Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ωραία, σε ένα τέταρτο τα ανοίγω όλα 😂😂😂

καλά που μου το θύμισες 😂

υπόψιν , αν αλλάξει , δε θα υπάρχει κάποιο άθροισμα, θα είναι σταθερή με τιμή ενιαία 0,0179

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, korakios είπε

καλά που μου το θύμισες 😂

υπόψιν , αν αλλάξει , δε θα υπάρχει κάποιο άθροισμα, θα είναι σταθερή με τιμή ενιαία 0,0179

Κάτσε η χαμηλή πήγε 0.0179 από 0.0089 αν θυμάμαι καλά, μετά πήγαινε 5 λεπτά (έως τις 2000) και μετά 8-8.5 λεπτά 

Άλλαξε κάτι άλλο ;

Εν τω μεταξύ το site του ΔΕΔΔΗΕ μέχρι προχθές είχε τις παλιές τιμές…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εν τω μεταξύ το site του ΔΕΔΔΗΕ μέχρι προχθές είχε τις παλιές τιμές

είπαμε , αυτές ισχύουν δεν άλλαξε κάτι

όταν αλλάξει θα είναι μία μοναδική τιμή 0.0179 για όλες  , ούτε κλίμακες , ούτε νυχτερινό/ημερήσιο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής.

Έχω ρεύμα ΔΕΗ home enter προς το παρών μέχρι Μάρτη. 

Σκέφτομαι να βάλω νυχτερινό ρεύμα στο σπίτι, κόστος είδα είναι 34 ευρώ.

Θέλω να ρωτήσω όμως, το σπίτι μου είναι σε ενοίκιο, αν εγώ φύγω από αυτό το σπίτι και κόψω την παροχή, το νυχτερινό τι γίνεται μένει στην παροχή και αν πάω σε άλλο σπίτι που δεν έχει νυχτερινό πάλι θα πρέπει να πληρώσω 34 ευρώ να βάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

μου τοποθέτησαν ψηφιακό νυχτερινό μετρητή τέλος Αυγούστου.

Αρχές Οκτωβρίου ήρθε άνθρωπος για την καταμέτρηση αλλά ο λογαριασμός που μου ήρθε μετά από λίγες ημέρες ήταν αρνητικός! Το άφησα να δω τι θα γίνει.

Σήμερα μπήκα στην ΔΕΗ να δώσω την καταμέτρηση αλλά στο σύστημα τους δεν υπάρχουν δύο ενδείξεις για να δώσω αλλά μόνο μια.

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν να μιλήσω με την δεδηε στο σύστημα τους έχω νυχτερινό αλλά δεν υπάρχουν ενδείξεις.

Η δεδηε στην αρχή μου είπε ότι πρέπει στην επόμενη καταμέτρηση 06-02-23 να είμαι παρόν!

Ρώτησα γιατί και που το στηρίζουν αυτό, ότι έχει γίνει καταμέτρηση από υπάλληλο τους αρχές Οκτωβρίου κτλ. Μετά από αναμονή στο τηλέφωνο μου είπε ότι ακόμα δεν έχει δώσει ο υπάλληλος που έβαλε τον μετρητή την ένδειξη του τελικού προηγούμενου μετρητή  και έκανα αίτηση για τηλεφωνική επικοινωνία μπας και λυθεί το θέμα.

Συγνώμη για το μεγάλο μου ποστ αλλά έχει συμβεί σε κανέναν;

Θα με πάρουν τηλέφωνο άμεσα ή ποτέ;

Έλεος με τις υπηρεσίες τους και ανοργανοσια τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 είναι (είναι κι ο ΦΠΑ).

Ναι μένει στην παροχή. Μπορείς βέβαια (χωρίς πρόσθετο κόστος) να ζητήσεις να διακοπεί σαν υπηρεσία, "για να μην το χαρεί ο επόμενος". Αν θες, συζήτα το με τον ιδιοκτήτη, μήπως το αναλάβει, με επιχείρημα ακριβώς αυτό: "θα είναι καλός κράχτης για εσένα αν πεις να το ξανανοικιάσεις, άρα για να μην το κόψω εγώ και θα πρέπει ο επόμενος να ξαναμπεί στην ίδια διαδικασία, μήπως θες να το αναλάβεις;". "Λογικά" δεν τον πολυκόφτει και θα σου πει "δεν αναλαμβάνω, αν θες βάλε, αν θες κοψ' το και μετά όταν φύγεις", οπότε το τελευταίο σου επιχείρημα μπορεί να είναι "πλήρωσε έστω τα μισά"....

