metering αλλά δεν με αφήνει. Μου γράφει ότι η ένδειξη που έδωσα είναι μικρότερη από αυτή που είχε δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Εγώ του έγραψα χωρίς υποδιαστολή στο πεδίο "ένδειξη ημέρας" το νούμερο που βλέπω ότι γράφει στο 1.8.0 του μετρητή: 352.41 γράφει και του πληκτρολογώ 35241 και δεν το δέχεται. Η προηγούμενη ένδειξη, η εκκαθαριστική ήταν 41233. Να σημειώσω ότι πρώτη φορά θα δώσω ένδειξη με τον καινούργιο, ψηφιακό μετρητή. Επίσης, για ποιο λόγο  στο self metering ζητά μόνο ένδειξη ημέρας; Της νύχτας δεν τη δέχεται; Πάντως  εγώ τη συνολική κατανάλωση πληκτρολόγησα, που βλέπω στο 1.8.0 του μετρητή. 

Δεν έχει ενημερωθεί για το νέο μετρητή και το νυχτερινό. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, αν ξέρεις περίπου τη μηνιαία κατανάλωση σου, είναι να την προσθέσεις στη μέτρηση που είχες δώσει τον προηγούμενο μήνα. Αλλιώς πληρώνεις έναντι (μάλλον φουσκωμένο θα σου έρθει)

Επίσης τσέκαρε την καταχώρηση ενδείξεων του ΔΕΔΔΗΕ μήπως εκεί είναι ενημερωμένο το σύστημα.

https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Ήρθαν σήμερα πρωί πρωί και μου περάσανε τον μετρητή για το νυχτερινό (11η εργάσιμη).

Απ' ότι είδα είναι κινεζικός Smart:

 

[img]https://i.ibb.co/j80v8Ct/IMG-20221219-085431.jpg[/img]

https://ibb.co/j80v8Ct 

Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζεται κάποια πράγματα.

Έχει κάτω απο την οθόνη ένα κόκκινο λαμπάκι που γράφει ALARM και είναι μονίμως αναμμένο.

Επίσης αναμμένο είναι πάνω από την οθόνη το PWR (προφανώς είναι οκ αυτό) και από δίπλα του είναι ένα πράσινο που αναβοσβήνει και λέει NET.

Τι είναι αυτό το ΝΕΤ και γιατί αναβοσβήνει; Και επίσης γιατί είναι αναμμένο μόνιμα το Alarm ;

 

Και στα των ενδείξεων, η οθόνη δεν μένει σταθερή σε μια ενδείξεις αλλά το πάει κυκλικά...εμφανίζει ώρα ημερομηνία κτλ.

Οι ενδείξεις που βγάζει είναι:

1.8.0    000000.00

1.8.1    000000.01 (το .01 είναι προφανώς η κατανάλωση μου γιατί στην αρχή ήταν όλα 0)

1.8.2   000000.01 (ίδια μέτρηση με το 1.8.1 μου φαίνεται)

 

2.8.0   000000.00

 

002   16223457

 

Τι σημαίνει η κάθε μία τιμή από αυτές ; Φαντάζομαι ότι το 1.8.1 και 1.8.2 είναι η κατανάλωση ημέρας κανονικά αλλά γιατί την βγάζει και στο 1.8.1 και στο 1.8.2 και επίσης το 1.8.0 και 2.8.0 γιατί είναι 0 και τι σημαινουν ;

 

Τέλος το 002 που εμφανίζει αυτή την τιμή τι ακριβώς είναι ; (Με τις ενδείξεις του παλιού μετρητή πάντως καμία σχέση)

 

Συγγνώμη που ρωτάω πολλά και σα ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

-edit- ψάχνοντας διάβασα πως το 1.8.0 είναι νυχτερινό και ημερήσιο μαζί στο σύνολο , 1.8.1 κατανάλωση ημέρας και 1.8.2 κατανάλωση νύχτας.

Και μάλλον το 1.8.0 με το 1.8.1 είναι ιδιες οι μετρήσεις και όχι το 1.8.1 με το 1.8.2 που γράφω πιο πάνω.. μάλλον μπερδεύτηκα..όταν επιστρέψω στο σπίτι θα το τσεκαρω.

Οπότε θεωρητικά το μεσημέρι που πιάνει το νυχτερινό ο μετρητής θα γράψει στο 1.8.2 , σωστά ;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 ώρα πριν, ethnik471 είπε

Καλημέρα! Ήρθαν σήμερα πρωί πρωί και μου περάσανε τον μετρητή για το νυχτερινό (11η εργάσιμη).

