Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, korakios είπε

θα το κολλούσα στο 3.4. Έλεγχος μετρητή μετά από αίτημα Καταναλωτή για 20ευρω ,

συν  20€ ανα αίτημα που έκανες , σε περίπτωση που πέρασαν 20 εργάσιμες και δεν απαντούσαν

(4.2. Απάντηση σε έγγραφο αίτημα (παράπονο ή πληροφορίες) με ανάγκη επιτόπιας μετάβασης)

Χαχχαχαχα κανονικά έτσι τους αξίζει, αλλά… λέω να το παίξω καλό παιδί & να το ληξω εδώ. Βέβαια, με ένα γρήγορο υπολογισμό, πάμε σε κανα 100€ρο.
Κρίμα πάντως που οι δουλειές πρέπει να γίνονται έτσι, με απειλές, επαναληπτικά μηνύματα και μέσο. Πραγματικά κρίμα.

15 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Ωραία, σιγά σιγά που μπαίνει και ο χειμώνας..

Το ωράριο το μεσημέρι να τσεκαρεις τι ώρες είναι, ανάλογα την περιοχή σου..

Ριχνε μια ματιά, αν δεν βαριέσαι, περιστασιακά όταν αλλάζει το ωράριο πως άλλαξε, εγώ έτσι την πάτησα, είμαι όλο το χρόνο τμηματικό λόγω περιοχής και νόμιζα το καλοκαίρι πως είχα 23:00-07:00 ενώ έχω 15:30-17:30 & 02:00-08:00 όλο το χρόνο.. (αυτές τις ώρες από Τ1 αλλάζει σε Τ2 ο μετρητής..

Εννοείται ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα και ναι, ω ναι, επιτέλους έχω «νυχτερινό» το μεσημέρι.

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι πως μηδενίσαν το μετρητή μου, δηλαδή ο νέος άρχισε να μετράει από το μηδέν. Ευτυχώς πήραμε φωτογραφία της ένδειξης του παλιού τη στιγμή που φύσηξε the wind of change & ελπίζω & εύχομαι να μην αντιμετωπίσω νέες πληγές.

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από apapadop837
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, washcloud είπε

...αν τυχόν γυρνάει σπίτι βράδυ από καμμιά δουλειά, σίγουρα δεν θα τον φτιάχνει όμως ότι δεν ξεκινάει (το νυχτερινό) στις 11 αλλά στις 2...😛

ναι αλλά βράδυ το ac καίει αρκετά λιγότερο σε σχέση με 3-5  μεσημεριάτικα και 30+ βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ναι αλλά βράδυ το ac καίει αρκετά λιγότερο σε σχέση με 3-5  μεσημεριάτικα και 30+ βαθμούς

...άλλο ήταν το πόιντ στην σπόντας μου ρε συ: ότι δεν το είχε πάρει χαμπάρι απλά (την διαφορά των ωραρίων). Αυτό ήταν που τον χάλασε, κι όχι τα ωράρια καθ' αυτά. ;)

3 ώρες πριν, apapadop837 είπε

Χαχχαχαχα κανονικά έτσι τους αξίζει, αλλά… λέω να το παίξω καλό παιδί & να το ληξω εδώ.

...που κολλάει το "καλό παιδί"; (...λάθος επίθετο "για το παιδί" διάλεξες ;ρ)

Και δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο να κάνεις τα συγκεκριμένα αιτήματα. Καλά κάνει και στο επεσήμανε το γατόνι ο Κοράκιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios @washcloud επειδή λοιπόν το ξανασκέφτηκα & επειδή το ποσό τελικά βγαίνει αρκετό για την εποχή μας (10 αιτήματα σε βάθος 8μηνου με απαντημένα ουσιαστικά τα 2 και αυτά ψευδώς/παραπλανητικά): κάνω κάποια αίτηση κάπου ή ισχύει αυτό που αναφέρεται στο πεδίο «οικονομικές ρήτρες - καταβολή ποσών» πως «Τα ποσά καταβάλλονται με την ακόλουθη διαδικασία: 
α) με μέριμνα του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε., χωρίς να απαιτείται αίτηση εκ μέρους των δικαιούχων..»
;

Ευχαριστώ κ συγγνώμη αν βγαίνω λίγο οφ τόπικ, ας πούμε πως είναι το κερασάκι στην τούρτα 🙃😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Κοράκιος θα σου πει (μάλλον), αλλά προσωπικά δε,,,νομίζω να σκοτωθούν να σου αποδώσεουν κάτι μόνοι (εκτός από της καθυστέρησης του μετρητή), άρα θα πρέπει να τους στείλεις μήνυμα μέσω της πλατφόρμας τους τονίζοντας τις λεπτομέρειες.