Και ναι, σε νέο σπίτι που τυχόν δεν θα έχει, πάλι 42 θα πρέπει να πλερώ (την υπηρεσία θα πληρώσεις, όχι τον μετρητή: αν πχ πας κάπου και δεις ότι έχει νέο ψηφιακό μετρητή αλλά δεν είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό, πάλι 42 θα δώσεις - αν δεν τ' ανεβάσουν κι όλας ως τότε...- κι ας μην αλλάξουν μετρητή.

Γενικά, αν κι εξαρτάται από την κατανάλωση που θα έχεις, μέσα σε περίπου ένα χρόνο, θα έχεις αποσβέσει τα 42 (πες με περίπου 1.000kWh/4μηνο), καθώς δεν είναι μόνο η χαμηλότερη τιμή του νυχτερινού, αλλά και κάποιες εκπτώσεις που θα έχεις στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις". Αρκεί να είσαι στη ΔΕΗ, γιατί λίγοι είναι πλέον οι εναλλακτικοί πάροχοι που δίνουν διαφορετική τιμή στο νυχτερινό.

Ασυζητητί όμως να βάλεις, σε περίπτωση που έχεις Κοινωνικό Oικιακό Τιμολόγιο και κατανάλωση πάνω από 1.400kWh/4μηνο (οι νυχτερινες κιλοβατώρες δεν προσμετρούνται για το όριό του και σε συμφέρει το νυχτερινό, ώστε να μην ξεπερνάς το όριο του ΚΟΤ και χάνεις την έκπτωσή του) 

28 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής.

Έχω ρεύμα ΔΕΗ home enter προς το παρών μέχρι Μάρτη. 

Σκέφτομαι να βάλω νυχτερινό ρεύμα στο σπίτι, κόστος είδα είναι 34 ευρώ.

Θέλω να ρωτήσω όμως, το σπίτι μου είναι σε ενοίκιο, αν εγώ φύγω από αυτό το σπίτι και κόψω την παροχή, το νυχτερινό τι γίνεται μένει στην παροχή και αν πάω σε άλλο σπίτι που δεν έχει νυχτερινό πάλι θα πρέπει να πληρώσω 34 ευρώ να βάλω?

 

5 λεπτά πριν, jpil είπε

Θα με πάρουν τηλέφωνο άμεσα ή ποτέ;

...γενικά "σώθηκες"...

Mάλλον πρέπει να ανοίξεις αίτημα στο myRAE εναντίον του ΔΕΔΔΗΕ (θα "συγκινηθούν" όταν δουν το αίτημα στην ΡΑΕ, από τον ΔΕΔΔΗΕ, και πιθανώς θα επισπεύσουν την διαδικασία του να δώσουν την ένδειξη του παλιού μετρητή στην ΔΕΗ). Πιο επεξηγηματικά, λογικά θα στα πει το μέλος korakios.

10 λεπτά πριν, jpil είπε

Η δεδηε στην αρχή μου είπε ότι πρέπει στην επόμενη καταμέτρηση 06-02-23 να είμαι παρόν!

...κάτσε λίγο, αυτό μήπως σημαίνει ότι οι καταμετρητές που πενράνε, δεν έχουν ελεύθερη πρόσβαση στο ρολόι και πρέπει κάποιος να τους ανοίξει κάποια πόρτα για να πάρουν μέτρηση...; Αν ναι, όντως πρέπει να το φροντίσεις για τον Φλεβάρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, jpil είπε

Καλησπέρα σας, 

μου τοποθέτησαν ψηφιακό νυχτερινό μετρητή τέλος Αυγούστου.

Αρχές Οκτωβρίου ήρθε άνθρωπος για την καταμέτρηση αλλά ο λογαριασμός που μου ήρθε μετά από λίγες ημέρες ήταν αρνητικός! Το άφησα να δω τι θα γίνει.

Σήμερα μπήκα στην ΔΕΗ να δώσω την καταμέτρηση αλλά στο σύστημα τους δεν υπάρχουν δύο ενδείξεις για να δώσω αλλά μόνο μια.

