Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, korakios είπε

μα φυσικά και "η έκπτωση του ΚΟΤ στις νυχτερινές ισχύει μόνο αν οι νυχτερινές "ενταχθούν" στις ημερήσιες και  τιμολογηθούν ως ημερήσιες ειδάλλως δεν εφαρμόζεται η έκπτωση." αφού αυτο γίνεται μέχρι το όριο ΚΟΤ

μετά οι περισσευούμενες νυχτερινές δεν παίρνουν ΚΟΤ , αφού έχει ξεπεραστεί το όριο

Το λογικό θα ήταν αν οι καταναλώσεις δεν ξεπερνούν τις 800 το δίμηνο ή τις 1600 το τετράμηνο να παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ και οι ημερήσιες και οι νυχτερινές. 

Το να μην παίρνουν ΚΟΤ οι περισσευούμενες το καταλαβαίνω αφού έχει ξεπεραστεί το όριο αλλά το να πρέπει να γίνει ολόκληρη "μετατροπή" των νυχτερινών σε ημερησίων για να έχουν έκπτωση ΚΟΤ δεν το καταλαβαίνω. Αν είναι εντός του ορίου των 1600 πρέπει και οι ημερήσιες και οι νυχτερινές να παίρνουν ΚΟΤ. Τελικά το γράφει κάπου αυτό στο σάιτ της ΔΕΗ για να επιβεβαιωθώ; (σας πιστεύω αλλά με παραξενεύει) 

Επίσης εδώ που λέει "Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυχτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου, εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του ΚΟΤ και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυχτερινού τιμολογίου." γιατί γράφει "εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου" και δεν λέει σκέτο " εντός των ορίων κατανάλωσης του δικαιούχου" ; Είναι αυτό που μου λέτε ότι μόνο οι ημερήσιες μετράνε στο όριο των 1600; 

24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ και η ΔΕΗ τα αγνοούν τα δεκαδικά, ο μετρητής όμως όχι, τα υπολογίζει και αυτά στο άθροισμα.

Αλήθεια, έβαλες τα μηδενικά μπροστά μήπως και η αριθμομηχανή σου βγάλει διαφορετικό άθροισμα? 😂

Ναι τα έβαλα και τα μηδενικά. Αν και δεν ξέρω τι διαφορά έχει αφού 0+0 ισούται με μηδέν (0). Πάντως σε διαβεβαιώνω ότι τα έβαλα. Εσύ τα έβαλες και σου έβγαλε 245 ; 

Άκυρο έχω κρατήσει και τα δεκαδικά 

Λοιπόν, 1.8.1 -> 000164.61+ 1.8.2 -> 000080.44 = 245.05 και με στρογγυλοποίηση = 245! 

Είχες δίκιο (όπως και με τον υπολογισμό του παγίου). Ευτυχώς τα σημείωσα και τα δεκαδικά. Καλά ο μετρητής τα υπολογίζει τα δεκαδικά στο άθροισμα  και βγαίνει 245,  ο ΔΕΔΔΗΕ όμως  δεν τα μέτρα οπότε ο λογαριασμός εν τέλει στη συνολική κατανάλωση τι θα γράφει; Τη συνολική κατανάλωση που γράφει ο μετρητής στο 1.8.0 ή την κατανάλωση που προκύπτει από την πρόσθεση των ημερήσιων και των νυχτερινών;  

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Το να μην παίρνουν ΚΟΤ οι περισσευούμενες το καταλαβαίνω αφού έχει ξεπεραστεί το όριο αλλά το να πρέπει να γίνει ολόκληρη "μετατροπή" των νυχτερινών σε ημερησίων για να έχουν έκπτωση ΚΟΤ δεν το καταλαβαίνω. Αν είναι εντός του ορίου των 1600 πρέπει και οι ημερήσιες και οι νυχτερινές να παίρνουν ΚΟΤ.