Επ΄σιης δεν νομίζω να είναι "κοσάρι και αίτημα", αλλά συνολικά (για ένα συγκεκριμένο θέμα), αν πχ σε γράφανε και δεν σου,,,γράφανε.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2022 στις 10:02 ΜΜ, washcloud είπε

οι νυχτερινές "από μόνες τους" ΔΕΝ παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ. Μόνο όταν έχεις λιγότερες ημερήσιες από το όριο και μετατραπούν όσες (νυχτερινές) χρειάζεται μέχρι να συμπληρωθεί το όριο. Το λεώ γιατί όπως (λες) ότι σου είπε, βγαίνει ότι "και οι νυχτερινές παίρνουν ούτως ή άλλως ΚΟΤ". Ε δεν παίρνουν. Ισχύουν οι προαναφερθείσες προϋποθέσεις για να πάρουν.

Πάντως εγώ διάβασα αυτό: "Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυχτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου, εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του ΚΟΤ και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυχτερινού τιμολογίου." 

άρα αν δεν ξεπεράσω το όριο των 1600 kwh τόσο οι ημερήσιες όσο και οι νυχτερινές θα έχουν κανονικά έκπτωση ΚΟΤ 

άρα δεν ισχύει ότι οι νυχτερινές δεν παίρνουν έκπτωση. Έτσι νομίζω. Θα το δω κιόλας  στον πρώτο λογαριασμό που θα λάβω που θα είναι Γ1Ν.

Στις 2/12/2022 στις 7:19 ΠΜ, washcloud είπε

τζαστ γκουγκλ ιτ

Ναι έχω ήδη κοιτάξει αλλά βρίσκω μόνο για διασυνδεμένα και μη διασυνδεδεμένα νησιά. Τώρα ποια είναι τα μη διασυνδεδεμένα νησιά δεν βρίσκω. Πάντως δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο ωράριο. Μόνο το μεσημέρι το νυχτερινό  αρχίζει  μισή ώρα μετά για τα μη διασυνδεδεμένα νησιά αποκλειστικά (στις 15:30 αντί για 15:00). Άρα για την πλειοψηφία των  οικιακών πελατών  ισχύει η έναρξη του νυχτερινού από τις 15:00. 

<< 02:00 – 08:00 και 15:00 – 17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών
02:00 – 08:00 και 15:30 – 17:30, για τους πελάτες των μη διασυνδεδεμένων νησιών .>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό

12 λεπτά πριν, Inci624 είπε

άρα αν δεν ξεπεράσω το όριο των 1600 kwh τόσο οι ημερήσιες όσο και οι νυχτερινές θα έχουν κανονικά έκπτωση ΚΟΤ 

είναι δυνητικά παράφραση (από μεριάς σου) του

12 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυχτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου, εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του ΚΟΤ

ΔΕΝ αρκεί "να μην ξεπεράσεις το όριο" - πρέπει το ΣΥΝΟΛΟ της κατανάλωσης (ημερήσιες ΚΑΙ νυχτερινές) να είναι ΕΩΣ 1.600 για να "έχουν και οι νυχτερινές έκπτωση ΚΟΤ".

Δεν ξέρω γιατί συνεχίζεις να μπερδεύεσαι μετά από όσα γραφτήκαν για το θέμα, και ΝΟΜΙΖΩ ότι το παράδειγμα της "μετατροπής" των νυχτερινών σε ημερήσιες (εφ' όσον οι κανονικές ημερήσιες είναι λιγότερες από 1.600) ΜΕΧΡΙ την συμπλήρωση του ορίου, είναι το ιδανικό για να καταλάβει κανείς τί παίζει (ίσως από την άλλη, ο τρόπος που σκέφτεσαι, να είναι ο λόγος που ακριβώς σε μπερδεύει το συγκεκριμένο παράδειγμα...Στον άνθρωπο είναι).