Απ' ότι είδα είναι κινεζικός Smart:

 

[img]https://i.ibb.co/j80v8Ct/IMG-20221219-085431.jpg[/img]

https://ibb.co/j80v8Ct 

Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζεται κάποια πράγματα.

Έχει κάτω απο την οθόνη ένα κόκκινο λαμπάκι που γράφει ALARM και είναι μονίμως αναμμένο.

Επίσης αναμμένο είναι πάνω από την οθόνη το PWR (προφανώς είναι οκ αυτό) και από δίπλα του είναι ένα πράσινο που αναβοσβήνει και λέει NET.

Τι είναι αυτό το ΝΕΤ και γιατί αναβοσβήνει; Και επίσης γιατί είναι αναμμένο μόνιμα το Alarm ;

 

Και στα των ενδείξεων, η οθόνη δεν μένει σταθερή σε μια ενδείξεις αλλά το πάει κυκλικά...εμφανίζει ώρα ημερομηνία κτλ.

Οι ενδείξεις που βγάζει είναι:

1.8.0    000000.00

1.8.1    000000.01 (το .01 είναι προφανώς η κατανάλωση μου γιατί στην αρχή ήταν όλα 0)

1.8.2   000000.01 (ίδια μέτρηση με το 1.8.1 μου φαίνεται)

 

2.8.0   000000.00

 

002   16223457

 

Τι σημαίνει η κάθε μία τιμή από αυτές ; Φαντάζομαι ότι το 1.8.1 και 1.8.2 είναι η κατανάλωση ημέρας κανονικά αλλά γιατί την βγάζει και στο 1.8.1 και στο 1.8.2 και επίσης το 1.8.0 και 2.8.0 γιατί είναι 0 και τι σημαινουν ;

 

Τέλος το 002 που εμφανίζει αυτή την τιμή τι ακριβώς είναι ; (Με τις ενδείξεις του παλιού μετρητή πάντως καμία σχέση)

 

Συγγνώμη που ρωτάω πολλά και σα ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

-edit- ψάχνοντας διάβασα πως το 1.8.0 είναι νυχτερινό και ημερήσιο μαζί στο σύνολο , 1.8.1 κατανάλωση ημέρας και 1.8.2 κατανάλωση νύχτας.

Και μάλλον το 1.8.0 με το 1.8.1 είναι ιδιες οι μετρήσεις και όχι το 1.8.1 με το 1.8.2 που γράφω πιο πάνω.. μάλλον μπερδεύτηκα..όταν επιστρέψω στο σπίτι θα το τσεκαρω.

Οπότε θεωρητικά το μεσημέρι που πιάνει το νυχτερινό ο μετρητής θα γράψει στο 1.8.2 , σωστά ;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

καλημέρα, είναι ο συνήθης μετρητής που τοποθετούν τα τελευταία χρόνια. 

ας τα πάρουμε σιγά σιγά:

1.8.0 είναι η συνολική κατανάλωση μέρας και νύκτας.

1.8.1 είναι η ημερήσια 

1.8.2 είναι η νυκτερινή 

κάπου στη μέση της οθόνης θα δεις μια ένδειξη Τ1, αυτή όταν καταγράφει ημερήσιο τιμολόγιο εμφανίζεται ως Τ1 (tariff 1), ενώ όταν αλλάζει σε Τ2 (tariff 2) καταγραφει στο νυκτερινό αντίστοιχα..

αυτό που θα σου έλεγα να τσεκάρεις είναι:

-αν ο μετρητής έχει σωστά ρυθμισμένη ημερομηνία και ώρα. 

-αν τις ώρες αλλαγής τιμολογίου αλλάζει από Τ1 σε Τ2 και αντίστροφα,  πχ ξέρω περιπτώσεις που ενώ θα πρέπει 3-5 το μεσημέρι στο χειμερινό ωράριο να αλλάζει τιμολόγηση, αυτό γίνεται 3:30-5:30, γιατί σε κάποιες περιοχές αλλάζει λίγο το μεσημεριανό ωράριο.. 

οπότε "έλεγξε" αν θες πως γίνεται σωστά η αλλαγή ωραρίου..

πάνω εκεί που λες τα λαμπάκια, είναι το μόντεμ που σου έβαλαν κάρτα ΣΙΜ για επικοινωνία, pwr σημαίνει πως τροφοδοτείται το μόντεμ,  net αναβοσβήνει γιατί δεν βρίσκει δίκτυο ή δεν έχει ρυθμίσεις και τα άλλα προς στιγμήν σβηστά..