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν να μιλήσω με την δεδηε στο σύστημα τους έχω νυχτερινό αλλά δεν υπάρχουν ενδείξεις.

Η δεδηε στην αρχή μου είπε ότι πρέπει στην επόμενη καταμέτρηση 06-02-23 να είμαι παρόν!

Ρώτησα γιατί και που το στηρίζουν αυτό, ότι έχει γίνει καταμέτρηση από υπάλληλο τους αρχές Οκτωβρίου κτλ. Μετά από αναμονή στο τηλέφωνο μου είπε ότι ακόμα δεν έχει δώσει ο υπάλληλος που έβαλε τον μετρητή την ένδειξη του τελικού προηγούμενου μετρητή  και έκανα αίτηση για τηλεφωνική επικοινωνία μπας και λυθεί το θέμα.

Συγνώμη για το μεγάλο μου ποστ αλλά έχει συμβεί σε κανέναν;

Θα με πάρουν τηλέφωνο άμεσα ή ποτέ;

Έλεος με τις υπηρεσίες τους και ανοργανοσια τους!

Καλημέρα, είναι πολύ πιθανόν να μην σε πάρουν ποτέ.

Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει και εγώ, ο εργολάβος (και όχι υπάλληλος) που έβαλε τον νέο μετρητή είχε δώσει την τελική ένδειξη του παλιού μετρητή και τον αριθμό του νέου μετρητή, αλλά δεν είχαν περαστεί στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ με αποτέλεσμα να στείλουν την ίδια ένδειξη με την προηγούμενη.

Το πρόβλημα λύθηκε μόνο αφού επικοινώνησα με το τοπικό παράρτημα ΔΕΔΔΗΕ της πόλης μου, έτσι ασχολήθηκε κάποιος να τα περάσει όλα στο σύστημα και να στείλει ενημέρωση μαζί με διορθωτική ένδειξη στην ΔΕΗ ώστε να εκδοθεί διορθωτικός λογαριασμός.

36 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ναι μένει στην παροχή. Μπορείς βέβαια (χωρίς πρόσθετο κόστος) να ζητήσεις να διακοπεί σαν υπηρεσία, "για να μην το χαρεί ο επόμενος".

Και τι εμποδίζει τον επόμενο να ζητήσει ξανά ενεργοποίηση με ένα απλό τηλεφώνημα στον ΔΕΔΔΗΕ ώστε να "χαρεί" το νυχτερινό?

Εκτός και αν είσαι 100% σίγουρος ότι αν διακοπεί ως υπηρεσία και ενεργοποιηθεί ξανά θα ξανα-χρεωθούν τα 42,16€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και τι εμποδίζει τον επόμενο να ζητήσει ξανά ενεργοποίηση με ένα απλό τηλεφώνημα στον ΔΕΔΔΗΕ

...τίποτα. Όπως τίποτα δεν εμποδίζει τον jpil να πάρει κι αυτός τον ΔΕΔΔΗΕ για να διασταυρώσει αυτό που του 'πα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τίποτα. Όπως τίποτα δεν εμποδίζει τον jpil να πάρει κι αυτός τον ΔΕΔΔΗΕ για να διασταυρώσει αυτό που του 'πα.

Αυτό λέω και εγώ.

Όσο για την δυνατότητα κατάργησης νυχτερινού όντως υπάρχει, δεν τίθεται θέμα, άλλωστε έχει συμπεριληφθεί και στη λίστα ηλεκτρονικών αιτημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους ! Μου ήρθε μήνυμα από την ΔΕΗ σήμερα, ότι μπορώ να καταχωρήσω τις ενδείξεις του μετρητή. (Πρώτη φορά καθώς η παροχή είναι καινούργια ~ μήνας )

Το πολύ έως τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έρθουν για να μου αλλάξουν μετρητή και να ενεργοποιηθεί και το νυχτερινό.

Φυσικά στο app της ΔΕΗ λέει δήλωση ένδειξης ημέρας.

 

Επειδή λογικά τις επόμενες ημέρες ο ΔΕΔΔΗΕ θα πάρει μετρήσεις λόγω αλλαγής του μετρητή , σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο...να μη δηλώσω τίποτα στην ΔΕΗ και να αφήσω τον ΔΕΔΔΗΕ να το κάνει - αφού θα το κάνει ούτως η άλλως τις επόμενες μέρες - , να το δηλώσω αφού μπει και ο καινούργιος μετρητής με το νυχτερινό ή εν τέλει αν είναι καλύτερα να δηλώσω σήμερα τις ενδείξεις....