...τί εννοείς με το "δεν το καταλαβαίνω"; Την "λογική πίσω από τον τρόπο που τιμολογούνε"; Τί σημασία έχει να συμφωνήσεις με αυτή ή όχι, όταν είναι έτσι θεσμοθετημένη;  Το αποδέχεσαι και πας παρακάτω, απλά...

Στην ουσία σου λένε "και έκπτωση νυχτερινού, ΚΑΙ έκπτωση ΚΟΤ, τσούκου. Η καλύτερη έκπτωση θα υπερισχύσει". Είναι σαν τις σουπερμαρκετίσιες προσφορές, που μπορεί μια βδομάδα να έχουν το κοτόπουλο 20% κάτω, και ταυτόχρονα να βρεις ένα κοτόπουλο με στίκερ "σύντομης ημερομηνίας λήξης" που σημαίνει -30% κάτω. Όταν το πάρεις και πας ταμείο, δεν θα δεις συνολική έκπτωση 50%, θα δεις το -30% από την "κανονική τιμή" της προηγούμενης/επόμενης βδομάδας...Η διαφορά στην ΔΕΗ μεταξύ ημερήσιου/νυχτερινού είναι εδώ και χρόνια ένα στανταράκι 0,04. Όταν παίρνεις - 0,045 σε ΚΟΤ-Β, στην ουσία η "μετατροπή των νυχτερινών σε ημερήσιες" (ή αν θες: η τιμολόγηση των νυχτερινών με το τιμολόγιο των ημερήσιων), κερδίζεις ένα επιπλέον ολόκληρο,,,,,0,005. Σε ΚΟΤ-Α, αυτό το "κέρδος" είναι ακόμη μεγαλύτερο: 0,035...Σαν να σου λένε "μην τα θες κι όλα δικά σου, θα πάρεις και καλύτερη έκπτωση, θα βοηθηθείς και να μην περάσεις το όριο του ΚΟΤ και χάσεις αυγά&πασχάλια=ΟΛΗ την έκπτωση, αφού τις νυχτερινές ΔΕΝ τις μετράμε για τον υπολογισμό του ορίου,,,,,,τί άλλο θες πια;" 😛

23 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Είναι αυτό που μου λέτε ότι μόνο οι ημερήσιες μετράνε στο όριο των 1600; 

...οι,,,"ημερήσιες-ημερήσιες", δηλαδή οι κιλοβατώρες που κατανάλωσες εκτός του ωραρίου του νυχτερινού, είναι ο ΑΡΧΙΚΟΣ μπούσουλας, αναφορικά με το όριο του ΚΟΤ: ΠΡΩΤΑ κοιτάνε αυτές, και αν είναι λιγότερες από 1.600, τότε κοιτάνε και τις "νυχτερινές" (και μετατρέπουν, από άποψη τιμολόγησης, όσες χρειάζονται για να συμπληρωθεί το περιθώριο μέχρι το όριο του ΚΟΤ. Και τους κοτσάρουν και την έκπτωση).

Με άλλα λόγια, ένα έμμεσο συμπερασμα όλων αυτών, είναι ότι "όσο περισσότερο μπορείς να καταναλώνεις εντός του νυχτερινού ωραρίου, τόσο το καλύτερο". Ένα "ιδανικό" ποσοστό είναι γύρω στο 1/3 της συνολικής κατανάλωσης. Αν πχ κάψεις συνολικά 1.800, οι 600 να είναι "νύχτας", και δεν θα έχεις πρόβλημα με το όριο του ΚΟΤ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
47 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Το λογικό θα ήταν αν οι καταναλώσεις δεν ξεπερνούν τις 800 το δίμηνο ή τις 1600 το τετράμηνο να παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ και οι ημερήσιες και οι νυχτερινές. 