το alarm είναι αναμμένο σε όλους όσους έχουν βάλει SIM, εικάζω γιατί δεν βρίσκει δίκτυο ή δεν έχει ρυθμιστεί η τηλεμετρίας και το εμφανίζει ως σφάλμα.., σε αντίστοιχους που δεν έβαλαν SIM δεν ανάβει το alarm..

ότι άλλο θες μας λες 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ethnik471 είπε

Καλημέρα! Ήρθαν σήμερα πρωί πρωί και μου περάσανε τον μετρητή για το νυχτερινό (11η εργάσιμη).

Απ' ότι είδα είναι κινεζικός Smart:

 

[img]https://i.ibb.co/j80v8Ct/IMG-20221219-085431.jpg[/img]

https://ibb.co/j80v8Ct 

Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζεται κάποια πράγματα.

Έχει κάτω απο την οθόνη ένα κόκκινο λαμπάκι που γράφει ALARM και είναι μονίμως αναμμένο.

Επίσης αναμμένο είναι πάνω από την οθόνη το PWR (προφανώς είναι οκ αυτό) και από δίπλα του είναι ένα πράσινο που αναβοσβήνει και λέει NET.

Τι είναι αυτό το ΝΕΤ και γιατί αναβοσβήνει; Και επίσης γιατί είναι αναμμένο μόνιμα το Alarm ;

 

Και στα των ενδείξεων, η οθόνη δεν μένει σταθερή σε μια ενδείξεις αλλά το πάει κυκλικά...εμφανίζει ώρα ημερομηνία κτλ.

Οι ενδείξεις που βγάζει είναι:

1.8.0    000000.00

1.8.1    000000.01 (το .01 είναι προφανώς η κατανάλωση μου γιατί στην αρχή ήταν όλα 0)

1.8.2   000000.01 (ίδια μέτρηση με το 1.8.1 μου φαίνεται)

 

2.8.0   000000.00

 

002   16223457

 

Τι σημαίνει η κάθε μία τιμή από αυτές ; Φαντάζομαι ότι το 1.8.1 και 1.8.2 είναι η κατανάλωση ημέρας κανονικά αλλά γιατί την βγάζει και στο 1.8.1 και στο 1.8.2 και επίσης το 1.8.0 και 2.8.0 γιατί είναι 0 και τι σημαινουν ;

 

Τέλος το 002 που εμφανίζει αυτή την τιμή τι ακριβώς είναι ; (Με τις ενδείξεις του παλιού μετρητή πάντως καμία σχέση)

 

Συγγνώμη που ρωτάω πολλά και σα ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

-edit- ψάχνοντας διάβασα πως το 1.8.0 είναι νυχτερινό και ημερήσιο μαζί στο σύνολο , 1.8.1 κατανάλωση ημέρας και 1.8.2 κατανάλωση νύχτας.

Και μάλλον το 1.8.0 με το 1.8.1 είναι ιδιες οι μετρήσεις και όχι το 1.8.1 με το 1.8.2 που γράφω πιο πάνω.. μάλλον μπερδεύτηκα..όταν επιστρέψω στο σπίτι θα το τσεκαρω.

Οπότε θεωρητικά το μεσημέρι που πιάνει το νυχτερινό ο μετρητής θα γράψει στο 1.8.2 , σωστά ;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

καλημέρα, είναι ο συνήθης μετρητής που τοποθετούν τα τελευταία χρόνια. 

ας τα πάρουμε σιγά σιγά:

1.8.0 είναι η συνολική κατανάλωση μέρας και νύκτας.

1.8.1 είναι η ημερήσια 

1.8.2 είναι η νυκτερινή 

κάπου στη μέση της οθόνης θα δεις μια ένδειξη Τ1, αυτή όταν καταγράφει ημερήσιο τιμολόγιο εμφανίζεται ως Τ1 (tariff 1), ενώ όταν αλλάζει σε Τ2 (tariff 2) καταγραφει στο νυκτερινό αντίστοιχα..

αυτό που θα σου έλεγα να τσεκάρεις είναι:

-αν ο μετρητής έχει σωστά ρυθμισμένη ημερομηνία και ώρα. 