Σούμα : αν κάψεις 1.600 ημερήσιες το τετράμηνο, και, ξερωγώ, 400 ή 500 ή χίλιες νυχτερινές, ΟΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ, ΔΕΝ θα πάρουν έκπτωση ΚΟΤ (αλλά θα τιμολογηθούν με την τιμή νυχτερινού, που πχ στην ΔΕΗ είναι χαμηλότερη). Αν πάλι κάψεις 1.000 ημερησιες και 650 νυχτερινές, τότε οι 1.600 από όλες αυτές ΘΑ τιμολογηθούν με την τιμή ΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ μεν (άρα και οι 600 νυχτερινές) ΚΑΙ θα πάρουν ΚΑΙ έκπτωση ΚΟΤ. Οι 50 νυχτερινές που θα "περισσέψουν", θα τιμολογηθούν απλώς με τιμή νυχτερινού (έκπτωση ΚΟΤ, γιοκ).-

14 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Τώρα ποια είναι τα μη διασυνδεδεμένα νησιά δεν βρίσκω

...αν ΔΕΝ είσαι σε νησί, αλλά στην ενδοχώρα, ούτως ή άλλως δεν σε νοιάζει. Αν είσαι σε νησία, πάρε ΔΕΔΔΗΕ (24/7) 800 400 4000 (γύρω στο δίλεπτο "ψυχοβγάλσιμο" με μαλακίες τηλεφωνητή, αλλά μετά ο εκπρόσωπος συνήθως βγαίνει από άμεσα έως έστω "γρήγορα") και ρώτα τους.

"Μεγάλες" ΔΕΝ είναι οι διαφορές, ναι, αλλά ένα μισάωρο, αν το έχει τυπώσει λάθος κάποιος, μπορεί να κάνει την διαφορά, αν στάνταρ καίει επί τούτου "το λάθος μισάωρο", ΚΑΘΕ μέρα (ειδικά όταν "εμπλέκεται" όριο ΚΟΤ και τον συμφέρει το "ξεζούμσμα" του "νυχτερινού" ωραρίου. ΜΙΑ κια μόνο κιλοβατώρα, μπορεί να κάνει την διαφορά....Ντάξει, παίζουν ΚΑΙ ΑΛΛΑ, όπως "η κατανάλωση σε βάθος έτους", αλλά παραείναι ψιλά γράμματα αυτά. Εσύ κράτα απλώς το "να μην περνάω το όριο του τετραμήνου").

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Πάντως εγώ διάβασα αυτό: "Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυχτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου, εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του ΚΟΤ και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυχτερινού τιμολογίου."

 εννοείται οτι εφαρμόζεται και στο νυχτερινό, το οτι οι νυχτερινές τιμολογούνται σαν ημερήσιες μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου είναι άλλο θέμα

33 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

@korakios @washcloud επειδή λοιπόν το ξανασκέφτηκα & επειδή το ποσό τελικά βγαίνει αρκετό για την εποχή μας (10 αιτήματα σε βάθος 8μηνου με απαντημένα ουσιαστικά τα 2 και αυτά ψευδώς/παραπλανητικά): κάνω κάποια αίτηση κάπου ή ισχύει αυτό που αναφέρεται στο πεδίο «οικονομικές ρήτρες - καταβολή ποσών» πως «Τα ποσά καταβάλλονται με την ακόλουθη διαδικασία: 
α) με μέριμνα του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε., χωρίς να απαιτείται αίτηση εκ μέρους των δικαιούχων..»
;

Ευχαριστώ κ συγγνώμη αν βγαίνω λίγο οφ τόπικ, ας πούμε πως είναι το κερασάκι στην τούρτα 🙃😎

καλά δε νομίζω να δώσουν πάνω απο 20ρικό, αλλά εννοείται διεκδικείς ότι μπορείς

Δώσε το ιστορικό αναλυτικά και ζητάς και για τις 2 κατηγορίες (και για όταν δεν απάντησαν και για τις ψευδής πληροφορίες  και για οτι δεν έγινε έλεγχος μετρητή τόσο καιρό )

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

Spoiler

image.png.5b3ce9ed8020680292ea0518213af2b4.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

ΔΕΝ αρκεί "να μην ξεπεράσεις το όριο" - πρέπει το ΣΥΝΟΛΟ της κατανάλωσης (ημερήσιες ΚΑΙ νυχτερινές) να είναι ΕΩΣ 1.600 για να "έχουν και οι νυχτερινές έκπτωση ΚΟΤ".