δεν είπε κανένας το αντίθετο και οι 2 παίρνουν ΚΟΤ τα μπλέκεις χωρίς λόγο, δε χρειάζεται να ξαναλέμε τα ίδια , ακριβώς το ίδιο ξαναέγραψες πριν και σου απάντησα :

image.png.f3f986efed5ca1a5320c743ba9c41e41.png

 

 

καλή συνέχεια απο μένα , σπάμαρε το @washcloud αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inci624 είπε

Καλά ο μετρητής τα υπολογίζει τα δεκαδικά στο άθροισμα  και βγαίνει 245,  ο ΔΕΔΔΗΕ όμως  δεν τα μέτρα οπότε ο λογαριασμός εν τέλει στη συνολική κατανάλωση τι θα γράφει; Τη συνολική κατανάλωση που γράφει ο μετρητής στο 1.8.0 ή την κατανάλωση που προκύπτει από την πρόσθεση των ημερήσιων και των νυχτερινών;  

Θα γράφει το άθροισμα των δύο ακέραιων αριθμών που έχει, δλδ 164 + 80 = 244. Την συνολική κατανάλωση που γράφει ο μετρητής δεν την ξέρει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Σούμα : αν κάψεις 1.600 ημερήσιες το τετράμηνο, και, ξερωγώ, 400 ή 500 ή χίλιες νυχτερινές, ΟΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ, ΔΕΝ θα πάρουν έκπτωση ΚΟΤ

Δεν θα πάρουν έκπτωση επειδή έχει ήδη συμπληρωθεί το όριο των 1.600 ημερησίων και αυτές οι 400 ή 500 νυχτερινές περισσεύουν. Έτσι δεν είναι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

.τί εννοείς με το "δεν το καταλαβαίνω"; Την "λογική πίσω από τον τρόπο που τιμολογούνε"; Τί σημασία έχει να συμφωνήσεις με αυτή ή όχι, όταν είναι έτσι θεσμοθετημένη;  Το αποδέχεσαι και πας παρακάτω, απλά...

Τελικά το γράφει κάπου αυτό ; Καλά και επειδή είναι θεσμοθετημένο δεν πρέπει να προσπαθήσουμε να αναλύσουμε τη λογική και το σκεπτικό του νομοθέτη (παρασύρθηκα τώρα από τα νομικά που σπουδάζω) 😅 Αν δεν μπορώ να το αμφισβητήσω τουλάχιστον να το διερευνήσω. 

 

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...Η διαφορά στην ΔΕΗ μεταξύ ημερήσιου/νυχτερινού είναι εδώ και χρόνια ένα στανταράκι 0,04.

Επειδή είναι 0.11€ οι ημερήσιες και 0.07€ οι νυχτερινές ; 

 

1 ώρα πριν, washcloud είπε

. Η καλύτερη έκπτωση θα υπερισχύσει".

Ναι αλλά οι νυχτερινές έχουν ακόμη μεγαλύτερη έκπτωση από τις ημερήσιες. Αφού οι ημερήσιες έχουν χρέωση  0.11€ την κιλοβατώρα με την έκπτωση του ΚΟΤ ενώ οι νυχτερινές έχουν χρέωση 0.07€ από μόνες τους χωρίς το ΚΟΤ. Βέβαια οι νυχτερινές αφορούν μόνο  συγκεκριμένες ώρες ενώ η πλειοψηφία των κιλοβατώρων που καταναλώνουμε είναι οι ημερήσιες οπότε είναι καλύτερη η έκπτωση Κοτ  των ημερησίων από τη φθηνότερη χρέωση των νυχτερινών.

17 λεπτά πριν, washcloud είπε

Έτσι :P

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Επειδή είναι 0.11€ οι ημερήσιες και 0.07€ οι νυχτερινές ; 

...ήταν τόσο μέχρι και Ιούλη. Έχεις μείνει πίσω. Πλέον οι τιμές (του Γ1 που έβαλες αλλά κι όλων των άλλων παρόχων) αλλάζουν κάθε μήνα. Τώρα είναι 0,38/0,34. *

 

32 λεπτά πριν, Inci624 είπε

παρασύρθηκα τώρα από τα νομικά που σπουδάζω

...ε πες το παιδάκι μου ότι είσαι νομικάρια (κι έλεγα "τί έχει το παιδί" :P) να μη σε παρεξηγούμε (λόγω επιστημονικής διαστροφής το ζουπάς τόσο το κουνούπι δηλαδή....Οκέικ :-D)

