Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ζητάνε ΥΔΕ για τοποθέτηση νυκτερινου, ούτε μετά από εξάμηνο..

7 παροχές με ληγμένη ΥΔΕ έβαλαν την τελευταία διετία νυκτερινό δεν ζητήθηκε πουθενά, όλες ληγμένες.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα απο εργασιες σε γειτονικο ρολοι(αλλαγη σε τριφασικο ) ,αλλαξαν και το εξωτερικο του ρολογιου του δικου μου ( δε χωρουσε το παλιο ), δε μου αναβει η ενδειξη στον πινακα μου του νυχτερινου ! Εχω παρει 3 φορες στις βλαβες αλλα με γραφουν ! Τι αλλη κινηση κανουμε ??? Πειθω τον ηλεκτρολο μου να βαλει χερι στο ρολοι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

δεν ζητάνε ΥΔΕ για τοποθέτηση νυκτερινου, ούτε μετά από εξάμηνο..

7 παροχές με ληγμένη ΥΔΕ έβαλαν την τελευταία διετία νυκτερινό δεν ζητήθηκε πουθενά, όλες ληγμένες.. 

Κανονικά την ζητάνε, άλλο που ο ΔΕΔΔΗΕ δεν είναι πάντα τόσο τυπικός.

2 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Μετα απο εργασιες σε γειτονικο ρολοι(αλλαγη σε τριφασικο ) ,αλλαξαν και το εξωτερικο του ρολογιου του δικου μου ( δε χωρουσε το παλιο ), δε μου αναβει η ενδειξη στον πινακα μου του νυχτερινου ! Εχω παρει 3 φορες στις βλαβες αλλα με γραφουν ! Τι αλλη κινηση κανουμε ??? Πειθω τον ηλεκτρολο μου να βαλει χερι στο ρολοι ???

Σου έβαλαν ψηφιακό μετρητή? Αν ναι τότε ορθώς δεν ανάβει, τον "αγωγό πρόσθετης εξυπηρέτησης" - αν υπάρχει - δεν τον συνδέουν στους ψηφιακούς.

Και όχι, καλύτερα να μην πειράζει τίποτα ο ηλεκτρολόγος σου, άσε που δεν ξέρω αν στους ψηφιακούς είναι εφικτό να συνδεθεί ώστε να σου ανάβει το λαμπάκι στον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον παλιο κλασσικο που ειχα αφησαν...μονο το εξωτερικο κουτι αλλαξαν γιατι δε χωρουσε με τα διπλανα .Οποτε απλα δε συνδεσαν τον αγωγο για να εχω την ενδειξη στον πινακα στο σπιτι ?? Αρα να συνεχιζω να τους πριζω να ερθουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Τον παλιο κλασσικο που ειχα αφησαν...μονο το εξωτερικο κουτι αλλαξαν γιατι δε χωρουσε με τα διπλανα .Οποτε απλα δε συνδεσαν τον αγωγο για να εχω την ενδειξη στον πινακα στο σπιτι ?? Αρα να συνεχιζω να τους πριζω να ερθουν ?

Κατάλαβα.

Δεν ξέρω όμως αν το πρήξιμο θα έχει αποτέλεσμα, παλιότερα τον συνέδεαν επειδή ήταν υποχρεωτικό, τώρα όμως που δεν είναι μάλλον δεν θεωρείται καν βλάβη ώστε να δικαιολογήσουν επίσκεψη τεχνικού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Τον παλιο κλασσικο που ειχα αφησαν...μονο το εξωτερικο κουτι αλλαξαν γιατι δε χωρουσε με τα διπλανα .Οποτε απλα δε συνδεσαν τον αγωγο για να εχω την ενδειξη στον πινακα στο σπιτι ?? Αρα να συνεχιζω να τους πριζω να ερθουν ?

είναι ψηφιακός ? δεν κατάλαβα ....

Αν ναι , γράφει νυχτερινές στην ένδειξη 8.2 στις ώρες που πρέπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ψηφιακος,ο κλασσικος με τη ροδελα ειναι και το βελακι που αλλαζει στο νυχτερινο.Το εξωτερικο κουτι αλλαξαν μονο και δε συνδεσαν να φαινεται στον πινακα του σπιτιου ποτε εχει νυχτερινο απλα.Εχω στον πινακα ενδεικτικη λυχνεια και ασφαλεια για το νυχτερινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, generalb31 είπε

και δε συνδεσαν να φαινεται στον πινακα του σπιτιου ποτε εχει νυχτερινο απλα.

οκ, τώρα κατάλαβα , δε γνωρίζω δυστυχώς ,κάνε αίτημα επικοινωνίας

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

Spoiler

image.png.4f9354b94d66069fd4c67b4a808e83d5.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

15 λεπτά πριν, Dask92 είπε

καλησπέρα. ερώτηση με μέτρηση σε αλλαγή νυχτερινού μετρητή.  ήρθαν και άλλαξαν τον μετρητή μέρα που έλειπα από το σπίτι. Ο καινούργιος μετρητής με το νυχτερινό ξεκίνησε μηδενικός. άρα την μέτρηση που είχα την πήραν οι τεχνικοί για το μετρητή που είχα  ως τώρα καθ θα μου στείλουν πχ. έναν εκκαθαριστικό πριν το καινούργιο τιμολόγιο με νυχτερινό? γιατί ως τώρα έβαζα εγω την με μέτρηση μέσω web. 