Όταν λέω "να μην ξεπεράσω το όριο" εννοώ τα 1600 το τετράμηνο. Άρα τις  400 το μήνα. Όριο= 1600 kWh/τετράμηνο

 

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Δεν ξέρω γιατί συνεχίζεις να μπερδεύεσαι μετά από όσα γραφτήκαν για το θέμα, και ΝΟΜΙΖΩ ότι το παράδειγμα της "μετατροπής" των νυχτερινών σε ημερήσιες (εφ' όσον οι κανονικές ημερήσιες είναι λιγότερες από 1.600) ΜΕΧΡΙ την συμπλήρωση του ορίου, είναι το ιδανικό για να καταλάβει κανείς τί παίζει (ίσως από την άλλη, ο τρόπος που σκέφτεσαι, να είναι ο λόγος που ακριβώς σε μπερδεύει το συγκεκριμένο παράδειγμα...Στον άνθρωπο είναι).

Σούμα : αν κάψεις 1.600 ημερήσιες το τετράμηνο, και, ξερωγώ, 400 ή 500 ή χίλιες νυχτερινές, ΟΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ, ΔΕΝ θα πάρουν έκπτωση ΚΟΤ (αλλά θα τιμολογηθούν με την τιμή νυχτερινού, που πχ στην ΔΕΗ είναι χαμηλότερη). Αν πάλι κάψεις 1.000 ημερησιες και 650 νυχτερινές, τότε οι 1.600 από όλες αυτές ΘΑ τιμολογηθούν με την τιμή ΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ μεν (άρα και οι 600 νυχτερινές) ΚΑΙ θα πάρουν ΚΑΙ έκπτωση ΚΟΤ. Οι 50 νυχτερινές που θα "περισσέψουν", θα τιμολογηθούν απλώς με τιμή νυχτερινού (έκπτωση ΚΟΤ, γιοκ).-

Δηλαδή μου λες ότι οι νυχτερινές χρησιμοποιούνται απλώς και μόνο ως "μέσο" για να καλύψουν το όριο των ημερησίων και ότι 
οι 1600  μόνο αν χρησιμοποιηθούν δηλαδή ως "μέσο κάλυψης" παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ ειδάλλως δεν παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ. Κατάλαβα καλά; Επίσης  έχουμε ως δεδομένο ότι το όριο των 1600 κιλοβατώρων αφορά μόνο ημερήσιες και ότι  οι νυχτερινές τιμολογούνται ως ημερήσιες εφόσον λειτουργούν ως μέσο κάλυψης. Τελικά μόνο αν εξαντλήσω τις 1600 ημερήσιες υπάρχει η δυνατότητα οι νυχτερινές να τιμολογηθούν ως νυχτερινές. Μα τι διαστροφή είναι αυτή; Υπάρχει πουθενά γραμμένο τούτο ;  Στο σάιτ της ΔΕΗ μήπως ; Τα κατάλαβα επιτέλους τα δύο παραδείγματα που μου παρέθεσες και σ' ευχαριστώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο οι νυχτερινές δεν τιμολογούνται από μόνες τους ως νυχτερινές και να έχουν και  την έκπτωση ΚΟΤ αλλά μόνο αν είναι  να "βοηθήσουν" για να συμπληρωθεί το όριο των 1600 παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ  αλλά και πάλι τιμολογούνται ως ημερήσιες. Οι νυχτερινές έχουν χαμηλότερη χρέωση και από τις ημερήσιες με την έκπτωση ΚΟΤ: 0.07€ και όχι 0.11€ που είναι οι ημερήσιες. Έτσι δεν είναι;  Τη χαμηλότερη όμως χρέωση των νυχτερινών την παίρνεις μόνο αν περισσέψουν νυχτερινές από εκείνες που χρησιμοποιήθηκαν για να καλύψουν το όριο των ημερησίων. Πχ οι 50 που είπες (650 νυχτερινές, 600 χρησιμοποιήθηκαν για κάλυψη και 50 περίσσεψαν).

 

1 ώρα πριν, washcloud είπε

ναι, αλλά ένα μισάωρο, αν το έχει τυπώσει λάθος κάποιος, μπορεί να κάνει την διαφορά, αν στάνταρ καίει επί τούτου "το λάθος μισάωρο

Τι εννοείς <<αν το έχει τυπώσει λάθος>> ; Αν νομίζει δηλαδή ότι το νυχτερινό του ξεκινά στις 15:00 ενώ στην πραγματικότητα ξεκινά στις 15:30; 

 

1 ώρα πριν, washcloud είπε

αν ΔΕΝ είσαι σε νησί,

Το θέμα είναι ότι μιλά για διασυνδεμένα και μη διασυνδεδεμένα νησιά οπότε κάποια νησιά έχουν 15:00-17:00 και κάποια 15:30-17:30 νυχτερινό. Τώρα μάλλον πρόκειται για λίγα νησιά δεν βρήκα ποια είναι. Προσωπικά όχι, Αθήνα μένω οπότε ισχύει το 15:00-17:00.