 

32 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Ναι αλλά οι νυχτερινές έχουν ακόμη μεγαλύτερη έκπτωση από τις ημερήσιες. Αφού οι ημερήσιες έχουν χρέωση  0.11€ την κιλοβατώρα με την έκπτωση του ΚΟΤ ενώ οι νυχτερινές έχουν χρέωση 0.07€ από μόνες τους χωρίς το ΚΟΤ. Βέβαια οι νυχτερινές αφορούν μόνο  συγκεκριμένες ώρες ενώ η πλειοψηφία των κιλοβατώρων που καταναλώνουμε είναι οι ημερήσιες οπότε είναι καλύτερη η έκπτωση Κοτ  των ημερησίων από τη φθηνότερη χρέωση των νυχτερινών.

...σε κόβω εσένα να τρελαίνεις πολύ κοσμάκη όταν θα βγεις στην (δικηγορική) πιάτσα...:P

(0,38 - 0,045 > 0,34)  

 

32 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Τελικά το γράφει κάπου αυτό ;

ε όλο και κάπου θα το γράφει :P

 

32 λεπτά πριν, Inci624 είπε

 Αν δεν μπορώ να το αμφισβητήσω τουλάχιστον να το διερευνήσω. 

ο καθένας όπως την βρίσκει 🤪

 

32 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση 😅

παρακαλώ Κα συνήγορε 😁

 

*edit : πρακτικά καλά το είπες το "0,11"/"0,07", τόσο όντως είναι για εσένα που έχεις ΚΟΤ (0,38 - 0,27 κρατική επιδότηση - "ενισχυμένη" για έχοντες ΚΟΤ. Τα ίδια για τις νυχτερινές). Απλά δεν είναι οι επίσημες τιμές / δεν ισχύουν για όλους...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ήταν τόσο μέχρι και Ιούλη. Έχεις μείνει πίσω. Πλέον οι τιμές (του Γ1 που έβαλες αλλά κι όλων των άλλων παρόχων) αλλάζουν κάθε μήνα. Τώρα είναι 0,38/0,34.

 

0.38Ε για τις ημερήσιες καταναλώσεις και 0.34Ε για τις νυχτερινές είναι οι αρχικές τιμές, οι τελικές τιμές είναι 0.11Ε για ημερήσιες και 0.07Ε για νυχτερινές. Δεν είναι έτσι; Στο "χρεώσεις προμήθειας ΚΟΤ" κοιτάζω => https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/?gclid=CjwKCAiAhKycBhAQEiwAgf19ejKRRHCCvjzGh3GDFGxX2Vx0OpZR8dzofeSJmy9-4g8emM9qlm6GyBoCnVkQAvD_BwE

 

11 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ε πες το παιδάκι μου ότι είσαι νομικάρια (κι έλεγα "τί έχει το παιδί" :P) να μη σε παρεξηγούμε (λόγω επιστημονικής διαστροφής το ζουπάς τόσο το κουνούπι δηλαδή....Οκέικ :-D)

 

Έτσι ακριβώς 😅😇 Πάντως εσύ @washcloud και τα άλλα μέλη @korakios @Joshua21  που έχουν ασχοληθεί στενά με τα ζητήματα που θέτω μάλλον έχετε σπουδάσει πληροφορική ή οικονομικές επιστήμες. Γιατί βλέπω ότι τα κατέχετε τα αντικείμενα. Σοβαρολογώ! 😊     

 

17 λεπτά πριν, washcloud είπε

ε όλο και κάπου θα το γράφει :P

Ναι, αλλά που; Βρες μου τη διάταξη, το άρθρο. Έτσι στα τυφλά θα ψάχνω; Επειδή δηλαδή μου το λέτε εμπειρικά; Θέλω να το επεξεργαστώ, να μελετήσω το κείμενο του νόμου ε, θέλω να πω το κείμενο της ΔΕΗ.