-αν τις ώρες αλλαγής τιμολογίου αλλάζει από Τ1 σε Τ2 και αντίστροφα,  πχ ξέρω περιπτώσεις που ενώ θα πρέπει 3-5 το μεσημέρι στο χειμερινό ωράριο να αλλάζει τιμολόγηση, αυτό γίνεται 3:30-5:30, γιατί σε κάποιες περιοχές αλλάζει λίγο το μεσημεριανό ωράριο.. 

οπότε "έλεγξε" αν θες πως γίνεται σωστά η αλλαγή ωραρίου..

πάνω εκεί που λες τα λαμπάκια, είναι το μόντεμ που σου έβαλαν κάρτα ΣΙΜ για επικοινωνία, pwr σημαίνει πως τροφοδοτείται το μόντεμ,  net αναβοσβήνει γιατί δεν βρίσκει δίκτυο ή δεν έχει ρυθμίσεις και τα άλλα προς στιγμήν σβηστά..

το alarm είναι αναμμένο σε όλους όσους έχουν βάλει SIM, εικάζω γιατί δεν βρίσκει δίκτυο ή δεν έχει ρυθμιστεί η τηλεμετρίας και το εμφανίζει ως σφάλμα.., σε αντίστοιχους που δεν έβαλαν SIM δεν ανάβει το alarm..

ότι άλλο θες μας λες 😉


Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις.

@Kozanitis1 ήσουν πολύ αναλυτικός και κατατοπιστικός. Πράγματι το πρόσεξα το Τ1. Θα κοιτάξω το μεσημέρι αν έχει γυρίσει σε Τ2 και αντιστοίχως θα πρέπει λογικά θα καταγραφούν οι Χ κιλοβατώρες μου με Τ2 στο 1.8.2..

Για να δούμε, ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τσέκαρα τον μετρητή, όντως γύρισε σε Τ2, απλά στο 1.8.2 (νυχτερινό) είναι όλα μηδενικά, προφανώς γιατί δεν είχα κάποια κατανάλωση τα 3 πρώτα λεπτά μετα τις 15:00 που κατέβηκα να τσεκάρω.

Άναψα θερμοσίφωνο και κλιματιστικό τώρα και στις 17:00 θα κατέβω να δω τι έγραψε.

 

Απο τις 8:30 που περάσανε τον μετρητή μέχρι και τώρα που ειναι ~15:10 η οθόνη εμφανίζει 000000.77 

Αυτό το 77 τι είναι; 77 σίγουρα όχι,οπότε 7.7 κιλοβατώρες; Γιατί πολύ ακραίο μου φαίνεται με μόνη κατανάλωση το pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Απο τις 8:30 που περάσανε τον μετρητή μέχρι και τώρα που ειναι ~15:10 η οθόνη εμφανίζει 000000.77 

Αυτό το 77 τι είναι; 77 σίγουρα όχι,οπότε 7.7 κιλοβατώρες; Γιατί πολύ ακραίο μου φαίνεται με μόνη κατανάλωση το pc...

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά να εννοεί κάτι άλλο από αυτό που γράφει... στη σωστή θέση είναι η υποδιαστολή, μην προσπαθείς να την μεταφέρεις, 0.77 κιλοβατώρες λέει ή 770 βατώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά να εννοεί κάτι άλλο από αυτό που γράφει... στη σωστή θέση είναι η υποδιαστολή, μην προσπαθείς να την μεταφέρεις, 0.77 κιλοβατώρες λέει ή 770 βατώρες.

 

Δεν πρέπει ντε και καλά, αλλά αυτό που σε εσένα φαίνεται αυτονόητο ( και ορθώς) εμένα τον άσχετο μου φαίνεται βουνό, ειδικά αν σκεφτείς ότι δεν το είχα με βασικά μαθηματικά και υποδιαστολες όταν πήγαινα σχολείο,σκέψου τώρα που περάσανε και πόσα χρόνια... 

Εντάξει ; Απολογηθηκα, δεν ένιωσα και πολύ ωραία αλλά έτσι είναι.

Το λέω γιατί καμιά φορά πρέπει να σκεφτόμαστε πως ούτε όλοι σκέπτονται σαν εμάς ούτε όλοι έχουν τις ίδιες γνώσεις, μόρφωση , ούτε καν ξέρουν τα αυτονόητα...