έπρεπε να πάρεις φωτό το μετρητή για καλό και για κακό

κανονικά ναι πρέπει να βγει εκκαθαριστικός , πρακτικά θα βγει σούμα

αν καθυστέρησαν στην τοποθέτηση θα μπει αυτόματα ένα 20ρικό απο ΔΕΔΔΗΕ , αν όχι ανοίγεις αίτημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

  

έπρεπε να πάρεις φωτό το μετρητή για καλό και για κακό

κανονικά ναι πρέπει να βγει εκκαθαριστικός , πρακτικά θα βγει σούμα

αν καθυστέρησαν στην τοποθέτηση θα μπει αυτόματα ένα 20ρικό απο ΔΕΔΔΗΕ , αν όχι ανοίγεις αίτημα

 

έδωσα μέτρηση 28/11 και η αλλαγή μετρητή έγινε 7/10. Έχει βγει ήδη ο λογαριασμός  30/11 με την δική μου μέτρηση. Έχει μια περίοδο 10 ημερών που λείπει μέτρηση. προφανώς έπρεπε να βγάλω φωτο αλλά έλειπα και η αλλαγή έγινε εν απουσία μου. οπότε δεν μπορώ να ξέρω την μέτρηση τώρα. άρα περιμένω εκκαθαριστικό αλλιώς επικοινωνώ μαζί τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

περιμένεις λογαριασμό που να έχει τις σωστές μετρήσεις

πως θα έχει σωστές μετρήσεις από την στιγμή που όταν θα βάλω εγώ με το self-metering τις μετρήσεις του καινούργιου μετρητή δεν θα υπάρχει το μεσοδιάστημα της αλλαγής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dask92 είπε

πως θα έχει σωστές μετρήσεις από την στιγμή που όταν θα βάλω εγώ με το self-metering τις μετρήσεις του καινούργιου μετρητή δεν θα υπάρχει το μεσοδιάστημα της αλλαγής?

δεν έχω δυστυχώς καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα

11 λεπτά πριν, Dask92 είπε

έδωσα μέτρηση 28/11 και η αλλαγή μετρητή έγινε 7/10.

άρα έδωσες με τις ενδείξεις του νέου μετρητή νύχτας και μέρας ξεχωριστά

11 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Έχει βγει ήδη ο λογαριασμός  30/11 με την δική μου μέτρηση.

Έχει ξεχωριστά την κατανάλωση για μέρα και νύχτα ?

σε αυτόν συμπεριλήφθηκε η κατανάλωση του παλιού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν έχω δυστυχώς καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα

άρα έδωσες με τις ενδείξεις του νέου μετρητή νύχτας και μέρας ξεχωριστά

Έχει ξεχωριστά την κατανάλωση για μέρα και νύχτα ?

σε αυτόν συμπεριλήφθηκε η κατανάλωση του παλιού ?

μάλλον εγώ δεν έδωσα σωστά να καταλάβεις. μέχρι 28/11 που έδωσα μέτρηση στη δεη μέσω web είχα μετρητή μόνο ημέρας.ο καινούργιος μετρητής με το νυχτερινό εγκατάσταθηκε 7/12. από τότε ξεκίνησε να μετράει και μέρα και νύχτα. Ο καινούργιος μετρητής(ο ψηφιακος) ξεκίνησε να μετράει από το 0. 

 

Τωρα το θέμα είναι ότι από τις 28/11 μέχρι τις 7/12 σίγουρα ο παλιός μετρητής είχε μεγαλύτερη μέτρηση από την ένδειξη που είχα βάλει εγώ στις 28. δηλαδή τις 10 αυτές μέρες εγώ έναν αριθμό kwh τον οποίον δεν γνωρίζω μιας και έλειπα όπως προείπα από την αλλαγή και δεν ξερω τι έγραψε σαν τελικό ο παλιός. αυτές τις 10 μέρες που δεν ξέρω την μέτρηση θα τις δώσει ο τεχνικός που έκανε την αλλαγή?

 ελπίζω να εγινα πιο κατανοητός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dask92 είπε

πως θα έχει σωστές μετρήσεις από την στιγμή που όταν θα βάλω εγώ με το self-metering τις μετρήσεις του καινούργιου μετρητή δεν θα υπάρχει το μεσοδιάστημα της αλλαγής?

Ούτως ή άλλως δεν θα μπορέσεις να δώσεις εσύ με το self-metering, θα στις απορρίψει.

Θα περιμένεις μέχρι να περάσουν από τον ΔΕΔΔΗΕ για την προγραμματισμένη καταμέτρηση, και μετά θα σου βγάλουν σωστό εκκαθαριστικό, μέχρι τότε θα βγαίνει σκέτος έναντι κατά προσέγγιση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...