 

Καμιά ιδέα ;

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα σε όλους ! Μου ήρθε μήνυμα από την ΔΕΗ σήμερα, ότι μπορώ να καταχωρήσω τις ενδείξεις του μετρητή. (Πρώτη φορά καθώς η παροχή είναι καινούργια ~ μήνας )

Το πολύ έως τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έρθουν για να μου αλλάξουν μετρητή και να ενεργοποιηθεί και το νυχτερινό.

Φυσικά στο app της ΔΕΗ λέει δήλωση ένδειξης ημέρας.

 

Επειδή λογικά τις επόμενες ημέρες ο ΔΕΔΔΗΕ θα πάρει μετρήσεις λόγω αλλαγής του μετρητή , σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο...να μη δηλώσω τίποτα στην ΔΕΗ και να αφήσω τον ΔΕΔΔΗΕ να το κάνει - αφού θα το κάνει ούτως η άλλως τις επόμενες μέρες - , να το δηλώσω αφού μπει και ο καινούργιος μετρητής με το νυχτερινό ή εν τέλει αν είναι καλύτερα να δηλώσω σήμερα τις ενδείξεις....

 

Καμιά ιδέα ;

Καλησπέρα.. Βάλε τις ενδείξεις στην ΔΕΗ αν μπορείς.. Και μετά να περασει ο Δεδδηε να παρει τις ενδείξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα σε όλους ! Μου ήρθε μήνυμα από την ΔΕΗ σήμερα, ότι μπορώ να καταχωρήσω τις ενδείξεις του μετρητή. (Πρώτη φορά καθώς η παροχή είναι καινούργια ~ μήνας )

Το πολύ έως τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έρθουν για να μου αλλάξουν μετρητή και να ενεργοποιηθεί και το νυχτερινό.

Φυσικά στο app της ΔΕΗ λέει δήλωση ένδειξης ημέρας.

 

Επειδή λογικά τις επόμενες ημέρες ο ΔΕΔΔΗΕ θα πάρει μετρήσεις λόγω αλλαγής του μετρητή , σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο...να μη δηλώσω τίποτα στην ΔΕΗ και να αφήσω τον ΔΕΔΔΗΕ να το κάνει - αφού θα το κάνει ούτως η άλλως τις επόμενες μέρες - , να το δηλώσω αφού μπει και ο καινούργιος μετρητής με το νυχτερινό ή εν τέλει αν είναι καλύτερα να δηλώσω σήμερα τις ενδείξεις....

 

Καμιά ιδέα ;

Εγώ θα πρότεινα καλύτερα να καταχωρήσεις εσύ την ένδειξη σήμερα, γιατί αλλιώς ο ΔΕΔΔΗΕ θα κάνει καταχώρηση στη ΔΕΗ όχι αμέσως μετά την αλλαγή μετρητή όπως νομίζεις, αλλά αμέσως μετά την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης. Αν όλα πάνε καλά βέβαια, γιατί είναι πολύ συχνό φαινόμενο ο ΔΕΔΔΗΕ να καθυστερεί υπερβολικά να ενημερώσει τα συστήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πάτησα με παρόμοιο τρόπο, είχε χαλάσει το ρολόι και τα μετρούσε όλα
σε ημερήσια, χωρίς ενημέρωση ήρθαν και το άλλαξαν, το σύστημα προφανώς δεν
έπερνε τις νεότερες μικρές τιμές και μου εξέδωσαν λογαριασμό έναντι (ότι
νά 'ναι πάλι).
Ιδανικά θα έπρεπε να έχω πάρει μετρήσεις πριν το αλλάξουν, εναλλακτικά
έπρεπε να έχω βάλει κάποιες "φυσιολογικές" τιμές από το κεφάλι μου, αλλά
τέλος πάντων...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει κάποιος να γραψει την διαφορα της τιμης ανα kwh αναμεσα σε χρηση της στις 10 το πρωι και στις 3 το βραδυ? Δλδ τηβ διαφορα μεταξυ νυχτερινου και μη τιμολογίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...