 

19 λεπτά πριν, washcloud είπε

(0,38 - 0,045 > 0,34)  

Είμαι με ΚΟΤ Α 😇

0,38 - 0,075 >  0,305 ~ 0,31

Ε καλά και αυτά τα 0,11 και 0,07 που γράφει στο πινακάκι εδώ, τι είναι; 

Χρεώσεις Προμήθειας KOT

21 λεπτά πριν, washcloud είπε

ο καθένας όπως την βρίσκει 🤪

Ε, παραδέξου το, ότι είσαι και εσύ της λεπτομέρειας. Ασχολείσαι με το θέμα, τα ξεψαχνίζεις πιστεύω. 😅😀 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Θα γράφει το άθροισμα των δύο ακέραιων αριθμών που έχει, δλδ 164 + 80 = 244. Την συνολική κατανάλωση που γράφει ο μετρητής δεν την ξέρει καν.

Α ωραία. Παρηγορήθηκα τώρα!😅 Γλιτώνω μια κιλοβατώρα! Καλά για τον κάθε λογαριασμό κάθονται και υπολογίζουν το άθροισμα; Δηλαδή πάνω ψηλά που γράφει <<Κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας>> θα αναφέρει το άθροισμα του  1.8.1 (ημερήσιες) και του 1.8.2 (νυχτερινές) και όχι το 1.8.0 που είναι η συνολική κατανάλωση); Και το 1.8.0 τότε για ποιο λόγο υπάρχει αν είναι να μην το λαμβάνουν καθόλου υπ' όψιν τους; Και γενικά είναι αξιόπιστοι οι ψηφιακοί μετρητές ή μπορεί να "χάνουν" πού και πού στις καταναλώσεις  (να γράψουν παραπάνω ή παρακάτω); Γράφουν δηλαδή ό,τι καταναλώνουμε έτσι δεν είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Inci624 είπε

0.38Ε για τις ημερήσιες καταναλώσεις και 0.34Ε για τις νυχτερινές είναι οι αρχικές τιμές, οι τελικές τιμές είναι 0.11Ε για ημερήσιες και 0.07Ε για νυχτερινές. Δεν είναι έτσι; Στο "χρεώσεις προμήθειας ΚΟΤ"

...δεκτή η ένσταση Κα συνήγορε  (από συνήθεια νόμισα αναφερόσουν στις προ 1/8 χρεώσεις του Γ1 της ΔΕΗ. Το κάνουν ακόμη και σήμερα κάποιοι. Είχα ήδη κάνει edit αποδίδοντάς σου δίκιο :-D. Πάντα με την υποσημείωση ότι αυτές είναι "τιμές για εσένα"/για όσους έχουν ΚΟΤ τεσπα)

 

1 ώρα πριν, Inci624 είπε

μάλλον έχετε σπουδάσει πληροφορική ή οικονομικές επιστήμες

...εγώ θεωρητικά καθηγητής Αγγλικών είμαι, ο Κοράκιος είναι από άλλο σύμπαν, κι ο Τζος όταν σπούδαζε, τω καιρώ εκείνω τις αριθμητικές πράξεις τις κάνανε με τα δάχτυλα 😁

1 ώρα πριν, Inci624 είπε

Ναι, αλλά που; Βρες μου τη διάταξη, το άρθρο. Έτσι στα τυφλά θα ψάχνω; Επειδή δηλαδή μου το λέτε εμπειρικά; Θέλω να το επεξεργαστώ, να μελετήσω το κείμενο του νόμου ε, θέλω να πω το κείμενο της ΔΕΗ.