 

Ο κολλητός μου πχ ο οποίος είναι συλλέκτης πτυχίων και μεταπτυχιακών τα ρήματα τα γράφει με Ο αντί Ω και αυτονόητα και βασικά πράγματα τα κάνει λάθος...έχει δυσλεξία... Οπότε σε μια αντίστοιχη περίπτωση θα έπρεπε να απολογηθεί και να δώσει εξηγήσεις και κατά συνέπεια να έρθει σε δύσκολη θεση...σε ποιον και γιατί;

 

Το 0.77 κιλοβατώρες λοιπόν που λέει ο φίλος @turbat0s για εμένα δεν είναι ούτε αυτονόητο, ούτε θα το καταλάβαινα αν δεν μου το έλεγε, και τον ευχαριστώ πολύ .

 

καλά Χριστούγεννα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

 

Δεν πρέπει ντε και καλά, αλλά αυτό που σε εσένα φαίνεται αυτονόητο ( και ορθώς) εμένα τον άσχετο μου φαίνεται βουνό, ειδικά αν σκεφτείς ότι δεν το είχα με βασικά μαθηματικά και υποδιαστολες όταν πήγαινα σχολείο,σκέψου τώρα που περάσανε και πόσα χρόνια... 

Εντάξει ; Απολογηθηκα, δεν ένιωσα και πολύ ωραία αλλά έτσι είναι.

Το λέω γιατί καμιά φορά πρέπει να σκεφτόμαστε πως ούτε όλοι σκέπτονται σαν εμάς ούτε όλοι έχουν τις ίδιες γνώσεις, μόρφωση , ούτε καν ξέρουν τα αυτονόητα...

 

Ο κολλητός μου πχ ο οποίος είναι συλλέκτης πτυχίων και μεταπτυχιακών τα ρήματα τα γράφει με Ο αντί Ω και αυτονόητα και βασικά πράγματα τα κάνει λάθος...έχει δυσλεξία... Οπότε σε μια αντίστοιχη περίπτωση θα έπρεπε να απολογηθεί και να δώσει εξηγήσεις και κατά συνέπεια να έρθει σε δύσκολη θεση...σε ποιον και γιατί;

 

Το 0.77 κιλοβατώρες λοιπόν που λέει ο φίλος @turbat0s για εμένα δεν είναι ούτε αυτονόητο, ούτε θα το καταλάβαινα αν δεν μου το έλεγε, και τον ευχαριστώ πολύ .

 

καλά Χριστούγεννα 

Φίλε μου τις απαιτούμενες γνώσεις (το σύμβολο της υποδιαστολής και το τι ακριβώς σημαίνει) μια χαρά τις έχεις μια και το "0.77" το καταλαβαίνεις, άλλο που στην συγκεκριμένη περίπτωση απλώς δεν έκατσες να το σκεφτείς λιγάκι.

Καλά Χριστούγεννα και σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

καλημέρα, είναι ο συνήθης μετρητής που τοποθετούν τα τελευταία χρόνια. 

ας τα πάρουμε σιγά σιγά:

1.8.0 είναι η συνολική κατανάλωση μέρας και νύκτας.

1.8.1 είναι η ημερήσια 

1.8.2 είναι η νυκτερινή 

κάπου στη μέση της οθόνης θα δεις μια ένδειξη Τ1, αυτή όταν καταγράφει ημερήσιο τιμολόγιο εμφανίζεται ως Τ1 (tariff 1), ενώ όταν αλλάζει σε Τ2 (tariff 2) καταγραφει στο νυκτερινό αντίστοιχα..

αυτό που θα σου έλεγα να τσεκάρεις είναι:

-αν ο μετρητής έχει σωστά ρυθμισμένη ημερομηνία και ώρα. 

-αν τις ώρες αλλαγής τιμολογίου αλλάζει από Τ1 σε Τ2 και αντίστροφα,  πχ ξέρω περιπτώσεις που ενώ θα πρέπει 3-5 το μεσημέρι στο χειμερινό ωράριο να αλλάζει τιμολόγηση, αυτό γίνεται 3:30-5:30, γιατί σε κάποιες περιοχές αλλάζει λίγο το μεσημεριανό ωράριο.. 

οπότε "έλεγξε" αν θες πως γίνεται σωστά η αλλαγή ωραρίου..

πάνω εκεί που λες τα λαμπάκια, είναι το μόντεμ που σου έβαλαν κάρτα ΣΙΜ για επικοινωνία, pwr σημαίνει πως τροφοδοτείται το μόντεμ,  net αναβοσβήνει γιατί δεν βρίσκει δίκτυο ή δεν έχει ρυθμίσεις και τα άλλα προς στιγμήν σβηστά..