 

1 ώρα πριν, washcloud είπε

ΜΙΑ κια μόνο κιλοβατώρα, μπορεί να κάνει την διαφορά

Σε αυτό συμφωνώ ! Και μιας και το είπες σήμερα πήγα να δω τον μετρητή μου (τον κοιτάζω εδώ και τρεις μέρες συνεχόμενα) και διαπίστωσα λάθος στην συνολική κατανάλωση. Γράφει 1.8.1 000164, 1.8.2 000080 και 1.8.0 000245. Η συνολική κατανάλωση (1.8.0) έπρεπε να είναι 244 και όχι 245. Μου βγάζει μια κιλοβατώρα επιπλέον ! Έχει τύχει να διαπιστώσεις εσύ ή άλλα μέλη λάθος στη συνολική κατανάλωση όπως την εμφανίζει ο μετρητής ; 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Inci624 είπε

Σε αυτό συμφωνώ ! Και μιας και το είπες σήμερα πήγα να δω τον μετρητή μου (τον κοιτάζω εδώ και τρεις μέρες συνεχόμενα) και διαπίστωσα λάθος στην συνολική κατανάλωση. Γράφει 1.8.1 000164, 1.8.2 000080 και 1.8.0 000245. Η συνολική κατανάλωση (1.8.0) έπρεπε να είναι 244 και όχι 245. Μου βγάζει μια κιλοβατώρα επιπλέον ! Έχει τύχει να διαπιστώσεις εσύ ή άλλα μέλη λάθος στη συνολική κατανάλωση όπως την εμφανίζει ο μετρητής ; 

Εσύ κάνεις λάθος, όχι ο μετρητής, αν λάβεις υπόψιν και τα δεκαδικά το άθροισμα θα είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται οτι εφαρμόζεται και στο νυχτερινό, το οτι οι νυχτερινές τιμολογούνται σαν ημερήσιες μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου είναι άλλο θέμα

Ναι αλλά με βάση όσα μου έχετε πει εσύ και ο Washcloud κατάλαβα ότι η έκπτωση του ΚΟΤ στις νυχτερινές ισχύει μόνο αν οι νυχτερινές "ενταχθούν" στις ημερήσιες και  τιμολογηθούν ως ημερήσιες ειδάλλως δεν εφαρμόζεται η έκπτωση.

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Ναι αλλά με βάση όσα μου έχεις πει εσύ και ο @washcloud κατάλαβα ότι η έκπτωση του ΚΟΤ στις νυχτερινές ισχύει μόνο αν οι νυχτερινές "ενταχθούν" στις ημερήσιες και  τιμολογηθούν ως ημερήσιες ειδάλλως δεν εφαρμόζεται η έκπτωση.

μα φυσικά και "η έκπτωση του ΚΟΤ στις νυχτερινές ισχύει μόνο αν οι νυχτερινές "ενταχθούν" στις ημερήσιες και  τιμολογηθούν ως ημερήσιες ειδάλλως δεν εφαρμόζεται η έκπτωση." αφού αυτο γίνεται μέχρι το όριο ΚΟΤ

μετά οι περισσευούμενες νυχτερινές δεν παίρνουν ΚΟΤ , αφού έχει ξεπεραστεί το όριο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εσύ κάνεις λάθος, όχι ο μετρητής, αν λάβεις υπόψιν και τα δεκαδικά το άθροισμα θα είναι σωστό.

Μα μέχρι την τέλεια/υποδιαστολή μετράμε. Έξι ψηφία δηλαδή. 244 βγαίνει: 000164 + 000080 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Μα μέχρι την τέλεια/υποδιαστολή μετράμε. Έξι ψηφία δηλαδή. Και τα μηδενικά έβαλα και πάλι 244 βγαίνει: 000164 + 000080 

Ο ΔΕΔΔΗΕ και η ΔΕΗ τα αγνοούν τα δεκαδικά, ο μετρητής όμως όχι, τα υπολογίζει και αυτά στο άθροισμα.

Αλήθεια, έβαλες τα μηδενικά μπροστά μήπως και η αριθμομηχανή σου βγάλει διαφορετικό άθροισμα? 😂

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...