🤣

(...βασικά να μείνεις στην "παρέα",,,,σίγουρα θα σε χρειαστούμε :-D)

(....τα άρθρα/πηγές/νόμοι/κυβερνητικές αποφάσεις/Εφημερίδα Κυβέρνησης είναι ψώνιο ειδικά του Κοράκιου....Σ' αυτόν "να την πέσεις"! 😁)

1 ώρα πριν, Inci624 είπε

Ε καλά και αυτά τα 0,11 και 0,07 που γράφει στο πινακάκι εδώ, τι είναι; 

...όπως εξηγήθηκα και πιο πάνω, καλά τα λες, αυτές είναι οι ΤΕΛΙΚΕΣ τιμές ΔΕΗ (για ΚΟΤ-ατζήδες) :-)

 

1 ώρα πριν, Inci624 είπε

Ε, παραδέξου το, ότι είσαι και εσύ της λεπτομέρειας. Ασχολείσαι με το θέμα, τα ξεψαχνίζεις πιστεύω

...καλα ναι βρε, απλά "σε πείραζα" πιο πριν...;)

(και για την ακρίβεια, οι "ψείρες" είναι kοrakios, ekrepali, Joshua21, μεταξύ άλλων. Εγώ είμαι πιο "Μπάμπης ο Φλου", πιο "κατά προσέγγιση", πιο "εκλαΐκευση της επιστήμης" - και γι' αυτό πετάω ενίοτε κάτι αμάζευτες ξεγυρισμένες πίπες...😁. Θα μας μάθεις όλους με τον καιρό....)

[Κι επειδή κάτι πήρε το μάτι μου σε άλλο θρεντ περί "σόμπας αλογόνου/χαλαζία": αν πρώτη φορά χρησιμοποιείς/τώρα ξεκίνησες σπουδές, πρόσεχε, γιατί είναι εντελώς ακατάλληλο (οικονομικά) μέσο θέρμανσης....Για να έχεις και ΚΟΤ (και δη "Α"), πιθανώς δεν σου τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια, οπότε έχε τον νου σου γιατί μια τέτοια σόμπα μπορεί να σου ανοίξει μεγάλη οικονομική πληγή....]

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Inci624 είπε

Α ωραία. Παρηγορήθηκα τώρα!😅 Γλιτώνω μια κιλοβατώρα! Καλά για τον κάθε λογαριασμό κάθονται και υπολογίζουν το άθροισμα; Δηλαδή πάνω ψηλά που γράφει <<Κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας>> θα αναφέρει το άθροισμα του  1.8.1 (ημερήσιες) και του 1.8.2 (νυχτερινές) και όχι το 1.8.0 που είναι η συνολική κατανάλωση); Και το 1.8.0 τότε για ποιο λόγο υπάρχει αν είναι να μην το λαμβάνουν καθόλου υπ' όψιν τους; Και γενικά είναι αξιόπιστοι οι ψηφιακοί μετρητές ή μπορεί να "χάνουν" πού και πού στις καταναλώσεις  (να γράψουν παραπάνω ή παρακάτω); Γράφουν δηλαδή ό,τι καταναλώνουμε έτσι δεν είναι; 

Τίποτα δεν γλιτώνεις, αυτή τη κιλοβατώρα θα τη χρεωθείς στον επόμενο γιατί όπως είπαμε ο μετρητής δεν την ξεχνάει.

Ο λόγος ύπαρξης του 1.8.0 είναι για τους πελάτες που είτε δεν διαθέτουν νυχτερινό, είτε το πρόγραμμα τους έχει ίδιες χρεώσεις ημέρας και νύχτας. Σε αυτούς λαμβάνεται υπόψιν μόνο η συνολική κατανάλωση και αγνοούνται τα άλλα δύο.

Και ναι, είναι πολύ αξιόπιστοι, μετράνε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω και διαβάζω και μόλις λέω οκ, το κατάλαβα ξανα χάνομαι...

Με απλές ερωτήσεις γιατί αν πήξει το μυαλό μου δεν ξεπήζει εύκολα xD

 

Είμαι ΔΕΗ Γ1 με ΚΟΤ Β όριο 1400. Περιμένω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα να ενεργοποιηθεί και το νυχτερινό το οποίο έχω εξοφλήσει.

Λόγω του οτι ζεσταίνω το σπίτι με κλιματιστικό η κατανάλωση μου, ανάλογα την μέρα είναι περίπου 15 κιλοβατώρες.