το alarm είναι αναμμένο σε όλους όσους έχουν βάλει SIM, εικάζω γιατί δεν βρίσκει δίκτυο ή δεν έχει ρυθμιστεί η τηλεμετρίας και το εμφανίζει ως σφάλμα.., σε αντίστοιχους που δεν έβαλαν SIM δεν ανάβει το alarm..

ότι άλλο θες μας λες 😉

Πράγματι, όπως τα είπες τα φίλε @Kozanitis1 ! Όντως κατέγραψε τις ώρες του νυχτερινού στο 1.8.2 και από Τ2 γύρισε σε Τ1.

Οπότε φαίνεται πως όλα είναι σωστά.

Σε υπέρ ευχαριστώ!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3/7 ηρθαν και μου τοποθετησαν ψηφιακο μετρητη απο τον ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινο ρευμα. η επομενη μετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ εγινε 27/10, και απο τοτε δεν εχω λαβει λογαριασμο εκκαθαριστικο με νυχτερινο ρευμα.

Η ΔΕΗ ισχυριζεται οτι φαινεται πως εχω βαλει νυχτερικο μετρητη στ συστημα, αλλα δεν εχουν λαβει μετρησεις απο τη ΔΕΔΔΗΕ για να εκδοσουν λογαριασμο.

Ο ΔΕΔΔΗΕ ισχυριζεται πως εχουν αποσταλει οι μετρησεις στη ΔΕΗ απο τις 31/10 και δεν ευθυνεται αυτος.

Τι μπορω να κανω απο την πλευρα μου για να πιεσω? Εχω κανει ηδη αιτημα παραπονου στo myrae.

 

Ευχαριστω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Beorn είπε

3/7 ηρθαν και μου τοποθετησαν ψηφιακο μετρητη απο τον ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινο ρευμα. η επομενη μετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ εγινε 27/10, και απο τοτε δεν εχω λαβει λογαριασμο εκκαθαριστικο με νυχτερινο ρευμα.

Η ΔΕΗ ισχυριζεται οτι φαινεται πως εχω βαλει νυχτερικο μετρητη στ συστημα, αλλα δεν εχουν λαβει μετρησεις απο τη ΔΕΔΔΗΕ για να εκδοσουν λογαριασμο.

Ο ΔΕΔΔΗΕ ισχυριζεται πως εχουν αποσταλει οι μετρησεις στη ΔΕΗ απο τις 31/10 και δεν ευθυνεται αυτος.

Τι μπορω να κανω απο την πλευρα μου για να πιεσω? Εχω κανει ηδη αιτημα παραπονου στo myrae.

 

Ευχαριστω,

Δοκίμασες να βάλεις μόνος σου μετρήσεις στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Beorn είπε

Η ΔΕΗ ισχυριζεται οτι φαινεται πως εχω βαλει νυχτερικο μετρητη στ συστημα, αλλα δεν εχουν λαβει μετρησεις απο τη ΔΕΔΔΗΕ για να εκδοσουν λογαριασμο.

Δεν γίνεται αυτό, η ενημέρωση για την αλλαγή μετρητή πάει πακέτο με τις μετρήσεις.

Πες τους αν είναι έτσι τότε να τους δώσεις εσύ ενδείξεις να βγει έναντι πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Beorn είπε

3/7 ηρθαν και μου τοποθετησαν ψηφιακο μετρητη απο τον ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινο ρευμα. η επομενη μετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ εγινε 27/10, και απο τοτε δεν εχω λαβει λογαριασμο εκκαθαριστικο με νυχτερινο ρευμα.

Η ΔΕΗ ισχυριζεται οτι φαινεται πως εχω βαλει νυχτερικο μετρητη στ συστημα, αλλα δεν εχουν λαβει μετρησεις απο τη ΔΕΔΔΗΕ για να εκδοσουν λογαριασμο.

Ο ΔΕΔΔΗΕ ισχυριζεται πως εχουν αποσταλει οι μετρησεις στη ΔΕΗ απο τις 31/10 και δεν ευθυνεται αυτος.

Τι μπορω να κανω απο την πλευρα μου για να πιεσω? Εχω κανει ηδη αιτημα παραπονου στo myrae.

 

Ευχαριστω,

Αρα  ο Δεδδηε ενημέρωσε 31/10 με τις μετρήσεις...Μηπως υπάρχει κάπου αλλού  το μπλέξιμο; Μήπως η ΔΕΗ..Υπομονή λιγο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...