Άλλες φορές μπορεί 11 άλλες 18, έχω φτάσει και 20 όταν μετακόμισα και έκαιγα φουλ θερμοσίφωνο για απολύμανση με καυτό νερό του σπιτιού + πόσα πλυντήρια που έπρεπε να μπουν.

Τώρα όμως είμαι περίπου 14-15 κιλοβατώρες/ημέρα. Αν δεν κάνω κάτι λάθος 15*30(μήνας) = 450 * 4 μήνες 1800 κιλοβατώρες το τετράμηνο. Σε αυτή την περίπτωση θα με βοηθήσει κάπου  το νυχτερινό ή τζάμπα τα 42 ευρώ που έδωσα;


Απο τη στιγμή που ενεργοποιηθεί το νυχτερινό (θεωρητικά μέσα στην εβδομάδα) θα έχω κέρδος αν βάζω πλυντήρια κτλ τις ώρες του νυχτερινού; Ή κάνω κανονική χρήση οτι ώρες να ναι αφού το νυχτερινό λέτε χρεώνεται σαν ημέρας, αρα είτε καίω την ημέρα, είτε τη νυχτα έχω ίδια χρέωση ;

 

Και μια βασική ερώτηση που βέβαια είναι πιο πολύ για το νήμα με το ΚΟΤ αλλα ας τη συνδέσουμε κάπως...
Το ΚΟΤ σου λέει εφαρμόζεται με μαξ χρέωση τις 1400 κιλοβατώρες / μήνα ! Ναι , αλλα ο λογαριασμός μου είναι κάθε δίμηνο ή μήνα. Στον μηνιαίο ή διμηνιαίο λοιπόν , δεν εφαρμόζεται ΚΟΤ ? Αν εφαρμόζεται και στο τελευταίο μήνα (4ο) το έχω ξεπεράσει τι ακριβώς χάνω ; Την έκπτωση του ΚΟΤ απλά στον 4ο μήνα ; Και ΑΝ είναι έτσι οπως το λέω, συμφέρει λέτε περισσότερο μηνιαίος ή διμηνιαίος λογαριασμός ΔΕΗ ;

 

Επίσης διάβαζα πιο πίσω οτι σου επιτρέπεται για ενα % να ξεπεράσει το όριων των 1400. Ισχύει τελικά; Γιατι στα σχετικα sites δεν βρίσκω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι μετρητές έχουν κάποια ακρίβεια, καθώς και κάποιο ρυθμό δειγματοληψίας (ανά πόσα πχ δέκατα του δευτερολέπτου παίρνει μέτρηση, με τι ακρίβεια - πχ 99.95% της πραγματικής - και την καταγράφει)

Στους ηλεκτρονικούς είναι δυσκολότερο να "χάσουν" ή να μην μετράνε με την ίδια ακρίβεια, σε σχέση με τους μηχανικούς.

Αν προκύψει κάτι τέτοιο, τότε θα αντικατασταθούν οι ηλεκτρονικοί με νέους αντίστοιχους.

Οι "παλιοί" μηχανικοί, πιθανότατα να έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια στην μέτρηση μακροπρόθεσμα, αλλά επειδή έχουν εξαρτήματα που έχουν μεγάλη ακρίβεια, αλλά και πολύ μικρές ανοχές, μπορεί πχ μετά από ένα σεισμό ή κάποιο χτύπημα, είτε να μην γράφει είτε να "ξερυθμιστεί"

Ξέρω περίπτωση μετρητή 40+ χρονών, μετά από σεισμό ενώ γυρνούσε η ροδέλα, δεν κατέγραφε πάνω στην ένδειξη..

Φυσικά εντοπίστηκε από καταμετρητή στην 2η σε σειρά καταμέτρηση, αντικαταστάθηκε από συνεργείο με νέο, αλλά το καλύτερο, χρεώθηκε αναλογικά ο πελάτης με το "τι θα μπορούσε να είχε κάψει" σε 8 μήνες που δεν μετρούσε ο μετρητής..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...